Ampache - en to it_IT translation catalogue (1619 entries)

en: "%s" does not match site charset
it_IT: "%s" non appartiene allo stesso charset del sito

en: "ampache.cfg.php" is writable
it_IT: "ampache.cfg.php" può essere scritto

en: "ampache.cfg.php.dist" is readable
it_IT: "ampache.cfg.php.dist" è leggibile

en: "ampache.sql" is readable
it_IT: "ampache.sql" è leggibile

en: # Items
it_IT: # Oggetti

en: # Played
it_IT: # Ascoltato

en: # Played or Skipped
it_IT: # Eseguiti o saltati

en: # Skipped
it_IT: # Saltato

en: # episodes to download when new episodes are available
it_IT: # episodi da scaricare quand nuovi episodi saranno disponibili

en: # latest episodes to keep
it_IT: # ultimo episodio da conservare

en: %1$s %2$s (Smart Playlist)
it_IT: %1$s %2$s (Playlist intelligente)

en: %1$s (%2$s) has been created
it_IT: %1$s (%2$s) è stata creata

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
it_IT: %1$s è stato creato con un livello di accesso di %2$s

en: %d day ago | %d days ago
it_IT[0]: %d giorno fa
it_IT[1]: %d giorni fa
it_IT[2]: %d giorni fa

en: %d decade ago | %d decades ago
it_IT[0]: %d decade fa
it_IT[1]: %d decadi fa
it_IT[2]: %d decadi fa

en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore
it_IT[2]: %d ore

en: %d hour ago | %d hours ago
it_IT[0]: %d ora fa
it_IT[1]: %d ore fa
it_IT[2]: %d ore fa

en: %d minute ago | %d minutes ago
it_IT[0]: %d minuto fa
it_IT[1]: %d minuti fa
it_IT[2]: %d minuti fa

en: %d month ago | %d months ago
it_IT[0]: %d mese fa
it_IT[1]: %d mesi fa
it_IT[2]: %d mesi fa

en: %d second ago | %d seconds ago
it_IT[0]: %d secondo fa
it_IT[1]: %d secondi fa
it_IT[2]: %d secondi fa

en: %d week ago | %d weeks ago
it_IT[0]: %d settimana fa
it_IT[1]: %d settimane fa
it_IT[2]: %d settimane fa

en: %d year ago | %d years ago
it_IT[0]: %d anno fa
it_IT[1]: %d anni fa
it_IT[2]: %d anni fa

en: %s (%s) has been disabled
it_IT: %s (%s) è stato disabilitato

en: %s (%s) has been enabled
it_IT: %s (%s) è stato abilitato

en: %s (%s) updated
it_IT: %s (%s) Aggiornati

en: %s - Update
it_IT: %s - Aggiornamento

en: %s IP History
it_IT: %s IP storia

en: %s has been deleted
it_IT: %s è stato eliminato

en: %s of 5
it_IT: %s di 5

en: (no leading or ending '/')
it_IT: (non inizianti o terminanti per '/')

en: 0 Stars
it_IT: 0 Stelle

en: 1 Star
it_IT: 1 Stella

en: 2 Stars
it_IT: 2 Stelle

en: 3 Stars
it_IT: 3 Stelle

en: 4 Stars
it_IT: 4 Stelle

en: 5 Stars
it_IT: 5 Stelle

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
it_IT: Un server MySQL con un nome utente e una password in grado di creare / modificare database

en: A Username is required
it_IT: È necessario un Username

en: A new License has been created
it_IT: Una nuova licenza è stata creata

en: A new user API Key has been generated
it_IT: Una nuova chiave API è stata generata

en: A new user RSS token has been generated
it_IT: Un nuovo token RSS è stato generato

en: A new user has been enabled. %s
it_IT: Un nuovo utente è stato abilitato. %s

en: A new user has registered, the following values were entered:
it_IT: Un nuovo utente si è registrato, i seguenti valori sono stati immessi:

en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
it_IT: Un utente da "%1$s" ha richiesto il reste della password per "%2$s"

en: API Call Delay
it_IT: API Call Delay ritardo della chiamata api

en: API Call Delay is the delay inserted between repeated requests to Seafile (such as during an Add or Clean action) to accommodate Seafile's Rate Limiting.
it_IT: API Call Delay è il ritardo inserito  tra richieste ripetute a Seafile (come durante un'azione Aggiungi o Pulisci) per soddisfare il limite di velocità di Seafile.

en: API Call Delay must have a numeric value
it_IT: Il ritardo delle chiamate API deve avere un valore numerico

en: API Documentation
it_IT: API Documentazione

en: API Error: Couldn't connect to SoundCloud.
it_IT: Errore Api: Non riesco a connettermi a SoundCloud.

en: API Error: Couldn't get song list.
it_IT: Errore API: Non riesco a scaricare la lista dei brani

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
it_IT: Errore API: non posso connetermi al Dropbox.

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Access Control
it_IT: Controllo accesso

en: Access Control Entries
it_IT: Voci di controllo degli accessi

en: Access Control not Enabled
it_IT: Access control non abilitato

en: Access Denied
it_IT: Accesso Negato!

en: Access Denied: Rating features are not enabled.
it_IT: Accesso negato: le funzioni di valutazione non sono abilitate.

en: Access Denied: allow_video is not enabled.
it_IT: Accesso negato: consenti_video non è abilitato.

en: Access Denied: delete from disk is not enabled.
it_IT: Accesso negato: l'eliminazione dal disco non è abilitata.

en: Access Denied: licensing features are not enabled.
it_IT: Accesso negato: le funzionalità di licenza non sono abilitate.

en: Access Denied: podcast features are not enabled.
it_IT: Accesso negato: le funzionalità del podcast non sono abilitate.

en: Access Denied: sharing features are not enabled.
it_IT: Accesso negato: le funzioni di condivisione non sono abilitate.

en: Access Denied: social features are not enabled.
it_IT: Accesso negato: le funzionalità social non sono abilitate.

en: Access Level
it_IT: Livello di accesso

en: Access denied to this playlist
it_IT: Accesso negato a questa playlist

en: Access denied to this playlist.
it_IT: Accesso negato a questa playlist.

en: Account
it_IT: Utente

en: Account enabled at %s
it_IT: Account abilitato a %s

en: Account is disabled, please contact the administrator
it_IT: L'account è disabilitato, perfavore contattare l'amministratore

en: Action
it_IT: Azione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Instance
it_IT: Istanza attiva

en: Active Playlist
it_IT: Playlist attiva

en: Activity
it_IT: Attività

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add ACL
it_IT: Aggiungi ACL

en: Add API / RPC Host
it_IT: Aggiungi API / RPC Host

en: Add Access Control List
it_IT: Aggiungi elenco di controllo degli accessi

en: Add All
it_IT: Aggiungi tutti

en: Add All to Temporary Playlist
it_IT: Aggiungi tutto a una playlist temporanea

en: Add All to playlist
it_IT: Aggiungit tutto su playlist

en: Add Another Rule
it_IT: Aggiungi altra regola

en: Add Catalog
it_IT: Aggiungi catalogo

en: Add Current Host
it_IT: Aggiungi l'host corrente

en: Add Instance
it_IT: Aggiungi istanza

en: Add Label
it_IT: Aggiungi etichetta

en: Add Local Network Definition
it_IT: Aggiungi una definizione di rete locale

en: Add Localplay Instance
it_IT: Aggiungi un'istanza locale

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add Radio Station
it_IT: Aggiungi una stazione radio

en: Add Smart Playlist
it_IT: Aggiungi alla plylist intelligente

en: Add User
it_IT: Aggiungi utente

en: Add Vote
it_IT: Aggiungi voto

en: Add a User
it_IT: Aggiungi un utente

en: Add a User with the name `some-user`
it_IT: Aggiungi un utente con il nome `some-user`

en: Add dynamic items
it_IT: Aggiungi un oggetto dinamico

en: Add new files from: %s
it_IT: Aggiungi nuovo file da: %s

en: Add tags to sub albums and sub songs
it_IT: Aggiungi tag agli album secondari e ai brani secondari

en: Add tags to sub episodes
it_IT: Aggiungi tag agli episodi secondari

en: Add tags to sub songs
it_IT: Aggiungi tag alle canzoni secondarie

en: Add to All
it_IT: Aggiungi a tutti

en: Add to New Playlist
it_IT: Aggiungi ad una nuova Playlist

en: Add to Temporary Playlist
it_IT: Aggiungi a una playlist temporanea

en: Add to playlist
it_IT: Aggiungi alla playlist

en: Add to wanted list
it_IT: Aggiungi  alla lista desiderati

en: Added
it_IT: Aggiunti

en: Added to playlist
it_IT: Aggiunto alla playlist

en: Adding a new song: %s
it_IT: aggiungendo una nuova canzone: %s

en: Addition Time
it_IT: Aggiungi tempo

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Adds new media files and imports playlist files
it_IT: Aggiunge nuovi file multimediali e importa file di playlist

en: Adds new media files to the database
it_IT: Aggiunge nuovi file multimediali al database

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Admin Disabled
it_IT: Amministratore disabilitato

en: Admin-Catalog
it_IT: Admin-Catalogo

en: Admin-Mail Users
it_IT: Admin-Mail Utenti

en: Admin-Manage Access Lists
it_IT: Admin-Gestione Access Lists

en: Admin-Manage Modules
it_IT: Admin-Gestisci Moduli

en: Admin-Site Preferences
it_IT: Admin-Preferenze Sito

en: Admin-User Management
it_IT: Admin-Gestione utente

en: Administrative user creation failed: %s
it_IT: La creazione di un utente amministratore è fallita: %s

en: Advanced Add
it_IT: Aggiunta avanzata

en: Advanced Share
it_IT: Condivisione avanzata

en: After creating the Catalog, you must 'Make it ready' on the Catalog table.
it_IT: Dopo aver creato il catalogo, è necessario 'Renderlo pronto' nella tabella Catalogo.

en: Agent
it_IT: Agente

en: Ajax page load
it_IT: Caricamento pagina con Ajax

en: Albanian
it_IT: Albanese

en: Album - Default sort
it_IT: Album ordine di default

en: Album - Group multiple disks
it_IT: Album: raggruppa più dischi

en: Album - Group per release type
it_IT: Album: gruppo per tipo di pubblicazione

en: Album - Group per release type sort
it_IT: Album - Ordina gruppo per tipo di pubblicazione

en: Album Art
it_IT: Copertina

en: Album Art Dump Complete
it_IT: Salvataggio delle copertine completo

en: Album Artist
it_IT: Artista album

en: Album Artists
it_IT: Artisti dell'album

en: Album Edit
it_IT: Edita l'album

en: Album Genre
it_IT: Genere dell'album

en: Album MusicBrainzID
it_IT: MusicBrainzID dell'album

en: Albums
it_IT: Album

en: Albums of the Moment
it_IT: Album del momento

en: All
it_IT: Tutti

en: All Now Playing data has been cleared
it_IT: Tutti i dati delle canzoni in riproduzione sono stati tolti

en: All Playlists
it_IT: Tutte le playlist

en: All files would be removed. Doing nothing
it_IT: Tutti i file verranno rimossi. Facendo nulla

en: Allow API3 Only
it_IT: Consenti solo API3

en: Allow API4 Only
it_IT: Consenti solo API4

en: Allow API5 Only
it_IT: Consenti solo API5

en: Allow Democratic Play
it_IT: Consenti riproduzione democratica

en: Allow Download
it_IT: Consenti Download

en: Allow Downloads
it_IT: Permetti scaricamenti

en: Allow E-mail notifications
it_IT: Consenti notifiche via mail

en: Allow Geolocation
it_IT: Consenti geolocalizzazione

en: Allow Localplay Play
it_IT: Consenti riproduzione in locale

en: Allow Localplay Set to False
it_IT: Consenti il localplay impostato su false

en: Allow Share
it_IT: Permetti condivisioni

en: Allow Stream
it_IT: Consenti Stream

en: Allow Streaming
it_IT: Permetti streaming

en: Allow Transcoding
it_IT: Consenti transcodifica

en: Allow Video Features
it_IT: Consenti le Features Video

en: Allow user uploads
it_IT: Consenti upload dagli utenti

en: Allow users to edit uploaded songs
it_IT: Consenti agli utenti di modificare i brani caricati

en: Allow users to remove uploaded songs
it_IT: Consenti agli utenti di rimuovere la musica caricata

en: Allowed file type
it_IT: Tipi di file Consentiti

en: Alphabet
it_IT: Alfabetico

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
it_IT: Navigazione alfabetica per impostazione predefinita per i seguenti elementi della libreria (album, artista, ...)

en: Always
it_IT: Sempre

en: Amazon art search
it_IT: Amazon ricerca copertine

en: Amazon max results pages
it_IT: Amazon max risultati per pagina

en: Ampache -- Config Debug Page
it_IT: Ampache -- Pagina di Debug Config

en: Ampache :: For the Love of Music - Installation
it_IT: Ampache :: Per L'amore della musica - Installazione

en: Ampache Configuration Parse Error
it_IT: Errore di analisi della configurazione di Ampache

en: Ampache Database Password
it_IT: Password del database Ampache

en: Ampache Database User Password
it_IT: Password utente del database Ampache

en: Ampache Database Username
it_IT: Nome utente del database Ampache

en: Ampache Error Page
it_IT: Pagina di errore di Ampache

en: Ampache Update
it_IT: Aggiornamento Ampache

en: Ampache XSPF Playlist
it_IT: Ampache ASX Playlist

en: Ampache is configured for personal use with the best features.
it_IT: Ampache è configurato per uso personale con le migliori caratteristiche.

en: Ampache is more than only a web interface. Several backends are implemented to ensure you can stream your media to any player.
it_IT: Ampache è più di una semplice interfaccia web. Sono implementati diversi backend per assicurarti di poter trasmettere in streaming i tuoi file multimediali a qualsiasi lettore.

en: Ampache places cookies on your computer to help make this website better.
it_IT: Ampache inserisce dei cookie sul tuo computer per contribuire a migliorare questo sito web.

en: Ampache session
it_IT: Sessione di Ampache

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
it_IT: Username della sessione Ampache (se autenticato,soltanto una info)

en: An Invalid IPv4 / IPv6 Address was entered
it_IT: Un indirizzo IPv4 / IPv6 non valido è stato immesso

en: An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
it_IT: Una codice di attivazione è stato inviato all'indirizzo e-mail fornito. Controlla la tua e-mail per ulteriori informazioni

en: Another User
it_IT: Un'altro utente

en: Another User (Album)
it_IT: Un'altro utente (Album)

en: Another User (Artist)
it_IT: Un'altro utente (Artista)

en: Any searchable text
it_IT: Ogni testo ricercabile

en: Anywhere
it_IT: Ovunque

en: Apply to All
it_IT: Applica a tutti

en: Are You Sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Armenian
it_IT: Armeno

en: Art
it_IT: Copertina

en: Art Search
it_IT: Ricerca copertine

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
it_IT: Non è stato possibile caricare la copertina. Questo potrebbe essere per un problema di permessi di scrittura o perché il file non è stato ricevuto correttamente

en: Art file failed size check
it_IT: Il controllo della grandezza della copertina è fallito

en: Art file failed to insert, check the dimensions are correct.
it_IT: l'inserimento della copertina è fallito, controlla che le dimensioni siano corrette

en: Art files written: %d
it_IT: Copertine scritte: %d

en: Art has been added
it_IT: La copertina è stata aggiunta

en: Art information has been removed from the database
it_IT: Le informazione della copertina sono state rimosse dal database

en: Artist
it_IT: Artista

en: Artist Art Search
it_IT: Ricerca immagini Artisti

en: Artist Edit
it_IT: Edita artista

en: Artist Genre
it_IT: Genere dell'artista

en: Artist MBID
it_IT: Artista MBID

en: Artist MusicBrainzID
it_IT: MusicBrainzID dell'Artista

en: Artist photos from Flickr
it_IT: Foto degli artisti da Flickr

en: Artist slideshow inactivity time
it_IT: Tempo di inattività dello slideshow dell'artista

en: Artists
it_IT: Artisti

en: Association
it_IT: Associazione

en: Attempting to Transcode to "%s"
it_IT: Tentativo di Transcoding per "%s"

en: Authentication Required
it_IT: Richiesta autenticazione

en: Author
it_IT: Autore

en: Authorize Flash Web Player
it_IT: Autorizza Flash Web Player

en: Authorize HTML5 Web Player
it_IT: Autorizza HTML5 Web Player

en: Authorize JavaScript decoder (Aurora.js) in Web Player
it_IT: Autorizza il decodificatore JavaScript (Aurora.js) nel Web Player

en: Auto-inserted Fields
it_IT: Inserimento automatico campi

en: Auto-pause between tabs
it_IT: Pausa automatica tra le schede

en: AutoUpdate last check time
it_IT: Aggiorna automaticamente l'ora dell'ultimo controllo

en: AutoUpdate last version from last check
it_IT: autoaggiorna l'ultima versione dall'ultimo check

en: AutoUpdate last version from last check is newer
it_IT: autoaggiorna l'ultima versione dell'ultimo controllo se più recente

en: Automatically authenticate users
it_IT: Autentica gli utenti automaticamente

en: Automatically download accepted Wanted List albums with Headphones
it_IT: Scarica automaticamente gli album della lista dei ricercati accettati con Headphones

en: Avatar has been deleted
it_IT: Avatar eliminato

en: Average from all users
it_IT: Media di tutti gli utenti

en: Bad Request
it_IT: Richiesta non valida

en: Bad Request: %s
it_IT: Richiesta non valida: %s

en: Base Playlist
it_IT: Playlist di base

en: Basque
it_IT: Basco

en: Batch download
it_IT: Download in batch

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
it_IT:  Il catalogo Beets è stato selezionato, ma non è stato fornito alcun file DB di Beets

en: Beets Server URI
it_IT: Beets Server URL

en: Belarusian
it_IT: Bielorusso

en: Bosnian
it_IT: Bosniaco

en: Breton
it_IT: Bretone

en: Broadcast Edit
it_IT: Modifica Trasmissione

en: Broadcast has been deleted
it_IT: Broadcast eliminato

en: Broadcast web player by default
it_IT: Trasmetti il web player per impostazione predefinita

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Browse Ampache...
it_IT: Esplora Ampache...

en: Browse Music
it_IT: Sfoglia Musica

en: Browse Users
it_IT: Sfoglia utenti

en: Browse was not found or expired, try reloading the page
it_IT: Browse non è stato trovato o è scaduto, prova a ricaricare la pagina

en: Build Playlists from Playlist Files. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)
it_IT: Costruisci le playlist da file. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)

en: Bulgarian
it_IT: Bulgaro

en: By logging in you agree to the use of cookies while using this site.
it_IT: Effettuando il login acconsenti all'uso dei cookie durante l'utilizzo di questo sito.

en: Cache computed SQL data (eg. media hits stats) using a cron
it_IT: Memorizza nella cache i dati SQL calcolati (ad es. Statistiche sugli hit multimediali) utilizzando un cron

en: Can not access the feed
it_IT: Impossibile accedere al feed.

en: Can not read the feed
it_IT: Impossibile leggere il feed.

en: Can't add a duplicate item when check is enabled
it_IT: Impossibile aggiungere un elemento duplicato quando il controllo è abilitato

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Captcha failed
it_IT: Hai fallito il chapcha

en: Captcha is required
it_IT: E' richiesto il chapcha

en: Catalan
it_IT: Catalano

en: Catalog
it_IT: Catalogo

en: Catalog Cleaned
it_IT: Catalogo pulito

en: Catalog Manager
it_IT: Gestore catalogo

en: Catalog Media Type
it_IT: Tipo di media del catalogo

en: Catalog Name
it_IT: Nome catalogo

en: Catalog Number
it_IT: Catalogo numero

en: Catalog Type
it_IT: Tipo di catalogo

en: Catalog Types
it_IT: Tipi di catalogo

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
it_IT: Aggiornamento del catalogo Finito.  Media Totali: [%s]

en: Catalog Updated
it_IT: Catalogo Aggiornato

en: Catalog Verified
it_IT: Catalogo Verificato

en: Catalog `%s` not found
it_IT: Catalogo `%s` non trovato

en: Catalog favorites grid view display
it_IT: Visualizzazione griglia dei favoriti del catalogo

en: Catalog favorites max items
it_IT: Max numero favoriti del catalogo

en: Catalog favorites on homepage
it_IT: Preferiti del catalogo sulla home page

en: Catalog is invalid
it_IT: Il catalogo è invalido

en: Catalog not found
it_IT: Catalogo non trovato

en: Catalog root unreadable, stopping clean
it_IT: Radice del catalogo illeggibile, arresto pulizia

en: Catalog statistics have been cleared
it_IT: Statistiche del catalogo cancellate

en: Catalog update process has started
it_IT: Processo di aggiornamento del catalogo iniziato

en: Catalogs
it_IT: Cataloghi

en: Category
it_IT: Categoria

en: Change a Catalog path
it_IT: Cambia il percorso del catalogo

en: Channel Edit
it_IT: Modifica canale

en: Channel ID
it_IT: ID canale

en: Channels
it_IT: Canali

en: Check
it_IT: Controllo

en: Check for Ampache updates automatically
it_IT: Controlla automaticamente per gli aggiornamenti di Ampache

en: Checking
it_IT: Controllo in corso

en: Checking %1$s (%2$s)
it_IT: Verifica in corso di %1$s (%2$s)

en: Chinese
it_IT: Cinese

en: Choose Installation Language
it_IT: Scegli la lingua di installazione

en: City
it_IT: Città

en: Clean
it_IT: Pulisci

en: Clean All
it_IT: Pulisci tutti

en: Clean Catalog
it_IT: Pulisci il catalogo

en: Cleaning the "%s" Catalog
it_IT: Pulendo il catalogo "%s"

en: Clear Albums Cache
it_IT: Cancella la cache degli album

en: Clear Artists Cache
it_IT: Cancella la cache degli artisti

en: Clear Now Playing
it_IT: Cancella 'Ora in ascolto'

en: Clear Playlist
it_IT: Pulisci Playlist

en: Clear Songs Cache
it_IT: Cancella la cache dei brani

en: Clear Stats
it_IT: Azzera statistiche

en: Clear on Send
it_IT: Cancella all'invio

en: Clear the database image when the local file exists
it_IT: Cancella l'immagine del database quando esiste il file locale

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
it_IT: Clicca sul bottone "generate" per creare un token di accesso

en: Click to close window
it_IT: Clicca per chiudere la finestra

en: Click to grant %s access to Ampache
it_IT: Clicca per dare l'accesso %s ad Ampache

en: Codec is required (e.g. MP3, OGG...)
it_IT: Codec (es. MP3, OGG) richiesto

en: Collapse/Expand Sidebar
it_IT: Collassa/Espandi la Sidebar

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
it_IT: Collassa/Espandi la Sidebar [menu_section]

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment:
it_IT: Commento:

en: Company
it_IT: Compagnia

en: Completed cache process
it_IT: Ho completato il processo della cache

en: Completed updating SoundCloud Catalog(s)
it_IT: Completato l'aggiornamento dei cataloghi SoundCloud

en: Completed updating Subsonic Catalog(s)
it_IT: Completato l'aggiornamento dei cataloghi Subsonic

en: Completed updating remote Catalog(s).
it_IT: Ho completato l'aggiornamento dei cataloghi remoti

en: Compose
it_IT: Componi

en: Compose Message
it_IT: Componi messaggio

en: Compose a New Message
it_IT: Componi un nuovo messaggio

en: Composer
it_IT: Compositore

en: Config Preset
it_IT: Preset di configurazione

en: Config file creation failed
it_IT: Creazione del file di configurazione fallita

en: Config file is not writable
it_IT: Il file di configurazione non è scrivibile

en: Configuration file readability
it_IT: Leggibilità dei file di configurazione

en: Configuration file validity
it_IT: Validità del file di configurazione

en: Configuration files were either not found or unreadable
it_IT: I file di configurazione non sono stati trovati o sono illegibili

en: Configure Democratic Playlist
it_IT: Configura una playlist democratica

en: Configure License
it_IT: Configura licenza

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Confirmation when closing current playing window
it_IT: Richiedi conferma alla chiusura della finestra di riproduzione corrente

en: Connection to the database failed: %s
it_IT: Connessione al database fallita: %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
it_IT: La connessione al database è fallita: Controlla l' hostname, username e password

en: Content Manager
it_IT: Gestore contenuti

en: Continue
it_IT: Continua

en: Control bandwidth per user
it_IT: Controlla la larghezza di banda per utente

en: Control hits per user
it_IT: Controllo utente per riproduzioni

en: Control time per user
it_IT: Controllo tempo di accesso per utente

en: Convert filenames to utf8
it_IT: Converti i nomi dei file in utf8

en: Convert filenames using a charset
it_IT: Converti i nomi dei file usando un charset

en: Cookie Information
it_IT: Informazioni sui cookie

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
it_IT: I cookie sono piccoli file di testo che vengono inseriti nel tuo computer dai siti web che visiti. Sono ampiamente utilizzati per far funzionare o far funzionare i siti web in modo più efficiente, nonché per fornire informazioni ai proprietari del sito

en: Cookies are used for core site functionality and are not used for tracking or analytics.
it_IT: I cookie vengono utilizzati per le funzionalità principali del sito e non vengono utilizzati ai fini di tracciamento.

en: Cooldown Time
it_IT: Tempo di recupero

en: Cooldown out of range.
it_IT: Cooldown fuori portata

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
it_IT: Copia la tua app key e il tuo app secret e l'access token nei seguenti campi

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
it_IT: Copia in corso di "%1$s" in "%2$s"

en: Could not add song: %s
it_IT: Non si può aggiungere la canzone: %s

en: Could not authenticate with Seafile
it_IT: Non puoi autenticarti con Seafile

en: Could not find the Seafile library called "%s", no media was updated
it_IT: Non posso trovare la libreria Seafile chiamata "%s", nessun media è stato aggiornato

en: Couldn't delete this Album.
it_IT: Non è stato possibile eliminare l'Album

en: Couldn't delete this Artist.
it_IT: Non è stato possibile eliminare l'Artista

en: Couldn't delete this Podcast Episode
it_IT: Impossibile eliminare questo episodio del podcast

en: Couldn't delete this Podcast.
it_IT: Impossibile eliminare questo podcast

en: Couldn't delete this Song.
it_IT: Impossibile cancellare il brano

en: Couldn't delete this TV Season.
it_IT: Impossibile cancellare questa stagione TV

en: Couldn't delete this TV Show
it_IT: Impossibile cancellare questo show TV

en: Couldn't delete this Video.
it_IT: Non è possibile cancellare il video

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Country
it_IT: Paese

en: Cover Art Search
it_IT: Ricerca di copertine

en: Create
it_IT: Crea

en: Create ACL
it_IT: Crea ACL

en: Create Account
it_IT: Crea account

en: Create Admin Account
it_IT: Crea account Amministratore

en: Create Channel
it_IT: Crea canale

en: Create Config
it_IT: Crea Configurazione

en: Create Database
it_IT: Crea database

en: Create Database User
it_IT: Crea database utente

en: Create Label
it_IT: Crea etichetta

en: Create License
it_IT: Crea licenza

en: Create Playlist
it_IT: Crea Playlist

en: Create Share
it_IT: Crea condivisione

en: Create Tables
it_IT: Crea tabelle

en: Create a subdirectory per user
it_IT: Crea una sottodirectory per utente

en: Create directory "%s"
it_IT: Crea cartella "%s"

en: Created %s user %s with password %s
it_IT: Creato %s utente %s con la password %s

en: Created by: %1$s for %2$s
it_IT: Creato da: %1$s per %2$s

en: Creation Date
it_IT: Data creazione

en: Croatian
it_IT: Croato

en: Cron cache not enabled
it_IT: Il cron cache non è abilitato

en: Cron process finished
it_IT: Il processo cron è stato completato

en: Current Configuration
it_IT: Configurazione corrente

en: Current Playlist
it_IT: Playlist corrente

en: Current rating
it_IT: Valutazione attuale

en: Custom URL - Favicon
it_IT: URL personalizzato - Favicon

en: Custom URL - Login page background
it_IT: URL personalizzato: sfondo della pagina di accesso

en: Custom URL - Login page logo
it_IT: URL personalizzato: logo della pagina di accesso

en: Custom URL - Logo
it_IT: URL personalizzato - Logo

en: Custom blank album default image
it_IT: Immagine predefinita dell'album vuoto personalizzato

en: Custom blank video default image
it_IT: Immagine predefinita del video vuoto personalizzato

en: Custom datetime
it_IT: Datetime personalizzato

en: Custom metadata - Define field list
it_IT: Metadati personalizzati: definizione dell'elenco dei campi

en: Custom metadata - Disable these fields
it_IT: Metadati personalizzati: disabilita questi campi

en: Custom text footer
it_IT: Piè di pagina personalizzato

en: Czech
it_IT: Ceco

en: DAAP backend password
it_IT: Password backend DAAP

en: Danish
it_IT: Danese

en: Dashboards
it_IT: Dashboard

en: Database Connection
it_IT: Connessione al database

en: Database Name
it_IT: Nome database

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
it_IT: Il database esiste già e "sovrascrivi" non è stato selezionato

en: Database creation failed
it_IT: Creazione del database fallita

en: Database name is invalid
it_IT: Il nome del database non è valido

en: Database select failed: %s
it_IT: La selezione del database è fallita: %s

en: Database tables
it_IT: Tabelle database

en: Date
it_IT: Data

en: Date Added
it_IT: Data aggiunta

en: Day
it_IT: Giorno

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivated PHP memory limit
it_IT: Limite di memoria PHP disattivato

en: Debug Page
it_IT: Pagina di debug

en: Decrease Volume
it_IT: Diminuisci volume

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete disabled songs
it_IT: Cancella i brani disabilitati

en: Democratic
it_IT: Democratico

en: Democratic - Clear votes for expired user sessions
it_IT: Democratico: cancella i voti per le sessioni utente scadute

en: Democratic Playlist
it_IT: Playlist Democratica

en: Dependencies
it_IT: Dipendenze

en: Depreciated
it_IT: Screditare

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description:
it_IT: Descrizione:

en: Desired Database Name
it_IT: Nome del database desiderato

en: Destin: %s
it_IT: Destinazione: %s

en: Destination catalog
it_IT: Catalogo di destinazione

en: Direct URL to Image
it_IT: URL diretto all' immagine

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disabled
it_IT: Disattivato

en: Discogs metadata integration
it_IT: Integrazione dei metadati Discogs

en: Disk
it_IT: Disco

en: Display Name
it_IT: Nome da visualizzare

en: Display database update information
it_IT: Visualizza le informazioni sull'aggiornamento del database

en: Displays database update information
it_IT: Mostra le informazioni di aggiornamento del database

en: Distributor
it_IT: Distributore

en: Do you really want to delete this Playlist?
it_IT: Vuoi davvero cancellare questa Playlist??

en: Do you really want to delete this Tag?
it_IT: Vuoi davvero Cancellare questa Tag?

en: Do you really want to reset art?
it_IT: Davvero vuoi resettare la copertina?

en: Do you really want to update from tags?
it_IT: Davvero vuoi aggiornare dalle tags??

en: Don't overwrite an existing file: "%s"
it_IT: Non sovrascrivere un file esistente: "%s"

en: Donate
it_IT: Dona

en: Done
it_IT: Fatto

en: Double click to post a new shout
it_IT: Doppio click per postare un nuovo shout

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download a copy of the new version
it_IT: Aggiorna automaticamente il tuo attuale file di configurazione

en: Drop File Here
it_IT: Lascia il file qui

en: Duplicate ACL entry defined
it_IT: Definita ACL duplicata

en: Duration
it_IT: Durata

en: E-mail Users
it_IT: E-mail Utenti

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Access Control List
it_IT: Edita l'access control list

en: Edit Album
it_IT: Modifica album

en: Edit Artist
it_IT: Modifica artista

en: Edit Existing Shoutbox Post
it_IT: Edita un post Shoutbox esistente

en: Edit Instance
it_IT: Edita istanza

en: Edit Label
it_IT: Modifica etichetta

en: Edit Localplay Instance
it_IT: Edita l'istanza locale

en: Edit Podcast
it_IT: Edita podcast

en: Edit Season
it_IT: Modifica stagione

en: Edit TV Show
it_IT: Modifica Programma TV

en: Edit/Find Art
it_IT: Edita/trova Copertina

en: Editing %s Preferences
it_IT: Editando %s Preferenze

en: Editing Existing User
it_IT: Modifica utente esistente

en: Enable
it_IT: Abilitato

en: Enable URL Rewriting
it_IT: Abilita riscrittura URL

en: Enable: delete_from_disk
it_IT: Abilita: cancellazione dal disco

en: Enable: label
it_IT: Abilita: Etichette

en: Enable: licensing
it_IT: Abilita: licenze

en: Enable: live_stream
it_IT: Abilita: live_stream

en: Enable: podcast
it_IT: Abilita: podcast

en: Enable: ratings
it_IT: Abilita: Valutazioni

en: Enable: share
it_IT: Abilita: share

en: Enable: sociable
it_IT: Abilita: sociable

en: Enable: video
it_IT: Abilita: video

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enables `fire-and-forget`-mode (Disables prompting on rename)
it_IT: Abilita la modalità 'fire-and-forget' -mode (disabilita la richiesta in caso di rinomina)

en: End
it_IT: Fine

en: End Address
it_IT: Indirizzo finale

en: End Date
it_IT: Data fine

en: English
it_IT: Inglese

en: Enqueue
it_IT: Accoda

en: Enter URL to server (e.g. 'https://seafile.example.com') and library name (e.g. 'Music').
it_IT: Inserisci un URL per il server (e.g. 'https://seafile.example.com') e il nome della libreria (e.g. 'Music').

en: Episode
it_IT: Episodio

en: Episode Number
it_IT: Episodio numero

en: Episodes
it_IT: Episodi

en: Equalizer
it_IT: Equalizzatore

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Messages
it_IT: Messaggio di errore

en: Error: A minimum OR maximum height/width must be specified in the config
it_IT: Errore: nella configurazione è necessario specificare un'altezza / larghezza minima Oppure massima

en: Error: API Key, Secret and Access Token Required for Dropbox Catalogs
it_IT: Errore: API Key, Secret and Access Token sono richiesti per il catalogo Dropbox

en: Error: Catalog with %s already exists
it_IT: Errore: Il Catalogo con %s esite già

en: Estonian
it_IT: Estone

en: Examine File...
it_IT: Esaminazione del File in corso...

en: Execute the update
it_IT: Esegui l'aggiornamento

en: Existing Ampache installation found
it_IT: Installazione di Ampache già esistente trovata

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
it_IT: Un database esistente è stato rilevato, impossibile continuare l'installazione

en: Expand/Collapse
it_IT: Espandi/collassa

en: Expand/Collapse playlist
it_IT: Espandi/Collassa la Playlist

en: Expired shares have been cleaned
it_IT: Gli share creati sono stati ripuliti

en: Expiry Days
it_IT: Giorni di scadenza

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Catalog
it_IT: Esporta catalogo

en: Export Playlists
it_IT: Esporta le Playlist

en: Export album art
it_IT: Esporta le copertine degli album

en: Export album art for Linux
it_IT: Esporta le copertine degli album per Linux

en: Export playlists as m3u files to /tmp
it_IT: Esporta le playlist come m3u file in /tmp

en: External Link
it_IT: Collegamento esterno

en: Facebook share
it_IT: Condivisione Facebook

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed to connect to the remote server
it_IT: Non riesco a connettermi  al server remoto

en: Failed to create playlist
it_IT: Creazione Playlist fallita

en: Failed to create the catalog, check the debug logs
it_IT: Creazione catalogo fallita, controlla i log di debug

en: Failed to create user
it_IT: Crazione dell'utente fallita

en: Failed to enable the Catalog module
it_IT: Non è stato possibile abilitare il modulo Catalogo

en: Failed to enable the Localplay module
it_IT: Non è stato possibile abilitare il modulo Localplay

en: Failed to sync episodes for podcast:
it_IT: Impossibile sincronizzare gli episodi per il podcast:

en: Failed to write config file
it_IT: Scrittura del file di configurazione Fallita

en: Failed writing config file
it_IT: Impossibile scrivere il file di configurazione

en: Failed: podcast was not created.
it_IT: Non riuscito: il podcast non è stato creato.

en: Failure
it_IT: Non riuscito

en: Favorite Lists
it_IT: Lista preferiti

en: Favorite Playlists
it_IT: Playlist preferite

en: Favorite Smartlists
it_IT: Playlist intelligenti Favorite

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: Favorites (Album)
it_IT: Preferiti (album)

en: Favorites (Artist)
it_IT: Preferiti (Artisti)

en: Feed URL is invalid
it_IT: L' URL del Feed non è valido

en: File Data
it_IT: File Dati

en: File Path
it_IT: Percorso cartella

en: File copy failed. Not deleting source file
it_IT: Copia del file fallita. Il file originale non verrà rimosso

en: File moved...
it_IT: File spostato...

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: File was not found or is 0 Bytes: %s
it_IT: Il file non è stato trovato oppure è 0 Bytes: %s

en: Filename
it_IT: Nome file

en: Filename Pattern
it_IT: Filtro nome file

en: Files
it_IT: File

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Final results seen by Ampache using %s:
it_IT: Risultati finali visti da Ampache usando %s:

en: Finished Processing Disabled Songs
it_IT: Elaborazione delle canzoni disabilitate finita

en: Finished art size calculation
it_IT: Calcolo delle dimensioni della copertina finito

en: Finished checking file names for valid characters
it_IT: Terminato il controllo di caratteri validi nei nomi dei file

en: Finnish
it_IT: Finlandese

en: Fix header position on compatible themes
it_IT: Correggere la posizione dell'intestazione sui temi compatibili

en: Flattr donation button on user page
it_IT: Visualizza il bottone per le donazioni Flattr nella pagina utente

en: Folder Pattern
it_IT: Filtro cartelle

en: Follow
it_IT: Segui

en: Followers
it_IT: Seguaci

en: Following
it_IT: Seguendo

en: For the Love of Music
it_IT: Per Amore della Musica

en: Force Democratic Play
it_IT: Forza ascolto democratico

en: Force HTTP playback regardless of port
it_IT: Forza la riproduzione HTTP indipendentemente dalla porta

en: Force check
it_IT: Forza controllo

en: Force specified, proceeding anyway
it_IT: Forza il procedimento, continuerà comunque

en: Format
it_IT: Formato

en: Found
it_IT: Trovato

en: Found available port: `%d`
it_IT: Trovata porta disponibile: `%d`

en: French
it_IT: Francese

en: Friend's Timeline on homepage
it_IT: Mostra la Timeline degli amici nella home

en: Friends Timeline
it_IT: Timeline degli amici

en: Friends timeline max items
it_IT: Massimo nr di oggetti nella timeline degli amici

en: From
it_IT: Da

en: Full Name
it_IT: Nome completo

en: Full Screen
it_IT: Schermo intero

en: Full-Screen not supported by your browser
it_IT: Schermo intero non supportato dal tuo browser

en: Fullname
it_IT: Nome completo

en: GD Support
it_IT: Supporto GD

en: Gather All Art
it_IT: Raccogli tutte le copertine

en: Gather Art
it_IT: Raccogli le copertine

en: Gathers media Art
it_IT: Ricerca nuove Copertine

en: Generate Configuration File
it_IT: Genera un file di configurazione

en: Generate new API key
it_IT: Genera una nuova API key

en: Generate new RSS token
it_IT: Genera un nuovo token RSS

en: Genre
it_IT: Genere

en: Genres
it_IT: Generi

en: German
it_IT: Tedesco

en: Get Art
it_IT: Ottenere Copertina

en: Get chunked files on analyze
it_IT: Ottieni file in blocchi durante l'analisi

en: Get lyrics from ChartLyrics
it_IT: Ottieni testi da ChartLyrics

en: Gettext Support
it_IT: Supporto Gettext

en: Give a name to your application and create it
it_IT: Dai un nome alla tua applicazione e creala

en: Go
it_IT: Vai

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
it_IT: Vai a https://www.dropbox.com/developers/apps/create

en: Google Analytics statistics
it_IT: Statistiche di Google Analytics

en: Graphs
it_IT: Grafici

en: Greek
it_IT: Greco

en: Grid View
it_IT: Visualizzazione griglia

en: Guest
it_IT: Ospite

en: HTTPQ Active Instance
it_IT: HTTPQ istanza attiva

en: Hebrew
it_IT: Ebreo

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hide the Genre column in browse table rows
it_IT: Nascondi la colonna Genere nelle righe della tabella di ricerca

en: Highlight
it_IT: Evidenzia

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hungarian
it_IT: Ungherese

en: I Accept
it_IT: Accetto

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: IP Address version mismatch
it_IT: Versione indirizzo ip non corrispondente

en: IPv4 or IPv6 Addresses
it_IT: Indirizzo IPv4 oppure IPv6

en: Iconv Support
it_IT: Supporto iconv

en: If you are installing Ampache for the first time you can ignore this warning and proceed to the installer.
it_IT: Se stai installando Ampache per la prima volta puoi ignorare questo avviso e procedere con il programma di installazione.

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator
it_IT: Se credi questo sia un'errore contatta un amministratore di Ampache

en: Image Height
it_IT: Altezza dell'immagine

en: Image Width
it_IT: Larghezza dell'immagine

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Playlist
it_IT: Importa playlist

en: Importing a Playlist from a File
it_IT: Importazione playlist da file

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Inactive Users
it_IT: Utenti inattivi

en: Incorrect username or password
it_IT: Username o password errato

en: Increase Volume
it_IT: Aumenta volume

en: Infinite Scroll
it_IT: Scroll infinito

en: Information
it_IT: Informazione

en: Insert Ampache Database
it_IT: crea Ampache Database

en: Insert Database
it_IT: Inserisci database

en: Install Progress
it_IT: Progresso installazione

en: Install a Seafile server as described in the documentation
it_IT: Installa un Seafile server come descritto nella documentazione

en: Install the database
it_IT: Installa il database

en: Installation
it_IT: Installazione

en: Installation Type
it_IT: Tipo di installazione

en: Installed Ampache version
it_IT: Versione di Ampache installata

en: Installed Version
it_IT: Versione installata

en: Instance Name
it_IT: Nome istanza

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Invalid "API key", "secret", or "access token":
it_IT: non valido "API key", "secret", oppure "access token":

en: Invalid "dropbox-path":
it_IT: non valido "dropbox-path":

en: Invalid Request
it_IT: Richiesta non valida

en: Invalid Username/Password
it_IT: Nome utente/password non valido

en: Invalid configuration settings
it_IT: Il file di configurazione è invalido

en: Invalid e-mail address
it_IT: Questa mail non è valida

en: Invalid input options
it_IT: Opzioni di input non valide

en: Invalid object selected
it_IT: Oggetto non valido selezionato

en: Invalid request
it_IT: Richiesta non valida

en: Irish
it_IT: Irlandese

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Item Count
it_IT: Conteggio oggetti

en: Item Limit
it_IT: Limite elementi

en: Item Limit (0 = unlimited)
it_IT: Limite oggetti (0 = unlimited)

en: Japanese
it_IT: Giapponese

en: Keep Existing
it_IT: Continua ad esistere

en: Keep latest web player volume
it_IT: Mantieni il volume dell'ultimo web player

en: Keeping song: %s
it_IT: Mantenere la canzone: %s

en: Korean
it_IT: Coreano

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label Edit
it_IT: Etichetta Edit

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Language
it_IT: Lingua

en: Last Add
it_IT: Ultima aggiunta

en: Last Clean
it_IT: Ultima pulizia

en: Last IP
it_IT: Ultimo IP

en: Last Played
it_IT: Il mio ultimo ascolto

en: Last Seen
it_IT: Ultimo accesso

en: Last Update
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last Verify
it_IT: Ultima Verifica

en: Last Visit
it_IT: Ultima visita

en: Last activity
it_IT: Attività recenti

en: Latest Ampache version
it_IT: Versione di Ampache più recente

en: Latin
it_IT: Latino

en: Latvian
it_IT: Lettone

en: Leave the artist and album fields blank to read file tags
it_IT: Lascia vuoti i campi artista e album per leggere i tag dei file

en: Length
it_IT: Durata

en: Length (in minutes)
it_IT: Durata (in minuti)

en: Level
it_IT: Livello

en: Library Name
it_IT: Nome Libreria

en: Library item context menu
it_IT: Menu contestuale degli elementi della libreria

en: Library item not found.
it_IT: Elemento della libreria non trovato.

en: License
it_IT: Licenza

en: Limit
it_IT: Limite

en: Limit direct play to maximum media count
it_IT: Limita la riproduzione diretta al numero massimo di file multimediali

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: Listeners
it_IT: Ascoltatori

en: Listening port, default 8100
it_IT: Porta di ascolto, default 8100

en: Lithuanian
it_IT: Lituano

en: Live Stream Edit
it_IT: edita Live Stream

en: Load Time:
it_IT: Tempo di caricamento

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading...
it_IT: Caricamento.....

en: Local Image
it_IT: Immagine Locale

en: Local Network Definition
it_IT: Definizione Rete Locale

en: Localplay
it_IT: Ascolto locale

en: Localplay Access
it_IT: Accesso in locale

en: Localplay Controller Not Defined
it_IT: Controller di riproduzione locale non definito

en: Localplay Controllers
it_IT: Controller Localplay

en: Localplay Disabled
it_IT: Localplay disattivato

en: Localplay Type
it_IT: Tipo di riproduzione locale

en: Localplay has been enabled
it_IT: Localplay è stato abilitato

en: Location
it_IT: Posizione

en: Lock Songs
it_IT: Blocca brani

en: Log out
it_IT: Esci

en: Login
it_IT: Accedi

en: Login Failed: version too old
it_IT: Accesso non riuscito: versione troppo vecchia

en: Login failed, API version is too old
it_IT: Login fallito, la versione della API è troppo vecchia

en: Login failed, timestamp is out of range
it_IT: Login fallito, timestamp è fuori portata

en: Lost Password
it_IT: Password persa

en: Lyrics
it_IT: Testi

en: MPD Active Instance
it_IT: MPD Istanza attiva

en: Macedonian
it_IT: Macedone

en: Mail Everyone
it_IT: Invia mail a tutti

en: Mail Inactive Users
it_IT: Mail agli utenti non attivi

en: Mail Users
it_IT: Posta utenti

en: Mail to
it_IT: Mail a

en: Make Default
it_IT: Rendilo di default

en: Make it ready ..
it_IT: Preparalo ....

en: Making directory: %s
it_IT: Creazione della cartella: %s

en: Manage
it_IT:  
    amministrare

en: Manage Licenses
it_IT: Gestisci licenza

en: Manage Plugins
it_IT: Gestisci Plugin

en: Manage Shoutbox
it_IT: Gestisci Shoutbox

en: Mark as Read
it_IT: Segnalo come letto

en: Mark as Unread
it_IT: Segnalo come non letto

en: Match rule for 1 Star ($play,$skip)
it_IT: Regola di corrispondenza per 1 stella ($play,$skip)

en: Match rule for 2 Stars
it_IT: Regola di corrispondenza per 2 stelle

en: Match rule for 3 Stars
it_IT: Regola di corrispondenza per 3 stelle

en: Match rule for 4 Stars
it_IT: Regola di corrispondenza per 4 stelle

en: Match rule for 5 Stars
it_IT: Regola di corrispondenza per 5 stelle

en: Match rule for Flags
it_IT: Regola di corrispondenza per Flags

en: Matomo statistics
it_IT: Statistiche di matomo

en: Max Counter
it_IT: Contatore massimo

en: Max Listeners
it_IT: Max ascoltatori

en: Maximum Dimensions: album_art_max_width AND album_art_max_height
it_IT: Dimensioni massime: album_art_max_width AND album_art_max_height

en: Maximum Execution Time
it_IT: Tempo di esecuzione massimo

en: Maximum Results
it_IT: Massimo numero risultati

en: Media Licenses
it_IT: Licenze multimediali

en: Media Object Invalid or Not Specified
it_IT: Oggetto multimediale non valido o non specificato

en: Media is currently playing, are you sure you want to close?
it_IT: Il contenuto multimediale è attualmente in riproduzione. Vuoi davvero chiudere?

en: Media object invalid or not specified
it_IT: Oggetto multimediale non valido o non specificato

en: Member Since
it_IT: Membro dal

en: Memory Limit
it_IT: Limite memoria

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message has been sent
it_IT: Il messaggio è stato inviato

en: Message's state has been changed
it_IT: Lo stato del messaggio è cambiato

en: Messages have been deleted
it_IT: Il messaggio è stato cancellato

en: Metadata
it_IT: Metadati

en: Metadata write mode (`linux` or `windows`)
it_IT: Metodo di scrittura metadati (`linux` o `windows`)

en: Minimalist
it_IT: Minimale

en: Minimum Count
it_IT: Nr minimo

en: Minimum Dimensions: album_art_min_width AND album_art_min_height
it_IT: Dimensioni minime: album_art_min_width AND album_art_min_height

en: Minimum star rating to match
it_IT: Classificazione stelle minime da abbinare

en: Missing Albums
it_IT: Album mancanti

en: Missing Artists
it_IT: Artisti mancanti

en: Modules
it_IT: Moduli

en: Mongolian
it_IT: Mongolo

en: Month
it_IT: Mese

en: More
it_IT: Altro

en: More Metadata
it_IT: Più metadati

en: Movie
it_IT: Film

en: Movies
it_IT: Film

en: Moving Catalog path
it_IT: Cambiando il percorso del catalogo

en: Music
it_IT: Musica

en: Music Clip
it_IT: Clip Musicali

en: Music License
it_IT: Licenza della musica

en: MusicBrainz ID (Artist)
it_IT: MusicBrainz ID (Artista)

en: MusicBrainz metadata integration
it_IT: Integrazione dei metadati MusicBrainz

en: My Broadcast
it_IT: La mia trasmissione

en: My Last Play
it_IT: Il mio ultimo ascolto

en: My Last Play or Skip
it_IT: Il mio ultimo ascolto o skip

en: My Last Skip
it_IT: Il mio ultimo skip

en: My Rating
it_IT: La mia valutazione

en: My Rating (Album)
it_IT: La mia valutazione (album)

en: My Rating (Artist)
it_IT: La mia valutazione (artista)

en: MySQL Administrative Password
it_IT: Password amministratore MySQL

en: MySQL Administrative Username
it_IT: Utente amministratore MySQL

en: MySQL Hostname
it_IT: Hostname MySQL

en: MySQL Password
it_IT: Password MySQL

en: MySQL Port
it_IT: Porta MySQL

en: MySQL Port (optional)
it_IT: Porta MySQL (opzionale)

en: MySQL Username
it_IT: Nome utente MySQL

en: N/A
it_IT: N/D

en: NEW: %s
it_IT: NUOVO: %s

en: Name
it_IT: Nome

en: Name ascending
it_IT: Nome crescente

en: Name descending
it_IT: Nome decrescente

en: Name is required
it_IT: Il nome è richiesto

en: Name of Catalog (optional)
it_IT: Nome del Catalogo (opzionale)

en: Never
it_IT: Mai

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New User Added
it_IT: Nuovo Utente Aggiunto

en: New User Registration at %s
it_IT: Nuova registrazione di un utente a %s

en: New broadcast
it_IT: Nuova trasmissione

en: New messages
it_IT: Nuovi messaggi

en: New path
it_IT: Nuovo percorso

en: New shout on your content
it_IT: Nuovo shout nei tuoi contenuti

en: Newest
it_IT: Nuovi

en: Newest Albums
it_IT: Nuovi album

en: Newest Artists
it_IT: Nuovi artisti

en: Newest Shouts
it_IT: Nuovi Shouts

en: Next
it_IT: Successivo

en: No Album found
it_IT: Nessun album trovato

en: No Artist found
it_IT: Nessun artista trovato

en: No Broadcast found
it_IT: Nessuna trasmissione trovata

en: No Catalog configured yet. To start streaming your media, you now need to %1$s add a Catalog %2$s
it_IT: Nessun catalogo è stato ancora configurato. Per cominciare a streammare i tuoi media, adesso hai bisognio di %1$s aggiungere un catalogo %2$s

en: No Catalog found
it_IT: Nessun catalogo trovato

en: No Genre
it_IT: Nessun genere

en: No Problem
it_IT: Nessun problema

en: No Results
it_IT: Nessun Risultato

en: No TV show found
it_IT: Nessuno show tv trovato

en: No Update Needed
it_IT: Non è necessario aggiornare

en: No changes have been made
it_IT: Non sono stati fatti cambiamenti

en: No channel found
it_IT: Nessun canale trovato

en: No default transcoding application found. You may need to install a popular application (FFmpeg, avconv ...) or customize transcoding settings manually after installation.
it_IT: Nessuna applicazione di transcodifica predefinita trovata. Potrebbe essere necessario installare un'applicazione popolare (FFmpeg, avconv ...) o personalizzare manualmente le impostazioni di transcodifica dopo l'installazione.

en: No democratic found
it_IT: Nessun democratico trovato

en: No disabled Songs found
it_IT: Nessuna canzone disabilitata trovata

en: No items
it_IT: Nessun oggetto

en: No label found
it_IT: Nessuna etichetta trovata

en: No licenses found
it_IT: Nessuna licenza trovata

en: No live stream found
it_IT: Nessun Live Stream trovato

en: No lyrics found.
it_IT: Nessun testo trovato.

en: No media was updated, did you respect the patterns?
it_IT: Nessun media è stato aggiornato, hai rispettato i percorsi?

en: No message found
it_IT: Nessun messaggio trovato

en: No missing albums found
it_IT: Nessun album mancante trovato

en: No missing artists found
it_IT: Nessun artista mancante trovato

en: No playlist found
it_IT: Nessuna playlist trovata

en: No podcast episode found
it_IT: Nessun episodio podcast trovato

en: No podcast found
it_IT: Nessun Podcast trovato

en: No recently played items found
it_IT: Nessun oggetto riprodotto recentemente trovato

en: No records found
it_IT: Nessun record trovato

en: No season found
it_IT: Nessuna stagione trovata

en: No similar artist found
it_IT: Nessun artista simile è stato trovato

en: No smart playlist found
it_IT: Nessuna smart list trovata

en: No song found
it_IT: Nessun brano trovato

en: No update needed
it_IT: Non è necessario aggiornare

en: No username or password was specified
it_IT: Nessun username o password è stato specificato

en: No valid songs found in playlist file
it_IT: Nessun brano valido trovato nel file della playlist

en: No video found
it_IT: Nessun video trovato

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norwegian
it_IT: Norvegese

en: Not Enough Data
it_IT: Dati insufficienti

en: Not Found
it_IT: Non trovato

en: Not Found: %s
it_IT: Non trovato: %s

en: Not renaming...
it_IT: Non verrà rinominato...

en: Nothing was changed
it_IT: Nulla è stato cambiato

en: Now Playing
it_IT: In esecuzione

en: Now Playing filtered per user
it_IT: Adesso filtra per utente la riproduzione

en: OLD: "%s" has invalid chars
it_IT: OLD "%s" contiene caratteri invalidi

en: OMDb metadata integration
it_IT: Integrazione dei metadati OMDb

en: Object
it_IT: Oggetto

en: Object Type
it_IT: Tipo oggetto

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
it_IT: Dopo esserti assicurato che i requisiti di cui sopra sono soddisfatti, compila le informazioni di seguito. Ti verranno richiesti solo i valori di configurazione necessari. Se desideri apportare modifiche alla tua installazione di Ampache in un secondo momento, modifica semplicemente %s

en: Only add unique items to playlists
it_IT: Aggiungi solo elementi unici alle playlist

en: Only essential features are enabled to simply stream your music from the Web Interface.
it_IT: Solo le funzionalità essenziali sono abilitate per trasmettere semplicemente la tua musica dall'interfaccia web.

en: Open Basedir
it_IT: Apri la directory di base

en: Optimize Ampache for your use case. The installer will enable/disable features automatically.
it_IT: Ottimizza Ampache per il tuo caso d'uso. Il programma di installazione abiliterà / disabiliterà automaticamente le funzionalità.

en: Optimizes database tables
it_IT: Ottimizza le tabelle del database

en: Optimizing database tables
it_IT: Ottimizzazione delle tabelle del database

en: Options
it_IT: Impostazioni

en: Original Name
it_IT: Nome originale

en: Original Production
it_IT: Produzione originale

en: Original Year
it_IT: Anno Originale

en: Other Options
it_IT: Altre opzioni

en: Output directory
it_IT: Dirctory di Output

en: Output type ('m3u', 'xspf', 'pls'), (default: m3u)
it_IT: tipi di output ('m3u', 'xspf', 'pls'), (default: m3u)

en: Override Execution Time
it_IT: Sovrascrivi il tempo di esecuzione

en: Overwrite if Config Already Exists
it_IT: Sovrascrivi se il file di configurazione esiste già

en: Overwrite if Database Already Exists
it_IT: Sovrascrivi se il Database è già esistente

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
it_IT: Sovrascrivi i tag degli album secondari e dei brani secondari

en: Overwrite tags of sub episodes
it_IT: Sovrascrivi i tag degli episodi secondari

en: Overwrite tags of sub songs
it_IT: Sovrascrivi i tag delle canzoni secondarie

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: PHP version
it_IT: versione PHP

en: Page
it_IT: Pagina

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non coincidono

en: Path
it_IT: Percorso

en: Path was not specified
it_IT: Il percorso non è stato specificato

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Paused
it_IT: In pausa

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
it_IT: PayPal - Il metodo più sicuro per pagare online!

en: PayPal donation button on user page
it_IT: Visualizza il bottone per le donazioni PayPal nella pagina utente

en: Perform catalog actions for a single file
it_IT: Esegui azione di catalogo per un singolo file

en: Permission Denied
it_IT: Permesso negato

en: Persian
it_IT: Persiano

en: Persistent
it_IT: Persistente

en: Personal
it_IT: Personale

en: Personal Video
it_IT: Video Personali

en: Personal Videos
it_IT: Video personali

en: Personal favorites on homepage
it_IT: Preferiti personali sulla homepage

en: Personal favorites on the homepage
it_IT: Preferiti personali sulla homepage

en: Piwik statistics
it_IT: Statistiche Piwik

en: Place Formed
it_IT: Luogo formato

en: Play
it_IT: Riproduci

en: Play All
it_IT: Riproduci tutto

en: Play All Last
it_IT: Riproduci tutti gli ultimi

en: Play All Next
it_IT: Riproduci tutti i successivi

en: Play History
it_IT: Riproduci cronologia

en: Play Random Selection
it_IT: Riproduzione selezione casuale

en: Play last
it_IT: Riproduci ultima

en: Play next
it_IT: Riproduci successiva

en: Playback Type
it_IT: Tipo di playback

en: Played
it_IT: Ascoltato

en: Played by Me
it_IT: Ascoltato da me

en: Played by Me (Album)
it_IT: Ascoltato da me (Album)

en: Played by Me (Artist)
it_IT: Ascoltato da me (artista)

en: Played/Skipped ratio
it_IT: Ascoltato/Saltato rapporto

en: Playing from base playlist
it_IT: Riproducendo dalla playlist di base

en: Playlist Edit
it_IT: Modifica Playlist

en: Playlist Items
it_IT: Elementi della playlist

en: Playlist Method
it_IT: Metodo Playlist

en: Playlist Name
it_IT: Nome playlist

en: Playlist Type
it_IT: Tipo playlist

en: Playlist created
it_IT: Playlist Creata

en: Playlist created "%s"
it_IT: Playlist creata: "%s"

en: Playlist type ('albums', 'artists', 'playlists'), (default: playlists)
it_IT: Tipi di Playlist ('album', 'artisti', 'playlist'), (default: playlist)

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
it_IT: Controlla che la tua immagine rispetti le dimensioni minime %1$s e massime %2$s

en: Please download Composer from http://getcomposer.org, and install it (e.g: mv composer.phar /usr/local/bin/composer). Then run `composer install --prefer-source --no-interaction` on the Ampache directory.
it_IT: Scarica Composer da http://getcomposer.org e installalo (ad esempio: mv composer.phar / usr / local / bin / composer). Quindi esegui `composer install --prefer-source --no-interaction` nella directory di Ampache.

en: Please enter a Catalog name
it_IT: Inserisci il nome del catalogo

en: Please fill in your city
it_IT: Inserisci la tua città

en: Please fill in your full name (first name, last name)
it_IT: Per favore compila completamente (con il tuo nome e cognome)

en: Please fill in your state
it_IT: Per favore inserisci il tuo stato

en: Please fill in your website
it_IT: Per favore inserisci il tuo sito web

en: Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
it_IT: Perfavore conserva questa mail. Le informazioni del tuo account sono le seguenti:

en: Please select a Catalog type
it_IT: Seleziona un tipo di catalogo

en: Please visit the wiki for help
it_IT: Per favore visita la wiki per trovare aiuto

en: Please wait for an administrator to activate your account
it_IT: Per favore aspetta che un amministratore attivi il tuo account

en: Podcast Edit
it_IT: Modifica Podcast

en: Podcast Episode Edit
it_IT: Modifica episodio podcast

en: Podcast Episode has been deleted
it_IT: L'episodio del podcast è stato eliminato

en: Podcast Episodes
it_IT: Episodi Podcast

en: Podcast has been deleted
it_IT: Il podcast è stato eliminato

en: Podcasts
it_IT: Podcast

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Popular
it_IT: Popolari

en: Popular Threshold
it_IT: Soglia popolare

en: Port
it_IT: Porta

en: Portuguese
it_IT: Portoghese

en: Possible Duplicate
it_IT: Possibile duplicato

en: Post Shout
it_IT: Posta Shout

en: Post to Shoutbox
it_IT: Postalo nello Shoutbox

en: Post-upload script (current directory = upload target directory)
it_IT: Script di post-caricamento (directory corrente = directory di destinazione dell'upload)

en: Preference
it_IT: Preferenza

en: Preferences
it_IT: Impostazioni

en: Prev
it_IT: Precedente

en: Prevent Preset Override
it_IT: Impedisci override preimpostazione

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Primary
it_IT: Principale

en: Print file tags
it_IT: Stampa i Tag dei file

en: Print tags
it_IT: Stampa i Tag

en: Private
it_IT: Privato

en: Private Message
it_IT: Messaggio privato

en: Private Messages
it_IT: Messaggi privati

en: Production
it_IT: Produzione

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Public Catalog
it_IT: Catalogo pubblico

en: Public URL
it_IT: URL pubblico

en: Publication Date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Purpose
it_IT: Scopo

en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

en: RSS Feed max items
it_IT: RSS Feed massimo numero di oggetti

en: RSS View
it_IT: vista RSS

en: Radio Station created
it_IT: Stazione radio Creata

en: Radio Stations
it_IT: Stazioni radio

en: Raise the album and artist rating to match the highest song rating
it_IT: Aumenta la valutazione dell'album e dell'artista in modo che corrisponda alla valutazione del brano più alta

en: Random
it_IT: Casuale

en: Random All to Temporary Playlist
it_IT: Tutti in ordine casuale in una playlist temporanea

en: Random Play
it_IT: Riproduzione Casuale

en: Random album
it_IT: Album casuale

en: Random artist
it_IT: Artista casuale

en: Random playlist
it_IT: Playlist casuale

en: Random song
it_IT: Brano casuale

en: Random to Temporary Playlist
it_IT: Da casuale a una playlist temporanea

en: Rated
it_IT: Valutato

en: Rating
it_IT: Voto

en: Rating (Average)
it_IT: Valutazione (media)

en: Ratings must be between [0-5].
it_IT: Le valutazioni devono essere comprese tra [0-5].

en: Raw results:
it_IT: Risultati Raw

en: Read
it_IT: Lettura

en: Read/Write
it_IT: Lettura/Scrittura

en: Reading
it_IT: Leggendo

en: Reading Catalog: "%s"
it_IT: Leggendo il Catalogo: "%s"

en: Reading File: "%s"
it_IT: Leggendo il File: "%s"

en: Received Invalid Handshake
it_IT: Ho ricevuto un Handshake invalido

en: Received an empty UPnP request
it_IT: Ricevuta una richiesta UPnP vuota

en: Recent
it_IT: Recente

en: Recently Played
it_IT: Eseguiti recentemente

en: Recently added
it_IT: Aggiunti di recente

en: Recently updated
it_IT: Aggiornati di recente

en: Recheck Config
it_IT: Ricontrolla Configurazione

en: Recipient
it_IT: Contenitore

en: Recommended settings when using Ampache as a frontend for a music community.
it_IT: Impostazioni consigliate quando si utilizza Ampache come frontend per una comunità musicale.

en: Refer to the wiki for TV Shows and Movies
it_IT: Fare riferimento al wiki per programmi TV e film

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Register
it_IT: Registra

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Registration Date
it_IT: Data registrazione

en: Registration Validation
it_IT:  Convalida della registrazione

en: Release Date
it_IT: Data di rilascio

en: Release Group MusicBrainzID
it_IT: Gruppo di rilascio MusicBrainzID

en: Release Status
it_IT: Stato di rilascio

en: Release Type
it_IT: Tipo rilascio

en: Reload this page automatically
it_IT: Ricarica questa pagina automaticamente

en: Remember Me
it_IT: Ricordami

en: Remote Catalog Updated
it_IT: Il catalogo Remoto è aggiornato

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
it_IT: È stato selezionato il tipo di catalogo remoto, ma il percorso non è un URL

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Duplicates
it_IT: Rimuovi Duplicati

en: Remove Vote
it_IT: Rimuovi voto

en: Remove art which does not fit to the settings
it_IT: Rimuovi le copertine che non si adattano alle impostazioni

en: Removes missing files from the database
it_IT: Rimuove i file mancanti dal database

en: Removing File: "%s"
it_IT: rimuovendo il file: "%s"

en: Removing song: "%s"
it_IT: Rimuovendo i brani: "%s"

en: Rename file (y/n)
it_IT: Rinomina il file (y/n)

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
it_IT: Rinomina il file caricato secondo il pattern del catalogo

en: Reorder
it_IT: Riordina

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Repeat Off
it_IT: Disattiva ripeti

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Require: %s
it_IT: Richiesto: %s

en: Require: 100
it_IT: Richiesto: 100

en: Require: 75
it_IT: Richiesto: 75

en: Required fields
it_IT: Campi richiesti

en: Requirements
it_IT: Requisiti

en: Reset Art
it_IT: Ressetta Copertina

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Restore Screen
it_IT: Ripristina schermo

en: Return to Login Page
it_IT: Ritorna alla pagine di accesso

en: Rights Society
it_IT: Diritti Societari

en: Rules
it_IT: Regole

en: Run a Channel
it_IT: Esegui un Canale

en: Run a UPnP broadcast
it_IT: Inizia una trasmissione UPnP

en: Run a Websocket
it_IT: Esegui un Websocket

en: Run art size calculation
it_IT: Esegui il calcolo delle dimensioni della copertina

en: Run the cron process
it_IT: Esegui il processo cron

en: Run the websocket on port 8888
it_IT: Esegui il websocket sulla porta 8888

en: Running
it_IT: In esecuzione

en: Running Beets Update
it_IT: Aggiornamento di Beets in corso

en: Running Dropbox Remote Update
it_IT: Sto eseguendo aggiornamento Dropbox Remote

en: Running Remote Update
it_IT: Aggiornamento remoto in corso

en: Running Seafile Remote Update
it_IT: Sto eseguendo l'aggiornamento remoto di Seafile

en: Running SoundCloud Remote Update
it_IT: Esecuzione dell'aggiornamento remoto di SoundCloud

en: Running Subsonic Remote Update
it_IT: Esecuzione dell'aggiornamento remoto di Subsonic

en: Running in Test Mode. Use -x to execute
it_IT: Esegui in Test Mode. Usa -x per eseguire

en: Running in Write Mode. Make sure you've tested first!
it_IT: Esegui in Write Mode. Assicurati di testarlo prima!

en: Russian
it_IT: Russo

en: Sardinian
it_IT: Sardo

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Catalog Settings
it_IT: Salva impostazioni catalogo

en: Save Changes
it_IT: Salva cambiamenti

en: Save Track Order
it_IT: Salva l'ordine delle tracce

en: Save as Playlist
it_IT: Salva come playlist

en: Save as Smart Playlist
it_IT: Salva come playlist intelligente

en: Scrobble songs you play to your Last.FM account
it_IT: Scrobble i brani che ascolti sul tuo account Last.FM

en: Scrobble songs you play to your Libre.FM Account
it_IT: Scrobble i brani che ascolti sul tuo account Libre.FM

en: Scrobble songs you play to your ListenBrainz Account
it_IT: Scrobble i brani che ascolti sul tuo account ListenBrainz

en: Seafile password is required
it_IT: Seafile password è richiesto

en: Seafile server URL is required
it_IT: Seafile server URL è richiesto

en: Seafile server library name is required
it_IT: Il nome della libreria Seafile è richiesto

en: Seafile username is required
it_IT: Seafile username è richiesto

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Ampache
it_IT: Cerca Ampache

en: Search Limit
it_IT: Limite di ricerca

en: Search on DuckDuckGo ...
it_IT: Ricerca in DuckDuckGo ...

en: Search on Google ...
it_IT: Ricerca in Google ...

en: Search on Last.fm ...
it_IT: Ricerca in Last.fm ...

en: Search on Musicbrainz ...
it_IT: Ricerca in Musicbrainz ...

en: Search on Wikipedia ...
it_IT: Ricerca in Wikipedia ...

en: Searched
it_IT: Cercato

en: Season
it_IT: Stagione

en: Season Edit
it_IT: Modifica Stagione

en: Seasons
it_IT: Stagioni

en: See wiki page
it_IT: Vedi la pagina wiki

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select 'Dropbox API app'
it_IT: Seleziona 'Dropbox API app'

en: Select 'Full Dropbox'
it_IT: Seleziona 'Full Dropbox'

en: Select New Art
it_IT: Seleziona una nuova copertina

en: Select each backend to enable. Depending on the backend, you may need to perform additional configuration.
it_IT: Seleziona ogni backend da abilitare. A seconda del backend, potrebbe essere necessario eseguire una configurazione aggiuntiva.

en: Self
it_IT: Se stesso

en: Send
it_IT: Invia

en: Send E-mail
it_IT: Invia E-mail

en: Send and Clear on Add
it_IT: Invia e cancella su Aggiungi

en: Send on Add
it_IT: Invia su Aggiungi

en: Send private message
it_IT: Invia messaggio privato

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Sent by
it_IT: Inviato da

en: Serbian
it_IT: Serbo

en: Server Config
it_IT: Configurazione server

en: Server preferences updated successfully
it_IT: Le preferenze del server sono state aggiornate con successo

en: Session Expired
it_IT: Sessione scaduta

en: Set Database Charset
it_IT: Seleziona Database Charset

en: Set the amount of items Album/Video of the Moment will display
it_IT: Imposta la quantità di elementi che verranno visualizzati in Album / Video del momento

en: Sets the default name for `Various Artists`
it_IT: Imposta il nome di default per `Various Artists`

en: Setting
it_IT: Settaggi

en: Settings for Catalog: %s
it_IT: Impostazioni per il catalogo: %s

en: Share
it_IT: Condividi

en: Share Edit
it_IT: Modifica condivisione

en: Share Now Playing information
it_IT: Condividi le informazioni in riproduzione

en: Share Recently Played information
it_IT: Condividi le informazioni riprodotte di recente

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming agent
it_IT: Condividi le informazioni riprodotte di recente - Consenti l'accesso all'agente di streaming

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming date/time
it_IT: Condividi le informazioni riprodotte di recente - Consenti l'accesso alla data / ora dello streaming

en: Share created
it_IT: Share creato

en: Share has been deleted
it_IT: Lo share è stato cancellato

en: Share links default expiration days (0=never)
it_IT: Giorni di scadenza predefiniti per i collegamenti condivisi (0 = mai)

en: Share playlist
it_IT: Condividi playlist

en: Shared by
it_IT: Condiviso da

en: Shoutbox on homepage
it_IT: Shoutbox sulla homepage

en: Shoutbox on homepage max items
it_IT: Massimo nr di Shoutbox sulla homepage

en: Shoutbox post has been deleted
it_IT: Shoutbox è stata cancellata

en: Shoutbox post has been updated
it_IT: Shoutbox è stata aggiornata

en: Show # played
it_IT: Mostra # riprodotti

en: Show # skipped
it_IT: Mostra #saltati

en: Show ACL(s)
it_IT: Mostra ACL(s)

en: Show Album
it_IT: Mostra Album

en: Show Albums
it_IT: Mostra gli Album

en: Show Albums of the Moment
it_IT: Mostra gli album del momento

en: Show All
it_IT: Mostra tutti

en: Show Catalogs
it_IT: Mostra cataloghi

en: Show Disabled Songs
it_IT: Mostra brani disabilitati

en: Show Instances
it_IT: Mostra istanze

en: Show License
it_IT: Mostra Licenza

en: Show Localplay Instances
it_IT: Mostra le istanze locali

en: Show Lyrics
it_IT: Mostra Testo

en: Show Now Playing
it_IT: Mostra ascoltando adesso

en: Show Playlist
it_IT: Mostra Playlist

en: Show Recently Played
it_IT: Mostra i riprodotti di recente

en: Show Unique
it_IT: Mostra unico

en: Show Videos of the Moment
it_IT: Mostra i video del momento

en: Show a list of disabled songs
it_IT: Mostra una lista dei brani disabilitati

en: Show current song in Web player page title
it_IT: Mostra il brano corrente nel titolo della pagina del lettore Web

en: Show donate button in footer
it_IT: Mostra pulsante «dona» nel piè di pagina

en: Show filter box on browse
it_IT: Mostra la casella del filtro durante la navigazione

en: Show large
it_IT: Mostra grande

en: Show more
it_IT: Mostra altro

en: Show playlist owner username in titles
it_IT: Mostra il nome utente del proprietario della playlist nei titoli

en: Show user's location with Google Maps
it_IT: Mostra la posizione deli utenti con google maps

en: Show/Hide Player
it_IT: Mostra/Nascondi il Player

en: Show/Hide Playlist
it_IT: Mostra/Nascondi Playlist

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
it_IT: Mostra/nascondi la colonna [column_index] Quando navighi [object_type]

en: Similar Artists
it_IT: Artsti simili

en: Similar Songs
it_IT: Brani simili

en: Simple M3U
it_IT: M3U semplice

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size Limit
it_IT: Limite grandezza

en: Size comparison failed. Not deleting "%s"
it_IT: Verifica dimensione fallita. "%s" non verrà eliminato

en: Skip
it_IT: Salta

en: Skipping existing song: %s
it_IT: Saltando le canzoni esistenti: %s

en: Slovenian
it_IT: Slovacco

en: Smart Playlist
it_IT: Playlist Inteligente

en: Smart Playlist Edit
it_IT: Edita la playlist intelligente

en: Smart Playlists
it_IT: Playlist Inteligente

en: Smartlists
it_IT: Liste intelligenti

en: Song
it_IT: Brano

en: Song Artist
it_IT: Artista Canzone

en: Song Edit
it_IT: Edita Brano

en: Song Information
it_IT: Informazioni Brano

en: Song Language
it_IT: Lingua brano

en: Song MBID
it_IT: Brano MBID

en: Song Title
it_IT: Titolo brano

en: Song has been deleted
it_IT: Il brano è stato eliminato

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
it_IT[0]: La canzone è stata abilitata
it_IT[1]: Le canzoni sono state abilitate
it_IT[2]: Le canzoni sono state abilitate

en: Song not found in playlist
it_IT: Canzone non trovata nella playlist

en: Song preview from 7digital
it_IT: Anteprima della canzone da 7digital

en: Song up to date: "%s"
it_IT: Canzone aggiornata: "%s"

en: Songs
it_IT: Brani

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
it_IT: Ordina le tracce per artista, album, canzone

en: Sort song files
it_IT: Ordina i file dei brani

en: Sort songs files
it_IT: Ordina i file dei brani

en: SoundCloud exception
it_IT: eccezione SoundCloud

en: Source: %s
it_IT: Sorgente: %s

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Specified path is inside an existing catalog
it_IT: il percorso specificato è dentro un catalogo esistente

en: Spotify Album Filters
it_IT: Filtro album Spotify

en: Start
it_IT: Inizia

en: Start Address
it_IT: Indirizzo iniziale

en: Start Album Art Dump
it_IT: Inizia il dump delle copertine degli album

en: Start Channel
it_IT: Avvia canale

en: Start Configuration
it_IT: Inizia la configurazione

en: Start Date
it_IT: Data di inizio

en: Start adding new media
it_IT: Avvio aggiunta di nuovi media

en: Start cache process
it_IT: Inizia il processo della cache

en: Start cleaning orphaned media entries
it_IT: Avvio eliminazione dei media orfani

en: Start searching new media art
it_IT: Avvio ricerca di nuove Copertine

en: Start verifying media related to Catalog entries
it_IT: Avvio verifica dei media del Catalogo

en: Started
it_IT: Inizia

en: Started art size calculation
it_IT: Avviato il calcolo delle dimensioni della copertina

en: Starting Art Search
it_IT: Comincia a cercare le copertine

en: Starting Catalog: %s
it_IT: Avvio del Catalogo: %s

en: Starting New Media Search
it_IT: Comincia una nuova ricerca di media

en: Starting New Media Search on "%s" Catalog
it_IT: Comincio una nuova ricerca media nel catalogo "%s"

en: Starting Update from Tags
it_IT: Inizio aggiornamento da Tags

en: Starting broadcasts...
it_IT: Broadcast in avvio

en: Starts With
it_IT: Inizia con

en: State
it_IT: Stato

en: Statistical Graphs
it_IT: Grafici statistici

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics Day Threshold
it_IT: Soglia giornaliera statistica

en: Status
it_IT: Stato

en: Step 1 - Create the Ampache database
it_IT: Passo 1 - Crea il database di Ampache

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
it_IT: Passo 2 - Crea i file di configurazione (ampache.cg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
it_IT: Passo 3 - Imposta l'utente iniziale

en: Stick this comment
it_IT: Attacca questo commento

en: Stop
it_IT: Ferma

en: Stop Channel
it_IT: Ferma canale

en: Stopped
it_IT: Fermata

en: Stream Access
it_IT: Accesso Stream

en: Stream Source
it_IT: Sorgente stream

en: Stream Type
it_IT: Tipo di stream

en: Stream control bandwidth history (days)
it_IT: Controllo larghezza di banda per lo stream (giorni)

en: Stream control hits history (days)
it_IT: storico riproduzioni (giorni)

en: Stream control maximal bandwidth (month)
it_IT: massima larghezza di banda per lo stream (mese)

en: Stream control maximal hits
it_IT: Massimo numero di riproduzioni per utente

en: Stream control maximal time (minutes)
it_IT: Controllo stream tempo massimo (min)

en: Stream control time history (days)
it_IT: Storico tempo stream (days)

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject is required
it_IT: Oggetto è richiesto

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Subscribe to Podcast
it_IT: Iscriviti al podcast

en: Subscribed to the Podcast
it_IT: Iscritto al Podcast

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Succeeded
it_IT: Riuscito

en: Success
it_IT: Riuscito

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
it_IT[0]: Playlist importata con successo con %d canzone.
it_IT[1]: Playlist importata con successo con %d canzoni.
it_IT[2]: Playlist importata con successo con %d canzoni.

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: TMDb metadata integration
it_IT: Integrazione metadati TMDb

en: TV Season has been deleted
it_IT: La stagione TV è stata cancellata

en: TV Show
it_IT: Programma TV

en: TV Show Edit
it_IT: Modifica programma TV

en: TV Show Season
it_IT: Stagione Programma TV

en: TV Show has been deleted
it_IT: Lo show tv è stato cancellato

en: TV Shows
it_IT: Serie TV

en: TVDb metadata integration
it_IT: Integrazione metadati TVDb

en: Tag Generated
it_IT: Tag generato

en: Target Catalog is required
it_IT: Il catalogo di destinazione è obbligatorio

en: Target folder
it_IT: Cartella destinazione

en: Template Configuration
it_IT: Configurazione dal template

en: Temporarily deactivates PHP memory limit
it_IT: Disattiva temporaneamente il limite di memoria PHP

en: Temporary direct link
it_IT: Link diretto temporaneo

en: Thank you for registering
it_IT: Grazie per esserti registrato

en: That Username already exists
it_IT: Questo Username esiste già

en: The Album and all files will be deleted
it_IT: Questo Album e tutti i file verranno eliminati

en: The Album has been deleted
it_IT: L'Album è stato eliminato

en: The Ampache database username or password is missing
it_IT: Manca l'username o la password del database di Ampache

en: The Artist and all files will be deleted
it_IT: Questo Artista e tutti i file verranno eliminati

en: The Artist has been deleted
it_IT: L'Artista è stato eliminato

en: The Catalog art search has started
it_IT: La ricerca delle copertine per il catalogo è iniziata

en: The Catalog cleaning process has started
it_IT: Il processo di pulizia del catalogo è iniziato

en: The Catalog creation process has started
it_IT: Il processo di creazione del catalogo è iniziato

en: The Catalog has been deleted
it_IT: Il catalogo è stato eliminato

en: The Catalog has been updated
it_IT: Il catalogo è stato aggiornato

en: The Catalog path has changed
it_IT: Il percorso del catalogo è stato cambiato

en: The Catalog write file tags has started
it_IT: La scrittura dei file tags per il catalogo è iniziata

en: The Channel has been created
it_IT: Il Canale è stato creato

en: The Channel has been deleted
it_IT: Il canale è stato eliminato

en: The Label cannot be found
it_IT: L'etichetta non è stata trovata

en: The Label has been added
it_IT: L'etichetta è stata aggiunta

en: The Label has been deleted
it_IT: L'etichetta è stata eliminata

en: The License has been deleted
it_IT: La licenza è stata eliminata

en: The License has been updated
it_IT: La licenza è stata aggiornata

en: The Message will be deleted
it_IT: Il messaggio sarà cancellato

en: The Module has been disabled
it_IT: Il modulo è stato disabilitato

en: The Module has been enabled
it_IT: Il modulo è stato abilitato

en: The Playlist could not be imported
it_IT: La playlist non può essere importata

en: The Playlist has been deleted
it_IT: La Playlist è stata eliminata

en: The Plugin has been disabled
it_IT: Il Plugin è stato disabilitato

en: The Plugin has been enabled
it_IT: Il Plugin è stato installato

en: The Plugin has been upgraded
it_IT: Il Plugin è stato aggiornato

en: The Podcast Episode will be deleted
it_IT: L'episodio del podcast sarà cancellato

en: The Podcast will be removed from the database
it_IT: Il podcast sarà rimosso dal database

en: The Share will be deleted and no longer accessible to others
it_IT: Lo share verrà cancellato e non sarà più accessibile agli altri

en: The Song will be deleted
it_IT: Il brano verrà eliminato

en: The TV Show and its files will be deleted
it_IT: Lo show TV ed i suoi file saranno cancellati

en: The Video will be deleted
it_IT: Il video sarà cancellato

en: The default is tuned towards Seafile's default rate limit settings.
it_IT: L'impostazione predefinita è sintonizzata sulle impostazioni del limite di velocità predefinito di Seafile.

en: The destination charset
it_IT: Il set di caratteri di destinazione

en: The entire TV Season will be deleted
it_IT: L'intera Stagione Tv sarà cancellata

en: The file couldn't be read. Does it exist? %s
it_IT: Il file non può essere letto. Sicuro che esista? %s

en: The folder couldn't be read. Does it exist? %s
it_IT: La cartella non può essere letta. Sicuro che esista? %s

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
it_IT: Si è verificato il seguente errore, verrai reindirizzato automaticamente in 10 secondi.

en: The following songs have been deleted:
it_IT: Le seguenti canzoni sono state cancellate:

en: The following songs would be deleted:
it_IT: Le canzoni seguenti verranno cancellate:

en: The following updates need to be performed:
it_IT: I seguenti aggiornamenti devono essere effettuati:

en: The last cron was completed
it_IT: L'ultimo cron è stato completato

en: The name of the catalog to update
it_IT: Nome del catalogo da aggiornare

en: The new User was not created
it_IT: Il Nuovo Utente non è stato creato

en: The next song failed to start
it_IT: La prossima canzone ha fallito la partenza

en: The next song has started
it_IT: La prossima canzone è avviata

en: The password has been set to: %s
it_IT: La password è stata impostata su: %s

en: The requested catalog was not found
it_IT: Il catalogo richiesto non è stato trovato

en: The requested item was not found
it_IT: L'elemento richiesto non è stato trovato

en: The sort_pattern has left over variables. %s
it_IT: Il sort_pattern ha lasciato delle variabili. %s

en: The subdirectory update has started
it_IT: L'aggiornamento della sottocartella è iniziato

en: The table below explains the cookies we use and why
it_IT: La tabella seguente spiega i cookie che utilizziamo e perché

en: The validation key used isn't correct
it_IT: La chiave di convalida utilizzata non è corretta

en: TheAudioDb metadata integration
it_IT: Integrazione metadata TheAudioDb

en: Theme
it_IT: Tema

en: Theme color
it_IT: Colore tema

en: There Was a Problem
it_IT: C'è stato un problema

en: There is an error with your parameters
it_IT: C'è un errore con i tuoi parametri

en: There was a problem authenticating against the Seafile API: %s
it_IT: Si è verificato un problema durante l'autenticazione con l'API Seafile: %s

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
it_IT: C'è stato un problema creando la playlist "%s"

en: There was a problem creating this directory: %s
it_IT: C'è stato un problema creando la cartella "%s"

en: There was an error deleting this Catalog
it_IT: C'è stato un errore eliminando questo catalogo

en: There was an error trying to chdir to "%s"
it_IT: C'è stato un errore durante l'esecuzione di chdir per "%s"

en: There was an error trying to copy file to "%s"
it_IT: C'è stato un errore durante la copia del file in "%s"

en: There was an error trying to create "%s": Move failed, stopping
it_IT: C'è stato un errore durante la creazione di "%s": Spostamento fallito, arresto in corso

en: There was an error trying to delete "%s"
it_IT: C'è stato un errore durante l'eliminazione di "%s"

en: There was an error trying to open "%s"
it_IT: C'è stato un errore durante l'apertura di "%s"

en: There was an error while checking this song "%1$s": %2$s
it_IT: Si è verificato un errore durante il controllo di questo brano "%1$s": %2$s

en: This Avatar will be deleted
it_IT: Questo Avatar verrà eliminato

en: This Broadcast will be deleted
it_IT: Questo Broadcast verrà eliminato

en: This Channel will be deleted
it_IT: Il canale verrà eliminato

en: This Label will be deleted
it_IT: Questa etichetta verrà eliminata

en: This User ID is activated and can be used
it_IT: Questo ID utente è attivato e può essere utilizzato

en: This affects all non-admin accounts
it_IT: Ciò riguarda tutti gli account non amministratori

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
it_IT: Questo tenta di connettersi al database utilizzando i valori letti dal file di configurazione.

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
it_IT: Questo controlla alcune tabelle chiave per assicurarsi che il database Ampache esista e che l'utente abbia accesso al database

en: This event has been logged
it_IT: Questo evento è stato registrato

en: This media is not supported by the player. Is your browser up to date?
it_IT: Questo media non è supportato dal player. Il tuo browser è aggiornato?

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
it_IT: Questa pagina gestisce tutti gli aggiornamenti del database per Ampache a partire da %1$s. La tua versione corrente %2$s Con la versione database %3$s

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
it_IT: Questa pagina gestisce l'installazione del database Ampache e la creazione del file ampache.cfg.php. Prima di continuare, assicurati di avere i seguenti prerequisiti:

en: This path belongs to an existing Beets Catalog: %s
it_IT: Questo percorso appartiene a un catalogo Beets esistente: %s

en: This path belongs to an existing SoundCloud Catalog: %s
it_IT: Questo percorso appartiene a un catalogo SoundCloud esistente: %s

en: This path belongs to an existing Subsonic Catalog: %s
it_IT: Questo percorso appartiene a un catalogo Subsonic esistente: %s

en: This path belongs to an existing local Catalog: %s
it_IT: Questo percorso appartiene a un catalogo locale esistente: %s

en: This path belongs to an existing remote Catalog: %s
it_IT: Questo percorso appartiene a un catalogo remoto esistente: %s

en: This script makes changes to your database based on your config settings
it_IT: Questo script farà dei cambiamenti al tuo database basato sul tuo file di configurazione.

en: This section applies the default transcoding configuration according to the application you want to use. You may need to customize settings once setup has ended.
it_IT: Questa sezione applica la configurazione di transcodifica predefinita in base all'applicazione che desideri utilizzare. Potrebbe essere necessario personalizzare le impostazioni una volta terminata la configurazione.

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
it_IT: Questo passaggio crea e inserisce il database Ampache, quindi fornisci un account MySQL con i diritti di creazione del database. Questa operazione potrebbe richiedere del tempo sui computer più lenti.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
it_IT: Questo step crea il tuo account di amministratore iniziale. Una volta creato il tuo account da admi verrai rediretto alla pagina di login.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
it_IT: Questo passaggio prende i valori di configurazione di base e genera il file di configurazione. Se la tua cartella config / è scrivibile, puoi selezionare 'write' per fare in modo che Ampache scriva il file di configurazione direttamente nella posizione corretta. Se selezioni 'download' ti verrà chiesto di scaricare il file di configurazione e potrai quindi posizionare manualmente il file di configurazione in %s.

en: This subdirectory is not inside an existing Catalog. The update can not be processed.
it_IT: Questa sotto directory non fa parte di un catalogo esistente. L'aggiornamento non può essere effettuato.

en: This test attempts to read config/ampache.cfg.php. If this fails the file is either not in the correct location, or not readable.
it_IT: Questo test tenta di leggere config / ampache.cfg.php. In caso contrario, il file non è nella posizione corretta o non è leggibile.

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that Ampache is able to completely parse your config file.
it_IT: Questo test si assicura che tu abbia impostato tutte le variabili di configurazione richieste e che Ampache sia in grado di analizzare completamente il tuo file di configurazione.

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
it_IT: Questo test assicura che la tua variabile web_path sia impostata correttamente e che siamo in grado di accedere alla pagina dell'indice. Se non vedi un segno di spunta qui, il tuo web_path non è impostato correttamente.

en: This tests whether Ampache can manage large files (> 2GB). This is not strictly necessary, but may result in a better experience. This generally requires a 64-bit operating system.
it_IT: Questo verifica se Ampache è in grado di gestire file di grandi dimensioni (2 GB). Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza. Ciò richiede generalmente un sistema operativo a 64 bit.

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se Ampache può sovrascrivere il limite sul tempo massimo di esecuzione. Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se Ampache può sovrascrivere il limite di memoria. Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se Ampache può caricare file medi (>= 20M). Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
it_IT: Questo verifica se le dipendenze di Ampache sono installate.

en: This tests whether PHP %s is set as it may break the ID3 tag support. This is not strictly necessary, but enabling Ampache ID3 tag write support (disabled by default) along with mbstring.func_overload may result in irreversible corruption of your music files.
it_IT: Questo verifica se PHP %s è impostato in quanto potrebbe interrompere il supporto dei tag ID3. Ciò non è strettamente necessario, ma abilitare il supporto per la scrittura dei tag ID3 Ampache (disabilitato per impostazione predefinita) insieme a mbstring.func_overload potrebbe causare il danneggiamento irreversibile dei file musicali.

en: This tests whether PHP can write to config. This is not strictly necessary, but will help streamline the installation process.
it_IT: Questo verifica se PHP può scrivere in config. Non è strettamente necessario, ma aiuterà a semplificare il processo di installazione.

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se il driver MySQL per PDO è abilitato. Questo driver è richiesto da Ampache.

en: This tests whether the configuration template can be read.
it_IT: Questo verifica se il template di configurazione può essere letto.

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
it_IT: Questo verifica se il file necessario per inizializzare la struttura del database è disponibile.

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se l'estensione hash supporta SHA256. Questo algoritmo è richiesto da Ampache.

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se stai eseguendo almeno la versione minima di PHP richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se l'estensione GD è abilitata. Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se l'estensione JSON è abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se l'estensione PDO è abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the SimpleXML extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se l'estensione SimpleXML è abilitata. Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether you have the cURL extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
it_IT: Questo verifica se hai l'estensione cURL abilitata. Questo non è strettamente necessario, ma può portare a una migliore esperienza.

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se hai l'estensione hash abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se hai l'estensione iconv abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the intl extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Questo verifica se hai l'estensione intl abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
it_IT: Verifica se l'estensione della sessione è abilitata. Questa estensione è richiesta da Ampache.

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
it_IT: Questo verifica se hai l'estensione zlib abilitata. Questo non è strettamente necessario, ma può comportare una migliore esperienza (download zip).

en: This will disable the Catalog module
it_IT: Questo disabiliterà il modulo Catalogo

en: This will disable the Localplay module
it_IT: Questo diabiliterà il modulo Localplay

en: This will disable the Plugin and remove your settings
it_IT: Questo disabiliterà il Plugin e resetterà le tue impostazioni

en: This will disable the user "%s"
it_IT: Questo disabiliterà l'utente "%s"

en: This will enable the user "%s"
it_IT: Questo abiliterà l'utente "%s"

en: This will permanently delete the ACL "%s"
it_IT: Questo eliminerà definitivamente l'ACL "%s"

en: This will permanently delete the user "%s"
it_IT: Questo elimierà permanentemente l'utente %s

en: This will permanently delete your Catalog
it_IT: Questo cancellerà per sempre il tuo catalogo

en: This will replace your existing API key
it_IT: Questo rimpiazzerà la tua API key esistente

en: This will replace your existing RSS token. Feeds with the old token might not work properly
it_IT: Questo sovrascriverà il tuo token RSS esistente. I feed con il vecchio token potrebbero non funzionare correttamente

en: Tibetan
it_IT: Tibetano

en: Time
it_IT: Durata

en: Timeline
it_IT: Sequenza temporale

en: Title
it_IT: Titolo

en: To begin using your account, you must verify your e-mail address by vising the following link:
it_IT: Per cominciare ad usare il tuo account, devi verificare la tua mail visitando il seguente link:

en: Toggle Artwork
it_IT: Attiva/Disattiva copertina

en: Top Rated
it_IT: Più votati

en: Top Tracks
it_IT: Migliori tracce

en: Top menu
it_IT: Menu in alto

en: Total Media: [%s]
it_IT: Media Totali: [%s]

en: Total Time: [%s] Total Media: [%s] Media Per Second: [%s]
it_IT: Tempo Totale: [%s] Media Totali: [%s] Media Per Secondo: [%s]

en: Track
it_IT: Traccia

en: Track (0 padded)
it_IT: Traccia (0 padded)

en: Track ID not found in playlist
it_IT: ID traccia non trovato nella playlist

en: Track MusicBrainzID
it_IT: MusicBrainzID della Traccia

en: Transcoding allows you to convert music from one encoding to another. Ampache supports on the fly transcoding of any file type based on user, player, IP address or available bandwidth. In order to transcode, Ampache takes advantage of existing binary applications such as ffmpeg. In order for transcoding to work you must first install the supporting applications and ensure that they are executable by the web server.
it_IT: La transcodifica consente di convertire la musica da una codifica a un'altra. Ampache supporta la transcodifica immediata di qualsiasi tipo di file in base a utente, lettore, indirizzo IP o larghezza di banda disponibile. Per transcodificare, Ampache sfrutta le applicazioni binarie esistenti come ffmpeg. Affinché la transcodifica funzioni, è necessario prima installare le applicazioni di supporto e assicurarsi che siano eseguibili dal server web.

en: Translation failure, stripping non-valid characters
it_IT: Fallimento della traduzione, rimozione dei caratteri non validi

en: Trending
it_IT: Di tendenza

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Twitter share
it_IT: Condivisione twitter

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type of Catalog (optional)
it_IT: Tipo del Catalogo (opzionale)

en: UPnP Active Instance
it_IT: UPnP Istanza attiva

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
it_IT: UPnP backend disattivato. Broadcast saltato.

en: UPnP broadcast...
it_IT: Trasmissione UPnP

en: URL is invalid, must be http:// or https://
it_IT: URL invalido, deve essere http:// o https://

en: URL shorteners on shared links with Bit.ly
it_IT: URL shorteners nei link condivisi con Bit.ly

en: URL shorteners on shared links with YOURLS
it_IT: URL shorteners nelle condivisioni con YOURLS

en: Ukrainian
it_IT: Ucraino

en: Unable to add Song - %s
it_IT: Impossibile aggiungere la canzone - %s

en: Unable to change to directory: %s
it_IT: impossibile cambiare directory: %s

en: Unable to connect to localplay controller
it_IT: Impossibile connettersi al controller locale

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
it_IT: Impossibile connettersi al database, controlla la tua configurazione Ampache

en: Unable to connect to the database: %s
it_IT: Impossibile connetersi al database: %s

en: Unable to create a local account
it_IT: Impossibile creare un account locale

en: Unable to create the database: %s
it_IT: Impossibile creare il database: %s

en: Unable to create the user "%1$s" with permissions to "%2$s" on "%3$s": %4$s
it_IT: Impossibile creare l'utente "%1$s" Con il permesso di "%2$s" in "%3$s": %4$s

en: Unable to delete this Label.
it_IT: Impossibile eliminare questa etichetta

en: Unable to disable the Catalog module.
it_IT: Non è stato possibile disabilitare il modulo Catalogo

en: Unable to get the filesize for "%s"
it_IT: Impossibile rilevare la grandezza del file per "%s"

en: Unable to grant permissions to "%1$s" for the user "%2$s" on "%3$s": %4$s
it_IT: Impossibile di dare il permesso di "%1$s" per l'utente "%2$s" in "%3$s": %4$s

en: Unable to insert song - %s
it_IT: Impossibile inserire canzone - %s

en: Unable to install this Plugin
it_IT: Non è stato possibile installare questo Plugin

en: Unable to open
it_IT: Impossibile da aprire

en: Unable to open `%s` for writing
it_IT: Impossibile aprire `%s` per scrivere

en: Unable to open: %s
it_IT: Impossibile da aprire: %s

en: Unable to query the database, check your Ampache config
it_IT: Impossibile interrogare il database, Controlla la configurazione di Ampache

en: Unable to write to `%s`
it_IT: Impossibile scrivere in `%s`

en: Unauthorized
it_IT: Non autorizzato

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
it_IT: Tentativo di accesso non autorizzato alla API - ACL Errore

en: Unbroadcast
it_IT: Disabilita Broadcast

en: Unfollow
it_IT: Non seguire

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown %s
it_IT: Sconosciuto %s

en: Unknown (Orphaned)
it_IT: Sconosciuto (Orfano)

en: Unknown Artist
it_IT: Artista Sconosciuto

en: Unknown user
it_IT: Utente sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unplayed
it_IT: Mai ascoltato

en: Unsupported
it_IT: Non supportato

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update /tmp/some-file.mp3 in the catalog `some-catalog`
it_IT: Aggiorna /tmp/some-file.mp3 nel catalogo `some-catalog`

en: Update Account
it_IT: Aggiorna account

en: Update All
it_IT: Aggiorna tutti

en: Update All File Tags
it_IT: Aggiorna tutti i file Tags

en: Update File Tags
it_IT: Aggiorna i tag dei file

en: Update Instance
it_IT: Aggiorna istanza

en: Update Preferences
it_IT: Aggiorna impostazioni

en: Update User
it_IT: Aggiorna utente

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
it_IT: Aggiorna le informazioni degli artisti e trova artisti simili da last.fm

en: Update available
it_IT: Aggiornamento disponibile

en: Update existing files in: %s
it_IT: Aggiorna file esistente in: %s

en: Update failed
it_IT: Aggiornamento fallito

en: Update from tags
it_IT: Aggiorna dai Tags

en: Update from tags complete
it_IT: Aggiornamento dai tag completato

en: Update local object metadata using external plugins
it_IT: Aggiorna i metadati degli oggetti locali utilizzando plug-in esterni

en: Update the database
it_IT: Aggiorna il Database

en: Update the database collation and charset
it_IT: Aggiorna le regole di confronto del database e il set di caratteri

en: Update the database to the latest version
it_IT: Aggiorna il database all'ultima verione

en: Update the local catalog called `some-catalog`
it_IT: Aggiorna il catalogo locale chiamato `some-catalog`

en: Update the object cache tables
it_IT: Aggiorna le tabelle della cache degli oggetti

en: Update the path of `some-catalog` to /new/path
it_IT: aggiorna il percorso di `some-catalog` in /new/path

en: Update your current config file automatically
it_IT: Aggiorna automaticamente il tuo attuale file di configurazione

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Updated song: "%s"
it_IT: Brani aggiornati: "%s"

en: Updating Ampache sources with `
it_IT: Aggiorna i sorgenti di Ampache con `

en: Updating dependencies with `
it_IT: Aggiorna le dipendenze con `

en: Updating the %s Catalog
it_IT: Aggiornando il catalogo %s

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Upload
it_IT: Carica

en: Uploaded by
it_IT: Caricato da

en: Uploads
it_IT: Caricamenti

en: Use DAAP backend
it_IT: Usa backend DAAP

en: Use Subsonic backend
it_IT: usa il backend di Subsonic

en: Use UPnP backend
it_IT: Usa backend UPnP

en: Use WebDAV backend
it_IT: usa il backend WebDAV

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
it_IT: Usa l'alfabeto quando navighi [object_type]

en: Use of cookies by Ampache
it_IT: Utilizzo dei cookies da parte di Ampache

en: Use pages when browsing [object_type] objects
it_IT: usa le pagine quando navighi [object_type]

en: User
it_IT: Utente

en: User Access Level
it_IT: Livello accesso utente

en: User Activated
it_IT: Utente attivato

en: User Agreement
it_IT: Consenso utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User ID and secret are required for SoundCloud Catalogs
it_IT: User ID esecret sono richiesti per i cataloghi SoundCloud

en: User Properties
it_IT:  
    Proprietà utente

en: User Tools
it_IT: Strumenti utante

en: User avatar
it_IT: Avatar dell'Utente

en: User creation failed
it_IT: Creazione dell'utente fallita

en: User is Offline Now
it_IT: L'utente è adesso offline

en: User is Online Now
it_IT: L'utente è adesso online

en: User is already logged in
it_IT: L'utente è già loggato

en: User preferences updated successfully
it_IT: Le preferenze dell'utente sono state aggiornate con successo

en: User updated successfully
it_IT: Utente aggiornato con successo

en: User's avatars from Gravatar
it_IT: Avatar utenti da Gravatar

en: User_id not found
it_IT: User_id non trovato

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username is required
it_IT: È necessario un Username

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users avatar's with Libravatar
it_IT: Gli avatar degli utenti con Libravatar

en: Using: %1$s AND %2$s for file pattern matching
it_IT: Impostato: %1$s E %2$s per la corrispondenza dei modelli dei file

en: VLC Active Instance
it_IT: VLC istanza attiva

en: Validation Failed
it_IT: Validazione fallita

en: Value
it_IT: Valore

en: Various
it_IT: Vari

en: Verified
it_IT: Virificato

en: Verify
it_IT: Verifica

en: Verify All
it_IT: Verifica tutti

en: Verify Catalog
it_IT: Verifica catalogo

en: Version
it_IT: Versione

en: Version: %s
it_IT: Versione: %s

en: Video Edit
it_IT: Modifica video

en: Video Information
it_IT: Informazioni Video

en: Video has been deleted
it_IT: Il video è stato cancellato

en: Videos
it_IT: Video

en: Videos of the Moment
it_IT: Video del momento

en: Vietnamese
it_IT: Vietnamita

en: View
it_IT: Visualizza

en: View License
it_IT: Visualizza licenza

en: View changes
it_IT: Visualizza le modifiche

en: View on MusicBrainz
it_IT: Guarda su MusicBrainz

en: Visualizer
it_IT: Visualizzatore

en: Visualizer full-screen
it_IT: Visualizzatore tutto schermo

en: Vote added
it_IT: Voto aggiunto

en: Votes
it_IT: Voti

en: WARNING
it_IT: ATTENZIONE

en: Wanted
it_IT: Ricercati

en: Wanted Albums
it_IT: Album desiderati

en: Web Installation
it_IT: Installazione Web

en: Web Interface
it_IT: Interfaccia web

en: Web Path
it_IT: Percorso Web

en: Web Player
it_IT: Player web

en: Web Player browser notifications
it_IT: Notifiche nel browser Web Player

en: Web Player browser notifications timeout (seconds)
it_IT: Notifiche del browser Web Player timeout (secondi)

en: Website
it_IT: Sito web

en: Website Title
it_IT: Titolo sito web

en: When you love a track, flag the album and artist
it_IT: Quando ami una traccia, contrassegna l'album e l'artista

en: Write
it_IT: Scrivi

en: Write New Config
it_IT: Scrivi la nuova configurazione

en: Wrong library item type.
it_IT: Tipo di elemento della libreria errato.

en: Wrong object type
it_IT: Tipo di oggetto errato

en: Wrong target Catalog type
it_IT: Il tipo di catalogo di destinazione è sbagliato

en: XBMC Active Instance
it_IT: XBMC Istanza attiva

en: YOURLS domain name
it_IT: YOURLS nome dominio

en: Year
it_IT: Anno

en: Year Formed
it_IT: Anno formato

en: Year ascending
it_IT: Anno crescente

en: Year descending
it_IT: Anno decrescente

en: Yes
it_IT: Si

en: You can also embed this share as a web player into your website, with the following HTML code:
it_IT: Puoi anche incorporare questa condivisione come web player nel tuo sito web, con il seguente codice HTML:

en: You can log in at the following address %s
it_IT: Puoi fare il login al seguente indirizzo %s

en: You can now start sharing the following URL:
it_IT: Adesso puoi cominciare a condividere il seguente URL:

en: You didn't select any disabled Songs
it_IT: Non è stato selezionato alcun brano disabilitato

en: You do not have permission to write to this file or folder
it_IT: Non hai l'autorizzazione per scrivere su questo file o cartella

en: You entered an invalid e-mail address
it_IT: Hai immesso un indirizzo e-mail non valido

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
it_IT: È stato rediretto su questa pagina perchè ha provato di accedere a una funzione disattivata nella demo.

en: You have been redirected to this page because you do not have access to this function
it_IT: Sei stato rediretto in questa pagina perchè non hai accesso a questa funzione

en: You have requested a Song that does not exist.
it_IT: Hai richiesto un brano che non esiste.

en: You have requested an Album that does not exist.
it_IT: Hai richiesto un Album che non esiste

en: You have requested an Artist that does not exist.
it_IT: Hai richiesto un Artista che non esiste

en: You just received a new shout from %1$s on your content %2$s
it_IT: Hai appena rievuto un nuovo shout da %1$s nel tuo contenuto %2$s

en: You may have reached this page because Ampache was unable to load the required dependencies
it_IT: Potresti essere arrivato a questa pagina perché Ampache non è stato in grado di caricare le dipendenze richieste

en: You may have reached this page because a configuration error has occurred. Debug information is below.
it_IT: Potresti essere arrivato a questa pagina perché si è verificato un errore di configurazione. Le informazioni di debug sono riportate di seguito.

en: You may have reached this page because your %s configuration file was not parsable
it_IT: Potresti aver raggiunto questa pagina perché il tuo %s file di configurazione non era analizzabile

en: You must accept the user agreement
it_IT: Devi accettare i termini e condizioni

en: You must enter a Username
it_IT: Devi inserire un'username

en: You must enter a password
it_IT: Devi inserire una password

en: You need at least one active Administrator account
it_IT: Devi avere almeno un account da amministratore attivo

en: You received a new private message from %s.
it_IT: Hai ricevuto un nuovo messaggio privato da %s.

en: You will be automatically redirected in 10 seconds.
it_IT: Sarai rediretto automaticamente in 10 secondi.

en: Your Access Control List has been updated
it_IT: La tua ACL è stata aggiornata

en: Your Access List entry has been removed
it_IT: La tua Access List è stata rimossa

en: Your Ampache config file is out of date!
it_IT: Il tuo file di configurazione è obsoleto!

en: Your Passwords don't match
it_IT: Password errata

en: Your account has been created
it_IT: Il tuo account è stato creato

en: Your account has been updated
it_IT: Il tuo account è stato aggiornato

en: Your account has not been updated
it_IT: Il tuo account non è stato aggiornato

en: Your browser doesn't support this feature.
it_IT: Il tuo browser non supporta questa funzione

en: Your cache has been cleared successfully
it_IT: La cache è stata cancellata con successo

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
it_IT: Il tuo database e le tabelle associate sono stati aggiornati per combaciare con la codifica di caratteri attualmente configurata

en: Your e-mail has been sent
it_IT: La tua e-mail è stata inviata

en: Your e-mail has not been sent
it_IT: La tua e-mail non è stata inviata

en: Your new Access Control List(s) have been created
it_IT: Il nuovo Access Control List è stato creato

en: Your search has been saved as a Playlist with the name %s
it_IT: La tua ricerca è stata salvata come playlist con il nome %s

en: Your search has been saved as a Smart Playlist with the name %s
it_IT: La tua ricerca è stata salvata come playlist inteligente con il nome %s

en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
it_IT: Il tuo server web ha accesso in lettura ai file "%1$s" e "%2%s"

en: Yourself
it_IT: te stesso

en: Zlib Support
it_IT: Supporto Zlib

en: after
it_IT: dopo

en: after (x) days ago
it_IT: dopo di  (x) giorni fa

en: all rules
it_IT: tutte le regole

en: any rule
it_IT: ogni regola

en: before
it_IT: prima

en: before (x) days ago
it_IT: prima di (x) giorni fa

en: by
it_IT: di

en: channel/.htaccess action
it_IT: channel/.htaccess azione

en: channel/.htaccess configured?
it_IT: channel/.htaccess è configurato?

en: channel/.htaccess exists?
it_IT: channel/.htaccess esiste?

en: commented on
it_IT: ha commentato su

en: config/ampache.cfg.php action
it_IT: config/ampache.cfg.php azione

en: config/ampache.cfg.php configured?
it_IT: config/ampache.cfg.php  è configurato?

en: config/ampache.cfg.php exists?
it_IT: config/ampache.cfg.php esiste?

en: contains
it_IT: contiene

en: day | days
it_IT[0]: giorno
it_IT[1]: giorni
it_IT[2]: giorni

en: did something on
it_IT: ha fatto qualcosa

en: does not contain
it_IT: non contiene

en: does not equal
it_IT: non è uguale

en: does not match regular expression
it_IT: non corrisponde all'espressione regolare

en: does not sound like
it_IT: Non suona come

en: ends with
it_IT: finisce con

en: equals
it_IT: uguale

en: favorited
it_IT: preferito

en: has loved
it_IT: ha amato

en: has not rated
it_IT: Non ha recensito

en: has rated 1 star
it_IT: Ha recensito 1 Stella

en: has rated 2 stars
it_IT: Ha recensito 2 Stelle

en: has rated 3 stars
it_IT: Ha recensito 3 Stelle

en: has rated 4 stars
it_IT: Ha recensito 4 Stelle

en: has rated 5 stars
it_IT: Ha recensito 5 Stelle

en: hour | hours
it_IT[0]: ora
it_IT[1]: ore
it_IT[2]: ore

en: is
it_IT: è

en: is false
it_IT: è falso

en: is greater than
it_IT: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it_IT: è maggiore o uguale a

en: is less than
it_IT: è minore di

en: is less than or equal to
it_IT: è minore o uguale a

en: is not
it_IT: non è

en: is true
it_IT: è vero

en: matches regular expression
it_IT: corrisponde all'espressione regolare

en: minutes
it_IT: minuti

en: not rated yet
it_IT: Non ancora valutata

en: of
it_IT: di

en: on
it_IT: acceso

en: php-iconv is required for this functionality, quitting
it_IT: php-iconv è richiesto per questa funzionalità, uscita in corso

en: play/.htaccess action
it_IT: play/.htaccess azione

en: play/.htaccess configured?
it_IT: play/.htaccess  è configurato?

en: play/.htaccess exists?
it_IT: play/.htaccess esiste?

en: played
it_IT: riprodotta

en: required
it_IT: Richiesto

en: rest/.htaccess configured?
it_IT: rest/.htaccess  è configurato?

en: rest/.htaccess exists?
it_IT: rest/.htaccess esiste?

en: sounds like
it_IT: Suona come

en: started to follow
it_IT: ha cominciato a seguire

en: starts with
it_IT: inizia con

en: uploaded
it_IT: caricato
