Ampache - en to id_ID translation catalogue (1702 entries)

en: "%s" does not match site charset
id_ID: "%s" tidak cocok dengan charset situs

en: "ampache.cfg.php" is writable
id_ID: "ampache.cfg.php" dapat ditulis

en: "ampache.cfg.php.dist" is readable
id_ID: "ampache.cfg.php.dist" dapat dibaca

en: "ampache.sql" is readable
id_ID: "Ampache.sql" dapat dibaca

en: # Items
id_ID: # Item

en: # Played
id_ID: # Dimainkan

en: # Played or Skipped
id_ID: # Dimainkan atau dilewati

en: # Skipped
id_ID: # Berjalan

en: # episodes to download when new episodes are available
id_ID: # Episode untuk diunduh saat episode baru tersedia

en: # latest episodes to keep
id_ID: # Episode terbaru untuk disimpan

en: %1$s %2$s (Smart Playlist)
id_ID: %1$s %2$s (daftar putar pintar)

en: %1$s (%2$s) has been created
id_ID: %1$s (%2$s) telah dibuat

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
id_ID: %1$s telah dibuat dengan tingkat akses %2$s

en: %d day ago | %d days ago
id_ID[0]: %d hari yang lalu

en: %d decade ago | %d decades ago
id_ID[0]: %d dekade yang lalu

en: %d file removed. | %d files removed.
id_ID[0]: %d berkas dihapus.

en: %d file updated. | %d files updated.
id_ID[0]: %d berkas dipebarui.

en: %d hour | %d hours
id_ID[0]: %d jam

en: %d hour ago | %d hours ago
id_ID[0]: %d jam yang lalu

en: %d minute | %d minutes
id_ID[0]: %d menit

en: %d minute ago | %d minutes ago
id_ID[0]: %d menit yang lalu

en: %d month ago | %d months ago
id_ID[0]: %d bulan yang lalu

en: %d second ago | %d seconds ago
id_ID[0]: %d detik yang lalu

en: %d time | %d times
id_ID[0]: %dkali

en: %d week ago | %d weeks ago
id_ID[0]: %d minggu yang lalu

en: %d year ago | %d years ago
id_ID[0]: %d tahun yang lalu

en: %s (%s) has been disabled
id_ID: %s (%s) telah dinonaktifkan

en: %s (%s) has been enabled
id_ID: %s (%s) telah diaktifkan

en: %s (%s) updated
id_ID: %s (%s) diperbarui

en: %s - Update
id_ID: %s - pembaruan

en: %s IP History
id_ID: Riwayat IP %s

en: %s Playlist
id_ID: Daftar Putar %s

en: %s Song added | %s Songs added
id_ID[0]: %s Lagu ditambahkan

en: %s has been deleted
id_ID: %s telah dihapus

en: %s of 5
id_ID: %s dari 5

en: %s song was found | %s songs were found
id_ID[0]: %s lagu telah ditemukan

en: (e.g. '2001', '2001-2005')
id_ID: (mis. '2001', '2001-2005')

en: (no leading or ending '/')
id_ID: (tanpa awalan atau akhiran '/')

en: 0 Stars
id_ID: 0 Bintang

en: 1 Star
id_ID: 1 bintang

en: 2 Stars
id_ID: 2 bintang

en: 3 Stars
id_ID: 3 Bintang

en: 4 Stars
id_ID: 4 Bintang

en: 5 Stars
id_ID: 5 Bintang

en: 7digital consumer key
id_ID: Kunci Konsumen 7Digital

en: 7digital secret
id_ID: Rahasia 7Digital

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
id_ID: Sebuah server MySQL dengan nama pengguna dan kata sandi yang dapat membuat/modifikasi database

en: A Username is required
id_ID: Nama pengguna diperlukan

en: A new License has been created
id_ID: Lisensi baru telah dibuat

en: A new user API Key has been generated
id_ID: Kunci API pengguna baru telah dihasilkan

en: A new user RSS token has been generated
id_ID: Token RSS pengguna baru telah dihasilkan

en: A new user has been enabled. %s
id_ID: Pengguna baru telah diaktifkan. %s

en: A new user has registered, the following values were entered:
id_ID: "Pengguna baru telah mendaftar, nilai berikut yang telah dimasukkan:

en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
id_ID: Seorang pengguna dari "%1$s" telah meminta atur ulang kata sandi untuk "%2$s"

en: API Call Delay
id_ID: Tunda Panggilan API

en: API Call Delay is the delay inserted between repeated requests to Seafile (such as during an Add or Clean action) to accommodate Seafile's Rate Limiting.
id_ID: Tunda panggilan API adalah penundaan yang dimasukkan antara permintaan berulang ke Seafile (seperti selama Tindakan Tambah atau Bersihkan) untuk mengakomodasi batas tingkat Seafile.

en: API Call Delay must have a numeric value
id_ID: Penundaan Panggilan API harus memiliki nilai numerik

en: API Documentation
id_ID: Dokumentasi API

en: API Error: Couldn't connect to SoundCloud.
id_ID: Kesalahan API: Tidak dapat terhubung ke SoundCloud.

en: API Error: Couldn't get song list.
id_ID: Kesalahan API: Tidak dapat mengambil daftar lagu.

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
id_ID: Keslahan API: tidak dapat terhubung ke Dropbox.

en: API key
id_ID: Kunci API

en: Accept
id_ID: Menerima

en: Access Control
id_ID: Kontrol Akses

en: Access Control Entries
id_ID: Entri Kontrol Akses

en: Access Control not Enabled
id_ID: Kontrol akses tidak diaktifkan

en: Access Denied
id_ID: Akses Ditolak

en: Access Level
id_ID: Tingkat akses

en: Access Token
id_ID: Akses Token

en: Account
id_ID: Akun

en: Account enabled at %s
id_ID: Akun diaktifkan pada %s

en: Account is disabled, please contact the administrator
id_ID: Akun dinonaktifkan, silakan hubungi administrator

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Active Instance
id_ID: Instance aktif

en: Active Playlist
id_ID: Daftar putar aktif

en: Activity
id_ID: Aktivitas

en: Add
id_ID: Tambah

en: Add ACL
id_ID: Tambahkan ACL

en: Add API / RPC Host
id_ID: Tambah Host API / RPC

en: Add Access Control List
id_ID: Tambah Daftar Kontrol Akses

en: Add All
id_ID: Tambahkan semua

en: Add All to Temporary Playlist
id_ID: Tambahkan Semua ke Daftar Putar Sementara

en: Add All to playlist
id_ID: Tambahkan Semua ke daftar putar

en: Add Another Rule
id_ID: Tambahkan aturan lain

en: Add Catalog
id_ID: Tambah Katalog

en: Add Current Host
id_ID: Tambah Host Saat Ini

en: Add Instance
id_ID: Tambah Instance

en: Add Label
id_ID: Tambah Label

en: Add Local Network Definition
id_ID: Tambah Definisi Jaringan Lokal

en: Add Localplay Instance
id_ID: Tambahkan Instance Putarlokal

en: Add New
id_ID: Tambah baru

en: Add Radio Station
id_ID: Tambah Stasiun Radio

en: Add Smart Playlist
id_ID: Tambahkan daftar putar pintar

en: Add User
id_ID: Tambahkan pengguna

en: Add Vote
id_ID: Tambah Voting

en: Add a User
id_ID: Tambahkan pengguna

en: Add a User with the name `some-user`
id_ID: Tambahkan pengguna dengan nama `beberapa-pengguna`

en: Add dynamic items
id_ID: Tambah item dinamis

en: Add new files from: %s
id_ID: Tambahkan berkas baru dari: %s

en: Add tags to sub albums and sub songs
id_ID: Tambahkan tag ke sub album dan sub lagu

en: Add tags to sub episodes
id_ID: Tambah tag ke sub episode

en: Add tags to sub songs
id_ID: Tambah tag ke sub lagu

en: Add to All
id_ID: Tambahkan ke Semua

en: Add to New Playlist
id_ID: Tambah ke Daftar Putar Baru

en: Add to Temporary Playlist
id_ID: Tambah ke Daftar Putar Sementara

en: Add to playlist
id_ID: Tambah ke daftar putar

en: Add to wanted list
id_ID: Tambahkan ke daftar yang diinginkan

en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: Added to playlist
id_ID: Ditambahkan ke daftar putar

en: Adding a new song: %s
id_ID: Menambahkan sebuah lagu baru: %s

en: Addition Time
id_ID: Waktu Tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Admin Disabled
id_ID: Admin dinonaktifkan

en: Admin-Catalog
id_ID: Katalog admin

en: Admin-Mail Users
id_ID: Pengguna Admin - Mail

en: Admin-Manage Access Lists
id_ID: Daftar Akses Kelola Admin

en: Admin-Manage Modules
id_ID: Modul Manajer Admin

en: Admin-Site Preferences
id_ID: Preferensi Admin - Situs

en: Admin-User Management
id_ID: Manajemen Pengguna Admin

en: Administrative user creation failed: %s
id_ID: Pembuatan pengguna administrasi gagal : %s

en: Advanced Add
id_ID: Tambah Lanjutan

en: Advanced Share
id_ID: Bagikan pintar

en: Afrikaans
id_ID: Afrika

en: After creating the Catalog, you must 'Make it ready' on the Catalog table.
id_ID: Setelah membuat katalog, Anda harus 'membuatnya siap' di atas meja katalog.

en: Agent
id_ID: Agen

en: Ajax page load
id_ID: Beban Halaman Ajax

en: Albanian
id_ID: Bahasa Albania

en: Album - Default sort
id_ID: Album - Sortir default

en: Album - Group multiple disks
id_ID: Album - grup beberapa disk

en: Album - Group per release type
id_ID: Album - grup per jenis rilis

en: Album Art
id_ID: Sampul Album

en: Album Art Dump Complete
id_ID: Dump KaryaSeni Album Selesai

en: Album Artist
id_ID: Artis Album

en: Album Edit
id_ID: Edit Album

en: Album MBID
id_ID: Album Mbid

en: Album MusicBrainzID
id_ID: Album musicbrainzid

en: Albums
id_ID: Album

en: Albums of the Moment
id_ID: Album Saat Ini

en: All
id_ID: Semua

en: All Now Playing data has been cleared
id_ID: Semua sekarang memainkan data telah dihapus

en: All Playlists
id_ID: Semua Daftar Putar

en: All files would be removed. Doing nothing
id_ID: Semua berkas akan dihapus. Tidak melakukan apa-apa

en: Allow Democratic Play
id_ID: Biarkan permainan demokrasi

en: Allow Download
id_ID: Izinkan Unduh

en: Allow Downloads
id_ID: Izinkan Unduhan

en: Allow E-mail notifications
id_ID: Izinkan pemberitahuan email

en: Allow Geolocation
id_ID: Izinkan geolokasi

en: Allow Localplay Play
id_ID: Izinkan permainan Localplay

en: Allow Localplay Set to False
id_ID: Biarkan LocalPlay diatur ke False

en: Allow Share
id_ID: Izinkan Bagikan

en: Allow Stream
id_ID: Izinkan Stream

en: Allow Streaming
id_ID: Izinkan Streaming

en: Allow Transcoding
id_ID: Izinkan Transcoding

en: Allow Video Features
id_ID: Izinkan fitur video

en: Allow user uploads
id_ID: Izinkan Pengunggahan Pengguna

en: Allow users to edit uploaded songs
id_ID: Izinkan pengguna untuk mengedit lagu-lagu yang diunggah

en: Allow users to remove uploaded songs
id_ID: Izinkan pengguna untuk menghapus lagu-lagu yang diunggah

en: Allowed file type
id_ID: Jenis berkas yang diizinkan

en: Alphabet
id_ID: Alfabet

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
id_ID: Penjelajahan alfabet secara default untuk item perpustakaan berikut (album, artis, ...)

en: Always
id_ID: Selalu

en: Amazon Access Key ID
id_ID: Id kunci akses Amazon

en: Amazon Secret Access Key
id_ID: Kunci Akses Rahasia Amazon

en: Amazon art search
id_ID: Pencarian Seni Amazon

en: Amazon associate tag
id_ID: Tag Associate Amazon

en: Amazon base url
id_ID: URL dasar Amazon

en: Amazon max results pages
id_ID: Halaman Hasil Amazon Max

en: Amharic
id_ID: Amharik

en: Ampache -- Config Debug Page
id_ID: Halaman Debug Ampache - Konfigurasi

en: Ampache :: For the Love of Music - Installation
id_ID: Ampache :: Untuk Kecintaan Pada Musik - Pemasangan

en: Ampache ASX Playlist
id_ID: Daftar Putar Ampache ASX

en: Ampache Configuration Parse Error
id_ID: Kesalahan Parse Konfigurasi Ampache

en: Ampache Cron
id_ID: Cron Ampache

en: Ampache Database Password
id_ID: Kata sandi database Ampache

en: Ampache Database User Password
id_ID: Kata Sandi Pengguna Database Ampache

en: Ampache Database Username
id_ID: Nama Pengguna Database Ampache

en: Ampache Debug
id_ID: Debug Ampache

en: Ampache Error Page
id_ID: Halaman Kesalahan Ampache

en: Ampache Update
id_ID: Pembaruan Ampache

en: Ampache Wiki
id_ID: WikiAmpache

en: Ampache XSPF Playlist
id_ID: Daftar Putar XSPF Ampache

en: Ampache is configured for personal use with the best features.
id_ID: Ampache dikonfigurasi untuk penggunaan pribadi dengan fitur-fitur terbaik.

en: Ampache is more than only a web interface. Several backends are implemented to ensure you can stream your media to any player.
id_ID: Ampache lebih dari sekadar sebuah antarmuka web. Beberapa backend diimplementasikan untuk memastikan Anda dapat melakukan streaming media ke pemutar mana pun.

en: Ampache places cookies on your computer to help make this website better.
id_ID: Ampache menempatkan cookie di komputer Anda untuk membantu membuat situs web ini lebih baik.

en: Ampache session
id_ID: Sesi Ampache

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
id_ID: Nama pengguna sesi Ampache (jika ter-otentikasi, hanya informasi)

en: An Invalid IPv4 / IPv6 Address was entered
id_ID: Alamat IPv4/IPv6 yang tidak valid dimasukkan

en: An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
id_ID: Kunci aktivasi telah dikirim ke alamat email yang Anda berikan. Silakan periksa email Anda untuk informasi lebih lanjut

en: Another User
id_ID: Pengguna lain

en: Another User (Album)
id_ID: Pengguna lain (album)

en: Another User (Artist)
id_ID: Pengguna lain (artis)

en: Any searchable text
id_ID: Teks yang dapat dicari

en: Anywhere
id_ID: Di mana saja

en: Apply to All
id_ID: Terapkan ke semua

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Aragonese
id_ID: Aragon

en: Are You Sure?
id_ID: Apakah Anda yakin?

en: Armenian
id_ID: Armenia

en: Art
id_ID: Sampul

en: Art Search
id_ID: Pencarian Sampul

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
id_ID: Seni tidak dapat ditemukan pada saat ini. Ini mungkin karena menulis kesalahan akses, atau berkas itu tidak diterima dengan benar

en: Art file failed size check
id_ID: Berkas Art Gagal Ukuran Centang

en: Art file failed to insert, check the dimensions are correct.
id_ID: Berkas seni gagal menyisipkan, periksa dimensi yang benar.

en: Art files written: %d
id_ID: Berkas SampulKarya ditulis: %d

en: Art has been added
id_ID: Seni telah ditambahkan

en: Art information has been removed from the database
id_ID: Informasi seni telah dihapus dari database

en: Artist
id_ID: Artis

en: Artist Art Search
id_ID: Pencarian Sampul Artis

en: Artist Edit
id_ID: Edit Artis

en: Artist MBID
id_ID: Artis Mbid

en: Artist MusicBrainzID
id_ID: Artis musicbrainzid

en: Artist photos from Flickr
id_ID: Foto artis dari Flickr

en: Artist slideshow inactivity time
id_ID: Artist slideshow tidak aktif waktu

en: Artists
id_ID: Artis

en: Association
id_ID: Asosiasi

en: Asx
id_ID: ASX

en: Attempting to Transcode to "%s"
id_ID: Mencoba transcode ke "%s"

en: Audio Bitrate
id_ID: Audio bitrate

en: Authentication Required
id_ID: Otentikasi Diperlukan

en: Author
id_ID: Penulis

en: Authorize Flash Web Player
id_ID: Otorisasi Flash Web Player

en: Authorize HTML5 Web Player
id_ID: Otorisasi Pemutar Web HTML5

en: Authorize JavaScript decoder (Aurora.js) in Web Player
id_ID: Otorisasi Decoder JavaScript (Aurora.js) di Web Player

en: Auto-inserted Fields
id_ID: Baris Otomatis Sisip

en: Auto-pause between tabs
id_ID: Jeda otomatis antara tab

en: AutoUpdate last check time
id_ID: Waktu periksa terakhir Autoupdate

en: AutoUpdate last version from last check
id_ID: Autoupdate versi terakhir dari cek terakhir

en: AutoUpdate last version from last check is newer
id_ID: Autoupdate versi terakhir dari cek terakhir lebih baru

en: Automatically authenticate users
id_ID: Otentikasi pengguna secara otomatis

en: Automatically download accepted Wanted List albums with Headphones
id_ID: Otomatis mengunduh album daftar yang diterima yang diterima dengan headphone

en: Avatar has been deleted
id_ID: Avatar telah dihapus

en: Azerbaijani
id_ID: Azerbaijan

en: Bad Request
id_ID: Permintaan yang buruk

en: Bad Request: %s
id_ID: Permintaan Buruk: %s

en: Base Playlist
id_ID: Daftar Putar Dasar

en: Basque
id_ID: Baskui

en: Batch download
id_ID: Unduh masal

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
id_ID: Katalog bit dipilih, tetapi tidak ada berkas db bit yang disediakan

en: Beets Database File
id_ID: Berkas basis data bit

en: Beets Server URI
id_ID: Bits Server URI

en: Belarusian
id_ID: Belarusia

en: Bengali
id_ID: Benggala

en: Bit.ly API key
id_ID: Kunci API Bit.ly

en: Bit.ly Username
id_ID: Bit.ly username

en: Bosnian
id_ID: Bosnia

en: Broadcast
id_ID: Siaran

en: Broadcast Edit
id_ID: Siaran Edit

en: Broadcast has been deleted
id_ID: Siaran telah dihapus

en: Broadcast web player by default
id_ID: Broadcast Web Player secara default

en: Broadcasts
id_ID: Siaran

en: Browse
id_ID: Telusuri

en: Browse Ampache...
id_ID: Telusuri Ampache...

en: Browse Music
id_ID: Jelajahi Musik

en: Browse Users
id_ID: Telusuri pengguna

en: Browse was not found or expired, try reloading the page
id_ID: Browse tidak ditemukan atau kadaluwarsa, cobalah memuat ulang halaman

en: Build Playlists from Playlist Files. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)
id_ID: Buat Daftar Putar dari Berkas Daftar Putar. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)

en: Bulgarian
id_ID: Bulgaria

en: Burmese
id_ID: Birma

en: By logging in you agree to the use of cookies while using this site.
id_ID: Dengan masuk/login, Anda menyetujui penggunaan cookie saat menggunakan situs ini.

en: Cache computed SQL data (eg. media hits stats) using a cron
id_ID: Cache menghitung data SQL (mis. Statistik hit media) menggunakan cron

en: Can not access the feed
id_ID: Tidak dapat mengakses umpan

en: Can not read the feed
id_ID: Tidak Bisa Membaca Umpan

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Captcha failed
id_ID: Captcha gagal

en: Captcha is required
id_ID: Captcha diperlukan

en: Catalan
id_ID: Catalania

en: Catalog
id_ID: Katalog

en: Catalog Cleaned
id_ID: Katalog dibersihkan

en: Catalog Manager
id_ID: Manajer Katalog

en: Catalog Media Type
id_ID: Jenis Media Katalog

en: Catalog Name
id_ID: Nama Katalog

en: Catalog Number
id_ID: Jumlah Katalog

en: Catalog Type
id_ID: Jenis Katalog

en: Catalog Types
id_ID: Jenis katalog

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
id_ID: Pembaruan Katalog Selesai. Total Media: [%s]

en: Catalog Updated
id_ID: Katalog diperbarui

en: Catalog Verified
id_ID: Katalog Terverifikasi

en: Catalog `%s` not found
id_ID: Katalog` %s` tidak ditemukan

en: Catalog favorites grid view display
id_ID: Katalog Favorit Tampilan Grid Tampilan

en: Catalog favorites max items
id_ID: Katalog Favorit Item Max

en: Catalog favorites on homepage
id_ID: Katalog Favorit di Homepage

en: Catalog is invalid
id_ID: Katalog tidak valid

en: Catalog root unreadable, stopping clean
id_ID: Akar katalog tidak dapat dibaca, berhenti bersih

en: Catalog statistics have been cleared
id_ID: Statistik katalog telah dihapus

en: Catalog update process has started
id_ID: Proses pembaruan katalog sudah dimulai

en: Catalogs
id_ID: Katalog

en: Category
id_ID: Kategori

en: Chamorro
id_ID: Chamoro

en: Change a Catalog path
id_ID: Ganti path katalog

en: Channel Edit
id_ID: Sunting Saluran

en: Channel ID
id_ID: ID saluran

en: Channels
id_ID: Saluran

en: Check
id_ID: Periksa

en: Check for Ampache updates automatically
id_ID: Periksa pembaruan AMPACH secara otomatis

en: Checking
id_ID: Memeriksa

en: Checking %1$s (%2$s)
id_ID: Memeriksa %1$s (%2$s)

en: Chinese
id_ID: Cina

en: Choose Installation Language
id_ID: Pilih Bahasa Instalasi

en: Church Slavic
id_ID: Slavia Church

en: City
id_ID: Kota

en: Clean
id_ID: Bersih

en: Clean All
id_ID: Bersihkan Semua

en: Clean Catalog
id_ID: Bersihkan Katalog

en: Cleaning the "%s" Catalog
id_ID: Membersihkan Katalog "%s"

en: Clear Albums Cache
id_ID: Hapus Cache Album

en: Clear Artists Cache
id_ID: Hapus Cache Artis

en: Clear Now Playing
id_ID: Bersihkan Sedang Diputar Sekarang

en: Clear Playlist
id_ID: Bersihkan Daftar Putar

en: Clear Songs Cache
id_ID: Hapus Cache Lagu

en: Clear Stats
id_ID: Bersihkan Statistik

en: Clear on Send
id_ID: Hapus pada Kirim

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
id_ID: Klik tombol 'Hasilkan' untuk membuat token akses

en: Click to close window
id_ID: Klik untuk menutup jendela

en: Click to grant %s access to Ampache
id_ID: Klik untuk memberikan %s akses ke Ampache

en: Clips
id_ID: Klip

en: Codec
id_ID: Kodek

en: Codec is required (e.g. MP3, OGG...)
id_ID: Codec diperlukan (mis. Mp3, Ogg ...)

en: Collapse/Expand Sidebar
id_ID: Perkecil/Perluas Sidebar

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
id_ID: Perkecil/Perluas [menu_section] Sidebar

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Comment:
id_ID: Komentar:

en: Community
id_ID: Komunitas

en: Company
id_ID: Perusahaan

en: Completed cache process
id_ID: Proses cache yang lengkap

en: Completed updating SoundCloud Catalog(s)
id_ID: Selesai memperbarui katalog SoundCloud

en: Completed updating Subsonic Catalog(s)
id_ID: Selesai memperbarui katalog Subsonic

en: Completed updating remote Catalog(s).
id_ID: Selesai memperbarui katalog jarak jauh.

en: Compose
id_ID: Menyusun

en: Compose Message
id_ID: Buat Pesan

en: Compose a New Message
id_ID: Komposisikan pesan baru

en: Composer
id_ID: Komposer

en: Config Preset
id_ID: Preset Konfigurasi

en: Config file creation failed
id_ID: Konfigurasi Pembuatan Berkas Gagal

en: Config file is not writable
id_ID: Berkas konfigurasi tidak dapat ditulis

en: Configuration file readability
id_ID: Keterbacaan berkas konfigurasi

en: Configuration file validity
id_ID: Validitas Berkas Konfigurasi

en: Configuration files were either not found or unreadable
id_ID: Berkas konfigurasi tidak ditemukan atau tidak terbaca

en: Configure Democratic Playlist
id_ID: Konfigurasikan Daftar Putar Demokrasi

en: Configure License
id_ID: Konfigurasikan Lisensi

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Confirm Password
id_ID: Konfirmasi Kata Sandi

en: Confirmation when closing current playing window
id_ID: Konfirmasi saat menutup jendela bermain saat ini

en: Connection to the database failed: %s
id_ID: Koneksi ke database gagal : %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
id_ID: Koneksi ke database gagal : periksa nama host, nama pengguna dan kata sandi

en: Content Manager
id_ID: Manajer Konten

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Control bandwidth per user
id_ID: Kontrol bandwidth per pengguna

en: Control hits per user
id_ID: Kontrol hit per pengguna

en: Control time per user
id_ID: Waktu kontrol per pengguna

en: Convert filenames to utf8
id_ID: Konversi nama berkas ke Utf8

en: Convert filenames using a charset
id_ID: Konversi nama berkas menggunakan charset

en: Cookie Information
id_ID: Informasi Cookie

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
id_ID: Cookie adalah file teks kecil yang ditempatkan di komputer Anda oleh situs web yang Anda kunjungi. Mereka banyak digunakan untuk membuat situs web bekerja, atau bekerja lebih efisien, serta memberikan informasi kepada pemilik situs

en: Cookies are used for core site functionality and are not used for tracking or analytics.
id_ID: Cookie digunakan untuk fungsionalitas situs inti dan tidak digunakan untuk pelacakan atau analitik.

en: Cooldown
id_ID: Tenang/Cooldown

en: Cooldown Time
id_ID: Waktu Tenang/Cooldown

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
id_ID: Salin kunci aplikasi dan rahasia aplikasi Anda dan akses Token ke bidang-bidang berikut.

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
id_ID: Menyalin "%1$s" ke "%2$s"

en: Copyright
id_ID: Hak Cipta

en: Cornish
id_ID: Cornisia

en: Corsican
id_ID: Korsika

en: Could not add song: %s
id_ID: Tidak dapat menambahkan lagu: %s

en: Could not authenticate with Seafile
id_ID: Tidak dapat meng-otentikasi dengan Seafile

en: Could not find the Seafile library called "%s", no media was updated
id_ID: Tidak dapat menemukan pustaka/library seafile bernama "%s", tidak ada media yang diperbarui

en: Couldn't delete this Album.
id_ID: Tidak bisa menghapus album ini.

en: Couldn't delete this Artist.
id_ID: Tidak bisa menghapus artis ini.

en: Couldn't delete this Podcast Episode
id_ID: Tidak dapat menghapus episode podcast ini

en: Couldn't delete this Podcast.
id_ID: Tidak bisa menghapus podcast ini.

en: Couldn't delete this Song.
id_ID: Tidak bisa menghapus lagu ini.

en: Couldn't delete this TV Season.
id_ID: Tidak bisa menghapus musim TV ini.

en: Couldn't delete this TV Show
id_ID: Tidak dapat menghapus acara TV ini

en: Couldn't delete this Video.
id_ID: Tidak bisa menghapus video ini.

en: Counter
id_ID: Melawan

en: Cover Art Search
id_ID: Pencariaan Karya Sampul

en: Create
id_ID: Buat

en: Create ACL
id_ID: Buat ACL

en: Create Account
id_ID: Buat Akun

en: Create Admin Account
id_ID: Buat Akun Admin

en: Create Channel
id_ID: Buat Saluran

en: Create Config
id_ID: Buat Konfigurasi

en: Create Database
id_ID: Buat Database

en: Create Database User
id_ID: Buat Pengguna Database

en: Create Label
id_ID: Buat Label

en: Create License
id_ID: Buat Lisensi

en: Create Playlist
id_ID: Buat Daftar Putar

en: Create Share
id_ID: Buat Bagikan

en: Create Tables
id_ID: Buat Tabel

en: Create a subdirectory per user
id_ID: Buat subdirektor per pengguna

en: Create directory "%s"
id_ID: Buat direktori "%s"

en: Created %s user %s with password %s
id_ID: Menciptakan %s pengguna %s dengan kata sandi %s

en: Created by: %1$s for %2$s
id_ID: Dibuat oleh: %1$s untuk %2$s

en: Creation Date
id_ID: Tanggal Pembuatan

en: Croatian
id_ID: Kroasia

en: Cron cache not enabled
id_ID: Cron cache tidak diaktifkan

en: Cron process finished
id_ID: Proses cron selesai

en: Current Configuration
id_ID: Konfigurasi Saat Ini

en: Current Playlist
id_ID: Daftar putar saat ini

en: Current rating
id_ID: Peringkat saat ini

en: Custom URL - Favicon
id_ID: URL Kustom - Favicon

en: Custom URL - Login page background
id_ID: URL Kustom - Latar Belakang Halaman Login

en: Custom URL - Login page logo
id_ID: URL Kustom - Logo Halaman Login

en: Custom URL - Logo
id_ID: URL Kustom - Logo

en: Custom blank album default image
id_ID: Gambar default album kustom kosong

en: Custom blank video default image
id_ID: Gambar default video kustom kosong

en: Custom datetime
id_ID: DateTime Kustom

en: Custom metadata - Define field list
id_ID: Metadata Kustom - Tetapkan Daftar Bidang

en: Custom metadata - Disable these fields
id_ID: Metadata Kustom - Nonaktifkan bidang ini

en: Custom text footer
id_ID: Footer Teks Kustom

en: Czech
id_ID: Cekoslovakia

en: DAAP backend password
id_ID: Kata Sandi Backend Daap

en: Danish
id_ID: Denmark

en: Database Connection
id_ID: Koneksi Database

en: Database Name
id_ID: Nama Database

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
id_ID: Database sudah tersedia dan "Timpa" tidak diperiksa

en: Database creation failed
id_ID: Pembuatan database gagal

en: Database name is invalid
id_ID: Nama database tidak valid

en: Database select failed: %s
id_ID: Pilih database gagal : %s

en: Database tables
id_ID: Tabel basis data

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Added
id_ID: Tanggal Ditambahkan

en: Day
id_ID: Hari

en: Deactivate
id_ID: Menonaktifkan

en: Deactivated PHP memory limit
id_ID: Batas memori PHP yang dinonaktifkan

en: Debug Page
id_ID: Halaman Debug

en: Decrease Volume
id_ID: Turunkan Volume

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete disabled songs
id_ID: Hapus lagu-lagu yang dinonaktifkan

en: Democratic
id_ID: Demokratis

en: Democratic - Clear votes for expired user sessions
id_ID: Demokrat - Hapus Suara untuk sesi pengguna yang kedaluwarsa

en: Democratic Playlist
id_ID: Daftar Putar Demokrasi

en: Dependencies
id_ID: Dependensi

en: Depreciated
id_ID: Ditinggalkan

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description:
id_ID: Deskripsi:

en: Desired Database Name
id_ID: Nama Database yang Diinginkan

en: Destin: %s
id_ID: Destinasi: %s

en: Destination catalog
id_ID: Katalog tujuan

en: Direct URL to Image
id_ID: URL Langsung ke Gambar

en: Disable
id_ID: Nonaktifkan

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Discogs consumer key
id_ID: Discogs Kunci Konsumen

en: Discogs metadata integration
id_ID: Discogs Metadata Integration

en: Discogs secret
id_ID: Rahasia Discogs

en: Disk
id_ID: Penyimpanan

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Display Name
id_ID: Nama tampilan

en: Display database update information
id_ID: Tampilkan informasi pembaruan basis data

en: Displays database update information
id_ID: Menampilkan informasi pembaruan database

en: Divehi
id_ID: Divei

en: Do you really want to delete this Playlist?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus daftar putar ini?

en: Do you really want to delete this Tag?
id_ID: Apakah kamu benar-benar ingin menghapus tag ini?

en: Do you really want to reset art?
id_ID: Apakah kamu benar-benar ingin mengatur ulang seni?

en: Do you really want to update from tags?
id_ID: Apakah Anda benar ingin memperbarui dari tag?

en: Don't overwrite an existing file: "%s"
id_ID: Jangan menimpa sebuah berkas yang sudah ada: "%s"

en: Donate
id_ID: Donasi

en: Done
id_ID: Selesai

en: Double click to post a new shout
id_ID: Klik dua kali untuk memposting shout baru

en: Download
id_ID: Unduh

en: Drop File Here
id_ID: Jatuhkan berkas di sini

en: Duplicate ACL entry defined
id_ID: Duplikat entri ACL didefinisikan

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Dutch
id_ID: Belanda

en: E-mail
id_ID: Email

en: E-mail Users
id_ID: Pengguna Email

en: Edit Access Control List
id_ID: Edit Daftar Kontrol Akses

en: Edit Artist
id_ID: Edit Artis

en: Edit Existing Shoutbox Post
id_ID: Edit Posting Shoutbox yang telah Tersedia

en: Edit Localplay Instance
id_ID: Edit Instance Putarlokal

en: Edit Season
id_ID: Edit Musim

en: Edit TV Show
id_ID: Edit acara TV

en: Edit/Find Art
id_ID: Edit / temukan seni

en: Editing %s Preferences
id_ID: Mengedit preferensi %s

en: Editing Existing User
id_ID: Mengedit Pengguna yang Ada

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Enable URL Rewriting
id_ID: Aktifkan penulisan ulang URL

en: Enable: delete_from_disk
id_ID: Aktifkan: delete_from_disk

en: Enable: label
id_ID: Aktifkan: label

en: Enable: licensing
id_ID: Aktifkan: licensing

en: Enable: live_stream
id_ID: Aktifkan: live_steam

en: Enable: podcast
id_ID: Aktifkan: podcast

en: Enable: ratings
id_ID: Aktifkan: ratings

en: Enable: share
id_ID: Aktifkan: share

en: Enable: sociable
id_ID: Aktifkan: sociable

en: Enable: video
id_ID: Aktifkan: video

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enables `fire-and-forget`-mode (Disables prompting on rename)
id_ID: Mengaktifkan Mode `Fire-and-Forget` (menonaktifkan pergantian ganti nama)

en: End
id_ID: Hentikan

en: End Address
id_ID: Alamat Akhir

en: End Date
id_ID: Tanggal Akhir

en: English
id_ID: Inggris

en: Enqueue
id_ID: Antrikan

en: Enter URL to server (e.g. 'https://seafile.example.com') and library name (e.g. 'Music').
id_ID: Masukkan URL ke server (mis. https://seafile.example.com') dan nama perpustakaan (mis. 'Musik').

en: Episode Number
id_ID: Nomor episode

en: Episodes
id_ID: Semua Episode

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error Messages
id_ID: Pesan Kesalahan

en: Error: A minimum OR maximum height/width must be specified in the config
id_ID: Kesalahan: Sebuah tinggi/lebar minimum ATAU maksimum harus ditentukan dalam konfigurasi

en: Error: API Key, Secret and Access Token Required for Dropbox Catalogs
id_ID: Kesalahan: Kunci API, Token Akses dan Kunci Rahasia yang Diperlukan untuk Katalog Dropbox

en: Error: Catalog with %s already exists
id_ID: Kesalahan: Katalog dengan %s telah tersedia

en: Estonian
id_ID: Estonia

en: Examine File...
id_ID: Periksa berkas ...

en: Execute the update
id_ID: Jalankan pembaruan

en: Existing Ampache installation found
id_ID: Pemasangan Ampache yang ada ditemukan

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
id_ID: Database yang tersedia tidak terdeteksi, tidak dapat melanjutkan pemasangan

en: Expand/Collapse
id_ID: Perluas/kecilkan

en: Expand/Collapse playlist
id_ID: Perluas/Persempit Daftar Putar

en: Expired shares have been cleaned
id_ID: Saham yang kedaluwarsa telah dibersihkan

en: Expiry Days
id_ID: Hari Kadaluarsa

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export Catalog
id_ID: Ekspor Katalog

en: Export Playlists
id_ID: Ekspor Daftar Putar

en: Export album art
id_ID: Ekspor karyaseni album

en: Export album art for Linux
id_ID: Ekspor KaryaSeni Album untuk Linux

en: Export playlists as m3u files to /tmp
id_ID: Ekspor daftar putar sebagai berkas M3U ke /tmp

en: External Link
id_ID: Tautan Eksternal

en: Facebook share
id_ID: Bagikan Facebook

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Failed to connect to the remote server
id_ID: Gagal terhubung ke server jarak jauh

en: Failed to create playlist
id_ID: Gagal membuat daftar putar

en: Failed to create the catalog, check the debug logs
id_ID: Gagal membuat katalog, periksa log debug

en: Failed to create user
id_ID: Gagal membuat pengguna

en: Failed to enable the Catalog module
id_ID: Gagal mengaktifkan modul katalog

en: Failed to enable the Localplay module
id_ID: Gagal mengaktifkan modul LocalPlay

en: Failed to write config file
id_ID: Gagal menulis berkas konfigurasi

en: Failed writing config file
id_ID: Menulis Berkas Konfigurasi gagal

en: Faroese
id_ID: Farusi

en: Favorite Lists
id_ID: Daftar Favorit

en: Favorite Playlists
id_ID: Daftar putar favorit

en: Favorite Smartlists
id_ID: SmartLists favorit

en: Favorites
id_ID: Favorit

en: Feed URL is invalid
id_ID: URL pakan tidak valid

en: Fijian
id_ID: Fiji

en: File
id_ID: Mengajukan

en: File Insight
id_ID: Insight Berkas

en: File Path
id_ID: Berkas Path

en: File copy failed. Not deleting source file
id_ID: Berkas copy gagal. Tidak menghapus berkas sumber

en: File moved...
id_ID: Berkas pindah ...

en: File was not found or is 0 Bytes: %s
id_ID: Berkas tidak ditemukan atau 0 Bytes: %s

en: Filename
id_ID: Nama berkas

en: Filename Pattern
id_ID: Pola Nama Berkas

en: Files
id_ID: Berkas

en: Filters
id_ID: Filter

en: Final results seen by Ampache using %s:
id_ID: Hasil final terlihat oleh Ampache menggunakan %s:

en: Finished Processing Disabled Songs
id_ID: Pemrosesan lagu yang selesai

en: Finished art size calculation
id_ID: Perhitungan ukuran karyaseni jadi

en: Finished checking file names for valid characters
id_ID: Selesai memeriksa nama berkas untuk karakter yang valid

en: Finnish
id_ID: Finlandia

en: Fix header position on compatible themes
id_ID: Memperbaiki posisi header pada tema yang kompatibel

en: Flattr User ID
id_ID: ID Pengguna Flattr

en: Flattr donation button on user page
id_ID: Tombol Donasi Flattr pada Halaman Pengguna

en: Flattr this
id_ID: Flattr ini

en: Flickr API key
id_ID: Kunci Api Flickr

en: Folder Pattern
id_ID: Pola Folder

en: Follow
id_ID: Mengikuti

en: Followers
id_ID: Pengikut

en: Following
id_ID: Berikutnya

en: For the Love of Music
id_ID: Untuk Kecintaan Pada Musik

en: Force Democratic Play
id_ID: Paksa Putar Demokrasi

en: Force HTTP playback regardless of port
id_ID: Paksa pemutaran HTTP terlepas dari port

en: Force check
id_ID: Paksa Periksa

en: Force specified, proceeding anyway
id_ID: Paksa yang ditentukan, melanjutkan

en: Found
id_ID: Ditemukan

en: Found available port: `%d`
id_ID: Ditemukan port yang tersedia: `%d`

en: Frame Rate
id_ID: Frame rate

en: French
id_ID: Perancis

en: Friend's Timeline on homepage
id_ID: Timeline teman di beranda

en: Friends Timeline
id_ID: Timeline Teman

en: Friends timeline max items
id_ID: Friends Timeline Max Item

en: From
id_ID: Dari

en: Fulah
id_ID: Fapat

en: Full Name
id_ID: Nama Lengkap

en: Full Screen
id_ID: Layar Penuh

en: Fullname
id_ID: Nama Lengkap

en: GD Support
id_ID: Dukungan GD

en: Galician
id_ID: Galicia

en: Gather All Art
id_ID: Kumpulkan Semua Sampul

en: Gather Art
id_ID: Kumpulkan SampulKarya

en: Gathers media Art
id_ID: Kumpulkan KaryaSeni Media

en: Generate Configuration File
id_ID: Hasilkan Berkas Konfigurasi

en: Generate new API key
id_ID: Hasilkan kunci API baru

en: Generate new RSS token
id_ID: Hasilkan token RSS baru

en: Genres
id_ID: Genre

en: Georgian
id_ID: Georgia

en: German
id_ID: Jerman

en: Get Art
id_ID: Dapatkan Sampul

en: Get chunked files on analyze
id_ID: Dapatkan berkas chunked pada analisis

en: Get lyrics from ChartLyrics
id_ID: Dapatkan lirik dari Chartllyrics

en: Gettext Support
id_ID: Dukungan Gettext

en: GitHub Branch
id_ID: Cabang GitHub

en: Give a name to your application and create it
id_ID: Berikan nama ke aplikasi Anda dan buat

en: Go
id_ID: Lanjutkan

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
id_ID: Pergi ke https://www.dropbox.com/developers/apps/create

en: Google Analytics Tracking ID
id_ID: ID Pelacakan Google Analytics

en: Google Analytics statistics
id_ID: Statistik Google Analytics

en: Google Maps API key
id_ID: Kunci Google Maps API

en: Graphs
id_ID: Grafik

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Grid View
id_ID: Tampilan Grid

en: Guest
id_ID: Pengunjung

en: HTTPQ Active Instance
id_ID: Instance aktif httpq

en: Haitian
id_ID: Haiti

en: Headphones API key
id_ID: Headphone API Key

en: Headphones URL
id_ID: URL headphone

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Highlight
id_ID: Menyoroti

en: Hindi
id_ID: India

en: Home
id_ID: Beranda

en: Hostname
id_ID: Nama host

en: Hour
id_ID: Jam

en: Hungarian
id_ID: Hungaria

en: I Accept
id_ID: Saya menerima

en: IP Address
id_ID: Alamat IP

en: IP Address version mismatch
id_ID: Versi alamat IP tidka cocok

en: IPv4 or IPv6 Addresses
id_ID: Alamat IPv4 atau IPv6

en: Icecast Streaming Media Server
id_ID: Server Media Streaming Icecast

en: Icelandic
id_ID: Islandia

en: Iconv Support
id_ID: Dukungan Iconv

en: If you are installing Ampache for the first time you can ignore this warning and proceed to the installer.
id_ID: Jika Anda menginstal Ampache untuk pertama kalinya Anda dapat mengabaikan peringatan ini dan melanjutkan ke pemasangan.

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator
id_ID: Jika Anda yakin ini adalah kesalahan, silakan hubungi Administrator Ampache

en: Image Height
id_ID: Tinggi gambar

en: Image Width
id_ID: Lebar gambar

en: Import
id_ID: Impor

en: Import Playlist
id_ID: Impor Daftar Putar

en: Importing a Playlist from a File
id_ID: Mengimpor sebuah Daftar Putar dari Berkas

en: Inactive Users
id_ID: Pengguna Tidak Aktif

en: Incorrect username or password
id_ID: Nama pengguna atau kata sandi salah

en: Increase Volume
id_ID: Naikkan Volume

en: Indonesian
id_ID: Bahasa Indonesia

en: Infinite Scroll
id_ID: Gulir Tidak Tebatas

en: Information
id_ID: Informasi

en: Insert Ampache Database
id_ID: Masukkan Database Ampache

en: Insert Database
id_ID: Masukkan Database

en: Install Progress
id_ID: Progresi Pemasangan

en: Install a Seafile server as described in the documentation
id_ID: Pasang server seafile seperti yang dijelaskan dalam dokumentasi

en: Install the database
id_ID: Pasang database

en: Installation
id_ID: Pemasangan

en: Installation Type
id_ID: Jenis Pemasangan

en: Installed Ampache version
id_ID: Versi Ampache yang dipasang

en: Installed Version
id_ID: Versi yang dipasang

en: Instance Name
id_ID: Nama instance

en: Interface
id_ID: Antarmuka

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
id_ID: Interlingua (Asosiasi Bahasa Auxiliar Internasional)

en: Invalid
id_ID: Tidak valid

en: Invalid "API key", "secret", or "access token":
id_ID: "Kunci API", "kunci rahasia", or "token akses" tidak valid:

en: Invalid "dropbox-path":
id_ID: "path-dropbox" tidak valid:

en: Invalid Request
id_ID: Permintaan tidak valid

en: Invalid configuration settings
id_ID: Pengaturan konfigurasi tidak valid

en: Invalid e-mail address
id_ID: Alamat email salah

en: Invalid object selected
id_ID: Objek tidak valid dipilih

en: Irish
id_ID: Irlandia

en: Italian
id_ID: Italia

en: Item Count
id_ID: Perhitungan Item

en: Item Limit
id_ID: Batas item

en: Item Limit (0 = unlimited)
id_ID: Batas Item (0 = tidak terbatas)

en: Japanese
id_ID: Jepang

en: Javanese
id_ID: Jawa

en: Keep Existing
id_ID: Tetapkan yang telah Ada

en: Keep latest web player volume
id_ID: Simpan volume pemutar web terakhir

en: Keeping song: %s
id_ID: Menyimpan lagu: %s

en: Kirghiz
id_ID: Kirgiz

en: Korean
id_ID: Korea

en: Kurdish
id_ID: Kurdi

en: Label Edit
id_ID: Edit Label

en: Labels
id_ID: Label

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Last Add
id_ID: Tambah terakhir

en: Last Clean
id_ID: Bersih Terakhir

en: Last IP
id_ID: IP terakhir

en: Last Played
id_ID: Putar terakhir

en: Last Seen
id_ID: Terakhir terlihat

en: Last Update
id_ID: Pembaharuan Terakhir

en: Last Updated
id_ID: Terakhir Diperbarui

en: Last Verify
id_ID: Verifikasi terakhir

en: Last Visit
id_ID: Kunjungan terakhir

en: Last activity
id_ID: Aktivitas terakhir

en: Last.FM Grant URL
id_ID: URL Hibah Last.fm

en: Last.FM Submit Challenge
id_ID: Last.fm menyerahkan tantangan

en: Latest Ampache version
id_ID: Versi Ampache terbaru

en: Latvian
id_ID: Latvia

en: Leave the artist and album fields blank to read file tags
id_ID: Biarkan baris artis dan album kosong untuk membaca tag berkas

en: Length
id_ID: Durasi

en: Length (in minutes)
id_ID: Panjang (dalam hitungan menit)

en: Level
id_ID: Tingkat

en: Library Name
id_ID: Nama Perpustakaan

en: Library item context menu
id_ID: Menu Konteks Item Perpustakaan

en: Libre.FM Grant URL
id_ID: Libre.fm Grant URL

en: Libre.FM Submit Challenge
id_ID: Libre.fm kirimkan tantangan

en: License
id_ID: Lisensi

en: Licensing
id_ID: LISENSI

en: Light sidebar by default
id_ID: Sidebar cahaya secara default

en: Limburgish
id_ID: Limbah

en: Limit
id_ID: Batas

en: Limit direct play to maximum media count
id_ID: Batasi bermain langsung ke jumlah media maksimum

en: Link
id_ID: Tautan

en: Links
id_ID: Tautan

en: ListenBrainz User Token
id_ID: Mendengar token pengguna

en: Listeners
id_ID: Pendengar

en: Listening port, default 8100
id_ID: Port mendengarkan, standar 8100

en: Lithuanian
id_ID: Lithuania

en: Live Stream Edit
id_ID: Edit Stream Langsung

en: Load Time:
id_ID: Waktu Memuat:

en: Loading
id_ID: Memuat

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Local Image
id_ID: Gambar Lokal

en: Local Network Definition
id_ID: Definisi Jaringan Lokal

en: Localplay
id_ID: Putarlokal

en: Localplay Access
id_ID: Akses Localplay

en: Localplay Control
id_ID: Kontrol Putarlokal

en: Localplay Controller Not Defined
id_ID: Pengontrol Localplay tidak didefinisikan

en: Localplay Controllers
id_ID: Pengendali Localplay

en: Localplay Disabled
id_ID: Localplay Dinonaktifkan

en: Localplay Type
id_ID: Jenis LocalPlay

en: Localplay has been enabled
id_ID: LocalPlay telah diaktifkan

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Lock Songs
id_ID: Kunci Lagu

en: Log out
id_ID: Keluar

en: Login
id_ID: Masuk

en: Login failed, API version is too old
id_ID: Gagal Masuk, versi API terlalu tua

en: Login failed, timestamp is out of range
id_ID: Masuk Gagal, stempel waktu berada di luar jangkauan

en: Loop
id_ID: Putar Ulang

en: Lost Password
id_ID: Kata Sandi Hilang

en: Luba-Katanga
id_ID: Luba-katanga

en: Luxembourgish
id_ID: Luksembourg

en: Lyrics
id_ID: Lirik

en: M3U
id_ID: M3u

en: MPD Active Instance
id_ID: Instance MPD Aktif

en: Macedonian
id_ID: Makedonia

en: Mail Admins
id_ID: Kirim Admin

en: Mail Everyone
id_ID: Kirim Semua Orang

en: Mail Inactive Users
id_ID: Kirim Mail Pengguna Tidak Aktif

en: Mail Users
id_ID: Kirim Pengguna

en: Mail to
id_ID: Kirim Email ke

en: Make Default
id_ID: Buat Default

en: Make it ready ..
id_ID: Siapkan..

en: Making directory: %s
id_ID: Membuat direktori: %s

en: Malagasy
id_ID: Malagasi

en: Malay
id_ID: Melayu

en: Maltese
id_ID: Malta

en: Manage
id_ID: Kelola

en: Manage Licenses
id_ID: Kelola lisensi

en: Manage Plugins
id_ID: Kelola Plugin

en: Manage Shoutbox
id_ID: Kelola Shoutbox

en: Manager
id_ID: Pengelola

en: Mark as Read
id_ID: Tandai sebagai membaca

en: Mark as Unread
id_ID: Tandai sebagai Belum dibaca

en: Match
id_ID: Pertandingan

en: Match rule for 1 Star ($play,$skip)
id_ID: Aturan Pertandingan untuk 1 bintang ($ Play, $ lewati)

en: Match rule for 2 Stars
id_ID: Cocokkan aturan untuk 2 bintang

en: Match rule for 3 Stars
id_ID: Pertandingan aturan untuk 3 bintang

en: Match rule for 4 Stars
id_ID: Cocokkan aturan untuk 4 bintang

en: Match rule for 5 Stars
id_ID: Cocokkan aturan untuk 5 bintang

en: Match rule for Flags
id_ID: Cocokkan aturan untuk bendera

en: Matomo Site ID
id_ID: ID Situs Matomo

en: Matomo URL
id_ID: URL Matomo

en: Matomo statistics
id_ID: Matomo Statistik

en: Max Counter
id_ID: Konter Maksimal

en: Max Listeners
id_ID: Pendengar Maks

en: Max Volume
id_ID: Volume Maks

en: Maximum Dimensions: album_art_max_width AND album_art_max_height
id_ID: Dimensi maksimum: album_art_max_width AND album_art_max_height

en: Maximum Execution Time
id_ID: Waktu Eksekusi Maksimal

en: Maximum Results
id_ID: Hasil maksimal

en: Media Licenses
id_ID: Lisensi Media

en: Media is currently playing, are you sure you want to close?
id_ID: Media saat ini sedang diputar, apakah Anda yakin ingin menutup?

en: Member Since
id_ID: Anggota sejak

en: Memory Limit
id_ID: Batas Memori

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message has been sent
id_ID: Pesan telah terkirim

en: Message's state has been changed
id_ID: Negara Pesan telah diubah

en: Messages have been deleted
id_ID: Pesan telah dihapus

en: Metadata write mode (`linux` or `windows`)
id_ID: Mode Tulis Metadata (`linux` atau `windows`)

en: Minimalist
id_ID: Minimalis

en: Minimum Count
id_ID: Perhitungan Minimum

en: Minimum Dimensions: album_art_min_width AND album_art_min_height
id_ID: Dimensi minimum: album_art_min_width AND album_art_min_height

en: Minimum star rating to match
id_ID: Peringkat bintang minimum yang cocok

en: Missing Albums
id_ID: Album yang Hilang

en: Missing Artists
id_ID: Artis yang hilang

en: Modules
id_ID: Modul

en: Mongolian
id_ID: Mongolia

en: Month
id_ID: Bulan

en: More
id_ID: Lebih banyak

en: More Metadata
id_ID: Lebih Banyak Metadata

en: Movie
id_ID: Film

en: Movies
id_ID: Film

en: Moving Catalog path
id_ID: Pindah path katalog

en: Music
id_ID: Musik

en: Music Clip
id_ID: Klip Musik

en: Music Clips
id_ID: Klip musik

en: Music License
id_ID: Lisensi Musik

en: MusicBrainz ID
id_ID: ID MusicBrainz

en: MusicBrainz ID (Album)
id_ID: ID musicbrainz (album)

en: MusicBrainz ID (Artist)
id_ID: ID MusicBrainz (artis)

en: MusicBrainz Release Group ID
id_ID: ID Grup Rilis MusicBrainz

en: MusicBrainz metadata integration
id_ID: Integrasi Metadata MusicBrainz

en: Mute
id_ID: Bisu

en: My Broadcast
id_ID: Siaran Saya

en: My Last Play
id_ID: Permainan terakhirku

en: My Last Play or Skip
id_ID: Putar terakhir saya atau lewati

en: My Last Skip
id_ID: Lewati terakhirku

en: My Rating
id_ID: Rating saya

en: My Rating (Album)
id_ID: Peringkat Saya (Album)

en: My Rating (Artist)
id_ID: Peringkat Saya (Artis)

en: MySQL Administrative Password
id_ID: Kata Sandi Administrati MySQL

en: MySQL Administrative Username
id_ID: Nama Pengguna Administrasi MySQL

en: MySQL Hostname
id_ID: Nama Host MySQL

en: MySQL Password
id_ID: Kata Sandi MySQL

en: MySQL Port
id_ID: Port MySQL

en: MySQL Port (optional)
id_ID: Port MySQL (opsional)

en: MySQL Username
id_ID: Nama Pengguna MySQL

en: N/A
id_ID: T/A

en: NEW: %s
id_ID: BARU: %s

en: Name
id_ID: Nama

en: Name ascending
id_ID: Sorot Nama naik

en: Name descending
id_ID: Sorot Nama turun

en: Name is required
id_ID: Nama diperlukan

en: Name of Catalog (optional)
id_ID: Nama katalog (opsional)

en: Nepali
id_ID: Nepal

en: Never
id_ID: Tidak pernah

en: New Password
id_ID: Kata Sandi Baru

en: New User Added
id_ID: Pengguna baru menambahkan

en: New User Registration at %s
id_ID: Pendaftaran pengguna baru di %s

en: New broadcast
id_ID: Siaran baru

en: New messages
id_ID: Pesan baru

en: New path
id_ID: Path baru

en: New shout on your content
id_ID: Teriakan Baru pada Konten Anda

en: Newest
id_ID: Terbaru

en: Newest Albums
id_ID: Album Terbaru

en: Newest Artists
id_ID: Artis Terbaru

en: Newest Shouts
id_ID: Shout Terbaru

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: No
id_ID: Tidak

en: No Album found
id_ID: Album tidak ditemukan

en: No Artist found
id_ID: Artis tidak ditemukan

en: No Broadcast found
id_ID: Siaran tidak ditemukan

en: No Catalog configured yet. To start streaming your media, you now need to %1$s add a Catalog %2$s
id_ID: Tidak ada katalog yang dikonfigurasi. Untuk mulai streaming media Anda, sekarang Anda perlu %1$s menambahkan katalog %2$s

en: No Catalog found
id_ID: Katalog tidak ditemukan

en: No Problem
id_ID: Tidak ada masalah

en: No Results
id_ID: Tidak ada hasil

en: No TV show found
id_ID: Tidak ada acara TV yang ditemukan

en: No Update Needed
id_ID: Tidak diperlukan pembaruan

en: No changes have been made
id_ID: Tidak ada perubahan yang dibuat

en: No channel found
id_ID: Channel tidak ditemukan

en: No default transcoding application found. You may need to install a popular application (FFmpeg, avconv ...) or customize transcoding settings manually after installation.
id_ID: Tidak ditemukan aplikasi transcoding default. Anda mungkin perlu memasang aplikasi populer (FFmpeg, avconv ...) atau menyesuaikan pengaturan transcoding secara manual setelah pemasangan.

en: No democratic found
id_ID: Tidak ditemukan daftar putar demokrasi

en: No disabled Songs found
id_ID: Tidak ditemukan lagu-lagu yang dinonaktifkan

en: No items
id_ID: Tidak ada item

en: No label found
id_ID: Label Tidak ditemukan

en: No licenses found
id_ID: Tidak ada lisensi yang ditemukan

en: No live stream found
id_ID: Siaran langsung tidak ditemukan

en: No lyrics found.
id_ID: Lirik tidak ditemukan.

en: No media was updated, did you respect the patterns?
id_ID: Tidak ada media yang diperbarui, apakah Anda mengikuti pola?

en: No message found
id_ID: Tidak ditemukan pesan

en: No missing albums found
id_ID: Tidak ditemukan album yang hilang

en: No missing artists found
id_ID: Tidak ada artis yang hilang ditemukan

en: No playlist found
id_ID: Tidak ditemukan daftar putar

en: No podcast episode found
id_ID: Tidak ditemukan episode podcast

en: No podcast found
id_ID: Tidak ada podcast yang ditemukan

en: No recently played items found
id_ID: Tidak ada item yang baru diputar ditemukan

en: No records found
id_ID: Tidak ditemukan catatan

en: No season found
id_ID: Tidak ditemukan musim

en: No similar artist found
id_ID: Tidak ditemukan artis yang sama

en: No smart playlist found
id_ID: Tidak ditemukan daftar putar pintar

en: No song found
id_ID: Tidak ditemukan lagu

en: No update needed
id_ID: Tidak diperlukan pembaruan

en: No username or password was specified
id_ID: Tidak ada nama pengguna atau kata sandi yang ditentukan

en: No valid songs found in playlist file
id_ID: Tidak ada lagu yang valid dalam berkas daftar putar

en: No video found
id_ID: Tidak ada video yang ditemukan

en: None
id_ID: Tidak ada

en: North Ndebele
id_ID: Ndebele Utara

en: Northern Sami
id_ID: Sami Utara

en: Norwegian
id_ID: Norwegia

en: Norwegian Bokmal
id_ID: Bokmal Norwegia

en: Norwegian Nynorsk
id_ID: Norwegia Nynorsk

en: Not Enough Data
id_ID: Tidak cukup data

en: Not Found
id_ID: Tidak ditemukan

en: Not Found: %s
id_ID: Tidak Ditemukan: %s

en: Not renaming...
id_ID: Tidak Beranaming ...

en: Now Playing
id_ID: Sedang Diputar

en: Now Playing filtered per user
id_ID: Sekarang Bermain Filtered Per Pengguna

en: OLD: "%s" has invalid chars
id_ID: LAMA: "%s" memiliki karakter yang tidak valid

en: OMDb metadata integration
id_ID: Integrasi Metadata OMDB

en: Object
id_ID: Obyek

en: Object Type
id_ID: Jenis objek

en: Off
id_ID: Nonaktif

en: Offset Limit
id_ID: Batas offset

en: On
id_ID: Di

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
id_ID: Begitu Anda memastikan bahwa persyaratan di atas dipenuhi, silakan isi informasi di bawah ini. Anda hanya akan diminta untuk nilai/masukan konfigurasi yang diperlukan. Jika Anda ingin membuat perubahan pada instalasi Ampache Anda di kemudian hari, cukup edit %s

en: Only add unique items to playlists
id_ID: Hanya tambahkan item unik ke daftar putar

en: Only essential features are enabled to simply stream your music from the Web Interface.
id_ID: Hanya fitur penting yang diaktifkan untuk hanya stream musik Anda dari Antarmuka Web.

en: Open Basedir
id_ID: Buka Basedir

en: Optimize Ampache for your use case. The installer will enable/disable features automatically.
id_ID: Optimalkan Ampache untuk kasus penggunaan Anda. Pemasang akan mengaktifkan/menonaktifkan fitur secara otomatis.

en: Optimizes database tables
id_ID: Mengoptimalkan tabel database

en: Optimizing database tables
id_ID: Mengoptimalkan tabel database

en: Options
id_ID: Pilihan

en: Original Name
id_ID: Nama asli

en: Original Year
id_ID: Tahun Asli

en: Other Options
id_ID: Opsi Lain

en: Output directory
id_ID: Direktori Output

en: Output type ('m3u', 'xspf', 'pls'), (default: m3u)
id_ID: Jenis output ('m3u', 'xspf', 'pls'), (standar: m3u)

en: Override Execution Time
id_ID: Timpa Waktu Eksekusi

en: Overwrite if Config Already Exists
id_ID: Timpa jika konfigurasi sudah ada

en: Overwrite if Database Already Exists
id_ID: Timpa jika database telah tersedia

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
id_ID: Timpa tag sub album dan sub lagu

en: Overwrite tags of sub episodes
id_ID: Timpa tag sub episode

en: Overwrite tags of sub songs
id_ID: Timpa tag sub lagu

en: Owner
id_ID: Pemilik

en: PHP GD extension
id_ID: Ekstensi Gd PHP

en: PHP JSON extension
id_ID: Ekstensi Json PHP

en: PHP PDO extension
id_ID: Ekstensi PDO PHP

en: PHP Settings
id_ID: Pengaturan PHP

en: PHP SimpleXML extension
id_ID: Ekstensi Simplexml PHP

en: PHP cURL extension
id_ID: Ekstensi Curl PHP

en: PHP execution time override
id_ID: Timpa Waktu Eksekusi PHP

en: PHP hash extension
id_ID: Ekstensi Hash PHP

en: PHP iconv extension
id_ID: Ekstensi iconv PHP

en: PHP integer size
id_ID: Ukuran Integer PHP

en: PHP intl extension
id_ID: Ekstensi PHP intl

en: PHP max upload size
id_ID: Ukuran Maksimal Unggah PHP

en: PHP mbstring.func_overload
id_ID: Funsi mbstring.func_overload PHP

en: PHP memory limit override
id_ID: Timpa Batas Memori PHP

en: PHP session extension
id_ID: Ekstensi Sesi PHP

en: PHP version
id_ID: Versi PHP

en: PHP zlib extension
id_ID: Ekstensi ZLib PHP

en: PLS
id_ID: Bantuan

en: Page
id_ID: Halaman

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Passwords do not match
id_ID: Sandi tidak cocok

en: Path was not specified
id_ID: PAthtidak ditentukan

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Paused
id_ID: Dijeda

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
id_ID: Paypal - cara yang lebih aman, lebih mudah untuk membayar online!

en: PayPal Currency Code
id_ID: Kode Mata Uang Paypal

en: PayPal ID
id_ID: ID Paypal

en: PayPal donation button on user page
id_ID: Tombol Donasi Paypal pada Halaman Pengguna

en: Perform catalog actions for a single file
id_ID: Lakukan tindakan katalog untuk satu berkas

en: Persian
id_ID: Persia

en: Persistent
id_ID: Tetap

en: Personal
id_ID: Pribadi

en: Personal Video
id_ID: Video Pribadi

en: Personal Videos
id_ID: Video Pribadi

en: Personal favorites on homepage
id_ID: Favorit pribadi di beranda

en: Personal favorites on the homepage
id_ID: Favorit pribadi di beranda

en: Piwik Site ID
id_ID: ID Situs Piwik

en: Piwik statistics
id_ID: Statistik Piwik

en: Place Formed
id_ID: Tempat terbentuk

en: Play
id_ID: Putar

en: Play All
id_ID: Mainkan Semua

en: Play All Last
id_ID: Mainkan Semua Yang Terakhir

en: Play Random Selection
id_ID: Mainkan pemilihan acak

en: Play last
id_ID: Putar terakhir

en: Play next
id_ID: Putar berikutnya

en: Playback Type
id_ID: Jenis pemutaran

en: Played
id_ID: Dimainkan

en: Played by Me
id_ID: Dimainkan olehku

en: Played by Me (Album)
id_ID: Dimainkan oleh saya (album)

en: Played by Me (Artist)
id_ID: Diputar olehku (artis)

en: Played/Skipped ratio
id_ID: Rasio bermain / dilewati

en: Players
id_ID: Pemutar

en: Playing from base playlist
id_ID: Putar dari daftar putar dasar

en: Playlist
id_ID: Daftar putar

en: Playlist Edit
id_ID: Edit Daftar Putar

en: Playlist Items
id_ID: Item daftar putar

en: Playlist Method
id_ID: Metode Daftar Putar

en: Playlist Name
id_ID: Nama Daftar Putar

en: Playlist Type
id_ID: Jenis daftar putar

en: Playlist created
id_ID: Daftar putar dibuat

en: Playlist created "%s"
id_ID: Daftar putar dibuat "%s"

en: Playlist type ('albums', 'artists', 'playlists'), (default: playlists)
id_ID: Jenis Daftar Putar ('album', 'artis', 'daftar putar'), (standar: daftar putar)

en: Playlists
id_ID: Daftar Putar

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
id_ID: Silakan periksa gambar Anda berada dalam minimum %1$s dan dimensi maksimum %2$s

en: Please download Composer from http://getcomposer.org, and install it (e.g: mv composer.phar /usr/local/bin/composer). Then run `composer install --prefer-source --no-interaction` on the Ampache directory.
id_ID: Silakan unduh composer dari http://getcomposer.org, dan instal (mis. mv composer.phar/usr/local/bin/composer). Kemudian jalankan `composer install--prefer-source-no-interaction` pada direktori Ampache.

en: Please enter a Catalog name
id_ID: Silakan masukkan nama katalog

en: Please fill in your city
id_ID: Silakan isi kota Anda

en: Please fill in your full name (first name, last name)
id_ID: Silakan isi nama lengkap Anda (nama depan, nama belakang)

en: Please fill in your state
id_ID: Silakan isi negara Anda

en: Please fill in your website
id_ID: Silakan isi situs web Anda

en: Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
id_ID: Silahkan simpan email ini untuk catatan Anda. Informasi akun Anda adalah sebagai berikut:

en: Please select a Catalog type
id_ID: Silakan pilih jenis katalog

en: Please visit the wiki for help
id_ID: Silakan kunjungi wiki untuk bantuan

en: Please wait for an administrator to activate your account
id_ID: Silakan tunggu administrator untuk mengaktifkan akun Anda

en: Podcast Episode Edit
id_ID: Edit Episode Podcast

en: Podcast Episode has been deleted
id_ID: Episode podcast telah dihapus

en: Podcast Episodes
id_ID: Episode podcast

en: Podcast Feed URL
id_ID: Alamat URL Umpan Podcast

en: Podcast has been deleted
id_ID: Podcast telah dihapus

en: Podcasts
id_ID: Podcast

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Popular
id_ID: Populer

en: Popular Threshold
id_ID: Ambang Populer

en: Portuguese
id_ID: Portugis

en: Possible Duplicate
id_ID: Duplikat yang Mungkin

en: Post Shout
id_ID: Posting Shout

en: Post to Shoutbox
id_ID: Posting ke ShoutBox

en: Post-upload script (current directory = upload target directory)
id_ID: Script pasca-unggah (direktori saat ini = mengunggah direktori target)

en: Preference
id_ID: Preferensi

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: Prev
id_ID: Sblm

en: Prevent Preset Override
id_ID: Cegah Timpa Preset

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Primary
id_ID: Utama

en: Print file tags
id_ID: Cetak Tag Berkas

en: Print tags
id_ID: Tag cetak

en: Private
id_ID: Pribadi

en: Private Message
id_ID: Pesan pribadi

en: Private Messages
id_ID: Pesan pribadi

en: Public
id_ID: Publik

en: Public URL
id_ID: URL Publik

en: Publication Date
id_ID: Tanggal penerbitan

en: Purpose
id_ID: Tujuan

en: Queries:
id_ID: Kueri:

en: RE
id_ID: KEMBALI

en: RSS Feed
id_ID: Umpan RSS

en: RSS Feed URL
id_ID: URL umpan RSS

en: RSS Feed max items
id_ID: RSS Feed Item Max

en: RSS Token
id_ID: Token RSS

en: Radio Station created
id_ID: Stasiun Radio Dibuat

en: Radio Stations
id_ID: Stasiun Radio

en: Raise the album and artist rating to match the highest song rating
id_ID: Naikkan peringkat album dan artis untuk mencocokkan peringkat lagu tertinggi

en: Random
id_ID: Acak

en: Random All to Temporary Playlist
id_ID: Acak Semua untuk Daftar Putar Sementara

en: Random Play
id_ID: Putar Acak

en: Random album
id_ID: Album acak

en: Random artist
id_ID: Artis acak

en: Random playlist
id_ID: Daftar Putar acak

en: Random song
id_ID: Lagu acak

en: Random to Temporary Playlist
id_ID: Acak ke Daftar Putar Sementara

en: Rate Limit
id_ID: Batas Tingkat

en: Rated
id_ID: Telah dibintangi

en: Rating
id_ID: Peringkat

en: Rating (Average)
id_ID: Rating (rata-rata)

en: Raw results:
id_ID: Hasil mentah:

en: Re-tag
id_ID: Tag-Ulang

en: Read
id_ID: Baca

en: Read/Write
id_ID: Baca/Tulis

en: Reading
id_ID: Membaca

en: Reading Catalog: "%s"
id_ID: Membaca Katalog: "%s"

en: Reading File: "%s"
id_ID: Membaca Berkas: "%s"

en: Received Invalid Handshake
id_ID: Menerima jabat tangan yang tidak valid

en: Received an empty UPnP request
id_ID: Menerima permintaan UPNP kosong

en: Recent
id_ID: Baru

en: Recently Played
id_ID: Diputar Baru-Baru Ini

en: Recently added
id_ID: Baru-baru ini ditambahkan

en: Recently updated
id_ID: Baru-baru ini Diperbarui

en: Recheck Config
id_ID: Cek Ulang Konfigurasi

en: Recipient
id_ID: Penerima

en: Recommended settings when using Ampache as a frontend for a music community.
id_ID: Pengaturan yang disarankan saat menggunakan Ampache sebagai frontend untuk komunitas musik.

en: Refer to the wiki for TV Shows and Movies
id_ID: Mengacu pada wiki untuk Acara TV dan Film

en: Refresh
id_ID: Menyegarkan

en: Register
id_ID: Daftar

en: Registration
id_ID: Registrasi

en: Registration Date
id_ID: Tanggal registrasi

en: Registration Validation
id_ID: Validasi Pendaftaran

en: Release Date
id_ID: Tanggal Rilis

en: Release Group MusicBrainzID
id_ID: Rilis Group MusicBrainzid

en: Release Type
id_ID: Jenis Rilis

en: Reload this page automatically
id_ID: Muat ulang halaman ini secara otomatis

en: Remember Me
id_ID: Ingat Saya

en: Remote Catalog Updated
id_ID: Remote Catalog Diperbarui

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
id_ID: Jenis katalog jarak jauh dipilih, tetapi jalur bukan URL

en: Remove
id_ID: Menghapus

en: Remove Duplicates
id_ID: Hapus duplikat

en: Remove Vote
id_ID: Hapus Votinh

en: Remove art which does not fit to the settings
id_ID: Hapus karyaseni yang tidak sesuai dengan pengaturan

en: Removing File: "%s"
id_ID: Menghapus Berkas: "%s"

en: Removing song: "%s"
id_ID: Menghapus lagu: "%s"

en: Rename file (y/n)
id_ID: Ganti nama berkas (y / n)

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
id_ID: Ganti nama berkas yang diunggah sesuai dengan pola katalog

en: Reorder
id_ID: Menyusun ulang

en: Repeat
id_ID: Ulang

en: Repeat Off
id_ID: Ulang NonAktif

en: ReplayGain Album Gain
id_ID: Replaygain Album Gain

en: ReplayGain Track Gain
id_ID: Replaygain Track Gain

en: Reply
id_ID: Balasan

en: Require: %s
id_ID: Memerlukan: %s

en: Require: 100
id_ID: Memerlukan: 100

en: Require: 75
id_ID: Memerlukan: 75

en: Required fields
id_ID: Bidang Wajib

en: Requirements
id_ID: Persyaratan

en: Reset Art
id_ID: Reset Seni

en: Resolution
id_ID: Resolusi

en: Restore Screen
id_ID: Kembalikan Layar

en: Return to Login Page
id_ID: Kembali ke halaman login

en: Romanian
id_ID: Rumania

en: Rules
id_ID: Aturan

en: Run a Channel
id_ID: Jalankan saluran

en: Run a UPnP broadcast
id_ID: Jalankan siaran UPnP

en: Run a Websocket
id_ID: Jalankan Webset

en: Run art size calculation
id_ID: Jalankan perhitungan ukuran karyaseni

en: Run the cron process
id_ID: Jalankan proses cron

en: Run the websocket on port 8888
id_ID: Jalankan Webset pada port 8888

en: Running
id_ID: Berlari

en: Running Beets Update
id_ID: Menjalankan pembaruan bit

en: Running Dropbox Remote Update
id_ID: Menjalankan pembaruan jarak jauh Dropbox

en: Running Remote Update
id_ID: Menjalankan pembaruan jarak jauh

en: Running Seafile Remote Update
id_ID: Menjalankan Pembaruan Jarak Jauh Seafile

en: Running SoundCloud Remote Update
id_ID: Menjalankan pembaruan jarak jauh SoundCloud

en: Running Subsonic Remote Update
id_ID: Menjalankan pembaruan jarak jauh Subsonic

en: Running in Test Mode. Use -x to execute
id_ID: Berjalan dalam mode uji. Gunakan -x untuk dieksekusi

en: Running in Write Mode. Make sure you've tested first!
id_ID: Berjalan dalam mode tulis. Pastikan mode Anda sudah diuji terlebih dahulu!

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Samoan
id_ID: Samoa

en: Sanskrit
id_ID: Sansekerta

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Catalog Settings
id_ID: Simpan Pengaturan Katalog

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Save Track Order
id_ID: Simpan Urutan Trek

en: Save as Smart Playlist
id_ID: Simpan sebagai daftar putar pintar

en: Scottish Gaelic
id_ID: Gaelic Skotlandia

en: Scrobble songs you play to your Last.FM account
id_ID: Lagu-lagu scrobble yang Anda mainkan ke akun Last.fm Anda

en: Scrobble songs you play to your Libre.FM Account
id_ID: Lagu-lagu cerdas yang Anda mainkan ke akun libre.fm Anda

en: Scrobble songs you play to your ListenBrainz Account
id_ID: Lagu-lagu scrobble yang Anda mainkan ke akun ListenBrainz Anda

en: Seafile Password
id_ID: Kata sandi Seafile

en: Seafile Username/Email
id_ID: Nama Pengguna / Email Seafile

en: Seafile password is required
id_ID: Diperlukan kata sandi Seafile

en: Seafile server URL is required
id_ID: URL Server Seafile diperlukan

en: Seafile server library name is required
id_ID: Nama Perpustakaan Server Seafile diperlukan

en: Seafile username is required
id_ID: Nama Pengguna Seafile diperlukan

en: Search
id_ID: Cari

en: Search Ampache
id_ID: Cari Ampache

en: Search Limit
id_ID: Batas Pencarian

en: Search on DuckDuckGo ...
id_ID: Cari di DuckDuckGo ...

en: Search on Google ...
id_ID: Cari di Google ...

en: Search on Last.fm ...
id_ID: Cari di Last.fm ...

en: Search on Musicbrainz ...
id_ID: Cari di MusicBrainz ...

en: Search on Wikipedia ...
id_ID: Cari di Wikipedia ...

en: Searched
id_ID: Telah Dicari

en: Season
id_ID: Musim

en: Season Edit
id_ID: Edit musim

en: Seasons
id_ID: Musim

en: Secret
id_ID: Rahasia

en: See wiki page
id_ID: Lihat halaman wiki

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select 'Dropbox API app'
id_ID: Pilih 'Dropbox API App'

en: Select 'Full Dropbox'
id_ID: Pilih 'Dropbox penuh'

en: Select New Art
id_ID: Pilih Sampul Baru

en: Select each backend to enable. Depending on the backend, you may need to perform additional configuration.
id_ID: Pilih setiap backend untuk diaktifkan. Tergantung pada backend, Anda mungkin perlu melakukan konfigurasi tambahan.

en: Self
id_ID: Sendiri

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send E-mail
id_ID: Kirim Email

en: Send and Clear on Add
id_ID: Kirim dan hapus pada Tambah

en: Send on Add
id_ID: Kirim Tambah

en: Send private message
id_ID: Kirim pesan pribadi

en: Sender
id_ID: Pengirim

en: Sent by
id_ID: Dikirim oleh

en: Serbian
id_ID: Orang Serbia

en: Server Config
id_ID: Konfigurasi Server

en: Server preferences updated successfully
id_ID: Preferensi Server berhasil diperbarui

en: Session Expired
id_ID: Sesi berakhir

en: Set Database Charset
id_ID: Atur Charset Database

en: Set the amount of items Album/Video of the Moment will display
id_ID: Tetapkan jumlah album item / video saat ini akan ditampilkan

en: Sets the default name for `Various Artists`
id_ID: Tetapkan nama standar untuk `Berbagai Artis`

en: Setting
id_ID: Pengaturan

en: Settings for Catalog: %s
id_ID: Pengaturan untuk Katalog: %s

en: Share
id_ID: Bagikan

en: Share Edit
id_ID: Bagikan Edit

en: Share Now Playing information
id_ID: Bagikan Sekarang Bermain Informasi

en: Share Recently Played information
id_ID: Bagikan informasi yang baru-baru ini dimainkan

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming agent
id_ID: Bagikan informasi yang baru diputar - izinkan akses ke agen streaming

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming date/time
id_ID: Bagikan informasi yang baru-baru ini dimainkan - Izinkan akses ke Tanggal / Waktu Streaming

en: Share created
id_ID: Bagikan yang dibuat

en: Share has been deleted
id_ID: Bagikan telah dihapus

en: Share links default expiration days (0=never)
id_ID: Bagikan tautan hari kedaluwarsa default (0 = tidak pernah)

en: Shared by
id_ID: Dibagikan oleh

en: Shares
id_ID: Saham

en: Shoutbox Records
id_ID: Catatan Shoutbox

en: Shoutbox on homepage
id_ID: Shoutbox di beranda

en: Shoutbox on homepage max items
id_ID: Shoutbox pada homepage item maks

en: Shoutbox post has been deleted
id_ID: Shoutbox Post telah dihapus

en: Shoutbox post has been updated
id_ID: Shoutbox Post telah diperbarui

en: Show # played
id_ID: Tampilkan # dimainkan

en: Show # skipped
id_ID: Tampilkan # Poles

en: Show ACL(s)
id_ID: Tampilkan ACL (s)

en: Show Album
id_ID: Tampilkan Album

en: Show Albums
id_ID: Tampilkan Album

en: Show Albums of the Moment
id_ID: Tampilkan album saat ini

en: Show All
id_ID: Tampilkan Semua

en: Show Catalogs
id_ID: Tampilkan Katalog

en: Show Disabled Songs
id_ID: Tampilkan Lagu yang Dinonaktifkan

en: Show Instances
id_ID: Tunjukkan instance

en: Show Localplay Instances
id_ID: Tampilkan Instance Putarlokal

en: Show Lyrics
id_ID: Tunjukkan Lirik

en: Show Now Playing
id_ID: Tampilkan sekarang bermain

en: Show Playlist
id_ID: Tampilkan daftar putar

en: Show Recently Played
id_ID: Show baru-baru ini dimainkan

en: Show Unique
id_ID: Tampilkan Unik

en: Show Videos of the Moment
id_ID: Tampilkan video saat ini

en: Show a list of disabled songs
id_ID: Tunjukkan daftar lagu yang dinonaktifkan

en: Show current song in Web player page title
id_ID: Tampilkan lagu saat ini dalam judul Halaman Web Player

en: Show donate button in footer
id_ID: Tampilkan tombol donasi di Footer

en: Show filter box on browse
id_ID: Tampilkan kotak filter di browse

en: Show large
id_ID: Tunjukkan besar

en: Show more
id_ID: Tampilkan lebih banyak

en: Show user's location with Google Maps
id_ID: Tampilkan lokasi pengguna dengan Google Maps

en: Show/Hide Player
id_ID: Tampilkan/Sembunyikan Pemutar

en: Show/Hide Playlist
id_ID: Tampilkan/Sembunyikan Daftar Putar

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
id_ID: Tampilkan/Sembunyikan kolom [column_index] ketika menelusuri obyek [object_type]

en: Shuffle
id_ID: Acak

en: Shuffle Off
id_ID: Acak NonAktif

en: Similar Artists
id_ID: Artis Serupa

en: Similar Songs
id_ID: Lagu serupa

en: Simple M3U
id_ID: M3u sederhana

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Size Limit
id_ID: Batas ukuran

en: Size comparison failed. Not deleting "%s"
id_ID: Perbandingan ukuran gagal. Tidak menghapus "%s"

en: Skip
id_ID: Lewatkan

en: Skipping existing song: %s
id_ID: Melewatkan lagu yang ada: %s

en: Slovak
id_ID: Orang Slovakia

en: Slovenian
id_ID: Slovenia

en: Smart Playlist
id_ID: Daftar putar pintar

en: Smart Playlist Edit
id_ID: Edit Daftar Putar Pintar

en: Smart Playlists
id_ID: Daftar putar pintar

en: Smartlists
id_ID: DaftarPinta

en: Somali
id_ID: Somalia

en: Song
id_ID: Lagu

en: Song Artist
id_ID: Artis Lagu

en: Song Edit
id_ID: Edit Lagu

en: Song Information
id_ID: Informasi Lagu

en: Song Language
id_ID: Bahasa Lagu

en: Song MBID
id_ID: Lagu Mbid

en: Song Title
id_ID: Judul Lagu

en: Song has been deleted
id_ID: Lagu telah dihapus

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
id_ID[0]: Lagu telah diaktifkan

en: Song preview from 7digital
id_ID: Lagu Pratinjau dari 7Digital

en: Song up to date: "%s"
id_ID: Lagu terkini: "%s"

en: Songs
id_ID: Lagu

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
id_ID: Sortir Tracks by Artist, Album, Song

en: Sort song files
id_ID: Urutkan berkas lagu

en: Sort songs files
id_ID: Urutkan berkas lagu

en: SoundCloud exception
id_ID: Pengecualian SoundCloud

en: Source: %s
id_ID: Sumber: %s

en: South Ndebele
id_ID: Ndebele Selatan

en: Southern Sotho
id_ID: Sotho Utara

en: Spanish
id_ID: Spanyol

en: Specified path is inside an existing catalog
id_ID: Path yang ditentukan ada di dalam katalog yang ada

en: Spotify Album Filters
id_ID: Filter Album Spotify

en: Start
id_ID: Mulai

en: Start Address
id_ID: Alamat Awal

en: Start Album Art Dump
id_ID: Mulai Dump KaryaSeni Album

en: Start Channel
id_ID: Mulai saluran

en: Start Configuration
id_ID: Mulai Konfigurasi

en: Start Date
id_ID: Tanggal Mulai

en: Start adding new media
id_ID: Mulailah menambahkan media baru

en: Start cache process
id_ID: Mulai proses cache

en: Start cleaning orphaned media entries
id_ID: Mulai membersihkan entri media yatim

en: Start searching new media art
id_ID: Mulai mencari seni media baru

en: Start verifying media related to Catalog entries
id_ID: Mulai memverifikasi media yang terkait dengan entri katalog

en: Started
id_ID: Dimulai

en: Started art size calculation
id_ID: Memulai perhitungan ukuran karyaseni

en: Starting Art Search
id_ID: Memulai Pencarian Sampul

en: Starting Catalog: %s
id_ID: Memulai Katalog: %s

en: Starting New Media Search
id_ID: Memulai Pencarian Media Baru

en: Starting New Media Search on "%s" Catalog
id_ID: Memulai Pencarian Media Baru pada Katalog "%s"

en: Starting Update from Tags
id_ID: Mulai pembaruan dari tag

en: Starting broadcasts...
id_ID: Mulai siaran...

en: Starts With
id_ID: Mulai Dengan

en: State
id_ID: Provinsi

en: Statistical Graphs
id_ID: Grafik Statistik

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Statistics Day Threshold
id_ID: Ambang Batas Statistik

en: Step 1 - Create the Ampache database
id_ID: Langkah 1 - Buat Database Ampache

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
id_ID: Langkah 2 - Buat berkas konfigurasi (ampache.cfg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
id_ID: Langkah 3 - Atur akun awal

en: Stick this comment
id_ID: Tempelkan komentar ini

en: Sticky
id_ID: Lengket

en: Stop
id_ID: Berhenti

en: Stopped
id_ID: Berhenti

en: Stream Access
id_ID: Akses Stream

en: Stream Source
id_ID: Sumber Stream

en: Stream Type
id_ID: Jenis Stream

en: Stream URL
id_ID: Alamat URL Stream

en: Stream control bandwidth history (days)
id_ID: Streaming Kontrol Bandwidth Sejarah (hari)

en: Stream control hits history (days)
id_ID: Streaming Control hits sejarah (hari)

en: Stream control maximal bandwidth (month)
id_ID: Streaming Kontrol Bandwidth Maksimal (Bulan)

en: Stream control maximal hits
id_ID: Streaming Kontrol Hits Maksimal

en: Stream control maximal time (minutes)
id_ID: Streaming Kontrol Waktu Maksimal (Menit)

en: Stream control time history (days)
id_ID: STREAM Sejarah Waktu Kontrol (hari)

en: Subject
id_ID: Judul

en: Subject is required
id_ID: Subjek diperlukan

en: Submit
id_ID: Kirimkan

en: Subscribe
id_ID: Langganan

en: Subscribe to Podcast
id_ID: Langganan ke Podcast

en: Subscribed to the Podcast
id_ID: Berlangganan podcast

en: Succeeded
id_ID: Berhasil

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
id_ID[0]: Berhasil meng-impor daftar putar dengan %d lagu.

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: Sundanese
id_ID: Sunda

en: Swedish
id_ID: Swedia

en: Sync
id_ID: Sinkronkan

en: System
id_ID: Sistem

en: TMDb API key
id_ID: Kunci API TMDB

en: TMDb metadata integration
id_ID: TMDB Metadata Integration

en: TV Season has been deleted
id_ID: Musim TV telah dihapus

en: TV Show
id_ID: Acara TV

en: TV Show Edit
id_ID: Acara TV Edit

en: TV Show Season
id_ID: Musim acara TV

en: TV Show has been deleted
id_ID: Acara TV telah dihapus

en: TV Shows
id_ID: Acara TV

en: TVDb API key
id_ID: Kunci API TVDB

en: TVDb metadata integration
id_ID: Integrasi Metadata TVDB

en: Table engine: %s
id_ID: Mesin tabel: %s

en: Target Catalog is required
id_ID: Diperlukan katalog target

en: Target charset: %s
id_ID: Charset taget: %s

en: Target collation: %s
id_ID: Perbandingan target: %s

en: Target folder
id_ID: Folder Target

en: Template Configuration
id_ID: Konfigurasi Template

en: Temporarily deactivates PHP memory limit
id_ID: Untuk sementara waktu, menonaktifkan batas memori PHP

en: Temporary direct link
id_ID: Tautan langsung sementara

en: Thai
id_ID: Thailand

en: Thank you for registering
id_ID: Terima kasih telah mendaftar

en: That Username already exists
id_ID: Nama pengguna itu sudah ada

en: The Album and all files will be deleted
id_ID: Album dan semua berkas akan dihapus

en: The Album has been deleted
id_ID: Album ini telah dihapus

en: The Ampache database username or password is missing
id_ID: Nama pengguna atau kata sandi basis data Ampache hilang

en: The Artist and all files will be deleted
id_ID: Artis dan semua berkas akan dihapus

en: The Artist has been deleted
id_ID: Artis telah dihapus

en: The Catalog art search has started
id_ID: Pencarian seni katalog telah dimulai

en: The Catalog cleaning process has started
id_ID: Proses pembersihan katalog sudah dimulai

en: The Catalog creation process has started
id_ID: Proses pembuatan katalog sudah dimulai

en: The Catalog has been deleted
id_ID: Katalog telah dihapus

en: The Catalog has been updated
id_ID: Katalog telah diperbarui

en: The Catalog path has changed
id_ID: Jalur katalog telah berubah

en: The Catalog write file tags has started
id_ID: Tag berkas tulis katalog sudah dimulai

en: The Channel has been created
id_ID: Saluran telah dibuat

en: The Channel has been deleted
id_ID: Saluran telah dihapus

en: The Label cannot be found
id_ID: Label tidak dapat ditemukan

en: The Label has been added
id_ID: Label telah ditambahkan

en: The Label has been deleted
id_ID: Label telah dihapus

en: The License has been deleted
id_ID: Lisensi telah dihapus

en: The License has been updated
id_ID: Lisensi telah diperbarui

en: The Message will be deleted
id_ID: Pesan akan dihapus

en: The Module has been disabled
id_ID: Modul telah dinonaktifkan

en: The Module has been enabled
id_ID: Modul ini telah diaktifkan

en: The Playlist could not be imported
id_ID: Daftar putar tidak dapat diimpor

en: The Playlist has been deleted
id_ID: Daftar putar telah dihapus

en: The Plugin has been disabled
id_ID: Plugin telah dinonaktifkan

en: The Plugin has been enabled
id_ID: Plugin telah diaktifkan

en: The Plugin has been upgraded
id_ID: Plugin telah ditingkatkan

en: The Podcast Episode will be deleted
id_ID: Episode podcast akan dihapus

en: The Podcast will be removed from the database
id_ID: Podcast akan dihapus dari database

en: The Share will be deleted and no longer accessible to others
id_ID: Saham akan dihapus dan tidak lagi dapat diakses oleh orang lain

en: The Song will be deleted
id_ID: Lagu akan dihapus

en: The TV Show and its files will be deleted
id_ID: Acara TV dan berkas-nya akan dihapus

en: The Video will be deleted
id_ID: Video akan dihapus

en: The default is tuned towards Seafile's default rate limit settings.
id_ID: Standarnya disetel menuju pengaturan batas tingkat default Seafile.

en: The destination charset
id_ID: Charset Destinasi

en: The entire TV Season will be deleted
id_ID: Seluruh musim TV akan dihapus

en: The file couldn't be read. Does it exist? %s
id_ID: Berkas tidak bisa dibaca. Apakah itu ada? %s

en: The folder couldn't be read. Does it exist? %s
id_ID: Folder itu tidak bisa dibaca. Apakah itu ada? %s

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
id_ID: Kesalahan berikut telah terjadi, Anda akan secara otomatih dialihkan dalam 10 detik.

en: The following songs have been deleted:
id_ID: Lagu berikut telah dihapus:

en: The following songs would be deleted:
id_ID: Lagu berikut akan dihapus:

en: The following updates need to be performed:
id_ID: Pembaruan berikut perlu untuk dilakukan:

en: The last cron was completed
id_ID: Cron terakhir selesai

en: The name of the catalog to update
id_ID: Nama katalog untuk diperbarui

en: The new User was not created
id_ID: Pengguna baru tidak dibuat

en: The next song failed to start
id_ID: Lagu selanjutnya gagal dimulai

en: The next song has started
id_ID: Lagu berikutnya sudah dimulai

en: The password has been set to: %s
id_ID: Kata sandi telah disetel ke: %s

en: The sort_pattern has left over variables. %s
id_ID: Parameter sort_pattern memiliki variabel yang tersisa. %s

en: The subdirectory update has started
id_ID: Pembaruan subdirektori telah dimulai

en: The table below explains the cookies we use and why
id_ID: Tabel dibawah menjelaskan cookie yang kami gunakan dan mengapa

en: The validation key used isn't correct
id_ID: Kunci validasi yang digunakan salah

en: TheAudioDb API key
id_ID: Kunci API Theudodb

en: TheAudioDb metadata integration
id_ID: Integrasi Metadata Theudodb

en: Theme
id_ID: Tema

en: Theme color
id_ID: Warna tema

en: There Was a Problem
id_ID: Terdapat sebuah masalah

en: There is an error with your parameters
id_ID: Terdapat kesalahan dengan parameter Anda

en: There was a problem authenticating against the Seafile API: %s
id_ID: Terdapat sebuah masalah meng-otentikasi terhadap API Seafile: %s

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
id_ID: Ada masalah membuat berkas daftar putar "%s"

en: There was a problem creating this directory: %s
id_ID: Terjadi sebuah masalah saat membuat direktori ini: %s

en: There was an error deleting this Catalog
id_ID: Terdapat kesalahan menghapus katalog ini

en: There was an error trying to chdir to "%s"
id_ID: Ada kesalahan yang mencoba untuk chdir ke "%s"

en: There was an error trying to copy file to "%s"
id_ID: Terdapat kesalahan saat mecoba menyalin berkas ke "%s"

en: There was an error trying to create "%s": Move failed, stopping
id_ID: Terdapat sebuah kesalahan saat mencoba membuat "%s" : Memindahkan gagal, dihentikan

en: There was an error trying to delete "%s"
id_ID: Ada kesalahan yang mencoba menghapus "%s"

en: There was an error trying to open "%s"
id_ID: Ada kesalahan yang mencoba membuka "%s"

en: There was an error while checking this song "%1$s": %2$s
id_ID: Terdapat sebuah kesalahan saat memeriksa lagu ini "%1$s": %2$s

en: This Avatar will be deleted
id_ID: Avatar ini akan dihapus

en: This Broadcast will be deleted
id_ID: Siaran ini akan dihapus

en: This Channel will be deleted
id_ID: Saluran ini akan dihapus

en: This Label will be deleted
id_ID: Label ini akan dihapus

en: This User ID is activated and can be used
id_ID: ID pengguna ini diaktifkan dan dapat digunakan

en: This affects all non-admin accounts
id_ID: Ini mempengaruhi semua akun non-admin

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
id_ID: Ini berupaya terhubung ke basis data Anda menggunakan nilai yang dibaca dari berkas konfigurasi Anda.

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
id_ID: Ini memeriksa beberapa tabel utama untuk memastikan bahwa database Ampache tersedia, dan pengguna memiliki akses ke database

en: This event has been logged
id_ID: Hal ini telah dicatat/log

en: This media is not supported by the player. Is your browser up to date?
id_ID: Media ini tidak didukung oleh pemutar. Apakah browser Anda terkini?

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
id_ID: Halaman ini menangani semua pembaruan database ke Ampache mulai dengan %1$s. Versi Anda saat ini adalah %2$s dengan versi database %3$s

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
id_ID: Halaman ini menangani pemasangan database Ampache dan pembuatan berkas ampache.cfg.php. Sebelum Anda melanjutkan, pastikan bahwa Anda telah memiliki prasyarat berikut:

en: This path belongs to an existing Beets Catalog: %s
id_ID: Path ini milik katalog Beets yang telah tersedia: %s

en: This path belongs to an existing SoundCloud Catalog: %s
id_ID: Path ini milik sebuah Katalog SoundClud yang telah tersedia: %s

en: This path belongs to an existing Subsonic Catalog: %s
id_ID: Path ini milik sebuah Katalog Subsonic yang telah tersedia: %s

en: This path belongs to an existing local Catalog: %s
id_ID: Path ini milik sebuah Katalog lokal: %s

en: This path belongs to an existing remote Catalog: %s
id_ID: Path ini milik sebuah Katalog jarak jauh: %s

en: This script makes changes to your database based on your config settings
id_ID: Skrip ini membuat perubahan pada database Anda berdasarkan pengaturan konfigurasi Anda

en: This section applies the default transcoding configuration according to the application you want to use. You may need to customize settings once setup has ended.
id_ID: Bagian ini menerapkan konfigurasi transcoding default sesuai dengan aplikasi yang ingin Anda gunakan. Anda mungkin perlu menyesuaikan pengaturan setelah pengaturan awal/pemasangan berakhir.

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
id_ID: Langkah ini membuat dan memasukkan database Ampache, jadi silahkan berikan akun MySQL dengan hak akses untuk menghasilkan database. Ini mungkin memakan waktu pada komputer yang lebih lambat.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
id_ID: Langkah ini membuat akun admin Ampace awal Anda. Setelah akun admin Anda dibuat, Anda akan diarahkan ke halaman masuk/login.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
id_ID: Langkah ini mengambil nilai/masukan konfigurasi dasar dan menghasilkan berkas konfigurasi. Jika direktori config/ Anda dapat ditulis, Anda dapat memilih "write" agar Ampache menulis berkas konfigurasi langsung ke lokasi yang benar. Jika Anda memilih "download" ini akan meminta Anda untuk mengunduh berkas konfigurasi, dan Anda kemudian dapat menempatkan berkas konfigurasi secara manual di %s.

en: This subdirectory is not inside an existing Catalog. The update can not be processed.
id_ID: Subdirektori ini tidak ada di dalam katalog yang ada. Pembaruan tidak dapat diproses.

en: This test attempts to read config/ampache.cfg.php. If this fails the file is either not in the correct location, or not readable.
id_ID: Ini menguji mencoba membaca Config / Ampache.cfg.php. Jika ini gagal, berkas tidak ada di lokasi yang benar, atau tidak dapat dibaca.

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that Ampache is able to completely parse your config file.
id_ID: Ini menguji memastikan bahwa Anda telah menetapkan semua variabel konfigurasi yang diperlukan dan bahwa AMPAE dapat sepenuhnya menguraikan berkas konfigurasi Anda.

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
id_ID: Tes ini memastikan bahwa variabel web_path Anda diatur dengan benar dan kami dapat sampai ke halaman indeks. Jika Anda tidak melihat tanda centang di sini maka web_path Anda tidak diatur dengan benar.

en: This tests whether Ampache can manage large files (> 2GB). This is not strictly necessary, but may result in a better experience. This generally requires a 64-bit operating system.
id_ID: Ini menguji apakah Ampache dapat mengelola berkas besar (> 2GB). Ini tidak perlu benar, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik. Ini umumnya memerlukan sistem operasi 64-bit.

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Ampache dapat menimpa batas pada waktu eksekusi maksimum. Ini tidak perlu benar, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Ampache dapat mengesampingkan batas memori. Ini tidak perlu benar, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Ampache dapat mengunggah berkas sedang (> = 20m). Ini tidak perlu benar, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
id_ID: Ini menguji apakah library/dependencies Ampache dipasang.

en: This tests whether PHP %s is set as it may break the ID3 tag support. This is not strictly necessary, but enabling Ampache ID3 tag write support (disabled by default) along with mbstring.func_overload may result in irreversible corruption of your music files.
id_ID: Ini menguji apakah PHP %s ditetapkan karena dapat merusak dukungan tag ID3. Ini tidak perlu secara ketat, tetapi memungkinkan dukungan Tanda Tulisan Ampache ID3 (dinonaktifkan secara default) bersama dengan MBSTring.func_overload dapat menyebabkan korupsi berkas musik Anda yang tidak dapat dikembalikan.

en: This tests whether PHP can write to config. This is not strictly necessary, but will help streamline the installation process.
id_ID: Tes ini menguji apakah PHP dapat menulis ke konfigurasi. Ini tidak terlalu diperlukan, tetapi akan membantu merampingkan proses pemasangan.

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah driver MySQL untuk PDO diaktifkan. Driver ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether the configuration template can be read.
id_ID: Ini menguji apakah template konfigurasi dapat dibaca.

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
id_ID: Ini menguji apakah berkas yang diperlukan untuk menginisialisasi struktur database tersedia.

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah ekstensi hash mendukung SHA256. Algoritma ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda menjalankan setidaknya versi minimum PHP yang diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi Gd diaktifkan. Ini tidak perlu benar, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi JSON diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi PDO diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the SimpleXML extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi simplexml diaktifkan. Ini tidak perlu benar, tetapi dapat menghasilkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether you have the cURL extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi curl diaktifkan. Ini tidak perlu, tetapi dapat menghasilkan pengalaman yang lebih baik.

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi hash diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi ICONV diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the intl extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi INTL diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi sesi diaktifkan. Ekstensi ini diperlukan oleh Ampache.

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
id_ID: Ini menguji apakah Anda memiliki ekstensi ZLib diaktifkan. Ini tidak benar-benar diperlukan, tetapi dapat mengakibatkan pengalaman yang lebih baik (unduhan zip).

en: This will disable the Catalog module
id_ID: Ini akan menonaktifkan modul katalog

en: This will disable the Localplay module
id_ID: Ini akan menonaktifkan modul LocalPlay

en: This will disable the Plugin and remove your settings
id_ID: Ini akan menonaktifkan plugin dan menghapus pengaturan Anda

en: This will permanently delete the ACL "%s"
id_ID: Ini akan secara permanen menghapus ACL "%s"

en: This will permanently delete the user "%s"
id_ID: Ini secara permanen akan menghapus pengguna "%s"

en: This will permanently delete your Catalog
id_ID: Ini akan menghapus katalog Anda secara permanen

en: This will replace your existing API key
id_ID: Ini akan menggantikan kunci API yang ada

en: This will replace your existing RSS token. Feeds with the old token might not work properly
id_ID: Ini akan menggantikan token RSS yang ada. Feed dengan token lama mungkin tidak berfungsi dengan baik

en: Tibetan
id_ID: Tibet

en: Time
id_ID: Waktu

en: Timeline
id_ID: Linimasa

en: Title
id_ID: Judul

en: To begin using your account, you must verify your e-mail address by vising the following link:
id_ID: Untuk mulai menggunakan akun Anda, Anda harus memverifikasi alamat email Anda dengan mengunjungi tautan berikut:

en: Toggle Artwork
id_ID: Alihkan SampulKarya

en: Top Rated
id_ID: Peringkat teratas

en: Top menu
id_ID: Menu atas

en: Total Media: [%s]
id_ID: Media Total: [%s]

en: Total Time: [%s] Total Media: [%s] Media Per Second: [%s]
id_ID: Waktu Total: [%s] Media Total: [%s] Media Per Detik: [%s]

en: Track
id_ID: Trek

en: Track (0 padded)
id_ID: Trek (0 pad)

en: Track MusicBrainzID
id_ID: Trek MusicBrainzid

en: Transcode Bitrate
id_ID: Bitrate Transcode

en: Transcoding allows you to convert music from one encoding to another. Ampache supports on the fly transcoding of any file type based on user, player, IP address or available bandwidth. In order to transcode, Ampache takes advantage of existing binary applications such as ffmpeg. In order for transcoding to work you must first install the supporting applications and ensure that they are executable by the web server.
id_ID: Transcoding memungkinkan Anda untuk mengkonversi musik dari satu encoding ke yang lain. Dukungan Ampache pada fly transcoding apa pun jenis berkas berdasarkan pengguna, pemutar, alamat IP atau bandwidth yang tersedia. Untuk melakukan transcoding, Ampache mengambil keuntungan dari aplikasi biner yang ada seperti ffmpeg. Agar transcoding berfungsi, Anda harus terlebih dahulu memasang aplikasi pendukung dan memastikan bahwa mereka dapat dieksekusi oleh server web.

en: Translation failure, stripping non-valid characters
id_ID: Kegagalan terjemahan, pengupasan karakter yang tidak valid

en: Trending
id_ID: Tren

en: Tried to clobber '%s' without setting clobber
id_ID: Mencoba Clobber '%s' tanpa mengatur Clobber

en: Turkish
id_ID: Turki

en: Twitter share
id_ID: Twitter Bagikan

en: Type
id_ID: Jenis

en: Type of Catalog (optional)
id_ID: Jenis katalog (opsional)

en: UPnP
id_ID: UPNP

en: UPnP Active Instance
id_ID: Contoh Aktif UPnP

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
id_ID: Backend UPnP dinonaktifkan. Siaran dilewati.

en: UPnP broadcast...
id_ID: Siaran UPnP...

en: URL
id_ID: Alamat URL

en: URL is invalid, must be http:// or https://
id_ID: URL tidak valid, harus http:// atau https://

en: URL shorteners on shared links with Bit.ly
id_ID: Pengendaraan URL pada tautan bersama dengan bit.ly

en: URL shorteners on shared links with YOURLS
id_ID: Pengendaraan URL pada tautan bersama dengan Anda

en: Ukrainian
id_ID: Ukraina

en: Unable to add Song - %s
id_ID: Tidak dapat menambahkan lagu - %s

en: Unable to change to directory: %s
id_ID: Tidak dapat mengganti ke direktori: %s

en: Unable to connect to localplay controller
id_ID: Tidak dapat terhubung ke pengontrol localplay

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
id_ID: Tidak dapat terhubung ke database, periksa konfigurasi Ampache Anda

en: Unable to connect to the database: %s
id_ID: Tidak dapat terhubung ke database: %s

en: Unable to create a local account
id_ID: Tidak dapat membuat akun lokal

en: Unable to create the database: %s
id_ID: Tidak dapat membuat database: %s

en: Unable to create the user "%1$s" with permissions to "%2$s" on "%3$s": %4$s
id_ID: Tidak dapat membuat pengguna "%1$s" dengan perizinan ke "%2$s" di "%3$s": %4$s

en: Unable to delete this Label.
id_ID: Tidak dapat menghapus label ini.

en: Unable to disable the Catalog module.
id_ID: Tidak dapat menonaktifkan modul katalog.

en: Unable to get the filesize for "%s"
id_ID: Tidak dapat mendapatkan berkas untuk "%s"

en: Unable to grant permissions to "%1$s" for the user "%2$s" on "%3$s": %4$s
id_ID: Tidak dapat memberikan izin untuk "%1$s" untuk pengguna "%2$s" di "%3$s" : %4$s

en: Unable to insert song - %s
id_ID: Tidak dapat memasukkan lagu - %s

en: Unable to install this Plugin
id_ID: Tidak dapat menginstal plugin ini

en: Unable to open
id_ID: Tidak dapat dibuka

en: Unable to open `%s` for writing
id_ID: Tidak dapat membuka`%s` untuk ditulis

en: Unable to open: %s
id_ID: Tidak dapat membuka: %s

en: Unable to query the database, check your Ampache config
id_ID: Tidak dapat menanyakan basis data, periksa konfigurasi Ampache Anda

en: Unable to write to `%s`
id_ID: Tidak dapat menulis ke `%s`

en: Unauthorized
id_ID: Tidak sah

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
id_ID: Upaya akses tidak valid untuk kesalahan API - ACL

en: Unbroadcast
id_ID: Uncroadcast

en: Unfollow
id_ID: Berhenti

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Unknown %s
id_ID: Tidak diketahui %s

en: Unknown (Orphaned)
id_ID: Tidak diketahui (tanpa nama)

en: Unknown Artist
id_ID: Artis Tidak Dikenal

en: Unknown user
id_ID: Pengguna Tidak Dikenal

en: Unlimited
id_ID: Tak terbatas

en: Unmute
id_ID: Batal Bisu

en: Unplayed
id_ID: Belum Diputar

en: Unsupported
id_ID: Tidak didukung

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Update /tmp/some-file.mp3 in the catalog `some-catalog`
id_ID: Perbarui /tmp/some-file.mp3 di katalog `beberapa-katalog`

en: Update Account
id_ID: Perbarui Akun

en: Update All
id_ID: Perbarui Semua

en: Update All File Tags
id_ID: Perbarui Semua Tag Berkas

en: Update File Tags
id_ID: Perbarui Tag Berkas

en: Update Instance
id_ID: Perbarui Instance

en: Update Preferences
id_ID: Perbarui Preferensi

en: Update User
id_ID: Perbarui Pengguna

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
id_ID: Perbarui Informasi Artis dan Ambil Artis Serupa dari last.fm

en: Update available
id_ID: Pembaruan tersedia

en: Update existing files in: %s
id_ID: Perbarui berkas yang tersedia di: %s

en: Update failed
id_ID: Pembaharuan gagal

en: Update from tags
id_ID: Perbarui dari tag

en: Update from tags complete
id_ID: Perbarui dari tag selesai

en: Update the database
id_ID: Perbarui database

en: Update the database collation and charset
id_ID: Perbarui collation dan charset database

en: Update the database to the latest version
id_ID: Perbarui database ke versi terbaru

en: Update the local catalog called `some-catalog`
id_ID: Perbarui katalog lokal yang disebut `beberapa katalog`

en: Update the object cache tables
id_ID: Perbarui tabel cache objek

en: Update the path of `some-catalog` to /new/path
id_ID: Perbarui path `beberapa-katalog` ke /new/path

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Updated song: "%s"
id_ID: Lagu yang diperbarui: "%s"

en: Updating Ampache sources with `
id_ID: Memperbarui sumber ampache dengan `

en: Updating dependencies with `
id_ID: Memperbarui dependensi dengan `

en: Updating the %s Catalog
id_ID: Memperbarui Katalog %s

en: Upgrade
id_ID: Meningkatkan

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Uploaded by
id_ID: Diunggah oleh

en: Uploads
id_ID: Unggah

en: Use DAAP backend
id_ID: Gunakan backend DAAP

en: Use Subsonic backend
id_ID: Gunakan backend subsonik

en: Use UPnP backend
id_ID: Gunakan backend upnp

en: Use WebDAV backend
id_ID: Gunakan Webdav Backend

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
id_ID: Gunakan alfabet ketika menelusuri obyek [object_type]

en: Use of cookies by Ampache
id_ID: Penggunaan cookie oleh Ampache

en: Use pages when browsing [object_type] objects
id_ID: Gunakan halaman ketika menelusuri obyek [object_type]

en: User
id_ID: Pengguna

en: User Access Level
id_ID: Tingkat akses pengguna

en: User Activated
id_ID: Pengguna diaktifkan

en: User Agreement
id_ID: Perjanjian Pengguna

en: User ID
id_ID: Identitas pengguna

en: User ID and secret are required for SoundCloud Catalogs
id_ID: ID pengguna dan rahasia diperlukan untuk katalog SoundCloud

en: User Properties
id_ID: Properti Pengguna

en: User Tools
id_ID: Alat Pengguna

en: User avatar
id_ID: Pengguna Avatar

en: User creation failed
id_ID: Pembuatan pengguna gagal

en: User is Offline Now
id_ID: Pengguna sedang offline sekarang

en: User is Online Now
id_ID: Pengguna online sekarang

en: User is already logged in
id_ID: Pengguna sudah masuk

en: User preferences updated successfully
id_ID: Preferensi Pengguna berhasil diperbarui

en: User updated successfully
id_ID: Berhasil diperbarui pengguna

en: User's avatars from Gravatar
id_ID: Avatar Pengguna dari Gravatar

en: Username
id_ID: Nama Pengguna

en: Username is required
id_ID: Nama pengguna diperlukan

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Users avatar's with Libravatar
id_ID: Pengguna Avatar dengan Libravatar

en: Using: %1$s AND %2$s for file pattern matching
id_ID: Menggunakan: %1$s DAN %2$s untuk pencocokan pola berkas

en: VLC Active Instance
id_ID: Contoh Aktif VLC

en: Validation Failed
id_ID: Validasi gagal

en: Value
id_ID: Nilai

en: Various
id_ID: Campuran

en: Verified
id_ID: Diverifikasi

en: Verify
id_ID: Verifikasi

en: Verify All
id_ID: Verifikasi Semua

en: Verify Catalog
id_ID: Verifikasi Katalog

en: Version
id_ID: Versi

en: Version: %s
id_ID: Versi: %s

en: Video Information
id_ID: Informasi video

en: Video has been deleted
id_ID: Video telah dihapus

en: Videos
id_ID: Video

en: Videos of the Moment
id_ID: Video Saat Ini

en: Vietnamese
id_ID: Vietnam

en: View
id_ID: Lihat

en: View License
id_ID: Lihat Lisensi

en: View changes
id_ID: Lihat Perubahan

en: View on MusicBrainz
id_ID: Lihat di MusicBrainz

en: Visualizer full-screen
id_ID: Visualizer layar-penuh

en: Vote added
id_ID: Penambahan Voting

en: Votes
id_ID: Voting

en: WARNING
id_ID: Peringatan

en: Wanted
id_ID: Ingin

en: Wanted Albums
id_ID: Dicari Album

en: Web Installation
id_ID: Instalasi Web

en: Web Interface
id_ID: Antarmuka Web

en: Web Path
id_ID: Path Web

en: Web Player
id_ID: Pemutar web

en: Web Player browser notifications
id_ID: Pemberitahuan Browser Pemain Web

en: Web Player browser notifications timeout (seconds)
id_ID: Waktu Pemberitahuan Peramban Web Player (detik)

en: Website
id_ID: Situs Web

en: Website Title
id_ID: Judul situs web

en: Western Frisian
id_ID: Frisia Barat

en: When you love a track, flag the album and artist
id_ID: Ketika Anda menyukai trek, bendera album dan artis

en: Write
id_ID: Tulis

en: Write New Config
id_ID: Tulis Konfigurasi Baru

en: Wrong target Catalog type
id_ID: Jenis katalog target yang salah

en: XBMC Active Instance
id_ID: Contoh Aktif XBMC

en: YOURLS API key
id_ID: Kunci API Yourls

en: YOURLS domain name
id_ID: Nama domain Anda

en: YOURLS use IDN
id_ID: Yours menggunakan IDN

en: Year
id_ID: Tahun

en: Year Formed
id_ID: Tahun terbentuk

en: Year ascending
id_ID: Sorot Tahun naik

en: Year descending
id_ID: Sorot Tahun turun

en: Yes
id_ID: Ya

en: Yiddish
id_ID: Yidis

en: You can also embed this share as a web player into your website, with the following HTML code:
id_ID: Anda juga dapat menyematkan bagian ini sebagai pemutar web ke situs web Anda, dengan kode HTML berikut:

en: You can log in at the following address %s
id_ID: Anda dapat masuk pada alamat berikut : %s

en: You can now start sharing the following URL:
id_ID: Sekarang Anda dapat mulai bagikan alamat URL berikut:

en: You didn't select any disabled Songs
id_ID: Anda tidak memilih lagu-lagu yang dinonaktifkan

en: You entered an invalid e-mail address
id_ID: Anda memasukkan alamat email yang salah

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
id_ID: Anda telah diarahkan ke halaman ini karena Anda mencoba mengakses fungsi yang dinonaktifkan dalam demo.

en: You have been redirected to this page because you do not have access to this function
id_ID: Anda telah diarahkan ke halaman ini karena Anda tidak memiliki akses ke fungsi ini

en: You have requested a Song that does not exist.
id_ID: Kamu telah meminta lagu yang tidak ada.

en: You have requested an Album that does not exist.
id_ID: Kamu telah meminta album yang tidak ada.

en: You have requested an Artist that does not exist.
id_ID: Kamu telah meminta seorang seniman yang tidak ada.

en: You just received a new shout from %1$s on your content %2$s
id_ID: Anda baru saja menerima teriakan baru dari %1$s pada konten Anda %2$s

en: You may have reached this page because Ampache was unable to load the required dependencies
id_ID: Anda mungkin telah mencapai halaman ini karena Ampache tidak dapat memuat pustaka/dependensi yang diperlukan

en: You may have reached this page because a configuration error has occurred. Debug information is below.
id_ID: Kamu mungkin telah mencapai halaman ini karena kesalahan konfigurasi telah terjadi. Informasi Debug ada di bawah.

en: You may have reached this page because your %s configuration file was not parsable
id_ID: Anda mungkin telah mencapai halaman ini karena berkas konfigurasi %s Anda tidak dapat diuraikan

en: You must accept the user agreement
id_ID: Anda harus menerima Perjanjian Pengguna

en: You must enter a Username
id_ID: Kamu harus memasukkan nama pengguna

en: You must enter a password
id_ID: Kamu harus memasukkan kata sandi

en: You need at least one active Administrator account
id_ID: Anda membutuhkan setidaknya satu akun Administrator Aktif

en: You received a new private message from %s.
id_ID: Anda menerima pesan pribadi baru dari %s.

en: You will be automatically redirected in 10 seconds.
id_ID: Kamu akan diarahkan secara otomatis dalam 10 detik.

en: Your Access Control List has been updated
id_ID: Daftar kontrol akses Anda telah diperbarui

en: Your Access List entry has been removed
id_ID: Entri Daftar Akses Anda telah dihapus

en: Your Ampache config file is out of date!
id_ID: Berkas konfigurasi Ampache Anda sudah usang!

en: Your Passwords don't match
id_ID: Kata sandi Anda tidak cocok

en: Your account has been created
id_ID: Akun anda telah dibuat

en: Your account has been updated
id_ID: Akun anda telah diperbaharui

en: Your account has not been updated
id_ID: Akun Anda belum diperbarui

en: Your browser doesn't support this feature.
id_ID: Browser Anda tidak mendukung fitur ini.

en: Your cache has been cleared successfully
id_ID: Cache Anda telah berhasil dihapus

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
id_ID: Basis data dan tabel terkait Anda telah diperbarui untuk mencocokkan charset Anda yang saat ini dikonfigurasi

en: Your e-mail has been sent
id_ID: Email Anda telah terkirim

en: Your e-mail has not been sent
id_ID: Email Anda belum dikirim

en: Your new Access Control List(s) have been created
id_ID: Daftar Kontrol Akses Baru Anda telah dibuat

en: Your search has been saved as a Smart Playlist with the name %s
id_ID: Pencarian Anda telah disimpan sebagai daftar putar pintar dengan nama %s

en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
id_ID: Webserver Anda memiliki akses baca ke berkas "%1$s" dan "%2%s"

en: Yourself
id_ID: Diri Sendiri

en: Zlib Support
id_ID: Dukungan Zlib

en: Zoom
id_ID: Perbesar

en: after
id_ID: setelah

en: after (x) days ago
id_ID: setelah (x) hari yang lalu

en: all rules
id_ID: semua aturan

en: any rule
id_ID: aturan apapun

en: before
id_ID: sebelum

en: before (x) days ago
id_ID: sebelum (x) hari yang lalu

en: by
id_ID: oleh

en: channel/.htaccess action
id_ID: tindakan channel/.htaccess

en: channel/.htaccess configured?
id_ID: channel/.htaccess dikonfigurasi?

en: channel/.htaccess exists?
id_ID: channel/.htaccess ada?

en: commented on
id_ID: berkomentar pada

en: config/ampache.cfg.php action
id_ID: tindakan config/ampache.cfg.php

en: config/ampache.cfg.php configured?
id_ID: config/ampache.cfg.php dikonfigurasi?

en: config/ampache.cfg.php exists?
id_ID: config/ampache.cfg.php ada?

en: contains
id_ID: mengandung

en: day | days
id_ID[0]: hari

en: did something on
id_ID: melakukan sesuatu pada

en: does not contain
id_ID: tidak mengandung

en: does not equal
id_ID: tidak sama

en: does not match regular expression
id_ID: tidak cocok dengan ekspresi reguler

en: does not sound like
id_ID: tidak terdengar seperti

en: ends with
id_ID: berakhir dengan

en: equals
id_ID: sama

en: favorited
id_ID: disukai

en: has loved
id_ID: sudah Dicintai

en: has not rated
id_ID: belum dinilai

en: has rated 1 star
id_ID: telah memberi peringkat 1 bintang

en: has rated 2 stars
id_ID: nilai 2 bintang

en: has rated 3 stars
id_ID: nilai 3 bintang

en: has rated 4 stars
id_ID: nilai 4 bintang

en: has rated 5 stars
id_ID: nilai 5 bintang

en: hour | hours
id_ID[0]: jam

en: is
id_ID: aku s

en: is false
id_ID: salah

en: is greater than
id_ID: lebih besar dari

en: is greater than or equal to
id_ID: lebih besar atau sama dengan

en: is less than
id_ID: kurang dari

en: is less than or equal to
id_ID: kurang dari atau sama dengan

en: is not
id_ID: tidak

en: is true
id_ID: adalah benar

en: matches regular expression
id_ID: cocok dengan ekspresi reguler

en: minutes
id_ID: menit

en: not rated yet
id_ID: belum dinilai

en: of
id_ID: dari

en: on
id_ID: pada

en: php-iconv is required for this functionality, quitting
id_ID: php-iconv diperlukan untuk fungsionalitas ini, menghentikan

en: play/.htaccess action
id_ID: tindakan play/.htaccess

en: play/.htaccess configured?
id_ID: play/.htaccess dikonfigurasi?

en: play/.htaccess exists?
id_ID: play/.htaccess ada?

en: played
id_ID: diputar

en: required
id_ID: diperlukan

en: rest/.htaccess action
id_ID: tindakan rest/.htaccess

en: rest/.htaccess configured?
id_ID: rest/.htaccess dikonfigurasi?

en: rest/.htaccess exists?
id_ID: rest/.htaccess ada?

en: sounds like
id_ID: terdengar seperti

en: started to follow
id_ID: mulai ikuti

en: starts with
id_ID: dimulai dengan

en: uploaded
id_ID: diunggah
