Ampache - en to pl_PL translation catalogue (1648 entries)

en: "%s" does not match site charset
pl_PL: "%s" nie pasuje do kodowania znaków strony

en: "ampache.cfg.php" is writable
pl_PL: "ampache.cfg.php" jest zapisywalny

en: "ampache.cfg.php.dist" is readable
pl_PL: "ampache.cfg.php.dist" jest czytelny

en: "ampache.sql" is readable
pl_PL: "ampache.sql" jest czytelny

en: # Items
pl_PL: Ilość pozycji

en: # Played
pl_PL: Ilość odtworzeń

en: # Skipped
pl_PL: # Pominięty

en: %1$s %2$s (Smart Playlist)
pl_PL: %1$s %2$s (Smartlista)

en: %1$s (%2$s) has been created
pl_PL: %1$s (%2$s) został utworzony

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
pl_PL: %1$s został utworzony z poziomem dostępu %2$s

en: %d day ago | %d days ago
pl_PL[0]: %d dzień temu
pl_PL[1]: %d dni temu
pl_PL[2]: %d dni temu
pl_PL[3]: %d dni temu

en: %d decade ago | %d decades ago
pl_PL[0]: %d dekadę temu
pl_PL[1]: %d dekady temu
pl_PL[2]: %d dekad temu
pl_PL[3]: %d dekad temu

en: %d file removed. | %d files removed.
pl_PL[0]: %d plik został usunięty.
pl_PL[1]: %d pliki zostały usuniete.
pl_PL[2]: %d plików zostało usuniętych.
pl_PL[3]: %d plików zostało usuniętych.

en: %d file updated. | %d files updated.
pl_PL[0]: %d plik został zaktualizowany.
pl_PL[1]: %d pliki zostały zaktualizowane.
pl_PL[2]: %d plików zostało zaktualizowanych.
pl_PL[3]: %d plików zostało zaktualizowanych.

en: %d hour | %d hours
pl_PL[0]: %d godzina
pl_PL[1]: %d godziny
pl_PL[2]: %d godzin
pl_PL[3]: %d godzin

en: %d hour ago | %d hours ago
pl_PL[0]: %d godzina temu
pl_PL[1]: %d godziny temu
pl_PL[2]: %d godzin temu
pl_PL[3]: %d godzin temu

en: %d minute | %d minutes
pl_PL[0]: %d minutę
pl_PL[1]: %d minuty
pl_PL[2]: %d minut
pl_PL[3]: %d minut

en: %d minute ago | %d minutes ago
pl_PL[0]: %d minutę temu
pl_PL[1]: %d minuty temu
pl_PL[2]: %d minut temu
pl_PL[3]: %d minut temu

en: %d month ago | %d months ago
pl_PL[0]: %d miesiąc temu
pl_PL[1]: %d miesiące temu
pl_PL[2]: %d miesięcy temu
pl_PL[3]: %d miesięcy temu

en: %d second ago | %d seconds ago
pl_PL[0]: %d sekundę temu
pl_PL[1]: %d sekundy temu
pl_PL[2]: %d sekund temu
pl_PL[3]: %d sekund temu

en: %d time | %d times
pl_PL[0]: %d raz
pl_PL[1]: %d razy
pl_PL[2]: %d razy
pl_PL[3]: %d razy

en: %d week ago | %d weeks ago
pl_PL[0]: %d tydzień temu
pl_PL[1]: %d tygodnie temu
pl_PL[2]: %d tygodni temu
pl_PL[3]: %d tygodni temu

en: %d year ago | %d years ago
pl_PL[0]: %d rok temu
pl_PL[1]: %d lata temu
pl_PL[2]: %d lat temu
pl_PL[3]: %d lat temu

en: %s (%s) has been disabled
pl_PL: Konto %s (%s) zostało zablokowane

en: %s IP History
pl_PL: Historia IP %s

en: %s Playlist
pl_PL: Playlista %s

en: %s Song added | %s Songs added
pl_PL[0]: %s utwór został dodany
pl_PL[1]: %s utwory zostały dodane
pl_PL[2]: %s zostało dodanych
pl_PL[3]: Dodano utwory: %s

en: %s has been deleted
pl_PL: %s został usunięty

en: %s of 5
pl_PL: %s z 5

en: %s song was found | %s songs were found
pl_PL[0]: Znaleziono %s utwór
pl_PL[1]: Znaleziono %s utwory
pl_PL[2]: Znaleziono %s utworów
pl_PL[3]: Znalezionych utworów: %s

en: (e.g. '2001', '2001-2005')
pl_PL: (np. '2001', '2001-2005')

en: (no leading or ending '/')
pl_PL: (bez poprzedzającego lub kończącego '/')

en: 0 Stars
pl_PL: 0 gwiazdek

en: 1 Star
pl_PL: 1 gwiazdka

en: 2 Stars
pl_PL: 2 gwiazdki

en: 3 Stars
pl_PL: 3 gwiazdki

en: 4 Stars
pl_PL: 4 gwiazdki

en: 5 Stars
pl_PL: 5 gwiazdek

en: 7digital consumer key
pl_PL: Klucz użytkownika 7digital

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
pl_PL: Serwer MySQL z użytkownikiem i hasłem, który może tworzyć/modyfikować bazy danych

en: A Username is required
pl_PL: Nazwa użytkownika jest wymagana

en: A new License has been created
pl_PL: Nowa licencja została utworzona

en: A new user API Key has been generated
pl_PL: Nowy klucz API użytkownika został wygenerowany

en: A new user has been enabled. %s
pl_PL: Nowy użytkownik został aktywowany. %s

en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
pl_PL: Użytkownik z "%1$s" zażądał zresetowania hasła dla "%2$s".

en: API Call Delay
pl_PL: Opóźnienie połączenia API

en: API Documentation
pl_PL: Dokumentacja API

en: API Error: Couldn't connect to SoundCloud.
pl_PL: Błąd API: nie można połączyć się z SoundCloud.

en: API Error: Couldn't get song list.
pl_PL: Błąd API: nie można pobrać listy utworów.

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
pl_PL: Nie można się połączyć z Dropboxem.

en: API key
pl_PL: Klucz API

en: Abkhazian
pl_PL: Abchaski

en: Accept
pl_PL: Akceptuję

en: Access Control
pl_PL: Kontrola dostępu

en: Access Control Entries
pl_PL: Wpisy kontroli dostępu

en: Access Control not Enabled
pl_PL: Kontrola dostępu nie jest włączona

en: Access Denied
pl_PL: Brak dostępu

en: Access Denied: Rating features are not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: funkcje oceniania nie są włączone.

en: Access Denied: allow_video is not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: allow_video nie jest włączone.

en: Access Denied: delete from disk is not enabled.
pl_PL: Odmowa dostepu: usunięcie z dysku nie jest włączone.

en: Access Denied: licensing features are not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: funkcje licencjonowania nie są włączone.

en: Access Denied: podcast features are not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: funkcje podcastów nie są włączone.

en: Access Denied: sharing features are not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: funkcje udostępniania nie są włączone.

en: Access Denied: social features are not enabled.
pl_PL: Odmowa dostępu: funkcje społecznościowe nie są włączone.

en: Access Level
pl_PL: Poziom dostępu

en: Access Token
pl_PL: Token dostępu

en: Access denied to this playlist
pl_PL: Brak uprawnień do tej playlisty

en: Access denied to this playlist.
pl_PL: Brak uprawnień do tej playlisty.

en: Account
pl_PL: Konto

en: Account enabled at %s
pl_PL: Włączono konto na %s

en: Account is disabled, please contact the administrator
pl_PL: Konto zostało zablokowane, skontaktuj się z administratorem

en: Action
pl_PL: Akcje

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Active
pl_PL: Aktywne

en: Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja

en: Active Playlist
pl_PL: Aktywna playlista

en: Activity
pl_PL: Aktywność

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add ACL
pl_PL: Dodaj ACL

en: Add API / RPC Host
pl_PL: Dodaj hosta API / RPC

en: Add Access Control List
pl_PL: Dodaj listę kontroli dostępu (ACL)

en: Add All
pl_PL: Dodaj wszystko

en: Add All to Temporary Playlist
pl_PL: Dodaj wszystkie do schowka

en: Add All to playlist
pl_PL: Dodaj wszystkie do playlisty

en: Add Another Rule
pl_PL: Dodaj kolejną regułę

en: Add Catalog
pl_PL: Dodaj katalog

en: Add Current Host
pl_PL: Dodaj obecny host

en: Add Instance
pl_PL: Dodaj instancję

en: Add Label
pl_PL: Dodaj etykietę

en: Add Local Network Definition
pl_PL: Dodaj definicję sieci lokalnej

en: Add Localplay Instance
pl_PL: Dodaj instancję Localplay

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add Radio Station
pl_PL: Dodaj stację radiową

en: Add Smart Playlist
pl_PL: Dodaj smartlistę

en: Add User
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add Vote
pl_PL: Dodaj głos

en: Add a User
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add a User with the name `some-user`
pl_PL: Dodaj użytkownika o nazwie `some-user`

en: Add dynamic items
pl_PL: Dodaj dynamiczne pozycje

en: Add new files from: %s
pl_PL: Dodaj nowe pliki z: %s

en: Add tags to sub albums and sub songs
pl_PL: Dodaj tagi do albumów i utworów artysty

en: Add tags to sub episodes
pl_PL: Dodaj tagi do odcinków serialu

en: Add tags to sub songs
pl_PL: Dodaj tagi do utworów albumu

en: Add to All
pl_PL: Dodaj do wszystkich

en: Add to New Playlist
pl_PL: Dodaj do nowej playlisty

en: Add to Temporary Playlist
pl_PL: Dodaj do schowka

en: Add to playlist
pl_PL: Dodaj to playlisty

en: Add to wanted list
pl_PL: Dodaj do listy życzeń

en: Added
pl_PL: Dodane

en: Added to playlist
pl_PL: Dodano do playlisty

en: Adding a new song: %s
pl_PL: Dodawanie nowego utworu "%s"

en: Addition Time
pl_PL: Czas dodawania

en: Address
pl_PL: Adres

en: Admin Disabled
pl_PL: Funkcje administratora niedostępne

en: Admin-Catalog
pl_PL: Katalog administratora

en: Admin-Mail Users
pl_PL: Admin-Wyślij mail do użytkowników

en: Admin-Manage Access Lists
pl_PL: Admin-Zarządzaj Listami Dostępu

en: Admin-Manage Modules
pl_PL: Admin-Zarządzaj Modułami

en: Admin-Site Preferences
pl_PL: Admin-Ustawienia Strony

en: Admin-User Management
pl_PL: Admin-Zarządzanie Użytkownikami

en: Administrative user creation failed: %s
pl_PL: Nie udało się utworzyć administratora: %s

en: Advanced Add
pl_PL: Zaawansowane dodawanie

en: Advanced Share
pl_PL: Zaawansowane udostępnianie

en: Afrikaans
pl_PL: Afrykanerski

en: After creating the Catalog, you must 'Make it ready' on the Catalog table.
pl_PL: Po utworzeniu katalogu musisz kliknąć 'Przygotuj' w tabeli katalogów

en: Ajax page load
pl_PL: Wczytuj stronę AJAXem

en: Albanian
pl_PL: Albański

en: Album - Default sort
pl_PL: Domyślne sortowanie albumów

en: Album - Group multiple disks
pl_PL: Album - Grupuj wiele dysków

en: Album - Group per release type
pl_PL: Album - Grupuj wg typu wydania

en: Album Art
pl_PL: Okładka albumu

en: Album Art Dump Complete
pl_PL: Usuwanie okładek albumów zostało zakończone

en: Album Artist
pl_PL: Artysta

en: Album Artists
pl_PL: Artyści

en: Album Data
pl_PL: Dane albumu

en: Album Edit
pl_PL: Edycja albumu

en: Album Genre
pl_PL: Gatunek albumu

en: Album MBID
pl_PL: MBID albumu

en: Album MusicBrainzID
pl_PL: Identyfikator albumu MusicBrainz

en: Albums
pl_PL: Albumy

en: Albums of the Moment
pl_PL: Albumy przygotowane dla Ciebie

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All Now Playing data has been cleared
pl_PL: Wszystkie dane Teraz odtwarzane zostały wyczyszczone

en: All Playlists
pl_PL: Wszystkie playlisty

en: All files would be removed. Doing nothing
pl_PL: Wszystkie pliki zostałyby usunięte. Nie robię nic.

en: Allow Democratic Play
pl_PL: Zezwalaj na odtwarzanie demokratyczne

en: Allow Download
pl_PL: Zezwalaj na pobieranie

en: Allow Downloads
pl_PL: Zezwalaj na pobieranie

en: Allow E-mail notifications
pl_PL: Zezwalaj na powiadomienia e-mail

en: Allow Geolocation
pl_PL: Zezwalaj na geolokalizację

en: Allow Localplay Play
pl_PL: Zezwalaj Localplay na odtwarzanie

en: Allow Localplay Set to False
pl_PL: Zezwalaj na blokowanie Localplay

en: Allow Share
pl_PL: Zezwalaj na udostępnianie

en: Allow Stream
pl_PL: Zezwalaj na strumieniowanie

en: Allow Streaming
pl_PL: Zezwalaj na strumieniowanie

en: Allow Transcoding
pl_PL: Zezwalaj na transkodowanie

en: Allow Video Features
pl_PL: Zezwalaj na funkcje wideo

en: Allow user uploads
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom przesyłać media

en: Allow users to edit uploaded songs
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na edycję przesłanych utworów

en: Allow users to remove uploaded songs
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na usuwanie przesłanych utworów

en: Allowed file type
pl_PL: Dozwolony typ pliku

en: Alphabet
pl_PL: Alfabet

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
pl_PL: Domyślnie sortuj według alfabetu następujące elementy biblioteki (album, artysta, ...)

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Amazon art search
pl_PL: Wyszukiwanie obrazów w Amazon

en: Amazon associate tag
pl_PL: Tag skojarzony z Amazon

en: Amazon base url
pl_PL: Bazowy URL Amazon

en: Amazon max results pages
pl_PL: Maksymalna liczba stron z wynikami z Amazon

en: Amharic
pl_PL: Amharski

en: Ampache :: For the Love of Music - Installation
pl_PL: Ampache :: Z miłości do muzyki - Instalacja

en: Ampache ASX Playlist
pl_PL: Playlista Ampache ASX

en: Ampache Configuration Parse Error
pl_PL: Błąd parsowania konfiguracji Ampache

en: Ampache Cron
pl_PL: Cron Ampache

en: Ampache Database Password
pl_PL: Hasło do bazy danych Ampache

en: Ampache Database User Password
pl_PL: Hasło użytkownika bazy danych Ampache

en: Ampache Database Username
pl_PL: Nazwa użytkownika bazy danych Ampache

en: Ampache Error Page
pl_PL: Strona błędu Ampache

en: Ampache Update
pl_PL: Aktualizacja Ampache

en: Ampache XSPF Playlist
pl_PL: Playlista Ampache XSPF

en: Ampache is configured for personal use with the best features.
pl_PL: Ampache jest skonfigurowany do użytku osobistego z najlepszymi funkcjonalnościami.

en: Ampache is more than only a web interface. Several backends are implemented to ensure you can stream your media to any player.
pl_PL: Ampache to więcej niż tylko interfejs www, umożliwia także strumieniowanie mediów do różnych odtwarzaczy.

en: Ampache session
pl_PL: Sesja Ampache

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
pl_PL: Nazwa użytkownika sesji Ampache (jeżeli uwierzytelniony, wyłącznie informacyjnie)

en: An Invalid IPv4 / IPv6 Address was entered
pl_PL: Podano nieprawidłowy adres IPv4 / IPv6

en: An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
pl_PL: Klucz aktywacyjny został wysłany na podany adres e-mail. Sprawdź skrzynkę pocztową w celu uzyskania dalszych informacji.

en: Another User
pl_PL: Inny użytkownik

en: Another User (Album)
pl_PL: Albumy odtwarzane przez innych użytkowników

en: Another User (Artist)
pl_PL: Inny użytkownik (Artysta)

en: Any searchable text
pl_PL: Dowolny tekst

en: Anywhere
pl_PL: Wszędzie

en: Apply to All
pl_PL: Zastosuj do wszystkich

en: Arabic
pl_PL: Arabski

en: Aragonese
pl_PL: Aragoński

en: Are You Sure?
pl_PL: Masz pewność?

en: Armenian
pl_PL: Armeński

en: Art
pl_PL: Grafika

en: Art Search
pl_PL: Wyszukiwanie okładek

en: Art files written: %d
pl_PL: Zapisanych plików obrazów: %d

en: Art has been added
pl_PL: Obraz został dodany

en: Art information has been removed from the database
pl_PL: Informacje o okładce zostały usunięte z bazy danych

en: Artist
pl_PL: Artysta

en: Artist Art Search
pl_PL: Wyszukiwanie zdjęć artysty

en: Artist Data
pl_PL: Dane artysty

en: Artist Edit
pl_PL: Edycja artysty

en: Artist Genre
pl_PL: Gatunek artysty

en: Artist MBID
pl_PL: MBID artysty

en: Artist MusicBrainzID
pl_PL: Id artysty w MusicBrainz

en: Artist photos from Flickr
pl_PL: Fotografie artysty z Flickra

en: Artist slideshow inactivity time
pl_PL: Czas bezczynności do uruchomienia pokazu slajdów

en: Artists
pl_PL: Artyści

en: Assamese
pl_PL: Asamski

en: Association
pl_PL: Powiązanie

en: Asx
pl_PL: ASX

en: Audio Bitrate
pl_PL: Bitrate audio

en: Authentication Required
pl_PL: Wymagane uwierzytelnienie

en: Author
pl_PL: Autor

en: Authorize Flash Web Player
pl_PL: Autoryzuj odtwarzacz Flash

en: Authorize HTML5 Web Player
pl_PL: Autoryzuj odtwarzacz HTML5

en: Authorize JavaScript decoder (Aurora.js) in Web Player
pl_PL: Autoryzuj dekoder JavaScript (Aurora.js) w odtwarzaczu przeglądarki

en: Auto-inserted Fields
pl_PL: Automatycznie uzupełnione pola

en: AutoUpdate last check time
pl_PL: Termin ostatniego sprawdzenia aktualizacji

en: AutoUpdate last version from last check
pl_PL: AutoUpdate: najnowsza wersja podczas ostatniego sprawdzania

en: AutoUpdate last version from last check is newer
pl_PL: Automatyczna aktualizacja ostatniej wersji z ostatniego sprawdzenia jest nowsza

en: Automatically authenticate users
pl_PL: Automatycznie uwierzytelniaj użytkowników

en: Avaric
pl_PL: Awarski

en: Avatar
pl_PL: Awatar

en: Avatar has been deleted
pl_PL: Awatar został usunięty

en: Average from all users
pl_PL: Średnia od wszystkich użytkowników

en: Avestan
pl_PL: Awestyjski

en: Aymara
pl_PL: Ajmara

en: Azerbaijani
pl_PL: Azerbejdżański

en: Bad Request
pl_PL: Błąd w zapytaniu

en: Bad Request: %s
pl_PL: Błąd żądania: %s

en: Barcode
pl_PL: Kod kreskowy

en: Base Playlist
pl_PL: Playlista podstawowa

en: Bashkir
pl_PL: Baszkirski

en: Basque
pl_PL: Baskijski

en: Batch download
pl_PL: Pobieranie wsadowe

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
pl_PL: Wybrano katalog Beets, ale nie dostarczono pliku bazy danych Beets

en: Beets Database File
pl_PL: Plik bazy danych Beets

en: Beets Server URI
pl_PL: URI serwera Beets

en: Belarusian
pl_PL: Białoruski

en: Bengali
pl_PL: Bengalski

en: Bit.ly API key
pl_PL: Klucz API Bit.ly

en: Bit.ly Username
pl_PL: Nazwa użytkownika Bit.ly

en: Bootleg Production
pl_PL: Produkcja bootlegu

en: Bosnian
pl_PL: Bośniacki

en: Breton
pl_PL: Bretoński

en: Broadcast
pl_PL: Transmisja

en: Broadcast web player by default
pl_PL: Używaj domyślnie odtwarzacza w przeglądarce

en: Broadcasts
pl_PL: Transmisje

en: Browse
pl_PL: Przeglądaj

en: Browse Ampache...
pl_PL: Przeglądaj Ampache...

en: Browse Music
pl_PL: Przeglądaj muzykę

en: Browse Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Build Playlists from Playlist Files. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)
pl_PL: Utwórz playlisty z plików. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)

en: Bulgarian
pl_PL: Bułgarski

en: Burmese
pl_PL: Birmański

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Captcha failed
pl_PL: Błąd Captcha

en: Captcha is required
pl_PL: Wymagana jest Captcha

en: Catalan
pl_PL: Kataloński

en: Catalog
pl_PL: Katalog

en: Catalog Cleaned
pl_PL: Katalog został wyczyszczony

en: Catalog Manager
pl_PL: Menadżer katalogu

en: Catalog Media Type
pl_PL: Typ mediów katalogu

en: Catalog Name
pl_PL: Nazwa katalogu

en: Catalog Number
pl_PL: Numer katalogu

en: Catalog Type
pl_PL: Typ katalogu

en: Catalog Types
pl_PL: Typy katalogów

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
pl_PL: Aktualizacja katalogu została zakończona. Wszystkich mediów: [%s]

en: Catalog Updated
pl_PL: Katalog zaktualizowany

en: Catalog Verified
pl_PL: Katalog zweryfikowany

en: Catalog favorites grid view display
pl_PL: Widok siatki ulubionych katalogu

en: Catalog favorites max items
pl_PL: Maksymalna liczba ulubionych katalogu

en: Catalog favorites on homepage
pl_PL: Katalog ulubionych na stronie startowej

en: Catalog is invalid
pl_PL: Katalog jest nieprawidłowy

en: Catalog not found
pl_PL: Brak katalogu

en: Catalog root unreadable, stopping clean
pl_PL: Nie można odczytać głównego katalogu, zatrzymywanie czyszczenia

en: Catalog statistics have been cleared
pl_PL: Statystyki katalogu zostały wyczyszczone

en: Catalog update process has started
pl_PL: Proces aktualizacji katalogu został rozpoczęty...

en: Catalogs
pl_PL: Katalogi

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Chamorro
pl_PL: Czamorro

en: Channel Edit
pl_PL: Edycja kanału

en: Channels
pl_PL: Kanały

en: Chechen
pl_PL: Czeczeński

en: Check
pl_PL: Sprawdź

en: Check for Ampache updates automatically
pl_PL: Automatycznie sprawdzaj dostępność aktualizacji Ampache

en: Checking
pl_PL: Sprawdzanie

en: Checking %1$s (%2$s)
pl_PL: Sprawdzanie %1$s (%2$s)

en: Chichewa
pl_PL: Cziczewa

en: Chinese
pl_PL: Chiński

en: Choose Installation Language
pl_PL: Wybierz język instalacji

en: Church Slavic
pl_PL: Cerkiewno-słowiański

en: Chuvash
pl_PL: Czuwaski

en: City
pl_PL: Miasto

en: Clean
pl_PL: Wyczyść

en: Clean All
pl_PL: Wyczyść wszystkie

en: Clean Catalog
pl_PL: Wyczyść katalog

en: Cleaning the "%s" Catalog
pl_PL: Czyszczenie katalogu "%s"

en: Clear Albums Cache
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną albumów

en: Clear Artists Cache
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną artystów

en: Clear Now Playing
pl_PL: Wyczyść Teraz odtwarzane

en: Clear Playlist
pl_PL: Wyczyść playlistę

en: Clear Songs Cache
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną utworów

en: Clear Stats
pl_PL: Czyść statystyki

en: Clear on Send
pl_PL: Wyczyść przy wysyłaniu

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
pl_PL: Kliknij przycisk 'Generuj', aby utworzyć Token dostępu

en: Click to close window
pl_PL: Kliknij, aby zamknąć okno

en: Click to grant %s access to Ampache
pl_PL: Kliknij, aby przyznać %s dostęp do Ampache

en: Clips
pl_PL: Klipy

en: Codec
pl_PL: Kodek

en: Collapse/Expand Sidebar
pl_PL: Rozwiń/Zwiń panel boczny

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
pl_PL: Rozwiń/Zwiń panel boczny [sekcja_menu]

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Comment:
pl_PL: Komentarz:

en: Community
pl_PL: Społeczność

en: Company
pl_PL: Firma

en: Completed updating SoundCloud Catalog(s)
pl_PL: Zakończono aktualizację katalogów SoundCloud.

en: Completed updating Subsonic Catalog(s)
pl_PL: Zakończono aktualizację katalogów Subsonic.

en: Completed updating remote Catalog(s).
pl_PL: Zakończono aktualizację zdalnych katalogów.

en: Compose
pl_PL: Napisz

en: Compose Message
pl_PL: Utwórz wiadomość

en: Compose a New Message
pl_PL: Napisz nową wiadomość

en: Composer
pl_PL: Kompozytor

en: Config Preset
pl_PL: Konfiguracja wstępna

en: Config file creation failed
pl_PL: Nie udało się utworzyć pliku konfiguracyjnego

en: Config file is not writable
pl_PL: Nie można zapisać pliku konfiguracyjnego

en: Configuration file readability
pl_PL: Test odczytu pliku konfiguracyjnego

en: Configuration file validity
pl_PL: Poprawność pliku konfiguracyjnego

en: Configuration files were either not found or unreadable
pl_PL: Plik konfiguracyjny nie został znaleziony lub nie jest do odczytu

en: Configure Democratic Playlist
pl_PL: Konfiguracja playlisty demokratycznej

en: Configure License
pl_PL: Konfiguracja licencji

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Confirm Password
pl_PL: Potwierdź hasło

en: Confirmation when closing current playing window
pl_PL: Potwierdzenie podczas zamykania okna odtwarzającego

en: Connection to the database failed: %s
pl_PL: Nie można połączyć się z bazą danych: %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
pl_PL: Nie udało się połączyć z bazą danych: Sprawdź adres serwera, nazwę użytkownika i hasło

en: Consider the user sender as the track's artist
pl_PL: Ustawiaj nazwę użytkownika przesyłającego jako artystę utworu

en: Content Manager
pl_PL: Menadżer zawartości

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Control hits per user
pl_PL: Kontrola liczby odtworzeń na użytkownika

en: Control time per user
pl_PL: Kontrola czasu na użytkownika

en: Cookie
pl_PL: Ciasteczko

en: Cookie Information
pl_PL: Informacja o ciasteczkach

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
pl_PL: Pliki „cookies” (tzw. ciasteczka) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika strony WWW. Ciasteczka używane są najczęściej w celu optymalizacji procesu korzystania ze stron WWW.

en: Cooldown
pl_PL: Odnów

en: Cooldown Time
pl_PL: Czas odnowienia

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
pl_PL: Skopiuj Klucz aplikacji, Tajny klucz oraz Token dostępu w odpowiednich polach.

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
pl_PL: Kopiowanie "%1$s" do "%2$s"

en: Copyright
pl_PL: Prawa autorskie

en: Cornish
pl_PL: Kornijski

en: Corsican
pl_PL: Korsykański

en: Could not add song: %s
pl_PL: Nie można dodać utworu: %s

en: Could not authenticate with Seafile
pl_PL: Nieudane uwierzytelnienie Seafile

en: Could not find the Seafile library called "%s", no media was updated
pl_PL: Nie zaktualizowano mediów: brak biblioteki Seafile o nazwie "%s"

en: Couldn't delete this Album.
pl_PL: Nie można usunąć tego albumu.

en: Couldn't delete this Artist.
pl_PL: Nie można usunąć tego artysty.

en: Couldn't delete this Song.
pl_PL: Nie można usunąć tego utworu.

en: Couldn't delete this TV Show
pl_PL: Nie można usunąć tego programu.

en: Couldn't delete this Video.
pl_PL: Nie można usunąć tego klipu wideo.

en: Counter
pl_PL: Licznik

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Cover Art Search
pl_PL: Wyszukiwanie okładek

en: Create
pl_PL: Utwórz

en: Create ACL
pl_PL: Utwórz ACL

en: Create Account
pl_PL: Utwórz konto

en: Create Admin Account
pl_PL: Utwórz konto Administratora

en: Create Channel
pl_PL: Utwórz kanał

en: Create Config
pl_PL: Utwórz konfigurację

en: Create Database
pl_PL: Utwórz bazę danych

en: Create Database User
pl_PL: Utwórz użytkownika bazy danych

en: Create Label
pl_PL: Utwórz etykietę

en: Create License
pl_PL: Utwórz licencję

en: Create Playlist
pl_PL: Utwórz playlistę

en: Create Share
pl_PL: Utwórz udział

en: Create Tables
pl_PL: Utwórz tabele

en: Create a subdirectory per user
pl_PL: Twórz podfoldery dla każdego użytkownika

en: Create directory "%s"
pl_PL: Utwórz folder "%s"

en: Created by: %1$s for %2$s
pl_PL: Utworzony przez: %1$s dla %2$s

en: Creation Date
pl_PL: Data utworzenia

en: Cree
pl_PL: Kri

en: Croatian
pl_PL: Chorwacki

en: Current Configuration
pl_PL: Aktualna konfiguracja

en: Current Playlist
pl_PL: Bieżąca playlista

en: Current rating
pl_PL: Bieżąca ocena

en: Custom URL - Favicon
pl_PL: Adres URL własnej favicony

en: Custom URL - Login page logo
pl_PL: Adres URL loga na stronie logowania

en: Custom URL - Logo
pl_PL: Adres URL loga

en: Custom blank album default image
pl_PL: Własny obraz dla albumów bez okładki

en: Custom blank video default image
pl_PL: Własny obraz dla wideo bez grafiki

en: Custom metadata - Define field list
pl_PL: Własne metadane - lista pól

en: Custom metadata - Disable these fields
pl_PL: Własne metadane - nie używaj tych pól

en: Custom text footer
pl_PL: Własny tekst w stopce strony

en: Czech
pl_PL: Czeski

en: DAAP backend password
pl_PL: Hasło zaplecza DAAP

en: Danish
pl_PL: Duński

en: Dashboards
pl_PL: Panele

en: Database Connection
pl_PL: Połączenie z bazą danych

en: Database Name
pl_PL: Nazwa bazy danych

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
pl_PL: Baza danych już istnieje, a nie wybrano nadpisywania

en: Database creation failed
pl_PL: Nie udało się utworzyć bazy danych

en: Database name is invalid
pl_PL: Nazwa bazy danych jest nieprawidłowa

en: Database select failed: %s
pl_PL: Nie udało się wybrać bazy danych: %s

en: Database tables
pl_PL: Tabele bazy danych

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Added
pl_PL: Data dodana

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Deactivate
pl_PL: Dezaktywuj

en: Deactivated PHP memory limit
pl_PL: Wyłączony limit pamięci PHP

en: Debug Page
pl_PL: Strona debugowania

en: Decrease Volume
pl_PL: Ciszej

en: Default
pl_PL: Domyślnie

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete disabled songs
pl_PL: Usuń ukryte utwory

en: Democratic
pl_PL: Demokratyczne

en: Democratic Playlist
pl_PL: Playlista demokratyczna

en: Dependencies
pl_PL: Zależności

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description:
pl_PL: Opis:

en: Desired Database Name
pl_PL: Pożądana nazwa bazy danych

en: Destin: %s
pl_PL: Miejsce docelowe: %s

en: Destination catalog
pl_PL: Katalog docelowy

en: Direct URL to Image
pl_PL: Bezpośredni URL do obrazu

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Discogs consumer key
pl_PL: Klucz klienta Discogs

en: Discogs metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych Discogs

en: Discogs secret
pl_PL: Klucz secret Discogs

en: Disk
pl_PL: Dysk

en: Display
pl_PL: Wyświetlacz

en: Display Name
pl_PL: Login

en: Distributor
pl_PL: Dystrybutor

en: Divehi
pl_PL: Malediwski

en: Do you really want to delete this Playlist?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę playlistę?

en: Do you really want to delete this Tag?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten tag?

en: Do you really want to reset art?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zresetować grafiki?

en: Do you really want to update from tags?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zaktualizować z tagów?

en: Donate
pl_PL: Datek

en: Done
pl_PL: Zrobione

en: Double click to post a new shout
pl_PL: Kliknij dwa razy, aby dodać nowy komentarz

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download a copy of the new version
pl_PL: Pobierz nową wersję

en: Drop File Here
pl_PL: Upuść plik tutaj

en: Duplicate ACL entry defined
pl_PL: Zdefiniowano zduplikowaną listę kontroli dostępu ACL

en: Duration
pl_PL: Długość

en: Dutch
pl_PL: Holenderski

en: E-mail Users
pl_PL: Wyślij do użytkowników

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit Access Control List
pl_PL: Edytuj listę kontroli dostępu

en: Edit Album
pl_PL: Edytuj album

en: Edit Artist
pl_PL: Edytuj dane artysty

en: Edit Existing Shoutbox Post
pl_PL: Edytuj komentarz

en: Edit Instance
pl_PL: Edytuj instancję

en: Edit Label
pl_PL: Edytuj etykietę

en: Edit Localplay Instance
pl_PL: Edytuj instancję Localplay

en: Edit Podcast
pl_PL: Edytuj podcast

en: Edit Season
pl_PL: Edytuj sezon

en: Edit TV Show
pl_PL: Edytuj program telewizyjny

en: Edit/Find Art
pl_PL: Edytuj / Znajdź grafikę

en: Editing %s Preferences
pl_PL: Ustawienia użytkownika %s

en: Editing Existing User
pl_PL: Edycja użytkownika

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: Enable URL Rewriting
pl_PL: Włącz URL rewriting

en: Enable: video
pl_PL: Włącz: wideo

en: Enabled
pl_PL: Włączone

en: End
pl_PL: Koniec

en: End Address
pl_PL: Adres końcowy

en: End Date
pl_PL: Data zakończenia

en: English
pl_PL: Angielski

en: Enqueue
pl_PL: Dodaj do kolejki

en: Enter URL to server (e.g. 'https://seafile.example.com') and library name (e.g. 'Music').
pl_PL: Wprowadź adres serwera (np. 'https://seafile.example.com') oraz nazwę biblioteki (np. 'Muzyka').

en: Episode
pl_PL: Odcinek

en: Episode Number
pl_PL: Numer epizodu

en: Episodes
pl_PL: Odcinki

en: Equalizer
pl_PL: Korektor

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error Invalid Handshake -
pl_PL: Błąd nieprawidłowy Handshake -

en: Error Messages
pl_PL: Opisy błędów

en: Error: Catalog with %s already exists
pl_PL: Błąd: Katalog %s już istnieje

en: Estonian
pl_PL: Estoński

en: Examine File...
pl_PL: Sprawdzanie pliku...

en: Execute the update
pl_PL: Wykonaj aktualizację

en: Existing Ampache installation found
pl_PL: Znaleziono istniejącą instalację Ampache

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
pl_PL: Wykryto istniejącą bazę danych, niemożna kontynuować instalacji

en: Expand/Collapse
pl_PL: Rozwiń/Zwiń

en: Expand/Collapse playlist
pl_PL: Rozwiń/zwiń playlistę

en: Expired shares have been cleaned
pl_PL: Wygasłe udostępnienia zostały wyczyszczone

en: Expiry Days
pl_PL: Czas wygaśnięcia

en: Export
pl_PL: Eksport

en: Export Catalog
pl_PL: Eksportuj katalog

en: Export Playlists
pl_PL: Eksportuj playlisty

en: Export playlists as m3u files to /tmp
pl_PL: Eksportuj playlisty w formacie m3u do katalogu /tmp

en: External Link
pl_PL: Odnośnik zewnętrzny

en: Facebook share
pl_PL: Udostępnianie na Facebooku

en: Failed
pl_PL: Niepowodzenie

en: Failed to connect to the remote server
pl_PL: Błąd podczas łączenia ze zdalnym serwerem

en: Failed to create playlist
pl_PL: Błąd podczas tworzenia playlisty

en: Failed to create the catalog, check the debug logs
pl_PL: Nie udało się utworzyć katalogu, sprawdź logi

en: Failed to create user
pl_PL: Utworzenie użytkownika nie powiodło się

en: Failed to enable the Catalog module
pl_PL: Nie udało się włączyć modułu katalogu

en: Failed to enable the Localplay module
pl_PL: Nie udało się włączyć modułu Localplay

en: Failed to scrobble: No item found!
pl_PL: Błąd scrobblowania: Brak elementu!

en: Failed to write config file
pl_PL: Błąd podczas zapisu pliku konfiguracyjnego

en: Failed writing config file
pl_PL: Błąd podczas zapisu pliku konfiguracyjnego

en: Failure
pl_PL: Niepowodzenie

en: Faroese
pl_PL: Farerski

en: Fav.
pl_PL: ❤

en: Favorite Lists
pl_PL: Listy ulubionych

en: Favorite Playlists
pl_PL: Ulubione playlisty

en: Favorites
pl_PL: Ulubione

en: Favorites (Album)
pl_PL: Ulubione albumy

en: Favorites (Artist)
pl_PL: Ulubieni artyści

en: Feed
pl_PL: Źródło

en: Fijian
pl_PL: Fidżyjski

en: File
pl_PL: Plik

en: File Data
pl_PL: Dane pliku

en: File Insight
pl_PL: Podgląd pliku

en: File copy failed. Not deleting source file
pl_PL: Kopiowanie nieudane. Źródłowy plik nie zostanie usunięty

en: File moved...
pl_PL: Plik przeniesiony...

en: File not found
pl_PL: Brak pliku

en: File was not found or is 0 Bytes: %s
pl_PL: Brak pliku lub ma zerowy rozmiar: %s

en: Filename
pl_PL: Nazwa pliku

en: Filename Pattern
pl_PL: Wzorzec nazwy pliku

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Filters
pl_PL: Filtry

en: Final results seen by Ampache using %s:
pl_PL: Wyniki końcowe widziane przez Ampache z wykorzystaniem %s:

en: Finished Processing Disabled Songs
pl_PL: Zakończono przetwarzanie ukrytych utworów

en: Finished checking file names for valid characters
pl_PL: Zakończono sprawdzanie nazw plików pod kątem dozwolonych znaków

en: Finnish
pl_PL: Fiński

en: Fix header position on compatible themes
pl_PL: Stała pozycja nagłówka w kompatybilnych motywach

en: Folder Pattern
pl_PL: Wzorzec katalogu

en: Follow
pl_PL: Obserwuj

en: Followers
pl_PL: Obserwatorzy

en: Following
pl_PL: Obserwowane

en: For the Love of Music
pl_PL: %s Z miłości do muzyki

en: Force Democratic Play
pl_PL: Wymuś odtwarzanie demokratyczne

en: Force HTTP playback regardless of port
pl_PL: Wymuś odtwarzanie HTTP niezależnie od portu

en: Force check
pl_PL: Sprawdź teraz

en: Force specified, proceeding anyway
pl_PL: Kliknięto Wymuś, instalacja jest kontynuowana

en: Found
pl_PL: Znalezione

en: Frame Rate
pl_PL: Liczba klatek

en: French
pl_PL: Francuski

en: Friend's Timeline on homepage
pl_PL: Linia czasu przyjaciół na stronie startowej

en: Friends Timeline
pl_PL: Linia czasu przyjaciół

en: Friends timeline max items
pl_PL: Maksymalna ilość pozycji na linii czasu przyjaciół

en: From
pl_PL: Od

en: Fulah
pl_PL: Ful

en: Full Name
pl_PL: Pełna nazwa

en: Full Screen
pl_PL: Pełny ekran

en: Full-Screen not supported by your browser
pl_PL: Tryb pełnoekranowy nie wspierany przez twoją przeglądarkę

en: Fullname
pl_PL: Pełna nazwa

en: GD Support
pl_PL: Obsługa GD

en: Galician
pl_PL: Galicyjski

en: Gather All Art
pl_PL: Pobierz wszystkie grafiki

en: Gather Art
pl_PL: Pobierz grafiki

en: Gathers media Art
pl_PL: Pobiera grafiki

en: Generate Configuration File
pl_PL: Generuj plik konfiguracyjny

en: Generate new API key
pl_PL: Generuj nowy klucz API

en: Generate new RSS token
pl_PL: Generuj nowy token RSS

en: Genre
pl_PL: Gatunek

en: Genres
pl_PL: Gatunki

en: Georgian
pl_PL: Gruziński

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Get Art
pl_PL: Pobierz grafikę

en: Get chunked files on analyze
pl_PL: Przeanalizuj pofragmentowane pliki

en: Get lyrics from ChartLyrics
pl_PL: Pobierz teksty z ChartLyrics

en: Gettext Support
pl_PL: Obsługa GETTEXT

en: Give a name to your application and create it
pl_PL: Nadaj nazwę swojej aplikacji i utwórz ją

en: Go
pl_PL: Idź

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
pl_PL: Odwiedź https://www.dropbox.com/developers/apps/create

en: Google Analytics Tracking ID
pl_PL: ID śledzenia Google Analytics

en: Google Analytics statistics
pl_PL: Statystyki Google Analytics

en: Google Maps API key
pl_PL: Klucz API Map Google

en: Graphs
pl_PL: Wykresy

en: Greek
pl_PL: Grecki

en: Grid View
pl_PL: Lista

en: Guest
pl_PL: Gość

en: Gujarati
pl_PL: Gudźarati

en: HTTPQ Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja HTTPQ

en: Haitian
pl_PL: Haitański

en: Headphones API key
pl_PL: Klucz API Headphones

en: Headphones URL
pl_PL: Adres URL Headphones

en: Hebrew
pl_PL: Hebrajski

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Hide playlists in Subsonic and API clients that start with this string
pl_PL: Ukrywaj playlisty w Subsonic i klientach API, które rozpoczynają się od

en: Hide the Genre column in browse table rows
pl_PL: Ukrywaj kolumnę Gatunki w tabelach

en: Hide the Song Artist column for Albums with one Artist
pl_PL: Ukrywaj kolumnę artysty utworu dla albumów z jednym artystą

en: Highlight
pl_PL: Wyróżnione

en: Hits
pl_PL: Odsłony

en: Home
pl_PL: Strona główna

en: Hostname
pl_PL: Nazwa Hosta

en: Hour
pl_PL: Godzina

en: Hungarian
pl_PL: Węgierski

en: I Accept
pl_PL: Akceptuję

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: IP Address version mismatch
pl_PL: Wersja adresu IP niepoprawna

en: IPv4 or IPv6 Addresses
pl_PL: Adresy IPv4 lub IPv6

en: Icecast Streaming Media Server
pl_PL: Serwer strumieni Icecast

en: Icelandic
pl_PL: Islandzki

en: Iconv Support
pl_PL: Obsługa ICONV

en: If you are installing Ampache for the first time you can ignore this warning and proceed to the installer.
pl_PL: Jeżeli instalujesz Ampache po raz pierwszy, możesz zignorować to ostrzerzenie i przejść dalej.

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator
pl_PL: Jeśli uważasz, że to błąd to skontaktuj się z administratorem Ampache

en: Image Height
pl_PL: Wysokość obrazu

en: Image Width
pl_PL: Szerokość obrazu

en: Import Playlist
pl_PL: Importuj playlistę

en: Importing a Playlist from a File
pl_PL: Import playlisty z pliku

en: Imprint
pl_PL: Znak firmowy

en: Inactive
pl_PL: Nieaktywne

en: Inactive Users
pl_PL: Nieaktywni użytkownicy

en: Incorrect object type
pl_PL: Nieprawidłowy typ obiektu

en: Incorrect username or password
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa użytkownika lub hasło

en: Increase Volume
pl_PL: Głośniej

en: Indonesian
pl_PL: Indonezyjski

en: Infinite Scroll
pl_PL: Nieskończone przewijanie

en: Information
pl_PL: Informacje

en: Insert Ampache Database
pl_PL: Wstaw bazę danych Ampache

en: Insert Database
pl_PL: Wstaw bazę danych

en: Install Progress
pl_PL: Postęp instalacji

en: Install a Seafile server as described in the documentation
pl_PL: Zainstaluj serwer Seafile zgodnie z dokumentacją

en: Install the database
pl_PL: Zainstaluj bazę danych

en: Installation
pl_PL: Instalacja

en: Installation Type
pl_PL: typ instalacji

en: Installed Ampache version
pl_PL: Zainstalowana wersja Ampache

en: Installed Version
pl_PL: Zainstalowana wersja

en: Instance Name
pl_PL: Nazwa Instancji

en: Interface
pl_PL: Interfejs

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pl_PL: Interlingua (Międzynarodowe Stowarzyszenie Języka Pomocniczego)

en: Inupiaq
pl_PL: Inupiak

en: Invalid
pl_PL: Niewłaściwy

en: Invalid Request
pl_PL: Nieprawidłowe Żądanie

en: Invalid Username/Password
pl_PL: Nieprawidłowy użytkownik/hasło

en: Invalid configuration settings
pl_PL: Nieprawidłowa konfiguracja

en: Invalid e-mail address
pl_PL: Nieprawidłowy adres e-mail

en: Invalid object selected
pl_PL: Wybrany obiekt jest nieprawidłowy

en: Invalid request
pl_PL: Nieprawidłowe żądanie

en: Irish
pl_PL: Irlandzki

en: Italian
pl_PL: Włoski

en: Item Count
pl_PL: Ilość

en: Item Limit
pl_PL: Limit elementów

en: Item Limit (0 = unlimited)
pl_PL: Limit wyników (0 = bez limitu)

en: Japanese
pl_PL: Japoński

en: Javanese
pl_PL: Jawajski

en: Kalaallisut
pl_PL: Grenlandzki

en: Kashmiri
pl_PL: Kaszmirski

en: Kazakh
pl_PL: Kazachski

en: Keep Existing
pl_PL: Zachowaj istniejące

en: Keep latest web player volume
pl_PL: Zachowuj poziom głośności odtwarzacza.

en: Keeping song: %s
pl_PL: Zachowywanie utworu: %s

en: Khmer
pl_PL: Khmerski

en: Kikuyu
pl_PL: Kikuju

en: Kinyarwanda
pl_PL: Ruanda-Rundi

en: Kirundi
pl_PL: Rundi

en: Korean
pl_PL: Koreański

en: Kurdish
pl_PL: Kurdyjski

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label Edit
pl_PL: Edycja etykiety

en: Labels
pl_PL: Etykiety

en: Language
pl_PL: Język

en: Lao
pl_PL: Laotański

en: Last Add
pl_PL: Ostatnie dodanie

en: Last Clean
pl_PL: Ostatnie czyszczenie

en: Last IP
pl_PL: Ostatnie IP

en: Last Played
pl_PL: Ostatnio odtworzone

en: Last Seen
pl_PL: Ostatnio widziany

en: Last Update
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

en: Last Updated
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

en: Last Verify
pl_PL: Ostatnia weryfikacja

en: Last Visit
pl_PL: Ostatnia wizyta

en: Last activity
pl_PL: Ostatnia aktywność:

en: Last.FM Submit Challenge
pl_PL: Wyzwanie dostarczania Last.FM

en: Latest Ampache version
pl_PL: Najnowsza wersja Ampache

en: Latin
pl_PL: Łacina

en: Latvian
pl_PL: Łotewski

en: Leave the artist and album fields blank to read file tags
pl_PL: Pozostaw pola artysty i albumu puste, aby odczytać tagi z pliku

en: Length
pl_PL: Długość

en: Length (in minutes)
pl_PL: Długość (w minutach)

en: Level
pl_PL: Poziom dostępu

en: Library Name
pl_PL: Nazwa biblioteki

en: Library item context menu
pl_PL: Menu kontekstowe elementu biblioteki

en: Library item not found
pl_PL: Brak elementu biblioteki

en: Library item not found.
pl_PL: Nie znaleziono elementu biblioteki.

en: License
pl_PL: Licencja

en: Licensing
pl_PL: Licencjonowanie

en: Light sidebar by default
pl_PL: Domyślnie jasny panel boczny

en: Limburgish
pl_PL: Limburg

en: Limit direct play to maximum media count
pl_PL: Ustaw limit bezpośredniego odtwarzania

en: Link
pl_PL: Odsyłacz

en: Links
pl_PL: Odsyłacze

en: Listeners
pl_PL: Słuchaczy

en: Listening port, default 8100
pl_PL: Port nasłuchiwania, domyślnie 8100

en: Lithuanian
pl_PL: Litewski

en: Live Stream Edit
pl_PL: Edycja strumienia na żywo

en: Load Time:
pl_PL: Czas wczytywania:

en: Loading
pl_PL: Wczytywanie...

en: Loading...
pl_PL: Wczytywanie...

en: Local Image
pl_PL: Lokalny obraz

en: Local Network Definition
pl_PL: Definicja sieci lokalnej

en: Localplay Access
pl_PL: Uprawnienia Localplay

en: Localplay Control
pl_PL: Sterowanie Localplay

en: Localplay Controller Not Defined
pl_PL: Niezdefiniowany kontroler Localplay

en: Localplay Controllers
pl_PL: Kontrolery Localplay

en: Localplay Disabled
pl_PL: Localplay wyłączony

en: Localplay Type
pl_PL: Typ Localplay

en: Localplay has been enabled
pl_PL: Localplay został włączony

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Lock Songs
pl_PL: Ukrywanie utworów

en: Log out
pl_PL: Wyloguj

en: Login
pl_PL: Zaloguj

en: Login Failed, timestamp is out of range
pl_PL: Logowanie nieudane, znacznik czasu poza zakresem

en: Login Failed: timestamp out of range
pl_PL: Logowanie nieudane: znacznik czasu poza zakresem

en: Login Failed: version too old
pl_PL: Logowanie nieudane: zbyt stara wersja

en: Login failed, API version is too old
pl_PL: Logowanie nieudane: nieaktualna wersja API

en: Login failed, timestamp is out of range
pl_PL: Logowanie nieudane: znacznik czasu poza zakresem

en: Loop
pl_PL: Pętla

en: Lost Password
pl_PL: Nie pamiętam hasła

en: Luxembourgish
pl_PL: Luksemburski

en: Lyrics
pl_PL: Tekst utworu

en: MPD Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja MPD

en: Macedonian
pl_PL: Macedoński

en: Mail Admins
pl_PL: Wyślij do administratorów

en: Mail Everyone
pl_PL: Wyślij do wszystkich

en: Mail Inactive Users
pl_PL: Wyślij do nieaktywnych użytkowników

en: Mail Users
pl_PL: Wyślij maila do użytkowników

en: Mail to
pl_PL: Adresat

en: Make Default
pl_PL: Ustaw jako domyślną

en: Make it ready ..
pl_PL: Przygotuj

en: Making directory: %s
pl_PL: Tworzenie folderu: %s

en: Malagasy
pl_PL: Malgaski

en: Malay
pl_PL: Malajski

en: Malayalam
pl_PL: Malajalam

en: Maltese
pl_PL: Maltański

en: Manage
pl_PL: Zarządzaj

en: Manage Licenses
pl_PL: Licencje

en: Manage Plugins
pl_PL: Wtyczki

en: Manage Shoutbox
pl_PL: Komentarze

en: Manager
pl_PL: Menadżer

en: Maori
pl_PL: Maoryjski

en: Mark as Read
pl_PL: Oznacz jako przeczytane

en: Mark as Unread
pl_PL: Oznacz jako nieprzeczytane

en: Marshallese
pl_PL: Marszalski

en: Match
pl_PL: Dopasuj

en: Matomo Site ID
pl_PL: ID strony w Matomo

en: Matomo URL
pl_PL: Adres URL w Matomo

en: Matomo statistics
pl_PL: Statystyki Matomo

en: Max Counter
pl_PL: Maksymalny licznik

en: Max Listeners
pl_PL: Maksimum słuchaczy

en: Max Volume
pl_PL: Maksymalna głośność

en: Maximum Execution Time
pl_PL: Maksymalny czas wykonywania

en: Maximum Results
pl_PL: Maksymalna ilość wyników

en: Media Licenses
pl_PL: Licencje mediów

en: Media Object Invalid or Not Specified
pl_PL: Nie określono obiektu multimediów lub jest on nieprawidłowy

en: Media is currently playing, are you sure you want to close?
pl_PL: Trwa odtwarzanie. Czy na pewno chcesz zamknąć?

en: Media object invalid or not specified
pl_PL: Nie określono obiektu multimediów lub jest on nieprawidłowy

en: Member Since
pl_PL: Zarejestrowany

en: Memory Limit
pl_PL: Limit pamięci

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Message has been sent
pl_PL: Wiadomość została wysłana

en: Message's state has been changed
pl_PL: Zmienił się status wiadomości

en: Messages have been deleted
pl_PL: Wiadomości zostały usunięte

en: Metadata
pl_PL: Metadane

en: Minimalist
pl_PL: Minimalna

en: Minimum Count
pl_PL: Minimalna ilość

en: Missing Albums
pl_PL: Brakujące albumy

en: Missing Artists
pl_PL: Brakujący artyści

en: Missing mandatory parameter
pl_PL: Brakujący wymagany parametr

en: Modules
pl_PL: Moduły

en: Mongolian
pl_PL: Mongolski

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: More
pl_PL: Więcej

en: More Metadata
pl_PL: Więcej metadanych

en: Movie
pl_PL: Film

en: Movies
pl_PL: Filmy

en: Music
pl_PL: Muzyka

en: Music Clip
pl_PL: Klip muzyczny

en: Music Clips
pl_PL: Klipy muzyczne

en: Music License
pl_PL: Licencja muzyki

en: MusicBrainz Release Group ID
pl_PL: Id grupy wydań MusicBrainz

en: MusicBrainz metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych MusicBrainz

en: Mute
pl_PL: Wycisz

en: My Broadcast
pl_PL: Moja transmisja

en: My Last Play
pl_PL: Ostatnio odtworzone przeze mnie

en: My Rating
pl_PL: Moje oceny

en: My Rating (Album)
pl_PL: Moja ocena albumu

en: My Rating (Artist)
pl_PL: Moja ocena artysty

en: MySQL Administrative Password
pl_PL: Hasło administratora MySQL

en: MySQL Administrative Username
pl_PL: Nazwa administratora MySQL

en: MySQL Hostname
pl_PL: Adres serwera MySQL

en: MySQL Password
pl_PL: Hasło użytkownika MySQL

en: MySQL Port
pl_PL: Port MySQL

en: MySQL Port (optional)
pl_PL: Port MySQL (opcjonalny)

en: MySQL Username
pl_PL: Nazwa użytkownika MySQL

en: NEW: %s
pl_PL: NOWA: %s

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name ascending
pl_PL: wg nazwy rosnąco

en: Name descending
pl_PL: wg nazwy malejąco

en: Name is required
pl_PL: Nazwa jest wymagana

en: Name of Catalog (optional)
pl_PL: Nazwa katalogu (opcjonalnie)

en: Nauru
pl_PL: Nauruański

en: Navajo
pl_PL: Nawaho

en: Nepali
pl_PL: Nepalski

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New Password
pl_PL: Nowe hasło

en: New User Added
pl_PL: Dodano nowego użytkownika

en: New User Registration at %s
pl_PL: Rejestracja nowego użytkownika na %s

en: New broadcast
pl_PL: Nowa transmisja

en: New messages
pl_PL: Nowe wiadomości

en: New path
pl_PL: Nowa ścieżka

en: New shout on your content
pl_PL: Nowy komentarz do Twojej treści

en: Newest
pl_PL: Najnowsze

en: Newest Albums
pl_PL: Najnowsze albumy

en: Newest Artists
pl_PL: Ostatnio dodani artyści

en: Newest Shouts
pl_PL: Najnowsze komentarze

en: Next
pl_PL: Następna

en: No
pl_PL: Nie

en: No Album found
pl_PL: Brak albumów

en: No Artist found
pl_PL: Brak artystów

en: No Broadcast found
pl_PL: Brak transmisji

en: No Catalog configured yet. To start streaming your media, you now need to %1$s add a Catalog %2$s
pl_PL: Nie skonfigurowano jeszcze katalogu. Aby rozpocząć strumieniowanie musisz %1$s dodać katalog %2$s

en: No Catalog found
pl_PL: Brak katalogów

en: No Problem
pl_PL: Gotowe

en: No Results
pl_PL: Brak wyników

en: No TV show found
pl_PL: Brak programów

en: No Update Needed
pl_PL: Aktualizacja nie jest wymagana

en: No channel found
pl_PL: Brak kanałów

en: No default transcoding application found. You may need to install a popular application (FFmpeg, avconv ...) or customize transcoding settings manually after installation.
pl_PL: Nie znaleziono domyślnej aplikacji do transkodowania. Być może musisz doinstalować jedną z popularnych aplikacji (ffmpeg, avconv, ...) lub ręcznie dostosować ustawienia po zakończeniu instalacji.

en: No democratic found
pl_PL: Brak list demokratycznych

en: No disabled Songs found
pl_PL: Brak ukrytych utworów

en: No items
pl_PL: Brak wyników

en: No label found
pl_PL: Brak etykiet

en: No licenses found
pl_PL: Brak licencji

en: No live stream found
pl_PL: Brak strumieni na żywo

en: No lyrics found.
pl_PL: Brak tekstu utworu.

en: No media was updated, did you respect the patterns?
pl_PL: Żadne multimedia nie zostały zaktualizowane, czy przestrzegasz wzorców?

en: No message found
pl_PL: Brak wiadomości

en: No missing albums found
pl_PL: Brak brakujących albumów

en: No missing artists found
pl_PL: Brak brakujących artystów

en: No playlist found
pl_PL: Brak playlist

en: No podcast episode found
pl_PL: Brak odcinków podcastu

en: No podcast found
pl_PL: Brak podcastu

en: No recently played items found
pl_PL: Brak ostatnio odtwarzanych utworów

en: No records found
pl_PL: Brak nagrań

en: No season found
pl_PL: Brak sezonów

en: No similar artist found
pl_PL: Brak podobnych artystów

en: No smart playlist found
pl_PL: Brak smartlist

en: No song found
pl_PL: Brak utworów

en: No update needed
pl_PL: Aktualizacja nie jest wymagana

en: No username or password was specified
pl_PL: Nie podano nazwy użytkownika lub hasła

en: No valid songs found in playlist file
pl_PL: Brak prawidłowych utworów w pliku playlisty

en: No video found
pl_PL: Brak wideo

en: None
pl_PL: Brak

en: North Ndebele
pl_PL: Ndebele północny

en: Northern Sami
pl_PL: Sami północny

en: Norwegian
pl_PL: Norweski

en: Norwegian Bokmal
pl_PL: Norweski bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pl_PL: Nowonorweski

en: Not Enough Data
pl_PL: Za mało danych

en: Not Found
pl_PL: Nie znaleziono

en: Not Found: %s
pl_PL: Nie znaleziono: %s

en: Nothing was changed
pl_PL: Nic nie zostało zmienione

en: Now Playing
pl_PL: Teraz odtwarzane

en: Now Playing filtered per user
pl_PL: Filtrowanie "Teraz odtwarzanych" wg użytkownika

en: OLD: "%s" has invalid chars
pl_PL: STARA nazwa: %s zawiera niedozwolone znaki

en: OMDb metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych OMDb

en: Object
pl_PL: Obiekt

en: Object Type
pl_PL: Typ obiektu

en: Occitan
pl_PL: Oksytański

en: Off
pl_PL: Wyłączone

en: Offset Limit
pl_PL: Limit przesunięcia

en: Ojibwa
pl_PL: Odżibwe

en: On
pl_PL: Włączone

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
pl_PL: Skoro upewniłeś się, że spełniasz powyższe wymagania, wypełnij poniższe pola. Poproszony będziesz jedynie o niezbędne ustawienia konfiguracyjne. Jeśli chciałbyś później wprowadzić zmiany w instalacji Ampache po prostu edytuj %s

en: Only essential features are enabled to simply stream your music from the Web Interface.
pl_PL: Tylko istotne funkcjonalności są włączone, aby po prostu strumieniować muzykę ze strony.

en: Optimize Ampache for your use case. The installer will enable/disable features automatically.
pl_PL: Zoptymalizuj Ampache do swojego przypadku użycia. Instalator automatycznie włączy/wyłączy funkcjonalności.

en: Optimizes database tables
pl_PL: Optymalizuje tabele bazy danych

en: Optimizing database tables
pl_PL: Optymalizowanie tabel bazy danych

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Original Name
pl_PL: Oryginalna nazwa

en: Original Production
pl_PL: Oryginalna produkcja

en: Original Year
pl_PL: Rok oryginalnego wydania

en: Oriya
pl_PL: Orija

en: Oromo
pl_PL: Oromski

en: Ossetian
pl_PL: Osetyjski

en: Other Options
pl_PL: Inne opcje

en: Override Execution Time
pl_PL: Nadpisz czas wykonania

en: Overwrite if Database Already Exists
pl_PL: Nadpisz istniejącą bazę danych

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
pl_PL: Nadpisz tagi albumów i utworów artysty

en: Overwrite tags of sub episodes
pl_PL: Nadpisz tagi odcinków serialu

en: Overwrite tags of sub songs
pl_PL: Nadpisz tagi utworów albumu

en: Owner
pl_PL: Utworzył

en: PHP GD extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP GD

en: PHP JSON extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP JSON

en: PHP PDO extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP PDO

en: PHP Settings
pl_PL: Ustawienia PHP

en: PHP SimpleXML extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP SimpleXML

en: PHP cURL extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP cURL

en: PHP execution time override
pl_PL: Nadpisz czas wykonywania PHP (PHP execution time)

en: PHP hash extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP hash

en: PHP iconv extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP iconv

en: PHP integer size
pl_PL: Rozmiar liczb całkowitych PHP

en: PHP intl extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP intl

en: PHP max upload size
pl_PL: PHP max_upload_size

en: PHP memory limit override
pl_PL: Nadpisz limit pamięci PHP (PHP memory limit)

en: PHP session extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP session

en: PHP version
pl_PL: Wersja PHP

en: PHP zlib extension
pl_PL: Rozszerzenie PHP zlib

en: Page
pl_PL: Strona

en: Pages
pl_PL: Paginacja

en: Pali
pl_PL: Palijski

en: Panjabi
pl_PL: Pendżabski

en: Pashto
pl_PL: Pasztuński

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Passwords do not match
pl_PL: Hasła nie są jednakowe

en: Path
pl_PL: Ścieżka

en: Path was not specified
pl_PL: Nie określono ścieżki

en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Paused
pl_PL: Wstrzymane

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
pl_PL: PayPal - Bezpieczniejszy, łatwiejszy sposób płatności internetowych!

en: PayPal Currency Code
pl_PL: Kod waluty PayPal

en: Permission Denied
pl_PL: Brak uprawnień

en: Persian
pl_PL: Perski

en: Persistent
pl_PL: Trwały

en: Personal
pl_PL: Osobiste

en: Personal Video
pl_PL: Osobiste wideo

en: Personal Videos
pl_PL: Osobiste wideo

en: Piwik Site ID
pl_PL: Id strony w Piwik

en: Piwik URL
pl_PL: Adres URL Piwik

en: Piwik statistics
pl_PL: Statystyki Piwik

en: Place Formed
pl_PL: Miejsce założenia

en: Play
pl_PL: Odtwórz

en: Play All
pl_PL: Odtwórz wszystkie

en: Play All Last
pl_PL: Odtwórz wszystkie na końcu

en: Play All Next
pl_PL: Odtwórz wszystkie jako następne

en: Play History
pl_PL: Historia odtwarzania

en: Play Random Selection
pl_PL: Losowo odtwórz zaznaczone

en: Play last
pl_PL: Odtwórz na końcu

en: Play next
pl_PL: Odtwórz jako następny

en: Playback Type
pl_PL: Typ odtwarzania

en: Played
pl_PL: Odtworzono

en: Played by Me
pl_PL: Odtwarzane przeze mnie

en: Played by Me (Album)
pl_PL: Albumy odtwarzane przeze mnie

en: Played by Me (Artist)
pl_PL: Artyści odtwarzani przeze mnie

en: Players
pl_PL: Odtwarzacze

en: Playing from base playlist
pl_PL: Odtwarzanie z podstawowej playlisty

en: Playlist
pl_PL: Playlista

en: Playlist Edit
pl_PL: Edycja playlisty

en: Playlist Items
pl_PL: Elementy playlisty

en: Playlist Method
pl_PL: Rodzaj playlisty

en: Playlist Name
pl_PL: Nazwa playlisty

en: Playlist Type
pl_PL: Typ playlisty

en: Playlist created
pl_PL: Playlista została utworzona

en: Playlist created "%s"
pl_PL: Playlista "%s" została utworzona

en: Playlist type ('albums', 'artists', 'playlists'), (default: playlists)
pl_PL: Typ playlisty ('albumy', 'artyści', 'playlisty'), (domyślnie: playlisty)

en: Playlists
pl_PL: Playlisty

en: Please download Composer from http://getcomposer.org, and install it (e.g: mv composer.phar /usr/local/bin/composer). Then run `composer install --prefer-source --no-interaction` on the Ampache directory.
pl_PL: Proszę pobrać Composer z http://getcomposer.org i zainstalować go (np.: mv composer.phar /usr/local/bin/composer) następnie uruchomić `composer install --prefer-source --no-interaction` w katalogu Ampache.

en: Please enter a Catalog name
pl_PL: Wprowadź nazwę katalogu

en: Please fill in your city
pl_PL: Proszę podać swoje miasto

en: Please fill in your state
pl_PL: Wypełnij Twój stan

en: Please fill in your website
pl_PL: Proszę podaj adres Twojej strony

en: Please select a Catalog type
pl_PL: Wybierz typ katalogu

en: Please visit the wiki for help
pl_PL: Odwiedź wiki, aby uzyskać pomoc

en: Please wait for an administrator to activate your account
pl_PL: Poczekaj, aż administrator aktywuje Twoje konto

en: Podcast Edit
pl_PL: Edycja podcastu

en: Podcast Episode Edit
pl_PL: Edycja odcinka podcastu

en: Podcast Episodes
pl_PL: Odcinki

en: Podcast Feed URL
pl_PL: URL źródła podcastu

en: Podcasts
pl_PL: Podcasty

en: Polish
pl_PL: Polski

en: Popular
pl_PL: Popularne

en: Popular Threshold
pl_PL: Próg popularności

en: Portuguese
pl_PL: Portugalski

en: Post Shout
pl_PL: Dodaj komentarz

en: Post to Shoutbox
pl_PL: Wyślij komentarz

en: Preference
pl_PL: Parametr

en: Preferences
pl_PL: Ustawienia

en: Prev
pl_PL: Poprzednia

en: Prevent Preset Override
pl_PL: Zapobiegaj nadpisywaniu ustawień

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Primary
pl_PL: Podstawowy

en: Private
pl_PL: Prywatne

en: Private Message
pl_PL: Wiadomość prywatna

en: Private Messages
pl_PL: Wiadomości prywatne

en: Production
pl_PL: Produkcja

en: Public
pl_PL: Publiczny

en: Public Catalog
pl_PL: Katalog publiczny

en: Public URL
pl_PL: Publiczny URL

en: Publication Date
pl_PL: Data opublikowania

en: Purpose
pl_PL: Przeznaczenie

en: Quechua
pl_PL: Keczua

en: Queries:
pl_PL: Zapytania:

en: RSS Feed
pl_PL: Źródło RSS

en: RSS Token
pl_PL: Token RSS

en: Radio Station created
pl_PL: Stacja radiowa została utworzona

en: Radio Stations
pl_PL: Stacje radiowe

en: Raeto-Romance
pl_PL: Retro-Romański

en: Raise the album and artist rating to match the highest song rating
pl_PL: Podnieś ocenę albumu i artysty do poziomu najwyżej ocenionego utworu

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Random All to Temporary Playlist
pl_PL: Dodaj losowo wszystkie do schowka

en: Random Play
pl_PL: Odtwarzanie losowe

en: Random album
pl_PL: Losowy album

en: Random artist
pl_PL: Losowy artysta

en: Random playlist
pl_PL: Losowa playlista

en: Random song
pl_PL: Losowy utwór

en: Random to Temporary Playlist
pl_PL: Dodaj losowo do schowka

en: Rate Limit
pl_PL: Ograniczenie popularności

en: Rated
pl_PL: Ocenione

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Rating (Average)
pl_PL: Ocena (średnia)

en: Ratings
pl_PL: Oceny

en: Raw results:
pl_PL: Surowe wyniki:

en: Re-tag
pl_PL: Zmień etykietę

en: Read
pl_PL: Odczyt

en: Read/Write
pl_PL: Odczyt/Zapis

en: Reading
pl_PL: Czytanie

en: Reading Catalog: "%s"
pl_PL: Odczytywanie katalogu: "%s"

en: Received Invalid Handshake
pl_PL: Otrzymano nieprawidłowy Handshake

en: Received an empty UPnP request
pl_PL: Otrzymano puste żądanie UPnP

en: Recent
pl_PL: Ostatnie

en: Recently Played
pl_PL: Ostatnio odtworzone

en: Recently added
pl_PL: Ostatnio dodane

en: Recently played
pl_PL: Ostatnio odtwarzane

en: Recently updated
pl_PL: Ostatnio zaktualizowane

en: Recheck Config
pl_PL: Sprawdź ponownie konfigurację

en: Recipient
pl_PL: Odbiorca

en: Recommended settings when using Ampache as a frontend for a music community.
pl_PL: Używaj zalecanych ustawień podczas wykorzystywania Ampache jako nakładki dla społeczności muzycznej.

en: Refer to the wiki for TV Shows and Movies
pl_PL: Odsyłaj do Wiki dla seriali i filmów

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Refresh from Smartlist
pl_PL: Odśwież z smartlisty

en: Register
pl_PL: Zarejestruj

en: Registration
pl_PL: Rejestracja

en: Registration Date
pl_PL: Data rejestracji

en: Registration Validation
pl_PL: Walidacja rejestracji

en: Reissue Production
pl_PL: Produkcja wznowienia

en: Release Date
pl_PL: Data wydania

en: Release Group MusicBrainzID
pl_PL: MusicBrainzID grupy wydającej

en: Release Status
pl_PL: Status wydania

en: Release Type
pl_PL: Typ wydania

en: Reload this page automatically
pl_PL: Automatycznie przeładuj tę stronę

en: Remember Me
pl_PL: Zapamiętaj mnie

en: Remote Catalog Updated
pl_PL: Katalog zdalny zaktualizowany

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
pl_PL: Wybrano zdalny, ale ścieżka nie jest prawidłowym URL

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove Duplicates
pl_PL: Usuń duplikaty

en: Remove Vote
pl_PL: Usuń głos

en: Removing song: "%s"
pl_PL: Usuwanie utworu: "%s"

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
pl_PL: Zmieniaj nazwy wysyłanych plików zgodnie ze wzorcem katalogu

en: Reorder
pl_PL: Zmień kolejność

en: Repeat
pl_PL: Powtarzanie

en: Repeat Off
pl_PL: Wyłącz powtarzanie

en: ReplayGain Album Gain
pl_PL: ReplayGain album

en: ReplayGain Track Gain
pl_PL: ReplayGain utwór

en: Reply
pl_PL: Odpowiedz

en: Require: %s
pl_PL: Wymagane: %s

en: Require: 100
pl_PL: Wymagane: 100

en: Require: 75
pl_PL: Wymagane: 75

en: Required fields
pl_PL: Pola obowiązkowe

en: Requirements
pl_PL: Wymagania

en: Reset Art
pl_PL: Usuń grafikę

en: Resolution
pl_PL: Rozdzielczość

en: Restore Screen
pl_PL: Odtwórz ekran

en: Return to Login Page
pl_PL: Wróć do strony logowania

en: Rights Society
pl_PL: Prawa autorskie

en: Romanian
pl_PL: Rumuński

en: Rules
pl_PL: Reguły

en: Running
pl_PL: Trwa

en: Running Beets Update
pl_PL: Aktualizowanie Beets

en: Running Remote Update
pl_PL: Uruchomiono zdalną aktualizację

en: Running Seafile Remote Update
pl_PL: Trwa zdalne uaktualnianie Seafile

en: Running SoundCloud Remote Update
pl_PL: Przeprowadzam zdalną aktualizację SoundCloud

en: Running Subsonic Remote Update
pl_PL: Przeprowadzam zdalną aktualizację Subsonic

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: Samoan
pl_PL: Samoański

en: Sanskrit
pl_PL: Sanskryt

en: Sardinian
pl_PL: Sardyński

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Catalog Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia katalogu

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Save Track Order
pl_PL: Zapisz kolejność utworów

en: Save as Playlist
pl_PL: Zapisz jako playlistę

en: Save as Smart Playlist
pl_PL: Zapisz jako smartlistę

en: Scottish Gaelic
pl_PL: Gaelicki szkocki

en: Scrobble songs you play to your Last.FM account
pl_PL: Scrobluj odtwarzane utwory do konta Last.FM

en: Scrobble songs you play to your Libre.FM Account
pl_PL: Scrobluj odtwarzane utwory do konta Libre.FM

en: Scrobble songs you play to your ListenBrainz Account
pl_PL: Scrobluj odtwarzane utwory do konta ListenBrainz

en: Seafile Password
pl_PL: Hasło Seafile

en: Seafile Username/Email
pl_PL: Nazwa użytkownika Seafile/e-mail

en: Seafile password is required
pl_PL: Wymagane jest hasło Seafile

en: Seafile server URL is required
pl_PL: Wymagany jest adres serwera Seafile

en: Seafile server library name is required
pl_PL: Wymagana jest nazwa biblioteki serwera Seafile.

en: Seafile username is required
pl_PL: Wymagana jest nazwa użytkownika Seafile

en: Search
pl_PL: Wyszukaj

en: Search Ampache
pl_PL: Wyszukaj w Ampache

en: Search Limit
pl_PL: Limit wyników

en: Search on DuckDuckGo ...
pl_PL: Wyszukaj w DuckDuckGo...

en: Search on Google ...
pl_PL: Wyszukaj w Google...

en: Search on Last.fm ...
pl_PL: Wyszukaj w Last.FM...

en: Search on Musicbrainz ...
pl_PL: Wyszukaj w Musicbrainz ...

en: Search on Wikipedia ...
pl_PL: Wyszukaj w Wikipedii...

en: Searched
pl_PL: Znalezione

en: Season
pl_PL: Sezon

en: Season Edit
pl_PL: Edycja sezonu

en: Seasons
pl_PL: Sezony

en: Secret
pl_PL: Sekret

en: See wiki page
pl_PL: Zobacz stronę wiki

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select 'Dropbox API app'
pl_PL: Wybierz "Dropbox API app"

en: Select 'Full Dropbox'
pl_PL: Wybierz 'Pełny Dropbox'

en: Select New Art
pl_PL: Wybierz nową grafikę

en: Self
pl_PL: Własne

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send E-mail
pl_PL: Wyślij e-mail

en: Send and Clear on Add
pl_PL: Wyślij i Wyczyść przy dodawaniu

en: Send on Add
pl_PL: Wyślij przy dodawaniu

en: Send private message
pl_PL: Wyślij wiadomość

en: Sender
pl_PL: Nadawca

en: Sent by
pl_PL: Wysłany przez

en: Serbian
pl_PL: Serbski

en: Server
pl_PL: Serwer

en: Server Config
pl_PL: Serwer

en: Server URI
pl_PL: Adres serwera

en: Server preferences updated successfully
pl_PL: Pomyślnie zapisano ustawienia serwera

en: Session Expired
pl_PL: Sesja wygasła

en: Set Database Charset
pl_PL: Ustaw kodowanie bazy danych

en: Setting
pl_PL: Parametr

en: Settings for Catalog: %s
pl_PL: Ustawienia dla katalogu: %s

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Share Edit
pl_PL: Edycja udostępnień

en: Share Now Playing information
pl_PL: Udostępnianie Teraz odtwarzanych

en: Share Recently Played information
pl_PL: Udostępnianie Ostatnio odtwarzanych

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming agent
pl_PL: Udostępnianie Ostatnio odtwarzanych - Wyświetlaj agenta strumienia

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming date/time
pl_PL: Udostępnianie Ostatnio odtwarzanych - Wyświetlaj datę/godzinę strumienia

en: Share created
pl_PL: Udostępnienie zostało utworzone

en: Share has been deleted
pl_PL: Udostępnienie zostało usunięte

en: Share links default expiration days (0=never)
pl_PL: Ilość dni wygaśnięcia udostępnianych łączy (0=nigdy)

en: Share playlist
pl_PL: Udostępnij playlistę

en: Shared by
pl_PL: Udostępniony przez

en: Shares
pl_PL: Udostępnienia

en: Shoutbox
pl_PL: Komentarze

en: Shoutbox Records
pl_PL: Komentarze

en: Shoutbox on homepage
pl_PL: Komentarze na stronie startowej

en: Shoutbox on homepage max items
pl_PL: Ilość komentarzy na stronie startowej

en: Shoutbox post has been deleted
pl_PL: Komentarz został usunięty.

en: Shoutbox post has been updated
pl_PL: Komentarz został został zaktualizowany

en: Show # played
pl_PL: Wyświetlaj liczbę odtworzeń

en: Show # skipped
pl_PL: Wyświetlaj liczbę pominiętych

en: Show ACL(s)
pl_PL: Wyświetl ACL(e)

en: Show Album
pl_PL: Wyświetl album

en: Show Albums
pl_PL: Wyświetl albumy

en: Show Albums of the Moment
pl_PL: Albumy przygotowane dla Ciebie

en: Show All
pl_PL: Wyświetl wszystko

en: Show Catalogs
pl_PL: Wyświetl katalogi

en: Show Disabled Songs
pl_PL: Wyświetl ukryte utwory

en: Show Instances
pl_PL: Instancje

en: Show License
pl_PL: Wyświetl licencję

en: Show Localplay Instances
pl_PL: Pokaż instancje Localplay

en: Show Lyrics
pl_PL: Tekst utworu

en: Show Now Playing
pl_PL: Teraz odtwarzane

en: Show Playlist
pl_PL: Playlista

en: Show Recently Played
pl_PL: Ostatnio odtworzone

en: Show Unique
pl_PL: Pokaż unikalne

en: Show Videos of the Moment
pl_PL: Wideo przygotowane dla Ciebie

en: Show a list of disabled songs
pl_PL: Wyświetl listę ukrytych utworów

en: Show current song in Web player page title
pl_PL: Wyświetlaj odtwarzany utwór w nagłówku strony

en: Show donate button in footer
pl_PL: Wyświetlaj "Datek" w stopce strony

en: Show filter box on browse
pl_PL: Wyświetlaj filtry podczas przeglądania

en: Show large
pl_PL: Pokaż większą

en: Show lyrics
pl_PL: Wyświetl tekst

en: Show more
pl_PL: Wyświetl więcej

en: Show playlist owner username in titles
pl_PL: Wyświetlaj właściciela w tytule playlisty

en: Show user's location with Google Maps
pl_PL: Wyświetlaj lokalizacje użytkowników w Google Maps

en: Show/Hide Player
pl_PL: Wyświetl/Ukryj odtwarzacz

en: Show/Hide Playlist
pl_PL: Wyświetl/Ukryj playlistę

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
pl_PL: Pokaż/Ukryj kolumnę [column_index] podczas przeglądania obiektów [object_type].

en: Shuffle
pl_PL: Wymieszaj

en: Shuffle Off
pl_PL: Wyłącz losową kolejność

en: Similar Artists
pl_PL: Podobni artyści

en: Similar Songs
pl_PL: Podobne utwory

en: Simple M3U
pl_PL: Proste M3U

en: Sinhala
pl_PL: Syngaleski

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Size Limit
pl_PL: Limit rozmiaru

en: Skip
pl_PL: Pomiń

en: Skipping existing song: %s
pl_PL: Pomijanie istniejącego utworu "%s"

en: Slideshow
pl_PL: Pokaz slajdów

en: Slovak
pl_PL: Słowacki

en: Slovenian
pl_PL: Słoweński

en: Smart Playlist
pl_PL: Smartlista

en: Smart Playlist Edit
pl_PL: Edycja smartlisty

en: Smart Playlists
pl_PL: Smartlisty

en: Smartlists
pl_PL: Smartlisty

en: Somali
pl_PL: Somalijski

en: Song
pl_PL: Utwór

en: Song Artist
pl_PL: Artysta utworu

en: Song Data
pl_PL: Dane utworu

en: Song Edit
pl_PL: Edycja utworu

en: Song Information
pl_PL: Informacje o utworze

en: Song Language
pl_PL: Język utworu

en: Song MBID
pl_PL: MBID utworu

en: Song Title
pl_PL: Tytuł

en: Song has been deleted
pl_PL: Utwór został usunięty.

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
pl_PL[0]: utwór został odblokowany
pl_PL[1]: utwory zostały odblokowane
pl_PL[2]: utworów zostało odblokowanych
pl_PL[3]: utworów zostało odblokowanych

en: Song not found in playlist
pl_PL: Brak utworu z playlisty

en: Song preview from 7digital
pl_PL: Fragment utworu z 7digital

en: Song up to date: "%s"
pl_PL: Utwór jest aktualny: "%s"

en: Songs
pl_PL: Utwory

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
pl_PL: Sortuj utwory wg artysty, albumu, utworu

en: Sort song files
pl_PL: Sortuj pliki utworów

en: Sort songs files
pl_PL: Sortuj pliki utworów

en: SoundCloud exception
pl_PL: Wyjątek SoundCloud

en: Source: %s
pl_PL: Źródło: %s

en: South Ndebele
pl_PL: Ndebele południowy

en: Southern Sotho
pl_PL: Sotho południowy

en: Spanish
pl_PL: Hiszpański

en: Specified path is inside an existing catalog
pl_PL: Podana ścieżka znajduje się wewnątrz istniejącego katalogu

en: Spotify Album Filters
pl_PL: Filtry albumów Sptify

en: Start Address
pl_PL: Adres początkowy

en: Start Channel
pl_PL: Uruchom kanał

en: Start Configuration
pl_PL: Rozpocznij konfigurację

en: Start Date
pl_PL: Data rozpoczęcia

en: Start adding new media
pl_PL: Rozpocznij dodawanie nowych multimediów

en: Start cleaning orphaned media entries
pl_PL: Rozpocznij czyszczenie osieroconych multimediów

en: Start searching new media art
pl_PL: Rozpocznij wyszukiwanie nowych grafik

en: Start verifying media related to Catalog entries
pl_PL: Weryfikacja multimediów powiązanych z wpisami w katalogu

en: Started
pl_PL: Rozpoczęto

en: Starting Art Search
pl_PL: Rozpoczynanie wyszukiwania okładek

en: Starting Catalog: %s
pl_PL: Katalog początkowy: %s

en: Starting New Media Search
pl_PL: Rozpoczynanie nowego wyszukiwania multimediów

en: Starting New Media Search on "%s" Catalog
pl_PL: Rozpoczynanie nowego wyszukiwania multimediów w katalogu %s

en: Starting Update from Tags
pl_PL: Rozpoczynanie aktualizacji z tagów

en: Starting broadcasts...
pl_PL: Rozpoczynanie transmisji...

en: Starts With
pl_PL: Zaczyna się od

en: State
pl_PL: Stan

en: Statistical Graphs
pl_PL: Wykresy

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Statistics Day Threshold
pl_PL: Próg statystyk dziennych

en: Step 1 - Create the Ampache database
pl_PL: Krok 1 - Tworzenie bazy danych Ampache

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
pl_PL: Krok 2 - Tworzenie pliku konfiguracyjnego (ampache.cfg.php)

en: Step 3 - Set up the initial account
pl_PL: Krok 3 - Tworzenie konta

en: Stick this comment
pl_PL: Przyklej ten komentarz

en: Sticky
pl_PL: Przyklejony

en: Stop Channel
pl_PL: Zatrzymaj kanał

en: Stopped
pl_PL: Zatrzymane

en: Stream
pl_PL: Strumień

en: Stream Access
pl_PL: Dostęp do strumienia

en: Stream Source
pl_PL: Źródło strumienia

en: Stream Type
pl_PL: Typ strumienia

en: Stream URL
pl_PL: URL Strumienia

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject is required
pl_PL: Temat jest wymagany

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Subscribe
pl_PL: Subskrybuj

en: Subscribe to Podcast
pl_PL: Subskrybuj podcast

en: Subtitle
pl_PL: Napisy

en: Succeeded
pl_PL: Sukces

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
pl_PL[0]: Pomyślnie zaimportowano listę odtwarzania z %d utworem.
pl_PL[1]: Pomyślnie zaimportowano listę odtwarzania z %d utworami.
pl_PL[2]: Pomyślnie zaimportowano listę odtwarzania z %d utworami.
pl_PL[3]: Playlista z %d utworami została poprawnie zaimportowana

en: Summary
pl_PL: Podsumowanie

en: Sundanese
pl_PL: Sundajski

en: Swahili
pl_PL: Suahili

en: Swati
pl_PL: Suazi

en: Swedish
pl_PL: Szwedzki

en: Sync
pl_PL: Synchronizacja

en: TMDb API key
pl_PL: Klucz API TMDb

en: TMDb metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych TMDb

en: TV Show
pl_PL: Program telewizyjny

en: TV Show Edit
pl_PL: Edycja programu telewizyjnego

en: TV Show Season
pl_PL: Sezon programu telewizyjnego

en: TV Show has been deleted
pl_PL: Program telewizyjny został usunięty.

en: TV Shows
pl_PL: Programy telewizyjne

en: TVDb API key
pl_PL: Klucz API TVDb

en: TVDb metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych TVDb

en: Tagalog
pl_PL: Tagalski

en: Tahitian
pl_PL: Tahitański

en: Tajik
pl_PL: Tadżycki

en: Tamil
pl_PL: Tamilski

en: Target Catalog is required
pl_PL: Wymagany jest katalog docelowy

en: Target folder
pl_PL: Folder docelowy

en: Tatar
pl_PL: Tatarski

en: Template Configuration
pl_PL: Konfiguracja szablonu

en: Temporary direct link
pl_PL: Tymczasowy bezpośredni odnośnik

en: Thai
pl_PL: Tajski

en: Thank you for registering
pl_PL: Dziękujemy za rejestrację

en: That Username already exists
pl_PL: Ten użytkownik już istnieje

en: The Album and all files will be deleted
pl_PL: Album i wszystkie pliki zostaną usunięte.

en: The Album has been deleted
pl_PL: Album został usunięty.

en: The Ampache database username or password is missing
pl_PL: Brakujące hasło lub nazwa użytkownika bazy danych Ampache

en: The Artist and all files will be deleted
pl_PL: Artysta i wszystkie pliki zostaną usunięte.

en: The Artist has been deleted
pl_PL: Artysta został usunięty.

en: The Catalog art search has started
pl_PL: Wyszukiwanie okładek zostało rozpoczęte

en: The Catalog cleaning process has started
pl_PL: Proces czyszczenia katalogu został rozpoczęty

en: The Catalog creation process has started
pl_PL: Proces tworzenia katalogu został rozpoczęty

en: The Catalog has been deleted
pl_PL: Katalog został usunięty

en: The Catalog has been updated
pl_PL: Katalog został zaktualizowany

en: The Channel has been created
pl_PL: Kanał został utworzony

en: The Channel has been deleted
pl_PL: Kanał został usunięty

en: The License has been deleted
pl_PL: Licencja została usunięta

en: The License has been updated
pl_PL: Licencja została zaktualizowana

en: The Message will be deleted
pl_PL: Wiadomość zostanie usunięta

en: The Module has been disabled
pl_PL: Moduł został wyłączony

en: The Module has been enabled
pl_PL: Moduł został włączony

en: The Playlist could not be imported
pl_PL: Playlista nie mogła być zaimportowana

en: The Playlist has been deleted
pl_PL: Playlista została usunięta

en: The Plugin has been disabled
pl_PL: Wtyczka została wyłączona

en: The Plugin has been enabled
pl_PL: Wtyczka została włączona

en: The Plugin has been upgraded
pl_PL: Wtyczka została zaktualizowana

en: The Share will be deleted and no longer accessible to others
pl_PL: Udostępnienie zostanie usunięte i element nie będzie dłużej dostępny dla innych

en: The Song will be deleted
pl_PL: Utwór zostanie usunięty.

en: The TV Show and its files will be deleted
pl_PL: Program telewizyjny i wszystkie jego pliki zostaną usunięte.

en: The Video will be deleted
pl_PL: Klip wideo zostanie usunięty

en: The file couldn't be read. Does it exist? %s
pl_PL: Plik nie został odczytany. Sprawdź, czy istnieje: %s

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
pl_PL: Wystąpił następujący błąd, zostaniesz automatycznie przekierowany po 10 sekundach.

en: The following songs have been deleted:
pl_PL: Następujące utwory zostały usunięte:

en: The following songs would be deleted:
pl_PL: Następujące utwory zostaną usunięte:

en: The following updates need to be performed:
pl_PL: Następujące aktualizacje muszą zostać przeprowadzone:

en: The last cron was completed
pl_PL: Ostatnia operacja crona została zakończona

en: The new User was not created
pl_PL: Nowy użytkownik nie został utworzony

en: The next song failed to start
pl_PL: Błąd przy rozpoczęciu odtwarzania następnego utworu

en: The next song has started
pl_PL: Następny utwór rozpoczął się

en: The password has been set to: %s
pl_PL: Hasło zostało ustawione na: %s

en: The requested catalog was not found
pl_PL: Nie znaleziono katalogu

en: The requested item was not found
pl_PL: Nie znaleziono elementu

en: The subdirectory update has started
pl_PL: Rozpoczęto aktualizację podkatalogu

en: The table below explains the cookies we use and why
pl_PL: Poniższa tabela wyjaśnia jakich ciasteczek używamy i w jakim celu

en: The validation key used isn't correct
pl_PL: Użyty klucz walidacyjny jest nieprawidłowy

en: TheAudioDb API key
pl_PL: Klucz API TheAudioDb

en: TheAudioDb metadata integration
pl_PL: Integracja metadanych TheAudioDb

en: Theme
pl_PL: Motyw

en: Theme color
pl_PL: Kolor motywu

en: There Was a Problem
pl_PL: Wystąpił problem

en: There was a problem authenticating against the Seafile API: %s
pl_PL: Błąd podczas uwierzytelniania API Seafile: %s

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
pl_PL: Wystąpił problem podczas tworzeniu pliku playlisty "%s"

en: There was a problem creating this directory: %s
pl_PL: Wystąpił problem przy tworzeniu folderu "%s"

en: There was an error deleting this Catalog
pl_PL: Wystąpił błąd podczas usuwania tego katalogu

en: There was an error trying to copy file to "%s"
pl_PL: Wystąpił problem podczas kopiowania pliku do "%s"

en: There was an error trying to delete "%s"
pl_PL: Wystąpił problem podczas usuwania "%s"

en: There was an error trying to open "%s"
pl_PL: Wystąpił problem podczas otwierania "%s"

en: There was an error while checking this song "%1$s": %2$s
pl_PL: Błąd podczas sprawdzania utworu "%1$s": %2$s

en: This Avatar will be deleted
pl_PL: Ten awatar zostanie usunięty

en: This Channel will be deleted
pl_PL: Ten kanał zostanie usunięty

en: This User ID is activated and can be used
pl_PL: Ten identyfikator użytkownika jest aktywowany i może być użyty

en: This affects all non-admin accounts
pl_PL: Dotyczy wszystkich kont nie-administracyjnych

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
pl_PL: Nastąpi próba podłączenia do Twojej bazy danych z wykorzystaniem wartości z pliku konfiguracyjnego.

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
pl_PL: Nastąpi test kilku kluczowych tabel w celu upewnienia się, czy istnieje baza danych Ampache i czy użytkownik ma do niej dostęp

en: This event has been logged
pl_PL: To zdarzenie zostało zapisane

en: This media is not supported by the player. Is your browser up to date?
pl_PL: Ten typ mediów nie jest obsługiwany przez odtwarzacz. Czy posiadasz najnowszą wersję przeglądarki?

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
pl_PL: Ta strona zawiera wszystkie aktualizacje bazy danych Ampache poczynając od %1$s. Twoja obecna wersja to %2$s, a wersja bazy danych to %3$s

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
pl_PL: Na tej stronie przeprowadzona zostanie instalacja bazy danych Ampache oraz utworzony plik ampache.cfg.php. Przed rozpoczęciem upewnij się, ze spełniasz następujące wymagania:

en: This path belongs to an existing Beets Catalog: %s
pl_PL: Ta ścieżka należy do istniejącego katalogu Beets: %s

en: This path belongs to an existing SoundCloud Catalog: %s
pl_PL: Ta ścieżka należy do istniejącego katalogu SoundCloud: %s

en: This path belongs to an existing Subsonic Catalog: %s
pl_PL: Ta ścieżka należy do istniejącego katalogu Subsonic: %s

en: This path belongs to an existing remote Catalog: %s
pl_PL: Ta ścieżka należy do istniejącego zdalnego katalogu: %s

en: This section applies the default transcoding configuration according to the application you want to use. You may need to customize settings once setup has ended.
pl_PL: W tej sekcji zapisywana jest domyślna konfiguracja aplikacji do transkodowania. Być może będzie trzeba dostosować ustawienia po zakończeniu konfiguracji.

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
pl_PL: W tym kroku tworzona jest baza danych Ampache. Należy podać nazwę konta MySQL z uprawnieniami do tworzenia baz. Ten krok może chwilę potrwać na wolniejszych komputerach.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
pl_PL: W tym kroku zostanie utworzone Twoje początkowe konto administratora Ampache. Po jego utworzeniu zostaniesz przeniesiony do strony logowania.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
pl_PL: W tym kroku przeprowadzona zostanie podstawowa konfiguracja oraz zostanie wygenerowany plik konfiguracyjny. Jeżeli serwer posiada prawa zapisu do katalogu config/ to możesz po prostu nacisnąć przycisk "write". Jeśli wybierzesz przycisk "download" to zostanie Ci przesłany plik konfiguracyjny, który musisz ręcznie umieścić w %s

en: This subdirectory is not inside an existing Catalog. The update can not be processed.
pl_PL: Ten podkatalog nie jest częścią istniejącego katalogu. Nie można przeprowadzić aktualizacji.

en: This test attempts to read config/ampache.cfg.php. If this fails the file is either not in the correct location, or not readable.
pl_PL: Nastąpi próba odczytu pliku config/ampache.cfg.php Jeśli się nie powiedzie to oznacza, że plik ampache.cfg.php jest w niewłaściwej lokalizacji albo serwer nie ma uprawnień do oczytu.

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that Ampache is able to completely parse your config file.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz ustawione wszystkie wymagane zmienne konfiguracyjne oraz czy Ampache jest w stanie całkowicie przetworzyć Twój plik konfiguracyjny.

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
pl_PL: Ten test sprawdzi, czy zmienna web_path jest ustawiona poprawnie oraz, czy możemy uzyskać dostęp do strony indeksu. Jeśli nie zobaczysz tutaj znaczka sprawdzenia to Twoja zmienna web_path nie jest ustawiona prawidłowo.

en: This tests whether Ampache can manage large files (> 2GB). This is not strictly necessary, but may result in a better experience. This generally requires a 64-bit operating system.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy można przesyłać do Ampache duże pliki (> 2GB). Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy. Z reguły wymagany jest system 64 bitowy.

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy Ampache może nadpisać limit czasu wykonywania. Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy Ampache może nadpisać limit pamięci. Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy można przesyłać do Ampache pliki większe niż 20MB. Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
pl_PL: Zostaną sprawdzone wszystkie zależności Ampache.

en: This tests whether PHP %s is set as it may break the ID3 tag support. This is not strictly necessary, but enabling Ampache ID3 tag write support (disabled by default) along with mbstring.func_overload may result in irreversible corruption of your music files.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy PHP %s jest ustawione, gdyż może to prowadzić do zepsucia obsługi tagów ID3. Nie jest to konieczne, ale włączenie zapisu tagów ID3 w Ampache (domyślnie wyłączone) w połączeniu z mbstring.func_overload może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia Twoich plików muzycznych.

en: This tests whether PHP can write to config. This is not strictly necessary, but will help streamline the installation process.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy PHP może zapisywać do katalogu config. Nie jest to niezbędne, ale ułatwi proces instalacji.

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączony sterownik MySQL dla PDO. Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether the configuration template can be read.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy szablon konfiguracji może być odczytany.

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy plik niezbędny do zainicjowania struktury bazy danych jest dostępny.

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy rozszerzenie "hash" obsługuje SHA256. Ten algorytm jest WYMAGANY przez Ampache.

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy korzystasz z odpowiedniej wersji PHP.

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "GD". Nie jest ono niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "JSON". Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "PDO". Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the SimpleXML extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "SimpleXML". Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether you have the cURL extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
pl_PL: Ten test sprawdz, czy masz włączone rozszerzenie "cURL". Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy.

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "hash". Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "iconv". Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the intl extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "intl". Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "Session" (sesje). Jest ono WYMAGANE przez Ampache.

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
pl_PL: Ten test sprawdza, czy masz włączone rozszerzenie "zlib". Nie jest to niezbędne, ale może wpływać na komfort pracy. Umożliwia pobieranie archiwów zip.

en: This will disable the Catalog module
pl_PL: Katalog zostanie wyłączony

en: This will disable the Localplay module
pl_PL: Ta operacja wyłączy moduł Localplay

en: This will disable the Plugin and remove your settings
pl_PL: Ta operacja wyłączy wtyczkę i usunie jej ustawienia

en: This will disable the user "%s"
pl_PL: Użytkownik "%s" zostanie zablokowany

en: This will enable the user "%s"
pl_PL: Użytkownik "%s" zostanie odblokowany

en: This will permanently delete the user "%s"
pl_PL: Użytkownik "%s" zostanie trwale usunięty

en: This will permanently delete your Catalog
pl_PL: Katalog zostanie trwale usunięty

en: Tibetan
pl_PL: Tybetański

en: Tigrinya
pl_PL: Tigrinia

en: Time
pl_PL: Czas

en: Timeline
pl_PL: Linia czasu

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Toggle Artwork
pl_PL: Wyświetl grafiki

en: Tonga
pl_PL: Tongijski

en: Top Rated
pl_PL: Najwyżej ocenione

en: Top Tracks
pl_PL: Najpopularniejsze utwory

en: Top menu
pl_PL: Górne menu

en: Total Media: [%s]
pl_PL: Ilość multimediów:[%s]

en: Total Time: [%s] Total Media: [%s] Media Per Second: [%s]
pl_PL: Czas całkowity: [%s] Ilość multimediów: [%s] Plików na sekundę: [%s]

en: Track
pl_PL: Ścieżka

en: Track ID not found in playlist
pl_PL: Brak znacznika Track ID w playliście

en: Track MusicBrainzID
pl_PL: MusicBrainzID ścieżki

en: Transcode Bitrate
pl_PL: Kodowanie strumienia

en: Transcoding allows you to convert music from one encoding to another. Ampache supports on the fly transcoding of any file type based on user, player, IP address or available bandwidth. In order to transcode, Ampache takes advantage of existing binary applications such as ffmpeg. In order for transcoding to work you must first install the supporting applications and ensure that they are executable by the web server.
pl_PL: Transkodowanie umożliwia konwersję z jednego typu pliku do drugiego. Ampache obsługuje konwersje w locie w oparciu o użytkownika, rodzaj odtwarzacza, adres IP lub dostępną przepustowość wszystkich typów plików. Wykorzystuje do tego celu takie aplikacje jak np. ffmpeg. Jednak, aby ono w pełni działało musisz doinstalować taką aplikację i upewnić się, że serwer może ją uruchomić.

en: Translation failure, stripping non-valid characters
pl_PL: Tłumaczenie nieudane, pomijanie nieprawidłowych znaków

en: Trending
pl_PL: Trendy

en: Tried to clobber '%s' without setting clobber
pl_PL: Próba nadpisania '%s', ale nadpisywanie jest niedozwolone

en: Turkish
pl_PL: Turecki

en: Turkmen
pl_PL: Turkmeński

en: Twitter share
pl_PL: Udostępnianie na Twitterze

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type of Catalog (optional)
pl_PL: Typ katalogu (opcjonalnie)

en: UPnP Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja UPnP

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
pl_PL: Zaplecze UPnP jest wyłączone. Pominięto transmisje.

en: UPnP broadcast...
pl_PL: Transmisja UPnP...

en: Uighur
pl_PL: Ujgurski

en: Ukrainian
pl_PL: Ukraiński

en: Unable to add Song - %s
pl_PL: Nie można dodać utworu - %s

en: Unable to change to directory: %s
pl_PL: Nie można zmienić katalogu na: %s

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
pl_PL: Nie można połączyć się z bazą danych, sprawdź konfigurację Ampache

en: Unable to connect to the database: %s
pl_PL: Nie można połączyć się z bazą danych: %s

en: Unable to create a local account
pl_PL: Nie można utworzyć konta lokalnego

en: Unable to create the database: %s
pl_PL: Nie można utworzyć bazy danych: %s

en: Unable to disable the Catalog module.
pl_PL: Wyłączenie modułu katalogu jest niemożliwe.

en: Unable to get the filesize for "%s"
pl_PL: Nie można ustalić rozmiaru pliku "%s"

en: Unable to insert song - %s
pl_PL: Nie można wstawić utworu - %s

en: Unable to install this Plugin
pl_PL: Nie można zainstalować wtyczki

en: Unable to open
pl_PL: Nie można otworzyć

en: Unable to open `%s` for writing
pl_PL: Nie można otworzyć `%s` w celu zapisu

en: Unable to open: %s
pl_PL: Nie można otworzyć: %s

en: Unable to query the database, check your Ampache config
pl_PL: Nie można wykonać zapytania do bazy danych, sprawdź konfigurację Ampache

en: Unable to write to `%s`
pl_PL: Nie można zapisać do `%s`

en: Unauthorized
pl_PL: Brak autoryzacji

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
pl_PL: Nieautoryzowana próba dostępu do API - Błąd ACL

en: Unbroadcast
pl_PL: Przerwij transmisję

en: Unfollow
pl_PL: Przestań obserwować

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Unknown %s
pl_PL: Nieznany %s

en: Unknown (Orphaned)
pl_PL: Nieznany (Osierocony)

en: Unknown Artist
pl_PL: Nieznany artysta

en: Unknown user
pl_PL: Nieznany użytkownik

en: Unlimited
pl_PL: Bez limitu

en: Unmute
pl_PL: Wyłącz wyciszenie

en: Unplayed
pl_PL: Nieodtworzone

en: Unsupported
pl_PL: Niewspierane

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update Account
pl_PL: Aktualizuj konto

en: Update All
pl_PL: Aktualizuj wszystkie

en: Update All File Tags
pl_PL: Uaktualnij wszystkie tagi pliku

en: Update File Tags
pl_PL: Uaktualnij tagi pliku

en: Update Instance
pl_PL: Aktualizuj instancję

en: Update Preferences
pl_PL: Aktualizuj ustawienia

en: Update User
pl_PL: Aktualizuj użytkownika

en: Update available
pl_PL: Dostępna aktualizacja

en: Update existing files in: %s
pl_PL: Aktualnij istniejące pliki w: %s

en: Update failed
pl_PL: Aktualizacja nie powiodła się

en: Update from tags
pl_PL: Aktualizuj z tagów

en: Update from tags complete
pl_PL: Aktualizacja z tagów zakończona

en: Update the database to the latest version
pl_PL: Zaktualizuj bazę danych do najnowszej wersji

en: Update your current config file automatically
pl_PL: Automatycznie uaktualnij bieżący plik konfiguracyjny

en: Updated
pl_PL: Zaktualizowane

en: Updated song: "%s"
pl_PL: Aktualizowany utwór: "%s"

en: Updating Ampache sources with `
pl_PL: Aktualizacja źródeł Ampache przy pomocy `

en: Updating dependencies with `
pl_PL: Aktualizacja zależności przy pomocy `

en: Updating the %s Catalog
pl_PL: Aktualizowanie katalogu %s

en: Upgrade
pl_PL: Aktualizuj

en: Upload
pl_PL: Wyślij

en: Uploaded by
pl_PL: Przesłany przez

en: Uploads
pl_PL: Przesłane

en: Use DAAP backend
pl_PL: Używaj zaplecza DAAP

en: Use Subsonic backend
pl_PL: Używaj zaplecza SubSonic

en: Use UPnP backend
pl_PL: Używaj zaplecza UPnP

en: Use WebDAV backend
pl_PL: Używaj zaplecza WebDAV

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
pl_PL: Podział alfabetyczny podczas przeglądania obiektów [object_type]

en: Use of cookies by Ampache
pl_PL: Jakich ciasteczek używa Ampache?

en: Use pages when browsing [object_type] objects
pl_PL: Podział na strony podczas przeglądania obiektów [object_type]

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User Access Level
pl_PL: Poziom dostępu użytkownika

en: User Activated
pl_PL: Użytkownik aktywowany

en: User Agreement
pl_PL: Zgody użytkownika

en: User ID
pl_PL: Identyfikator użytkownika

en: User ID and secret are required for SoundCloud Catalogs
pl_PL: Katalogi SoundCloud wymagają identyfikatora użytkownika i klucz

en: User Properties
pl_PL: Ustawienia użytkownika

en: User Tools
pl_PL: Użytkownicy

en: User avatar
pl_PL: Awatar użytkownika

en: User creation failed
pl_PL: Nie udało się utworzyć użytkownika

en: User is Offline Now
pl_PL: Użytkownik jest teraz odłączony

en: User is Online Now
pl_PL: Użytkownik jest teraz podłączony

en: User is already logged in
pl_PL: Użytkownik jest już zalogowany

en: User preferences updated successfully
pl_PL: Pomyślnie zaktualizowano ustawienia użytkownika

en: User updated successfully
pl_PL: Pomyślnie zaktualizowano użytkownika

en: User's avatars from Gravatar
pl_PL: Awatary użytkownika z Gravatar

en: User_id not found
pl_PL: Brak Id użytkownika

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Username is required
pl_PL: Nazwa użytkownika jest wymagana

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Uzbek
pl_PL: Uzbecki

en: VLC Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja VLC

en: Validation Failed
pl_PL: Niepowodzenie walidacji

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Various
pl_PL: Różni

en: Venda
pl_PL: Wenda

en: Verified
pl_PL: Zweryfikowany

en: Verify
pl_PL: Weryfikuj

en: Verify All
pl_PL: Weryfikuj wszystkie

en: Verify Catalog
pl_PL: Weryfikuj Katalog

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Version: %s
pl_PL: Wersja: %s

en: Video
pl_PL: Wideo

en: Video Bitrate
pl_PL: Bitrate wideo

en: Video Edit
pl_PL: Edycja Wideo

en: Video Information
pl_PL: Informacje o wideo

en: Video has been deleted
pl_PL: Klip wideo został usunięty

en: Videos
pl_PL: Wideo

en: Videos of the Moment
pl_PL: Wideo przygotowane dla Ciebie

en: Vietnamese
pl_PL: Wietnamski

en: View
pl_PL: Widok

en: View License
pl_PL: Wyświetl licencję

en: View changes
pl_PL: Przegląd zmian

en: View on MusicBrainz
pl_PL: Wyświetl w MusicBrainz

en: Visualizer
pl_PL: Wizualizer

en: Visualizer full-screen
pl_PL: Wizualizacja pełnoekranowa

en: Volapuk
pl_PL: Wolapik

en: Volume
pl_PL: Głośność

en: Vote added
pl_PL: Głos oddany

en: Votes
pl_PL: Głosy

en: WARNING
pl_PL: OSTRZEŻENIE

en: Walloon
pl_PL: Waloński

en: Wanted Albums
pl_PL: Albumy z listy życzeń

en: Waveform
pl_PL: Widmo częstotliwościowe

en: Web Installation
pl_PL: Instalacja sieciowa

en: Web Interface
pl_PL: Wygląd strony

en: Web Path
pl_PL: Ścieżka sieciowa

en: Web Player
pl_PL: Odtwarzacz w przeglądarce

en: Web Player browser notifications
pl_PL: Powiadomienia przeglądarki dla odtwarzacza

en: Web Player browser notifications timeout (seconds)
pl_PL: Czas wyświetlania powiadomień w przeglądarce (w sek.)

en: Website
pl_PL: Strona www

en: Website Title
pl_PL: Tytuł strony

en: Welsh
pl_PL: Walijski

en: Western Frisian
pl_PL: Zachodniofryzyjski

en: When you love a track, flag the album and artist
pl_PL: Jeśli podoba ci się utwór, oflaguj album i artystę

en: Write
pl_PL: Zapis

en: Write New Config
pl_PL: Zapisz nową konfigurację

en: Wrong library item type
pl_PL: Nieprawidłowy typ elementu biblioteki

en: Wrong library item type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ elementu biblioteki.

en: Wrong object type
pl_PL: Nieprawidłowy typ obiektu

en: Wrong target Catalog type
pl_PL: Nieprawidłowy typ katalogu docelowego

en: XBMC Active Instance
pl_PL: Aktywna instancja XMBC

en: Year
pl_PL: Rok

en: Year Formed
pl_PL: Rok założenia

en: Year ascending
pl_PL: wg roku rosnąco

en: Year descending
pl_PL: wg roku malejąco

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yiddish
pl_PL: Jidysz

en: Yoruba
pl_PL: Joruba

en: You can also embed this share as a web player into your website, with the following HTML code:
pl_PL: Możesz umieścić odtwarzacz na własnej stronie wklejając na niej poniższy kod HTML:

en: You can now start sharing the following URL:
pl_PL: Możesz rozpocząć udostępnianie poniższego adresu:

en: You didn't select any disabled Songs
pl_PL: Nie zaznaczono żadnych ukrytych utworów

en: You do not have permission to write to this file or folder
pl_PL: Nie masz uprawnień do zapisu w tym pliku lub folderze

en: You entered an invalid e-mail address
pl_PL: Nieprawidłowy adres e-mail

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
pl_PL: Zostałeś przekierowany na tę stronę ponieważ próbowałeś uzyskać dostęp do funkcji zablokowanej w wersji demo.

en: You have been redirected to this page because you do not have access to this function
pl_PL: Zostałeś przekierowany na tę stronę ponieważ nie masz dostępu do tej funkcji

en: You have requested a Song that does not exist.
pl_PL: Wybrany utwór nie został odnaleziony.

en: You have requested an Album that does not exist.
pl_PL: Wybrany album nie został odnaleziony.

en: You have requested an Artist that does not exist.
pl_PL: Wybrany artysta nie został odnaleziony.

en: You may have reached this page because Ampache was unable to load the required dependencies
pl_PL: Widzisz tę stronę, ponieważ Ampache nie mógł załadować wymaganych zależności

en: You may have reached this page because a configuration error has occurred. Debug information is below.
pl_PL: Widzisz tę stronę, ponieważ wystąpił błąd konfiguracji. Poniższe informacje mogą pomóc w jego usunięciu.

en: You may have reached this page because your %s configuration file was not parsable
pl_PL: Widzisz tę stronę, ponieważ twój plik konfiguracyjny %s nie został poprawnie przetworzony

en: You must accept the user agreement
pl_PL: Musisz zaakceptować warunki użytkowania

en: You must enter a Username
pl_PL: Musisz wprowadzić nazwę użytkownika

en: You must enter a password
pl_PL: Musisz podać hasło

en: You need at least one active Administrator account
pl_PL: Musi być co najmniej jedno aktywne konto administratora

en: You received a new private message from %s.
pl_PL: Otrzymałeś nową wiadomość prywatną od %s.

en: You will be automatically redirected in 10 seconds.
pl_PL: Zostaniesz przekierowany automatycznie w ciągu 10 sekund.

en: Your Ampache config file is out of date!
pl_PL: Twój plik konfiguracyjny jest nieaktualny!

en: Your Passwords don't match
pl_PL: Hasła nie są jednakowe

en: Your account has been created
pl_PL: Twoje konto zostało utworzone

en: Your account has been updated
pl_PL: Twoje konto zostało zaktualizowane

en: Your account has not been updated
pl_PL: Twoje konto nie zostało zaktualizowane

en: Your browser doesn't support this feature.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie obsługuje tej funkcjonalności.

en: Your cache has been cleared successfully
pl_PL: Pamięć podręczna została pomyślnie wyczyszczona

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
pl_PL: Baza danych oraz powiązane z nią tabele zostały zaktualizowane, aby dopasować je do ustawionego kodowania znaków

en: Your e-mail has been sent
pl_PL: Twoja wiadomość została wysłana

en: Your e-mail has not been sent
pl_PL: Twoja wiadomość nie została wysłana

en: Your new Access Control List(s) have been created
pl_PL: Twoja nowa lista kontroli dostępu została utworzona

en: Your search has been saved as a Smart Playlist with the name %s
pl_PL: Wyniki wyszukiwania zostały zapisane jako smartlista pod nazwą %s

en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
pl_PL: Twój serwer www posiada prawo do odczytu pliku %1$s i %2%

en: Yourself
pl_PL: Ja

en: Zlib Support
pl_PL: Obsługa Zlib

en: Zoom
pl_PL: Przybliż

en: after
pl_PL: po

en: after (x) days ago
pl_PL: później niż (x) dni temu

en: all rules
pl_PL: wszystkie reguły

en: any rule
pl_PL: dowolną regułę

en: before
pl_PL: przed

en: before (x) days ago
pl_PL: wcześniej niż (x) dni temu

en: by
pl_PL: przez

en: channel/.htaccess action
pl_PL: channel/.htaccess akcja

en: channel/.htaccess configured?
pl_PL: channel/.htaccess skonfigurowany?

en: channel/.htaccess exists?
pl_PL: channel/.htaccess istnieje?

en: commented on
pl_PL: skomentował

en: config/ampache.cfg.php action
pl_PL: config/ampache.cfg.php akcja

en: config/ampache.cfg.php configured?
pl_PL: config/ampache.cfg.php skonfigurowany?

en: config/ampache.cfg.php exists?
pl_PL: config/ampache.cfg.php istnieje?

en: contains
pl_PL: zawiera

en: day | days
pl_PL[0]: dzień
pl_PL[1]: dni
pl_PL[2]: dni
pl_PL[3]: dni

en: did something on
pl_PL: zrobił coś z

en: does not contain
pl_PL: nie zawiera

en: does not equal
pl_PL: różne od

en: does not sound like
pl_PL: nie brzmi jak

en: ends with
pl_PL: kończy się na

en: equals
pl_PL: równe

en: favorited
pl_PL: ulubione

en: has loved
pl_PL: polubił

en: has not rated
pl_PL: nie ocenione

en: has rated 1 star
pl_PL: otrzymał 1 gwiazdkę

en: has rated 2 stars
pl_PL: otrzymał 2 gwiazdki

en: has rated 3 stars
pl_PL: otrzymał 3 gwiazdki

en: has rated 4 stars
pl_PL: otrzymał 4 gwiazdki

en: has rated 5 stars
pl_PL: otrzymał 5 gwiazdek

en: hour | hours
pl_PL[0]: godzin
pl_PL[1]: godziny
pl_PL[2]: godzin
pl_PL[3]: godzin

en: is
pl_PL: jest równe

en: is false
pl_PL: jest nieprawdziwe

en: is greater than
pl_PL: jest większe od

en: is greater than or equal to
pl_PL: jest większe lub równe

en: is less than
pl_PL: jest mniejsze od

en: is less than or equal to
pl_PL: jest mniejsze lub równe

en: is not
pl_PL: nie jest równe

en: is true
pl_PL: jest prawdziwe

en: minutes
pl_PL: minuty

en: not rated yet
pl_PL: jeszcze nie ocenione

en: of
pl_PL: z

en: on
pl_PL: na

en: play/.htaccess action
pl_PL: play/.htaccess akcja

en: play/.htaccess configured?
pl_PL: play/.htaccess skonfigurowany?

en: play/.htaccess exists?
pl_PL: play/.htaccess istnieje?

en: played
pl_PL: odtworzył

en: required
pl_PL: wymagane

en: rest/.htaccess action
pl_PL: rest/.htaccess akcja

en: rest/.htaccess configured?
pl_PL: rest/.htaccess skonfigurowany?

en: rest/.htaccess exists?
pl_PL: rest/.htaccess istnieje?

en: sounds like
pl_PL: brzmi jak

en: started to follow
pl_PL: rozpoczął śledzenie

en: starts with
pl_PL: zaczyna się od

en: uploaded
pl_PL: przesłane
