Ampache - en to ja_JP translation catalogue (1237 entries)

en: # Played
ja_JP: # 再生済

en: %1$s (%2$s) has been created
ja_JP: %1$s (%2$s) を作成しました

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
ja_JP: %1$sは%2$sのアクセスレベルで作成されました

en: %d day ago | %d days ago
ja_JP[0]: %d 日前

en: %d decade ago | %d decades ago
ja_JP[0]: %d 0年前

en: %d file removed. | %d files removed.
ja_JP[0]: %d 個のファイルを削除しました

en: %d file updated. | %d files updated.
ja_JP[0]: %d 個のファイルを更新しました

en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d 時間

en: %d hour ago | %d hours ago
ja_JP[0]: %d 時間前

en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d 分

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja_JP[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja_JP[0]: %d ヶ月前

en: %d second ago | %d seconds ago
ja_JP[0]: %d 秒前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja_JP[0]: %d 週間前

en: %d year ago | %d years ago
ja_JP[0]: %d 年前

en: %s IP History
ja_JP: %s IP履歴

en: %s Playlist
ja_JP: %s プレイリスト

en: %s has been deleted
ja_JP: %sが削除された

en: %s of 5
ja_JP: 5点中%s点

en: (no leading or ending '/')
ja_JP: (先頭または末尾を '/' にしない)

en: 0 Stars
ja_JP: 星なし

en: 1 Star
ja_JP: 1つ星

en: 2 Stars
ja_JP: 2つ星

en: 3 Stars
ja_JP: 3つ星

en: 4 Stars
ja_JP: 4つ星

en: 5 Stars
ja_JP: 5つ星

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
ja_JP: データベースを作成/修正できるユーザ名とパスワードをもったMySQLサーバ

en: A Username is required
ja_JP: ユーザー名が必要です

en: A new License has been created
ja_JP: 新しいライセンスが作成されました。

en: A new user API Key has been generated
ja_JP: 新しいユーザーAPIキーが生成された

en: A new user RSS token has been generated
ja_JP: 新規ユーザのRSSトークンが生成されました

en: A new user has been enabled. %s
ja_JP: 以下のユーザアカウントが有効化されました: %s

en: A new user has registered, the following values were entered:
ja_JP: 新しいユーザが登録されました 以下の内容が入力されました:

en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
ja_JP: %1$s から %2$sのパスワードリセット要求を受けました

en: API Call Delay
ja_JP: API の呼び出し遅延

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
ja_JP: API エラー: Dropboxに接続できません

en: Abkhazian
ja_JP: アブハズ語

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Access Control
ja_JP: アクセスコントロール

en: Access Control Entries
ja_JP: アクセスコントロールエントリ

en: Access Control not Enabled
ja_JP: アクセスコントロールは有効ではありません

en: Access Denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Access Level
ja_JP: アクセスレベル

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Account enabled at %s
ja_JP: %s でアカウントが有効になりました

en: Account is disabled, please contact the administrator
ja_JP: アカウントが無効化されました 管理者へお問い合わせください

en: Action
ja_JP: 操作

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate
ja_JP: アクティベート

en: Active Instance
ja_JP: 有効なインスタンス

en: Active Playlist
ja_JP: アクティブなプレイリスト

en: Activity
ja_JP: 活動

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add ACL
ja_JP: ACL追加

en: Add API / RPC Host
ja_JP: API/RPCホストの追加

en: Add Access Control List
ja_JP: アクセスコントロールリストに追加

en: Add All
ja_JP: 全て追加

en: Add Another Rule
ja_JP: 別のルールを追加

en: Add Catalog
ja_JP: カタログを追加

en: Add Current Host
ja_JP: 現在ホストの追加

en: Add Instance
ja_JP: インスタンス追加

en: Add Label
ja_JP: レーベルの追加

en: Add Local Network Definition
ja_JP: ローカルネットワーク定義の追加

en: Add Localplay Instance
ja_JP: ローカル再生インスタンス追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add Radio Station
ja_JP: ラジオステーションの追加

en: Add Smart Playlist
ja_JP: スマートプレイリストに追加

en: Add User
ja_JP: ユーザ追加

en: Add Vote
ja_JP: 投票追加

en: Add tags to sub albums and sub songs
ja_JP: アルバムと曲にタグを上書きする

en: Add tags to sub episodes
ja_JP: エピソードにタグを追加する

en: Add tags to sub songs
ja_JP: 曲にタグを追加する

en: Add to All
ja_JP: 全てに追加

en: Add to New Playlist
ja_JP: 新規プレイリストへ追加

en: Add to wanted list
ja_JP: 要求リストに追加

en: Added
ja_JP: 追加しました

en: Added to playlist
ja_JP: プレイリストに追加しました

en: Addition Time
ja_JP: 追加時間

en: Address
ja_JP: 住所

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Admin-Catalog
ja_JP: 管理-カタログ

en: Admin-Mail Users
ja_JP: 管理-メール

en: Admin-Manage Access Lists
ja_JP: 管理-アクセスリスト管理

en: Admin-Manage Modules
ja_JP: 管理-モジュール管理

en: Admin-Site Preferences
ja_JP: 管理-サイト設定

en: Admin-User Management
ja_JP: 管理-ユーザ管理

en: Administrative user creation failed: %s
ja_JP: 管理者ユーザの作成に失敗しました: %s

en: Advanced Add
ja_JP: 高度を追加

en: Advanced Share
ja_JP: 詳細な共有

en: Afar
ja_JP: アファル語

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Ajax page load
ja_JP: Ajaxによるページのロード

en: Akan
ja_JP: アカン語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Album
ja_JP: アルバム

en: Album - Group multiple disks
ja_JP: アルバム - 複数のディスクをグループにする

en: Album - Group per release type
ja_JP: アルバム - リリースタイプごとにグループにする

en: Album Art
ja_JP: アルバムアート

en: Album Artist
ja_JP: アルバムアーティスト

en: Album MusicBrainzID
ja_JP: アルバムのMusicBrainzID

en: Albums
ja_JP: アルバム

en: Albums of the Moment
ja_JP: ランダムなアルバム

en: All
ja_JP: 全て

en: All Now Playing data has been cleared
ja_JP: 再生中のすべてのデータが消去されました。

en: All Playlists
ja_JP: 全プレイリスト

en: All files would be removed. Doing nothing
ja_JP: おそらくすべてのファイルが削除されています。なにもしません

en: Allow Democratic Play
ja_JP: デモクラティック再生の許可

en: Allow Download
ja_JP: ダウンロードの許可

en: Allow Downloads
ja_JP: ダウンロードの許可

en: Allow E-mail notifications
ja_JP: 電子メール通知を許可する。

en: Allow Geolocation
ja_JP: 位置情報を許可

en: Allow Localplay Play
ja_JP: ローカル再生の許可

en: Allow Share
ja_JP: 共有を許可

en: Allow Stream
ja_JP: ストリームの許可

en: Allow Streaming
ja_JP: ストリーミングの許可

en: Allow Video Features
ja_JP: 動画機能の許可

en: Allowed file type
ja_JP: 許可されたファイルタイプ

en: Alphabet
ja_JP: アルファベット

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
ja_JP: アルファベッド順閲覧は次のライブラリアイテムをデフォルトにする (album,artist,...)

en: Always
ja_JP: 常に

en: Amazon Access Key ID
ja_JP: AmazonのAccess Key ID

en: Amazon Secret Access Key
ja_JP: AmazonのSecret Access Key

en: Amazon associate tag
ja_JP: Amazonのassociate tag

en: Amazon base url
ja_JP: Amazonのbase url

en: Amazon max results pages
ja_JP: Amazonの最大結果ページ数

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Ampache ASX Playlist
ja_JP: Ampache ASX プレイリスト

en: Ampache Database User Password
ja_JP: Ampacheデータベースユーザパスワード

en: Ampache Database Username
ja_JP: Ampacheデータベースユーザ名

en: Ampache Debug
ja_JP: Ampacheデバッグ

en: Ampache Update
ja_JP: Apmache更新

en: Ampache XSPF Playlist
ja_JP: Ampache XSPF プレイリスト

en: Another User
ja_JP: 他のユーザ

en: Another User (Album)
ja_JP: 他のユーザ(アルバム)

en: Another User (Artist)
ja_JP: 他のユーザ(アーティスト)

en: Any searchable text
ja_JP: 検索可能なテキスト

en: Anywhere
ja_JP: すべて

en: Apply to All
ja_JP: 全てに適用

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Aragonese
ja_JP: アラゴン語

en: Are You Sure?
ja_JP: よろしいですか？

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Art
ja_JP: アート

en: Art Search
ja_JP: アートの検索

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
ja_JP: 現時点ではアルバムアートは見つからなかった。 これは、書き込みアクセスエラーが原因であるか、ファイルが正しく受信されなかった可能性がある

en: Art file failed size check
ja_JP: アートファイルのサイズチェックに失敗しました

en: Art file failed to insert, check the dimensions are correct.
ja_JP: アートファイルの追加に失敗しました. 階層があっているか確認してください

en: Art has been added
ja_JP: アルバムアートを追加された

en: Art information has been removed from the database
ja_JP: アートの情報をデータベースから削除しました

en: Artist
ja_JP: アーティスト

en: Artist MusicBrainzID
ja_JP: アーティストのMusicBrainzID

en: Artist slideshow inactivity time
ja_JP: アーティストスライドショーを非アクティブにする時間

en: Artists
ja_JP: アーティスト

en: Assamese
ja_JP: アッサム語

en: Association
ja_JP: 共同

en: Attempting to Transcode to "%s"
ja_JP: %sへの変換を試みています

en: Audio Bitrate
ja_JP: オーディオビットレート

en: Authentication Required
ja_JP: 認証が必要

en: Author
ja_JP: 作者

en: Auto-inserted Fields
ja_JP: 自動挿入フィールド

en: AutoUpdate last check time
ja_JP: 確認時に自動更新

en: AutoUpdate last version from last check
ja_JP: 確認時に最新バージョンへ自動更新

en: AutoUpdate last version from last check is newer
ja_JP: 確認時に更新されていたら最新バージョンへ自動更新

en: Avaric
ja_JP: アバール語

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Avatar has been deleted
ja_JP: このアバターが削除された

en: Avestan
ja_JP: アベスタ語

en: Aymara
ja_JP: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Bambara
ja_JP: バンバラ語

en: Base Playlist
ja_JP: 基となるプレイリスト

en: Bashkir
ja_JP: バシュキール語

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
ja_JP: エラー: Beetsが選択されました、しかしBeetsのデータベースファイルがありません

en: Beets Database File
ja_JP: Beetsのデータベースファイル

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Bihari
ja_JP: ビハール語

en: Bislama
ja_JP: ビスラマ語

en: Bitrate
ja_JP: ビットレート

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Breton
ja_JP: ブルトン語

en: Broadcast
ja_JP: ブロードキャスト

en: Broadcast has been deleted
ja_JP: ブロードキャストを削除しました

en: Broadcast web player by default
ja_JP: デフォルトをブロードキャストウェブプレーヤーにする

en: Broadcasts
ja_JP: ブロードキャスト

en: Browse
ja_JP: 閲覧

en: Browse Music
ja_JP: ミュージック閲覧

en: Browse Users
ja_JP: ユーザ閲覧

en: Browse was not found or expired, try reloading the page
ja_JP: 参照は見つからないか期限切れです。ページの再読込をしてください。

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Burmese
ja_JP: ビルマ語

en: Can not access the feed
ja_JP: フィードにアクセスできません

en: Can not read the feed
ja_JP: フィードを読み込みできません

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Catalog
ja_JP: カタログ

en: Catalog Manager
ja_JP: カタログマネージャ

en: Catalog Name
ja_JP: カタログ名

en: Catalog Number
ja_JP: カタログ番号

en: Catalog Type
ja_JP: カタログタイプ

en: Catalog Types
ja_JP: カタログタイプ

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
ja_JP: カタログのアップデートが完了。 メディア総数: %s

en: Catalog Verified
ja_JP: カタログを確認しました

en: Catalog is invalid
ja_JP: カタログが不正です

en: Catalog statistics have been cleared
ja_JP: カタログ統計がクリアされました。

en: Catalog update process has started
ja_JP: カタログ更新プロセスが開始されました。

en: Catalogs
ja_JP: カタログ

en: Category
ja_JP: カテゴリ

en: Chamorro
ja_JP: チャモロ語

en: Channel Edit
ja_JP: チャンネルを編集

en: Channels
ja_JP: チャンネル

en: Chechen
ja_JP: チェチェン語

en: Check for Ampache updates automatically
ja_JP: Ampacheの更新を自動的に確認

en: Checking
ja_JP: チェック中

en: Checking %1$s (%2$s)
ja_JP: %1$s(%2$s)を確認している

en: Chichewa
ja_JP: チェワ語

en: Chinese
ja_JP: 中国語

en: Choose Installation Language
ja_JP: インストールする言語を選択してください。

en: Church Slavic
ja_JP: 教会スラブ語

en: Chuvash
ja_JP: チュワシュ語

en: City
ja_JP: 市

en: Clean
ja_JP: クリーン

en: Clean All
ja_JP: 全て削除

en: Clean Catalog
ja_JP: カタログの掃除

en: Clear Albums Cache
ja_JP: アルバムのキャッシュをクリア

en: Clear Artists Cache
ja_JP: アーティストのキャッシュをクリア

en: Clear Now Playing
ja_JP: 再生中の曲をクリア

en: Clear Playlist
ja_JP: プレイリストをクリア

en: Clear Songs Cache
ja_JP: 曲のキャッシュをクリア

en: Clear Stats
ja_JP: ステータスをクリア

en: Clear on Send
ja_JP: 送信をクリア

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
ja_JP: 'Generate'ボタンをクリックして Access Token を作成

en: Click to close window
ja_JP: ウィンドウを閉じる

en: Click to grant %s access to Ampache
ja_JP: クリックしてAmpacheから %s へのアクセスを許可する

en: Clips
ja_JP: ビデオクリップ

en: Codec
ja_JP: コーデック

en: Codec is required (e.g. MP3, OGG...)
ja_JP: コーデック (MP3, OGG...) が必須です

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment:
ja_JP: コメント:

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Company
ja_JP: 企業

en: Compose
ja_JP: 作成

en: Compose Message
ja_JP: メッセージの作成

en: Composer
ja_JP: 作曲家

en: Config Preset
ja_JP: コンフィグプリセット

en: Config file creation failed
ja_JP: コンフィグファイルの作成に失敗しました

en: Config file is not writable
ja_JP: コンフィグファイルは書き込みできません

en: Configuration file readability
ja_JP: コンフィグファイルが読み込み可能

en: Configuration file validity
ja_JP: コンフィグファイルの妥当性

en: Configuration files were either not found or unreadable
ja_JP: コンフィグファイルが見つからないか読み込めません

en: Configure Democratic Playlist
ja_JP: デモクラティックプレイリスト設定

en: Configure License
ja_JP: ライセンスの編集

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm Password
ja_JP: パスワード確認

en: Confirmation when closing current playing window
ja_JP: 現在の再生ウィンドウを閉じる時に確認

en: Connection to the database failed: %s
ja_JP: 以下のデータベースに接続できませんでした: %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
ja_JP: データベースの接続に失敗しましした
    ホスト名、ユーザ名、パスワードを確認してください

en: Content Manager
ja_JP: コンテンツマネージャ

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Cooldown
ja_JP: クールダウン

en: Cooldown Time
ja_JP: クールダウン時間

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
ja_JP: App key と App secret と Access Tokenをフィールドにコピー

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
ja_JP: %2$sへ%1$sをコピーしています

en: Copyright
ja_JP: 著作権

en: Cornish
ja_JP: コーンウォール語

en: Corsican
ja_JP: コルシカ語

en: Could not authenticate with Seafile
ja_JP: Seafileの認証ができませんでした

en: Couldn't delete this Album.
ja_JP: このアルバムを削除することはできなかった

en: Couldn't delete this Artist.
ja_JP: このアーティストを削除できなかった

en: Counter
ja_JP: 回数

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create ACL
ja_JP: ACL作成

en: Create Account
ja_JP: アカウント作成

en: Create Admin Account
ja_JP: 管理者アカウントの作成

en: Create Channel
ja_JP: チャンネルの作成

en: Create Database
ja_JP: データベースの作成

en: Create Database User
ja_JP: データベースユーザの作成

en: Create Share
ja_JP: 共有の作成

en: Create Tables
ja_JP: テーブルの作成

en: Create directory "%s"
ja_JP: ディレクトリを作成します: %s

en: Creation Date
ja_JP: 作成日

en: Cree
ja_JP: クリー語

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Current Configuration
ja_JP: 現在の設定

en: Current Playlist
ja_JP: 現在のプレイリスト

en: Custom URL - Favicon
ja_JP: URL - Favicon

en: Custom URL - Logo
ja_JP: URL - Logo

en: Custom blank album default image
ja_JP: カスタムブランクアルバムのデフォルトイメージ

en: Custom blank video default image
ja_JP: カスタムブランクビデオのデフォルトイメージ

en: Custom datetime
ja_JP: カスタム日付

en: Custom text footer
ja_JP: フッタのカスタムテキスト

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: DAAP backend password
ja_JP: DAAP バックエンドのパスワード

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Database Name
ja_JP: データベース名

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
ja_JP: データベースがすでに存在しており上書きがチェックされていません

en: Database creation failed
ja_JP: データベースの作成に失敗しました

en: Database name is invalid
ja_JP: データベース名が間違っています

en: Database select failed: %s
ja_JP: データベースの選択に失敗しました: %s

en: Database tables
ja_JP: データベーステーブル

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Added
ja_JP: 追加日

en: Day
ja_JP: 日

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivated PHP memory limit
ja_JP: PHPのメモリ上限を無効化しました

en: Decrease Volume
ja_JP: 音量を下げる

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Democratic
ja_JP: デモクラティック

en: Democratic Playlist
ja_JP: デモクラティックプレイリスト

en: Dependencies
ja_JP: 依存関係

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Desired Database Name
ja_JP: 希望するデータベース名

en: Direct URL to Image
ja_JP: 画像への直接URL

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disk
ja_JP: ディスク

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Divehi
ja_JP: ディベヒ語

en: Do you really want to reset art?
ja_JP: アートをリセットしてもよろしいですか？

en: Do you really want to update from tags?
ja_JP: タグから更新してもよろしいですか？

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Done
ja_JP: 完了

en: Double click to post a new shout
ja_JP: ダブルクリックで新しいシャウトを投稿する

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Drop File Here
ja_JP: ファイルをここにドロップ

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dzongkha
ja_JP: ゾンカ語

en: E-mail
ja_JP: メールアドレス

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Access Control List
ja_JP: アクセスコントロールリストの編集

en: Edit Album
ja_JP: アルバム編集

en: Edit Artist
ja_JP: アーティスト編集

en: Edit Instance
ja_JP: インスタンス編集

en: Edit Label
ja_JP: レーベルの編集

en: Edit Localplay Instance
ja_JP: ローカルプレイインスタンスの編集

en: Edit Podcast
ja_JP: ポッドキャストの編集

en: Edit Season
ja_JP: シーズンの編集

en: Edit TV Show
ja_JP: TV番組の編集

en: Edit/Find Art
ja_JP: アートの編集/検索

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enabled
ja_JP: 有効化済

en: End
ja_JP: 終了

en: End Address
ja_JP: 終了アドレス

en: End Date
ja_JP: 最終日

en: English
ja_JP: 英語

en: Enqueue
ja_JP: エンキュー

en: Episode
ja_JP: エピソード

en: Episode Number
ja_JP: エピソード番号

en: Episodes
ja_JP: エピソード

en: Equalizer
ja_JP: イコライザ

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error: API Key, Secret and Access Token Required for Dropbox Catalogs
ja_JP: エラー: API Key, Secret,Access Token が Dropbox カタログに必須です

en: Error: Catalog with %s already exists
ja_JP: エラー: カタログ %s はすでに存在します

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント語

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Ewe
ja_JP: エウェ語群

en: Examine File...
ja_JP: ファイルの試験中...

en: Existing Ampache installation found
ja_JP: すでにAmpacheがインストールされています

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
ja_JP: 既存のデータベースを検出しました。インストールを続行できません。

en: Expand/Collapse
ja_JP: 拡大/縮小

en: Expiry Days
ja_JP: 有効期限

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export Catalog
ja_JP: カタログのエクスポート

en: External Link
ja_JP: 外部リンク

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed to create playlist
ja_JP: プレイリストの作成に失敗しました

en: Failed to enable the Catalog module
ja_JP: カタログモジュールを有効にできませんでした

en: Failed to enable the Localplay module
ja_JP: ローカルプレイモジュールを有効にできませんでした

en: Failed to write config file
ja_JP: コンフィグファイルの書き込みエラー

en: Failed writing config file
ja_JP: コンフィグファイルの書き込みエラー

en: Faroese
ja_JP: フェーロー語

en: Fav.
ja_JP: お気に入り

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Feed
ja_JP: フィード

en: Fijian
ja_JP: フィジー語

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Insight
ja_JP: ファイルインサイト

en: File copy failed. Not deleting source file
ja_JP: ファイルのコピーに失敗しました. 元ファイルは削除されていません

en: File moved...
ja_JP: ファイルは移動された

en: Filename
ja_JP: フルネーム

en: Filename Pattern
ja_JP: ファイル名のパターン

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Filters
ja_JP: フィルタ

en: Final results seen by Ampache using %s:
ja_JP: %s を使用してAmpacheが取得する最終結果:

en: Finished Processing Disabled Songs
ja_JP: 無効化された曲の処理が終了しました。

en: Finished checking file names for valid characters
ja_JP: ファイル名の妥当性確認が完了しました

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: Fix header position on compatible themes
ja_JP: 互換テーマでヘッダーポジションを修正

en: Folder Pattern
ja_JP: フォルダパターン

en: Follow
ja_JP: フォロー

en: Followers
ja_JP: フォロワー

en: Following
ja_JP: フォロー中

en: For the Love of Music
ja_JP: 音楽の愛のために

en: Force Democratic Play
ja_JP: 強制デモクラティック再生

en: Force check
ja_JP: 強制チェック

en: Force specified, proceeding anyway
ja_JP: 強制オプションが指定されているため、このまま進めます

en: Format
ja_JP: 形式

en: Found
ja_JP: 見つかりました

en: Frame Rate
ja_JP: フレームレート

en: French
ja_JP: フランス語

en: Friends Timeline
ja_JP: 友人のタイムライン

en: Fulah
ja_JP: フラニ語

en: Full Name
ja_JP: フルネーム

en: Fullname
ja_JP: フルネーム

en: GD Support
ja_JP: GDサポート

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Ganda
ja_JP: ガンダ語

en: Gather All Art
ja_JP: 全アートを収集

en: Gather Art
ja_JP: アート収集

en: Gathers media Art
ja_JP: メディアアートを集めます

en: Genre
ja_JP: ジャンル

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Get Art
ja_JP: アート取得

en: Get chunked files on analyze
ja_JP: 解析時にチャンクファイルを取得する

en: Gettext Support
ja_JP: Gettextサポート

en: Give a name to your application and create it
ja_JP: アプリケーションの名前をつけて作成

en: Go
ja_JP: 実行

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
ja_JP: https://www.dropbox.com/developers/apps/create を開く

en: Greek
ja_JP: 現代ギリシア語

en: Grid View
ja_JP: グリッドビュー

en: Guarani
ja_JP: グアラニー語

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Haitian
ja_JP: ハイチ語

en: Hausa
ja_JP: ハウサ語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Herero
ja_JP:  ヘレロ語

en: Highlight
ja_JP: ハイライト

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja_JP: ヒリモトゥ語

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: Hour
ja_JP: 時間

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: I Accept
ja_JP: 同意する

en: IP Address
ja_JP: IPアドレス

en: IPv4 or IPv6 Addresses
ja_JP: IPv4又はIPv6アドレス

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Iconv Support
ja_JP: Iconvサポート

en: Ido
ja_JP: イド語

en: Igbo
ja_JP: イボ語

en: Image Height
ja_JP: イメージの縦幅

en: Image Width
ja_JP: イメージの横幅

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Playlist
ja_JP: プレイリストをインポート

en: Importing a Playlist from a File
ja_JP: ファイルからプレイリストをインポート

en: Inactive Users
ja_JP: 不活発なユーザ

en: Increase Volume
ja_JP: 音量を上げる

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Infinite Scroll
ja_JP: 無限スクロール

en: Information
ja_JP: 情報

en: Insert Ampache Database
ja_JP: Ampacheデータベースの挿入

en: Insert Database
ja_JP: データベース挿入

en: Installed Ampache version
ja_JP: インストールされているAmpacheバージョン

en: Installed Version
ja_JP: インストール済みバージョン

en: Instance Name
ja_JP: インスタンス名

en: Interface
ja_JP: インタフェース

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja_JP: インターリンガ語 (国際補助語協会)

en: Interlingue
ja_JP: インターリング

en: Inuktitut
ja_JP: イヌイット語

en: Inupiaq
ja_JP: イヌピアック語

en: Invalid
ja_JP: 不正

en: Invalid "API key", "secret", or "access token":
ja_JP: "API key", "secret", "access token" が不明です:

en: Invalid "dropbox-path":
ja_JP: "dropbox-path" が不明です:

en: Invalid Request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Invalid configuration settings
ja_JP: 不正なコンフィグ設定です

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Item Count
ja_JP: アイテム数

en: Item Limit
ja_JP: アイテム制限

en: Item Limit (0 = unlimited)
ja_JP: アイテム制限 (0 = 無限)

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Javanese
ja_JP: ジャワ語

en: Kalaallisut
ja_JP: グリーンランド語

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kanuri
ja_JP: カヌリ語

en: Kashmiri
ja_JP: カシュミール語

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Keep Existing
ja_JP: 既存の維持

en: Khmer
ja_JP: クメール語

en: Kikuyu
ja_JP: キクユ語

en: Kinyarwanda
ja_JP: ルワンダ語

en: Kirghiz
ja_JP: キルギス語

en: Kirundi
ja_JP: ルンディ語

en: Komi
ja_JP: コミ語

en: Kongo
ja_JP: コンゴ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kurdish
ja_JP: クルド語

en: Kwanyama
ja_JP: クワニャマ語

en: Label
ja_JP: レーベル

en: Labels
ja_JP: レーベル

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lao
ja_JP: ラオ語

en: Last Add
ja_JP: 最終追加

en: Last Clean
ja_JP: 最終クリーン

en: Last Played
ja_JP: 最後に再生した

en: Last Seen
ja_JP: 最終ログイン

en: Last Update
ja_JP: 最終アップデート

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新

en: Last Verify
ja_JP: 最終確認

en: Last Visit
ja_JP: 最後の訪問

en: Last.FM Submit Challenge
ja_JP: Last.FM 提示されたChallenge

en: Latest Ampache version
ja_JP: 最新のAmpacheバージョン

en: Latin
ja_JP: ラテン語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Length (in minutes)
ja_JP: 再生時間 (分単位)

en: Level
ja_JP: レベル

en: Library Name
ja_JP: ライブラリ名

en: Library item context menu
ja_JP: ライブラリアイテムのコンテキストメニュー

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Licensing
ja_JP: ライセンス

en: Light sidebar by default
ja_JP: 簡易サイドバーをデフォルトにする

en: Limburgish
ja_JP: リンブルガー語

en: Limit
ja_JP: 制限

en: Limit direct play to maximum media count
ja_JP: ダイレクト再生の最大メディア数制限

en: Lingala
ja_JP: リンガラ語

en: Link
ja_JP: リンク

en: Links
ja_JP: リンク

en: Listeners
ja_JP: リスナー

en: Listening port, default 8100
ja_JP: デフォルトの受信ポートは、8100です

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Local Image
ja_JP: ローカル画像

en: Local Network Definition
ja_JP: ローカルネットワーク定義

en: Localplay
ja_JP: ローカル再生

en: Localplay Access
ja_JP: ローカル再生アクセス

en: Localplay Control
ja_JP: ローカル再生のコントロール

en: Localplay Controller Not Defined
ja_JP: ローカル再生コントローラが定義されていません

en: Localplay Controllers
ja_JP: ローカル再生コントローラ

en: Localplay Disabled
ja_JP: ローカル再生は無効です

en: Localplay Type
ja_JP: ローカル再生のタイプ

en: Localplay has been enabled
ja_JP: ローカルプレイが有効になりました

en: Location
ja_JP: 場所

en: Lock Songs
ja_JP: 曲の固定

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Loop
ja_JP: 繰り返し

en: Lost Password
ja_JP: パスワードをなくしました

en: Luba-Katanga
ja_JP: キルバ語

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: Lyrics
ja_JP: 歌詞

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Mail Users
ja_JP: ユーザへメール

en: Mail to
ja_JP: メール先:

en: Make Default
ja_JP: デフォルトにする

en: Making directory: %s
ja_JP: ディレクトリを作成中: %s

en: Malagasy
ja_JP: マラガシ語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Manage Licenses
ja_JP: ライセンスの管理

en: Manage Plugins
ja_JP: プラグインを管理する

en: Manage Shoutbox
ja_JP: シャウトボックスの管理

en: Manager
ja_JP: マネージャ

en: Manx
ja_JP: マン島語

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Marshallese
ja_JP: マーシャル語

en: Match
ja_JP: 一致

en: Max Counter
ja_JP: 最大回数

en: Max Listeners
ja_JP: リスナーの最大数

en: Maximum Execution Time
ja_JP: 最大実行時間

en: Maximum Results
ja_JP: 最大結果

en: Media Licenses
ja_JP: メディアライセンス

en: Member Since
ja_JP: メンバー登録

en: Memory Limit
ja_JP: メモリ制限

en: Message
ja_JP: 本文

en: Metadata
ja_JP: メタデータ

en: Minimalist
ja_JP: 最小

en: Minimum Count
ja_JP: 最小カウント

en: Missing Albums
ja_JP: 欠けているアルバム

en: Missing Artists
ja_JP: 欠けているアーティスト

en: Modules
ja_JP: モジュール

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Month
ja_JP: 月

en: More Metadata
ja_JP: 他のメタデータ

en: Movie
ja_JP: 映画

en: Movies
ja_JP: 映画

en: Music
ja_JP: ミュージック

en: Music Clip
ja_JP: ミュージッククリップ

en: Music Clips
ja_JP: ミュージッククリップ

en: Music License
ja_JP: ミュージックライセンス

en: MusicBrainz ID
ja_JP: MusicBrainzのID

en: MusicBrainz Release Group ID
ja_JP: MusicBrainzのRelease Group ID

en: Mute
ja_JP: 消音

en: My Broadcast
ja_JP: 自分のブロードキャスト

en: MySQL Administrative Password
ja_JP: MySQL管理パスワード

en: MySQL Administrative Username
ja_JP: MySQL管理ユーザ名

en: MySQL Hostname
ja_JP: MySQLのホスト名

en: MySQL Password
ja_JP: MySQLのパスワード

en: MySQL Port
ja_JP: MySQL ポート

en: MySQL Port (optional)
ja_JP: MySQL ポート(オプション)

en: MySQL Username
ja_JP: MySQLのユーザ名

en: NEW: %s
ja_JP: 新: %s

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name ascending
ja_JP: 名前で昇順にする

en: Name descending
ja_JP: 名前で降順にする

en: Name of Catalog (optional)
ja_JP: カタログの名前(任意)

en: Nauru
ja_JP: ナウル語

en: Navajo
ja_JP: ナバホ語

en: Ndonga
ja_JP: ンドゥンガ語

en: Nepali
ja_JP: ネパール語

en: New Password
ja_JP: 新規パスワード

en: New User Added
ja_JP: 新規ユーザを追加しました

en: New User Registration at %s
ja_JP: %sの新規ユーザ登録

en: New broadcast
ja_JP: 新規ブロードキャスト

en: New messages
ja_JP: 新しいメッセージ

en: New shout on your content
ja_JP: あなたのコンテンツへの新しいシャウト

en: Newest
ja_JP: 最新

en: Newest Albums
ja_JP: 新着アルバム

en: Newest Artists
ja_JP: 新着アーティスト

en: Newest Shouts
ja_JP: 新着シャウト

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No Problem
ja_JP: 問題ない。

en: No Update Needed
ja_JP: 必要な更新はありません

en: No channel found
ja_JP: チャンネルが見つかりません

en: No democratic found
ja_JP: デモクラティックが見つかりません

en: No disabled Songs found
ja_JP: 無効な曲は見つかりませんでした。

en: No items
ja_JP: アイテムなし

en: No label found
ja_JP: レーベルが見つかりません

en: No live stream found
ja_JP: ライブストリームが見つかりません

en: No lyrics found.
ja_JP: 歌詞が見つかりません

en: No message found
ja_JP: メッセージが見つかりません

en: No missing albums found
ja_JP: 欠けているアルバムが見つかりません

en: No missing artists found
ja_JP: 欠けているアーティストが見つかりません

en: No playlist found
ja_JP: プレイリストが見つかりません

en: No podcast episode found
ja_JP: ポッドキャストエピソードが見つかりません

en: No podcast found
ja_JP: ポッドキャストが見つかりません

en: No recently played items found
ja_JP: 最近再生したアイテムが見つかりません

en: No season found
ja_JP: シーズンが見つかりません

en: No similar artist found
ja_JP: 似ているアーティストが見つかりません

en: No smart playlist found
ja_JP: スマートプレイリストが見つかりません

en: No song found
ja_JP: 曲が見つかりません

en: No username or password was specified
ja_JP: 指定されたユーザ名/パスワードはありません

en: No valid songs found in playlist file
ja_JP: プレイリストファイルに有効な曲が見つかりません

en: No video found
ja_JP: 動画が見つかりません

en: None
ja_JP: 無し

en: North Ndebele
ja_JP: 北ンデベレ語

en: Northern Sami
ja_JP: 北サーミ語

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Norwegian Bokmal
ja_JP: ブークモール

en: Norwegian Nynorsk
ja_JP: ニューノシュク

en: Not Enough Data
ja_JP: データは全くありません

en: Not renaming...
ja_JP: 名義変更実施しない

en: Now Playing
ja_JP: 現在の演奏曲

en: OLD: "%s" has invalid chars
ja_JP: 旧: %sは不正な文字です

en: Object
ja_JP: オブジェクト

en: Object Type
ja_JP: オブジェクトタイプ

en: Occitan
ja_JP: オック語

en: Off
ja_JP: オフ

en: Offset Limit
ja_JP: オフセット制限

en: Ojibwa
ja_JP: オジブワ語

en: On
ja_JP: オン

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
ja_JP: 上記の要件を確認したら以下の情報を記入してください。必要なコンフィグの値を求めるだけです。後々Ampacheへの変更を加えたい場合、単に%sを編集するだけです。

en: Optimizes database tables
ja_JP: データベースのテーブルを最適化

en: Optimizing database tables
ja_JP: データベースのテーブルを最適化

en: Options
ja_JP: オプション

en: Original Name
ja_JP: オリジナルネーム

en: Oriya
ja_JP: オリヤー語

en: Oromo
ja_JP: オロモ語

en: Ossetian
ja_JP: オセット語

en: Other Options
ja_JP: その他 オプション

en: Override Execution Time
ja_JP: オーバーライド実行時間

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
ja_JP: アルバムと曲にタグを上書きする

en: Overwrite tags of sub episodes
ja_JP: エピソードにタグを上書きする

en: Overwrite tags of sub songs
ja_JP: 曲にタグを上書きする

en: Owner
ja_JP: 所有者

en: PHP GD extension
ja_JP: PHP GD 拡張モジュール

en: PHP JSON extension
ja_JP: PHP JSON 拡張モジュール

en: PHP PDO extension
ja_JP: PHP PDO 拡張モジュール

en: PHP Settings
ja_JP: PHP設定

en: PHP execution time override
ja_JP: PHP execution time の上書き

en: PHP hash extension
ja_JP: PHP hash 拡張モジュール

en: PHP iconv extension
ja_JP: PHP iconv 拡張モジュール

en: PHP memory limit override
ja_JP: PHP safe mode の上書き

en: PHP session extension
ja_JP: PHP session 拡張モジュール

en: PHP version
ja_JP: PHP バージョン

en: PHP zlib extension
ja_JP: PHP zlib 拡張モジュール

en: Page
ja_JP: ページ

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pali
ja_JP: パーリ語

en: Panjabi
ja_JP: パンジャーブ語

en: Pashto
ja_JP: パシュトー語

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Passwords do not match
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Path
ja_JP: パス

en: Path was not specified
ja_JP: エラー: パスが指定されていません

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Paused
ja_JP: 一時停止

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Persistent
ja_JP: 永続

en: Personal
ja_JP: 個人

en: Personal Video
ja_JP: 個人撮影映像

en: Personal Videos
ja_JP: 個人撮影映像

en: Place Formed
ja_JP: 結成場所

en: Play
ja_JP: 再生

en: Play Random Selection
ja_JP: ランダムな選択を再生

en: Play last
ja_JP: 最後に再生

en: Play next
ja_JP: 次に再生

en: Played
ja_JP: 再生済

en: Played by Me
ja_JP: 再生済み

en: Players
ja_JP: プレーヤー

en: Playlist
ja_JP: プレイリスト

en: Playlist Method
ja_JP: プレイリストの方法

en: Playlist Name
ja_JP: プレイリスト名

en: Playlist Type
ja_JP: プレイリストタイプ

en: Playlist created "%s"
ja_JP: %sを作成しました

en: Playlists
ja_JP: プレイリスト

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
ja_JP: 画像が最小%1$s寸法と最大%2$s寸法内にあるかどうかを確認してください

en: Please enter a Catalog name
ja_JP: カタログ名を入力してください。

en: Please fill in your city
ja_JP: あなたの市を記入してください

en: Please fill in your state
ja_JP: あなたの州を記入してください

en: Please fill in your website
ja_JP: あなたのウェブサイトを記入してください

en: Please select a Catalog type
ja_JP: カタログタイプを選択してください。

en: Podcast
ja_JP: ポッドキャスト

en: Podcast Episodes
ja_JP: ポッドキャストエピソード

en: Podcasts
ja_JP: ポッドキャスト

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Popular
ja_JP: ポピュラー

en: Popular Threshold
ja_JP: 人気の閾値

en: Port
ja_JP: ポート

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Post Shout
ja_JP: シャウトの投稿

en: Post to Shoutbox
ja_JP: シャウトボックスへ投稿

en: Preference
ja_JP: 設定

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Prev
ja_JP: 前へ

en: Prevent Preset Override
ja_JP: プリセットの上書きを防止します

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Primary
ja_JP: プライマリ

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Private Message
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Private Messages
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Public
ja_JP: 公開

en: Publication Date
ja_JP: 配信日

en: Purpose
ja_JP: 目的

en: Quechua
ja_JP: ケチュア語

en: RSS Feed
ja_JP: RSSフィード

en: Radio
ja_JP: ラジオ

en: Radio Stations
ja_JP: ラジオステーション

en: Raeto-Romance
ja_JP: ロマンシュ語

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Random Play
ja_JP: ランダム再生

en: Rate Limit
ja_JP: レート制限

en: Rated
ja_JP: 評価

en: Rating
ja_JP: 評価

en: Rating (Average)
ja_JP: 評価(平均)

en: Raw results:
ja_JP: 未処理の結果:

en: Re-tag
ja_JP: タグの編集

en: Read
ja_JP: 読取

en: Read/Write
ja_JP: 読取/書込

en: Reading
ja_JP: 読み込み中

en: Reading Catalog: "%s"
ja_JP: カタログを読み込み中: %s

en: Recent
ja_JP: 最近

en: Recently Played
ja_JP: 最近再生した曲

en: Recently added
ja_JP: 最近追加された

en: Recently updated
ja_JP: 最近更新された

en: Recheck Config
ja_JP: コンフィグの再チェック

en: Recipient
ja_JP: 受信者

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Registration Date
ja_JP: 登録日

en: Registration Validation
ja_JP: 登録の確認

en: Release Date
ja_JP: リリース日

en: Release Group MusicBrainzID
ja_JP: リリースグループのMusicBrainzID

en: Release Type
ja_JP: リリースタイプ

en: Reload this page automatically
ja_JP: このページを自動でリロードする

en: Remember Me
ja_JP: パスワードを記憶する

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
ja_JP: リモートカタログが選択されましたがパスがURLではありません

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Vote
ja_JP: 投票削除

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
ja_JP: アップロードしたファイルの名前をカタログパターンに従って変更

en: Reorder
ja_JP: 並び替え

en: Repeat
ja_JP: リピート

en: ReplayGain
ja_JP: リプレイゲイン

en: ReplayGain Album Gain
ja_JP: リプレイゲイン トラックゲイン

en: ReplayGain Track Gain
ja_JP: リプレイゲイン トラックゲイン

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Requirements
ja_JP: 必要条件

en: Reset Art
ja_JP: アートのリセット

en: Resolution
ja_JP: 分析

en: Return to Login Page
ja_JP: ログインページへ戻る

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Rules
ja_JP: ルール

en: Running
ja_JP: 実行中

en: Running Beets Update
ja_JP: Beetsの更新を実行中

en: Running Dropbox Remote Update
ja_JP: Dropboxのリモート更新を実行中

en: Running Remote Update
ja_JP: リモート更新実行中

en: Running Seafile Remote Update
ja_JP: Seafileのリモート更新を実行中

en: Running SoundCloud Remote Update
ja_JP: SoundCloudのリモート更新を実行中

en: Running Subsonic Remote Update
ja_JP: Subsonicのリモート更新を実行中

en: Running in Test Mode. Use -x to execute
ja_JP: テストモードで実行されています. "-x"を使用して実行します

en: Running in Write Mode. Make sure you've tested first!
ja_JP: 書き込みモードで実行されています. 先にテストしてから実行することをお勧めします

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Samoan
ja_JP: サモア語

en: Sango
ja_JP: サンゴ語

en: Sanskrit
ja_JP: サンスクリット語

en: Sardinian
ja_JP: サルデーニャ語

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Catalog Settings
ja_JP: カタログ設定の保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save as Smart Playlist
ja_JP: スマートプレイリストを保存

en: Scottish Gaelic
ja_JP: 高地スコットランド・ゲール語

en: Seafile Password
ja_JP: Seafile パスワード

en: Seafile Username/Email
ja_JP: Seafile ユーザ名/メール

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Ampache
ja_JP: Ampache検索

en: Search on DuckDuckGo ...
ja_JP: DuckDuckGoで検索 ...

en: Search on Google ...
ja_JP: Googleで検索 ...

en: Search on Last.fm ...
ja_JP: Last.fmで検索 ...

en: Search on Wikipedia ...
ja_JP: Wikipediaで検索 ...

en: Searched
ja_JP: 検索済み

en: Season
ja_JP: シーズン

en: Seasons
ja_JP: シーズン

en: Secret
ja_JP: API Key

en: See wiki page
ja_JP: Wikiのページを見る

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select 'Dropbox API app'
ja_JP: 'Dropbox API app' を選択する

en: Select 'Full Dropbox'
ja_JP: 'Full Dropbox'を選択する

en: Select New Art
ja_JP: 新しいアートを選択

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send and Clear on Add
ja_JP: 追加を送信とクリア

en: Send on Add
ja_JP: 追加を送信

en: Send private message
ja_JP: プライベートメッセージの送信

en: Sender
ja_JP: 送信者

en: Sent by
ja_JP: 送信者

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Server
ja_JP: サーバ

en: Server Config
ja_JP: サーバ設定

en: Server URI
ja_JP: サーバ URI

en: Server preferences updated successfully
ja_JP: サーバ設定が更新されました

en: Session Expired
ja_JP: セッションの期限切れ

en: Set Database Charset
ja_JP: データベースCharsetをセット

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share Edit
ja_JP: 共有の編集

en: Share links default expiration days (0=never)
ja_JP: 共有リンクのデフォルト期限日 (0=いつまでも)

en: Shared by
ja_JP: 共有者

en: Shona
ja_JP: ショナ語

en: Shoutbox
ja_JP: シャウトボックス

en: Shoutbox Records
ja_JP: シャウトボックスレコード

en: Shoutbox post has been deleted
ja_JP: シャウトボックスの投稿が削除されました

en: Shoutbox post has been updated
ja_JP: シャウトボックスの投稿が更新されました

en: Show # played
ja_JP: 再生回数を表示

en: Show ACL(s)
ja_JP: ACL表示

en: Show Albums of the Moment
ja_JP: ランダムなアルバムを表示

en: Show All
ja_JP: 全て表示

en: Show Catalogs
ja_JP: カタログを表示

en: Show Localplay Instances
ja_JP: ローカル再生インスタンスの表示

en: Show Lyrics
ja_JP: 歌詞の表示

en: Show Now Playing
ja_JP: 再生中を表示

en: Show Playlist
ja_JP: プレイリストの表示

en: Show Recently Played
ja_JP: 最近再生した曲を表示

en: Show Unique
ja_JP: ユニークを表示

en: Show Videos of the Moment
ja_JP: ランダムな動画を表示

en: Show current song in Web player page title
ja_JP: 現在の曲をウェブプレーヤーページのタイトルで表示

en: Show donate button in footer
ja_JP: フッタに寄付ボタンを表示

en: Show filter box on browse
ja_JP: フィルタボックスをブラウザで表示

en: Show large
ja_JP: 大きな表示

en: Show more
ja_JP: さらに表示

en: Sichuan Yi
ja_JP: 彝語

en: Similar Artists
ja_JP: 同様のアーティスト

en: Similar Songs
ja_JP: 同様の曲

en: Simple M3U
ja_JP: 簡易M3U

en: Sindhi
ja_JP: シンド語

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size Limit
ja_JP: サイズ制限

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Smart Playlist
ja_JP: スマートプレイリスト

en: Smart Playlists
ja_JP: スマートプレイリスト

en: Somali
ja_JP: ソマリ語

en: Song
ja_JP: 曲

en: Song Information
ja_JP: 曲情報

en: Song Language
ja_JP: 曲言語

en: Song Title
ja_JP: 曲タイトル

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
ja_JP[0]: 曲が有効になりました。

en: Song up to date: "%s"
ja_JP: 曲は最新です: "%s"

en: Songs
ja_JP: 曲

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
ja_JP: アーティスト、アルバム、曲によるトラックのソート

en: Source: %s
ja_JP: 元: %s

en: South Ndebele
ja_JP: 南ンデベレ語

en: Southern Sotho
ja_JP: 南ソト語

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Specified path is inside an existing catalog
ja_JP: 指定されたパスは既存のカタログ内に存在します

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start Address
ja_JP: 開始アドレス

en: Start Channel
ja_JP: チャンネルを開始

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Start adding new media
ja_JP: 新しいメディアの追加を開始

en: Start cleaning orphaned media entries
ja_JP: 孤立したメディアエントリーの掃除を開始

en: Start searching new media art
ja_JP: 新しいメディアアートの検索を開始

en: Started
ja_JP: 開始

en: Starting Art Search
ja_JP: アートの検索を開始しています

en: Starting Catalog: %s
ja_JP: カタログの開始: %s

en: Starting New Media Search
ja_JP: 新しいメディアの検索を開始

en: Starting Update from Tags
ja_JP: タグから更新を開始

en: Starting broadcasts...
ja_JP: ブロードキャストを開始しています...

en: Starts With
ja_JP: 開始 :

en: Statistical Graphs
ja_JP: 統計グラフ

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Statistics Day Threshold
ja_JP: 1日の統計の閾値

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Step 1 - Create the Ampache database
ja_JP: ステップ1 - Ampacheデータベースの作成

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
ja_JP: ステップ2 - コンフィグファイルを作成 (ampache.cfg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
ja_JP: ステップ3 - 初期アカウントのセットアップ

en: Stick this comment
ja_JP: このコメントを固定

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Stop Channel
ja_JP: チャンネルを停止

en: Stopped
ja_JP: 停止

en: Stream
ja_JP: ストリーム

en: Stream Access
ja_JP: ストリームアクセス

en: Stream Source
ja_JP: ストリームソース

en: Stream Type
ja_JP: ストリームタイプ

en: Stream URL
ja_JP: ストリームURL

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Subscribe
ja_JP: 登録

en: Subscribe to Podcast
ja_JP: ポッドキャストを登録

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: Succeeded
ja_JP: 成功

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
ja_JP[0]: %d 曲をプレイリストからインポートすることに成功しました

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Sundanese
ja_JP: スンダ語

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Swati
ja_JP: スワティ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Sync
ja_JP: 同期

en: TV Show
ja_JP: TV番組

en: TV Show Season
ja_JP: TV番組のシーズン

en: TV Shows
ja_JP: テレビ番組

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tahitian
ja_JP: タヒチ語

en: Tajik
ja_JP: タジク語

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Target folder
ja_JP: ターゲットフォルダ

en: Tatar
ja_JP: タタール語

en: Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Template Configuration
ja_JP: テンプレートの設定

en: Temporarily deactivates PHP memory limit
ja_JP: PHPのメモリ上限を無効化します

en: Temporary direct link
ja_JP: 一時的な直接リンク

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thank you for registering
ja_JP: 登録していただきありがとうございます

en: That Username already exists
ja_JP: そのユーザー名は既に存在します

en: The Album and all files will be deleted
ja_JP: アルバムとすべてのファイルは削除される

en: The Album has been deleted
ja_JP: アルバムが削除された

en: The Ampache database username or password is missing
ja_JP: Ampacheデータベースのユーザ名またはパスワードが不明です

en: The Artist and all files will be deleted
ja_JP: アーティストとすべてのファイルが削除される

en: The Artist has been deleted
ja_JP: アーティストが削除された

en: The Catalog art search has started
ja_JP: カタログアート検索が開始されました。

en: The Catalog cleaning process has started
ja_JP: カタログのクリーニングプロセスが開始されました。

en: The Catalog creation process has started
ja_JP: カタログ作成プロセスが開始されました。

en: The Catalog has been deleted
ja_JP: カタログが削除されました。

en: The Catalog has been updated
ja_JP: カタログが更新されました。

en: The Channel has been created
ja_JP: チャンネルが作成されました

en: The Channel has been deleted
ja_JP: チャンネルを削除しました

en: The Label cannot be found
ja_JP: レーベルを見つけられませんでした

en: The Label has been added
ja_JP: レーベルが追加されました

en: The Label has been deleted
ja_JP: レーベルは削除されました

en: The License has been deleted
ja_JP: ライセンスが削除されました

en: The License has been updated
ja_JP: ライセンスが更新されました。

en: The Module has been disabled
ja_JP: モジュールが無効化されました

en: The Module has been enabled
ja_JP: モジュールが有効化されました

en: The Playlist has been deleted
ja_JP: プレイリストは削除されました

en: The Plugin has been disabled
ja_JP: プラグインは無効になっています

en: The Plugin has been enabled
ja_JP: プラグインが有効になりました

en: The Plugin has been upgraded
ja_JP: プラグインがアップグレードされました

en: The folder couldn't be read. Does it exist? %s
ja_JP: フォルダーを読み込ませんでした. 確認してください: %s

en: The following updates need to be performed:
ja_JP: 以下の更新を行う必要があります:

en: The new User was not created
ja_JP: 新しいユーザーは作成されませんでした

en: The password has been set to: %s
ja_JP: パスワードを%sへ設定しました

en: The subdirectory update has started
ja_JP: サブディレクトリの更新が開始されました。

en: The validation key used isn't correct
ja_JP: 使用した確認キーは正しくありません

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Theme color
ja_JP: テーマカラー

en: There Was a Problem
ja_JP: 問題が発生しました。

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
ja_JP: 以下のプレイリストファイル作成時に問題が発生しました: %s

en: There was a problem creating this directory: %s
ja_JP: 以下のディレクトリ作成時にエラーが発生しました: "%s"

en: There was an error deleting this Catalog
ja_JP: このカタログの削除中にエラーが発生しました。

en: There was an error trying to chdir to "%s"
ja_JP: "%s"へchdirで、エラーが発生した

en: There was an error trying to create "%s": Move failed, stopping
ja_JP: %sを作成できず移動に失敗しました。停止します

en: There was an error trying to delete "%s"
ja_JP: "%s"削除時にエラーが発生しました

en: There was an error trying to open "%s"
ja_JP: "%s"を開こうとしたら、エラーが発生した

en: This Avatar will be deleted
ja_JP: このアバターは削除される

en: This Broadcast will be deleted
ja_JP: ブロードキャストは削除されます

en: This Channel will be deleted
ja_JP: チャンネルは削除されます

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
ja_JP: コンフィグファイルから読み込んだ値を使用してデータベースへの接続を試みます。

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
ja_JP: このページはAmpacheデータベースとampache.cfg.phpファイルの生成のインストールを扱います。続ける前に以下の事前準備をお願いします。

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
ja_JP: このステップはAmpacheの管理者アカウントを初期化します。一旦管理者アカウントが作成されるとログインページに飛びます。

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
ja_JP: このテストはweb_path変数が正しく設定されていてインデックスページを取得することが出来ることを確実にします。ここでチェックマークが見れない場合、web_pathが正しく設定されていないかもしれません。

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
ja_JP: Ampacheが最大実行時間の制限を上書きできるかテストします。これは必須ではありませんが、より良い使用感となる可能性があります。

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
ja_JP: Ampacheがメモリ上限を上書きできるかテストします。これは必須ではありませんが、より良い使用感となる可能性があります。

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
ja_JP: Ampacheがメディアファイル (>= 20M)をアップロードできるかテストします。これは必須ではありませんが、より良い使用感となる可能性があります。

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
ja_JP: Ampacheの依存関係がインストールされているかテストします。

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
ja_JP: PDOのMySQLドライバが有効になっているかテストします。このドライバはAmpacheに必須です。

en: This tests whether the configuration template can be read.
ja_JP: コンフィグのテンプレートが読み込みできるかどうかをテストします。

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
ja_JP: hash 拡張がSHA256をサポートしているかテストします。このアルゴリズムはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
ja_JP: Ampacheが必要とする最低限のバージョンのPHPを実行しているかどうかテストします。

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
ja_JP: GD 拡張モジュールが有効になっているかテストします。これは必須ではありませんが、より良い使用感となる可能性があります。

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
ja_JP: JSON 拡張モジュールが有効になっているかテストします。この拡張モジュールはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
ja_JP: PDO拡張モジュールが有効になっているかテストします。この拡張モジュールはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
ja_JP: hash 拡張が有効であるかテストします。この拡張モジュールはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
ja_JP: iconv 拡張モジュールが有効になっているかテストします。この拡張モジュールはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
ja_JP: session 拡張モジュールが有効になっているかテストします。この拡張モジュールはAmpacheに必須です。

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
ja_JP: zlib 拡張モジュールが有効になっているかテストします。これは必須ではありませんが、より良い使用感となる可能性があります(zipダウンロード)。

en: This will disable the Catalog module
ja_JP: これにより、カタログモジュールが無効になります

en: This will disable the Localplay module
ja_JP: これにより、ローカルプレイモジュールが無効になります

en: This will disable the Plugin and remove your settings
ja_JP: これにより、プラグインが無効になり、設定が削除されます

en: This will permanently delete the ACL "%s"
ja_JP: これにより、ACL "%s"が完全に削除されます。

en: This will permanently delete the user "%s"
ja_JP: これにより、ユーザーが完全に削除されます"%s"

en: This will permanently delete your Catalog
ja_JP: これにより、カタログが完全に削除されます。

en: This will replace your existing RSS token. Feeds with the old token might not work properly
ja_JP: あなたのRSSトークンを置き換えます. 古いトークンでは正しく動かなくなるかもしれません

en: Tibetan
ja_JP: チベット語

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニア語

en: Time
ja_JP: 時間

en: Timeline
ja_JP: タイムライン

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To begin using your account, you must verify your e-mail address by vising the following link:
ja_JP: アカウント有効化するにあたって認証メール内に記載されているリンクを使用してください

en: Toggle Artwork
ja_JP: アートワークを切替

en: Tonga
ja_JP: トンガ語

en: Top Rated
ja_JP: 高評価

en: Top menu
ja_JP: トップメニュー

en: Track
ja_JP: トラック

en: Track MusicBrainzID
ja_JP: トラックのMusicBrainzID

en: Transcode Bitrate
ja_JP: トランスコードのビットレート

en: Translation failure, stripping non-valid characters
ja_JP: 翻訳に失敗しました。不正な文字列を削除しています

en: Trending
ja_JP: トレンド

en: Tsonga
ja_JP: ツォンガ語

en: Tswana
ja_JP: ツワナ語

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmen
ja_JP: トルクメン語

en: Twi
ja_JP: チュイ語

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type of Catalog (optional)
ja_JP: カタログの種類(任意)

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
ja_JP: UPnPバックエンドは無効です。ブロードキャストをスキップします

en: UPnP broadcast...
ja_JP: UPnP ブロードキャスト...

en: URL is invalid, must be http:// or https://
ja_JP: 不正なURLです。https:// または http:// で始まっている必要があります

en: Uighur
ja_JP: ウイグル語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unable to add Song - %s
ja_JP: 曲を挿入できませんでした - %s

en: Unable to change to directory: %s
ja_JP: ディレクトリを %s に変更できません

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
ja_JP: データベースへ接続できませんでした。Ampacheのコンフィグをチェックしてください。

en: Unable to connect to the database: %s
ja_JP: 以下のデータベースに接続できませんでした: %s

en: Unable to create a local account
ja_JP: ローカルアカウントを作成できませんでした

en: Unable to create the database: %s
ja_JP: データベースの作成ができません: %s

en: Unable to create the user "%1$s" with permissions to "%2$s" on "%3$s": %4$s
ja_JP:  %3$sに %2$s の権限を持つユーザ %1$s を作成できません: %4$s

en: Unable to delete this Label.
ja_JP: このレーベルを削除することはできません

en: Unable to disable the Catalog module.
ja_JP: カタログモジュールを無効にできません。

en: Unable to get the filesize for "%s"
ja_JP: %sのファイルサイズの取得に失敗しました

en: Unable to grant permissions to "%1$s" for the user "%2$s" on "%3$s": %4$s
ja_JP:  %3$sに %2$s のユーザ %1$s に権限を付与できません: %4$s

en: Unable to install this Plugin
ja_JP: このプラグインをインストールできません

en: Unable to open: %s
ja_JP:  %s を開くことができません

en: Unable to query the database, check your Ampache config
ja_JP: データベースへ接続できませんでした。Ampacheのコンフィグをチェックしてください。

en: Unauthorized
ja_JP: 権限がありません

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
ja_JP: APIへ不正アクセスが試みられました - ACLエラー

en: Unbroadcast
ja_JP: ブロードキャストの停止

en: Unfollow
ja_JP: フォローの解除

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown %s
ja_JP: 不明 %s

en: Unknown (Orphaned)
ja_JP: 不明(孤立)

en: Unknown Artist
ja_JP: 不明なアーティスト

en: Unknown user
ja_JP: 不明なユーザ

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Unplayed
ja_JP: 未再生

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Account
ja_JP: アカウント更新

en: Update All
ja_JP: 全て更新

en: Update Instance
ja_JP: インスタンスの更新

en: Update Preferences
ja_JP: 設定の更新

en: Update User
ja_JP: ユーザの更新

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
ja_JP: last.fm からアーティストの情報の更新と取得を行います

en: Update available
ja_JP: アップデート可能です

en: Update from tags
ja_JP: タグから更新

en: Updated
ja_JP: 更新しました

en: Updating Ampache sources with `
ja_JP: Ampache ソースの更新 `

en: Updating dependencies with `
ja_JP: 依存関係の更新 `

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Uploaded by
ja_JP: アップロード

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Use DAAP backend
ja_JP: DAAPをバックエンドに使用

en: Use UPnP backend
ja_JP: UPnPをバックエンドに使用する

en: Use WebDAV backend
ja_JP: WebDAVをバックエンドに使用

en: Use of cookies by Ampache
ja_JP: Ampacheで使用するCookie

en: User
ja_JP: ユーザ

en: User Access Level
ja_JP: ユーザアクセスレベル

en: User Activated
ja_JP: ユーザアクティベート

en: User Agreement
ja_JP: 同意

en: User ID
ja_JP: ユーザ ID

en: User Properties
ja_JP: ユーザプロパティ

en: User Tools
ja_JP: ユーザツール

en: User avatar
ja_JP: ユーザアバター

en: User creation failed
ja_JP: ユーザの作成に失敗しました

en: User is Offline Now
ja_JP: ユーザは現在オフラインです

en: User is Online Now
ja_JP: ユーザは現在オンラインです

en: User is already logged in
ja_JP: ユーザはすでにログインしています

en: User preferences updated successfully
ja_JP: ユーザ設定が更新されました

en: User updated successfully
ja_JP: ユーザを更新しました

en: User's avatars from Gravatar
ja_JP: Gravatar（グラバター）よりのユーザーアバター

en: Username
ja_JP: ユーザ名

en: Username is required
ja_JP: ユーザー名が必要です

en: Users
ja_JP: ユーザ

en: Users avatar's with Libravatar
ja_JP: Libravatar（リブラバター）よりのユーザーアバター

en: Using: %1$s AND %2$s for file pattern matching
ja_JP: ファイルパターンのマッチに%1$sと%2$sを使用しています

en: Uzbek
ja_JP: ウズベク語

en: Validation Failed
ja_JP: 確認に失敗しました

en: Value
ja_JP: 値

en: Various
ja_JP: いくつかの

en: Venda
ja_JP: ベンダ語

en: Verified
ja_JP: 確認

en: Verify
ja_JP: 確認

en: Verify All
ja_JP: 全て確認

en: Verify Catalog
ja_JP: カタログの確認

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Bitrate
ja_JP: ビデオビットレート

en: Video Information
ja_JP: 動画情報

en: Videos
ja_JP: 動画

en: Videos of the Moment
ja_JP: 今の動画

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View
ja_JP: 閲覧

en: View License
ja_JP: ライセンスの内容を確認

en: View on MusicBrainz
ja_JP: MusicBrainzで見る

en: Visualizer
ja_JP: ビジュアライザー

en: Volapuk
ja_JP: ボラピューク語

en: Volume
ja_JP: 音量

en: Vote added
ja_JP: 投票を追加しました

en: Votes
ja_JP: 投票

en: Walloon
ja_JP: ワロン語

en: Wanted Albums
ja_JP: 要求アルバム

en: Web Installation
ja_JP: ウェブインストール

en: Web Interface
ja_JP: ウェブインタフェース

en: Web Path
ja_JP: Webパス

en: Web Player
ja_JP: ウェブプレーヤー

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Website Title
ja_JP: ウェブサイトのタイトル

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: Western Frisian
ja_JP: フリジア語

en: Wolof
ja_JP: ウォロフ語

en: Write
ja_JP: 書き込み

en: Write New Config
ja_JP: 新しい設定を書き込み

en: Xhosa
ja_JP: コサ語

en: Year
ja_JP: 年

en: Year Formed
ja_JP: 結成年

en: Year ascending
ja_JP: 年で昇順にする

en: Year descending
ja_JP: 年で降順にする

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: You can log in at the following address %s
ja_JP: このアドレスを使用してログインすることはできません: %s

en: You didn't select any disabled Songs
ja_JP: 無効な曲は選択しませんでした。

en: You entered an invalid e-mail address
ja_JP: 無効なメールアドレスを入力しました

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
ja_JP: あなたはデモで無効になっている機能にアクセスしようとしたためこのページにリダイレクトされています

en: You have requested a Song that does not exist.
ja_JP: 存在しない曲を要求した

en: You have requested an Album that does not exist.
ja_JP: 存在しないアルバムを要求した

en: You have requested an Artist that does not exist.
ja_JP: 存在しないアーティストを要求した

en: You must enter a password
ja_JP: パスワードを入力してください

en: You need at least one active Administrator account
ja_JP: 少なくとも1つの活性の管理者アカウントが必要です

en: You received a new private message from %s.
ja_JP: %s から新しいプライベートメッセージを受信しました

en: Your Access Control List has been updated
ja_JP: アクセスコントロールリストが更新されました。

en: Your Access List entry has been removed
ja_JP: アクセスリストエントリが削除されました。

en: Your Passwords don't match
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Your browser doesn't support this feature.
ja_JP: あなたのブラウザはこの機能をサポートしていません

en: Your cache has been cleared successfully
ja_JP: キャッシュは正常にクリアされました

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
ja_JP: データベースと関連テーブルは、現在設定されている文字セットに一致するように更新されています

en: Your e-mail has been sent
ja_JP: メールが送信されました

en: Your e-mail has not been sent
ja_JP: あなたのメールは送信されていません

en: Your new Access Control List(s) have been created
ja_JP: 新しいアクセスコントロールリストを作成しました

en: Yourself
ja_JP: 自分自身

en: Zhuang
ja_JP: チュワン語

en: Zlib Support
ja_JP: Zlibサポート

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Zulu
ja_JP: ズールー語

en: after
ja_JP: 後

en: after (x) days ago
ja_JP: (x) 日後

en: all rules
ja_JP: すべてのルール

en: any rule
ja_JP: どれかのルール

en: before
ja_JP: 前

en: before (x) days ago
ja_JP: (x)日前

en: channel/.htaccess action
ja_JP: channel/.htaccess の動作

en: channel/.htaccess configured?
ja_JP: channel/.htaccess は設定されていますか？

en: channel/.htaccess exists?
ja_JP: channel/.htaccess が存在しますか？

en: commented on
ja_JP: コメントしました

en: config/ampache.cfg.php action
ja_JP: config/ampache.cfg.php の動作

en: config/ampache.cfg.php configured?
ja_JP: config/ampache.cfg.php は設定されていますか？

en: config/ampache.cfg.php exists?
ja_JP: config/ampache.cfg.php は存在しますか？

en: contains
ja_JP: 含む

en: day | days
ja_JP[0]: 日

en: did something on
ja_JP: 何かをしました

en: does not contain
ja_JP: 含まない

en: does not equal
ja_JP: 不一致

en: does not match regular expression
ja_JP: 正規表現にマッチしませんでした

en: does not sound like
ja_JP: 発音が同じでない

en: ends with
ja_JP: 終了:

en: equals
ja_JP: 一致

en: favorited
ja_JP: お気に入りにしました

en: has loved
ja_JP: いいねされました

en: has not rated
ja_JP: 評価されていません

en: has rated 1 star
ja_JP: 1つ星に評価されました

en: has rated 2 stars
ja_JP: 2つ星に評価されました

en: has rated 3 stars
ja_JP: 3つ星に評価されました

en: has rated 4 stars
ja_JP: 4つ星に評価されました

en: has rated 5 stars
ja_JP: 5つ星に評価されました

en: hour | hours
ja_JP[0]: 時間

en: is
ja_JP: 等しい

en: is false
ja_JP: 正しくない

en: is greater than
ja_JP: より大きい

en: is greater than or equal to
ja_JP: より大きいか等しい

en: is less than
ja_JP: より小さい

en: is less than or equal to
ja_JP: より小さいか等しい

en: is not
ja_JP: 等しくない

en: is true
ja_JP: 正しい

en: matches regular expression
ja_JP: 正規表現を用いて検索

en: minutes
ja_JP: 分

en: not rated yet
ja_JP: まだ評価されていません

en: php-iconv is required for this functionality, quitting
ja_JP: この機能にはIconvが必須です、終了します

en: play/.htaccess action
ja_JP: play/.htaccess の動作

en: play/.htaccess configured?
ja_JP: play/.htaccess は設定されていますか？

en: play/.htaccess exists?
ja_JP: play/.htaccess は存在しますか？

en: played
ja_JP: 再生しました

en: rest/.htaccess action
ja_JP: rest/.htaccess の動作

en: rest/.htaccess configured?
ja_JP: rest/.htaccess は設定されていますか？

en: rest/.htaccess exists?
ja_JP: rest/.htaccess は存在しますか？

en: sounds like
ja_JP: 発音が同じ

en: started to follow
ja_JP: フォローをはじめました

en: starts with
ja_JP: 開始:

en: uploaded
ja_JP: アップロードしました
