Ampache - en to de_DE translation catalogue (1796 entries)

en: "%s" does not match site charset
de_DE: Der Zeichensatz %s stimmt nicht mit dem Zeichensatz der Seite überein.

en: "ampache.cfg.php" is writable
de_DE: "ampache.cfg.php" ist schreibbar

en: "ampache.cfg.php.dist" is readable
de_DE: "ampache.cfg.php.dist" ist lesbar

en: "ampache.sql" is readable
de_DE: "ampache.sql" ist lesbar

en: # Items
de_DE: # Stücke

en: # Played
de_DE: # Gespielt

en: # Played or Skipped
de_DE: # Gespielt oder Übersprungen

en: # Skipped
de_DE: # Übersprungen

en: # episodes to download when new episodes are available
de_DE: # Episoden herunterladen, wenn neue Episoden verfügbar sind

en: # latest episodes to keep
de_DE: # letzte Episoden aufbewahren

en: %1$s %2$s (Smart Playlist)
de_DE: %1$s %2$s (Intelligente Playlist)

en: %1$s (%2$s) has been created
de_DE: Die Playlist '%1$s (%2$s)' wurde erstellt.

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
de_DE: Der Benutzer '%1$s' wurde mit den Rechten der Gruppe '%2$s' erstellt

en: %d day ago | %d days ago
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: %d Tagen

en: %d decade ago | %d decades ago
de_DE[0]: %d Dekade
de_DE[1]: %d Dekaden

en: %d file removed. | %d files removed.
de_DE[0]: %d Datei gelöscht
de_DE[1]: %d Dateien gelöscht

en: %d file updated. | %d files updated.
de_DE[0]: %d Datei gelöscht
de_DE[1]: %d Dateien gelöscht

en: %d hour | %d hours
de_DE[0]: %d Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

en: %d hour ago | %d hours ago
de_DE[0]: %d Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: %d minute ago | %d minutes ago
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: %d month ago | %d months ago
de_DE[0]: %d Monat
de_DE[1]: %d Monaten

en: %d second ago | %d seconds ago
de_DE[0]: %d Sekunde
de_DE[1]: %d Sekunden

en: %d time | %d times
de_DE[0]: %d mal
de_DE[1]: %d mal

en: %d week ago | %d weeks ago
de_DE[0]: %d Woche
de_DE[1]: %d Wochen

en: %d year ago | %d years ago
de_DE[0]: %d Jahr
de_DE[1]: %d Jahren

en: %s (%s) has been disabled
de_DE: %s (%s) wurde deaktiviert

en: %s (%s) has been enabled
de_DE: %s (%s) wurde aktiviert

en: %s (%s) updated
de_DE: %s (%s) aktualisiert

en: %s - Update
de_DE: %s - Aktualisieren

en: %s IP History
de_DE: %s IP Historie

en: %s Song added | %s Songs added
de_DE[0]: %s Song hinzugefügt
de_DE[1]: %s Songs hinzugefügt.

en: %s has been deleted
de_DE: %s wurde gelöscht

en: %s of 5
de_DE: %s von 5

en: %s song was found | %s songs were found
de_DE[0]: %s Song gefunden
de_DE[1]: %s Songs gefunden

en: (e.g. '2001', '2001-2005')
de_DE: (z.B. '2001', '2001-2005')

en: (no leading or ending '/')
de_DE: (Ohne Slash '/' an Anfang oder Ende)

en: 0 Stars
de_DE: 0 Sterne

en: 1 Star
de_DE: 1 Stern

en: 2 Stars
de_DE: 2 Sterne

en: 3 Stars
de_DE: 3 Sterne

en: 4 Stars
de_DE: 4 Sterne

en: 5 Stars
de_DE: 5 Sterne

en: 7digital consumer key
de_DE: Verbraucherschlüssel für 7digital

en: 7digital secret
de_DE: Geheime Phrase für 7digital

en: A MySQL server with a username and password that can create/modify databases
de_DE: Du verwendest einen MySQL-Server, der über einen Benutzer inklusive Passwort verfügt und zudem über die Rechte zur Erstellung und Änderung der Datenbank verfügt.

en: A Username is required
de_DE: Ein Benutzername wird benötigt

en: A new License has been created
de_DE: Eine neue Lizenz wurde erstellt

en: A new user API Key has been generated
de_DE: Ein neuer Benutzer-API-Schlüssel wurde erstellt

en: A new user RSS token has been generated
de_DE: Ein neues RSS Token wurde generiert.

en: A new user has been enabled. %s
de_DE: Der neue Benutzer %s wurde aktiviert.

en: A new user has registered, the following values were entered:
de_DE: Ein neuer Benutzer hat sich registriert
    Folgende Angaben wurden dabei gemacht:

en: A user from "%1$s" has requested a password reset for "%2$s"
de_DE: Ein Benutzer mit der IP: %1$s hat ein zurücksetzen des Passwortes für "%2$s" angefragt

en: API Call Delay
de_DE: API Abfrageverzögerung

en: API Call Delay is the delay inserted between repeated requests to Seafile (such as during an Add or Clean action) to accommodate Seafile's Rate Limiting.
de_DE: Die 'API Abfrageverzögerung' ist eine Verzögerung zwischen den Abfragen an einen Seafile-Server (bspw. beim hinzufügen oder säubern von Medien in Seafile-Katalogen), um sich der Abfragelimitierung des Seafile-Servers anzupassen.

en: API Call Delay must have a numeric value
de_DE: Der Wert der API Abfrageverzögerung muss einer ganzen Zahl entsprechen

en: API Documentation
de_DE: API-Dokumentation

en: API Error: Couldn't connect to SoundCloud.
de_DE: API-Fehler: Die Verbindung zur SoundCloud konnte nicht hergestellt werden.

en: API Error: Couldn't get song list.
de_DE: API-Fehler: Die Song-Liste konnte nicht empfangen werden.

en: API Error: cannot connect to Dropbox.
de_DE: API Fehler: Verbindung zu Dropbox nicht möglich.

en: API key
de_DE: API-Schlüssel

en: Abkhazian
de_DE: Abchasisch

en: Accept
de_DE: Akzeptieren

en: Access Control
de_DE: Zugriffskontrolle

en: Access Control Entries
de_DE: Einträge der Zugriffskontrolle

en: Access Control not Enabled
de_DE: Die Zugriffskontrolle ist deaktiviert

en: Access Denied
de_DE: Zugriff verweigert

en: Access Denied: Rating features are not enabled.
de_DE: Zugriff fehlgeschlagen: Bewertungsfunktionen sind nicht aktiviert.

en: Access Denied: allow_video is not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: allow_video ist nicht aktiviert

en: Access Denied: delete from disk is not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: das Löschen von Festplatte ist nicht aktiviert

en: Access Denied: licensing features are not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: Lizenzierungsfunktionen sind nicht aktiviert

en: Access Denied: podcast features are not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: Podcast Funktionen sind nicht aktiviert

en: Access Denied: sharing features are not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: die Möglichkeit zu teilen ist nicht aktiviert

en: Access Denied: social features are not enabled.
de_DE: Keine Berechtigung: Social Media Funktionen sind nicht aktiviert

en: Access Level
de_DE: Berechtigungsebene

en: Access Token
de_DE: Zugriffstoken

en: Access denied to this playlist
de_DE: Keine Berechtigung um diese Playlist aufzurufen

en: Access denied to this playlist.
de_DE: Keine Berechtigung um diese Playlist aufzurufen

en: Account
de_DE: Konto

en: Account enabled at %s
de_DE: Dein Account auf %s wurde aktiviert

en: Account is disabled, please contact the administrator
de_DE: Der Account ist deaktiviert. Falls Du das für einen Fehler hältst, kontaktiere bitte einen Administrator

en: Action
de_DE: Aktion

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activate
de_DE: Aktiviere

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Active Instance
de_DE: Aktive Sitzung

en: Active Playlist
de_DE: Aktive Playlist

en: Activity
de_DE: Aktivität

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add ACL
de_DE: ACL Hinzufügen

en: Add API / RPC Host
de_DE: API / RPC Host hinzufügen

en: Add Access Control List
de_DE: Zugriffskontrollliste hinzufügen

en: Add All
de_DE: Alle hinzufügen

en: Add All to Temporary Playlist
de_DE: Alles zur temporären Playlist hinzufügen

en: Add All to playlist
de_DE: Alles zur Playlist hinzufügen

en: Add Another Rule
de_DE: Eine weitere Regel hinzufügen

en: Add Catalog
de_DE: Katalog hinzufügen

en: Add Current Host
de_DE: Momentanen Host hinzufügen

en: Add Instance
de_DE: Instanz hinzufügen

en: Add Label
de_DE: Label hinzufügen

en: Add Local Network Definition
de_DE: Eine Lokale Netzwerkrichtlinie hinzufügen

en: Add Localplay Instance
de_DE: Lokale Abspielinstanz hinzufügen

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add Radio Station
de_DE: Radiostation hinzufügen

en: Add Smart Playlist
de_DE: Intelligente Playlist hinzufügen

en: Add User
de_DE: Benutzer hinzufügen

en: Add Vote
de_DE: Abstimmen

en: Add a User
de_DE: Einen Benutzer hinzufügen

en: Add a User with the name `some-user`
de_DE: Einen Benutzer mit dem Namen `some-user` hinzufügen

en: Add dynamic items
de_DE: Füge Objekte dynamisch hinzu

en: Add new files from: %s
de_DE: Füge neue Datei von: %s hinzu.

en: Add tags to sub albums and sub songs
de_DE: Tags zu inbegriffenen Alben und Songs hinzufügen

en: Add tags to sub episodes
de_DE: Hinzufügen von Tags zu inbegriffenen Episoden

en: Add tags to sub songs
de_DE: Tags inbegriffenen Songs hinzufügen

en: Add to All
de_DE: Zu allen hinzufügen

en: Add to New Playlist
de_DE: Zu einer neuen Playlist hinzufügen

en: Add to Temporary Playlist
de_DE: Zur temporären Playlist hinzufügen

en: Add to playlist
de_DE: Zur Playlist hinzufügen

en: Add to wanted list
de_DE: Zur Liste "Gesucht" hinzufügen

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Added to playlist
de_DE: Zur Playlist hinzugefügt

en: Adding a new song: %s
de_DE: Füge neuen Song "%s" hinzu.

en: Addition Time
de_DE: Zusätzliche Zeit

en: Address
de_DE: Adresse

en: Adds new media files and imports playlist files
de_DE: Fügt neue Mediendaten hinzu und importiert Playlistendateien

en: Adds new media files to the database
de_DE: Fügt der Datenbank neue Mediendateien hinzu

en: Admin Disabled
de_DE: Admin deaktiviert

en: Admin-Catalog
de_DE: Admin-Katalog

en: Admin-Mail Users
de_DE: Admin-Benutzern schreiben

en: Admin-Manage Access Lists
de_DE: Admin-Zugriffskontrolllisten verwalten

en: Admin-Manage Modules
de_DE: Admin-Module verwalten

en: Admin-Site Preferences
de_DE: Admin-Seiteneinstellungen

en: Admin-User Management
de_DE: Admin-Benutzerverwaltung

en: Administrative user creation failed: %s
de_DE: Der Administrative Datenbankbenutzer konnte nicht erstellt werden. Fehlerinformationen: %s

en: Advanced Add
de_DE: Erweitertes hinzufügen

en: Advanced Share
de_DE: Erweitertes Teilen

en: After creating the Catalog, you must 'Make it ready' on the Catalog table.
de_DE: Nachdem Du den Katalog erstellt hast, musst Du ihn, in der Katalogtabelle  'bereitstellen'.

en: Ajax page load
de_DE: Seiten via Ajax laden

en: Albanian
de_DE: Albanisch

en: Album - Default sort
de_DE: Standardanordnung der Alben

en: Album - Group multiple disks
de_DE: Gruppiere verschiedene Platten des selben Albums

en: Album - Group per release type
de_DE: Alben nach Releasetyp gruppieren

en: Album Art
de_DE: Album Cover

en: Album Art Dump Complete
de_DE: Löschen von Album-Covern fertiggestellt

en: Album Artist
de_DE: Albuminterpret

en: Album Artists
de_DE: Albuminterpret

en: Album Count
de_DE: Albumanzahl

en: Album Data
de_DE: Album Daten

en: Album Edit
de_DE: Album bearbeiten

en: Album MusicBrainzID
de_DE: MusicBrainz Album-ID

en: Albums
de_DE: Alben

en: Albums of the Moment
de_DE: Empfehlenswerte Alben

en: All
de_DE: Alle

en: All Now Playing data has been cleared
de_DE: Alle "gerade gespielt" Einträge wurden gelöscht

en: All Playlists
de_DE: Alle Playlisten

en: All files would be removed. Doing nothing
de_DE: Alle Dateien würden gelöscht werden. Abgebrochen!

en: Allow API3 Only
de_DE: Nur API3 zulassen

en: Allow API4 Only
de_DE: Nur API4 zulassen

en: Allow API5 Only
de_DE: Nur API5 zulassen

en: Allow Ampache API3 responses
de_DE: Ampache erlauben API3 Antworten zu senden

en: Allow Ampache API4 responses
de_DE: Ampache erlauben API4 Antworten zu senden

en: Allow Ampache API5 responses
de_DE: Ampache erlauben API5 Antworten zu senden

en: Allow Democratic Play
de_DE: Gemeinsame Wiedergabe erlauben

en: Allow Download
de_DE: Erlaube das Herunterladen

en: Allow Downloads
de_DE: Herunterladen erlauben

en: Allow E-mail notifications
de_DE: Erlaube E-Mail Benachrichtigungen

en: Allow Geolocation
de_DE: Erlaube Geolocation

en: Allow Localplay Play
de_DE: Lokale Wiedergabe erlauben

en: Allow Localplay Set to False
de_DE: Lokales Abspielen nicht erlaubt

en: Allow Share
de_DE: Freigaben erlauben

en: Allow Stream
de_DE: Streamen erlauben

en: Allow Streaming
de_DE: Streamen erlauben

en: Allow Transcoding
de_DE: Umwandlung erlauben

en: Allow Video Features
de_DE: Videofunktionen erlauben

en: Allow user uploads
de_DE: Benutzern das Hochladen erlauben

en: Allow users to edit uploaded songs
de_DE: Benutzern erlauben, hochgeladene Songs zu bearbeiten

en: Allow users to remove uploaded songs
de_DE: Benutzern erlauben, hoch geladene Dateien zu löschen

en: Allowed file type
de_DE: Erlaubter Dateityp

en: Alphabet browsing by default for following library items (album,artist,...)
de_DE: Album- und Interpret(en)-Bibliotheken standardmäßig alphabetisch ordnen

en: Always
de_DE: Immer

en: Amazon Access Key ID
de_DE: Amazon Zugriffsschlüssel ID

en: Amazon Secret Access Key
de_DE: Amazon geheimer Zugriffsschlüssel

en: Amazon art search
de_DE: Amazon Cover-Suche

en: Amazon associate tag
de_DE: Amazon Partner-Tag

en: Amazon base url
de_DE: Amazon Basis-URL

en: Amazon max results pages
de_DE: Maximale Anzahl der Amazon Suchergebnisseiten.

en: Amharic
de_DE: Amharisch

en: Ampache -- Config Debug Page
de_DE: Ampache -- Konfigurations- Debug-Seite

en: Ampache :: For the Love of Music - Installation
de_DE: Ampache :: Aus Liebe zur Musik - Installation

en: Ampache Configuration Parse Error
de_DE: Fehler beim auslesen der Ampache Konfiguration

en: Ampache Database Password
de_DE: Ampache Datenbank Passwort

en: Ampache Database User Password
de_DE: Ampache Datenbank Passwort

en: Ampache Database Username
de_DE: Ampache Datenbank Benutzername

en: Ampache Error Page
de_DE: Ampache Fehlerseite

en: Ampache Update
de_DE: Ampache Aktualisierung

en: Ampache is configured for personal use with the best features.
de_DE: Ampache wurde für die persönliche Nutzung, mit den umfangreichsten Features, konfiguriert.

en: Ampache is more than only a web interface. Several backends are implemented to ensure you can stream your media to any player.
de_DE: Ampache ist mehr als nur ein Web-Interface. Es wurden einige Backends integriert, um sicher zu gehen, dass Du Deine Medien von überall aus steamen kannst.

en: Ampache places cookies on your computer to help make this website better.
de_DE: Ampache platziert Cookies auf deinem Computer um die Verwendung der Webseite zu verbessern.

en: Ampache session
de_DE: Ampache Sitzung

en: Ampache session username (if authenticated, information only)
de_DE: Benutzername der Ampache Sitzung (Zur Information, falls authentifiziert)

en: An Invalid IPv4 / IPv6 Address was entered
de_DE: Ungültige IPv4 / IPv6 Adresse Eingegeben

en: An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
de_DE: Ein Aktivierungsschlüssel wurde schon an die angegebene E-Mail Adresse gesendet. Bitte Prüfe dein E-Mail Postfach für weitere Informationen

en: Another User
de_DE: Anderer Benutzer

en: Another User (Album)
de_DE: Anderer Benutzer (Album)

en: Another User (Artist)
de_DE: Anderer Benutzer (Interpret)

en: Any searchable text
de_DE: Jeder durchsuchbare Text

en: Anywhere
de_DE: Überall

en: Apply to All
de_DE: Für alle anwenden

en: Arabic
de_DE: Arabisch

en: Aragonese
de_DE: Aragonesisch

en: Are You Sure?
de_DE: Bist du dir sicher?

en: Armenian
de_DE: Armenisch

en: Art
de_DE: Cover

en: Art Dump Complete
de_DE: Art Dump fertiggestellt

en: Art Search
de_DE: Cover-Suche

en: Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file was not received correctly
de_DE: Das Cover konnte dieses Mal nicht gefunden werden. Das liegt eventuell an fehlenden Schreibrechten oder es wurde fehlerhaft empfangen

en: Art file failed size check
de_DE: Die Dateigröße des Covers ist nicht korrekt.

en: Art file failed to insert, check the dimensions are correct.
de_DE: Artwork konnte nicht eingefügt werden. Bitte überprüfe die Dimensionen.

en: Art files written: %d
de_DE: Cover geschrieben: %d

en: Art has been added
de_DE: Cover wurden hinzugefügt

en: Art information has been removed from the database
de_DE: Der Cover-Datenbankeintrag wurde entfernt

en: Artist
de_DE: Interpret

en: Artist Art Search
de_DE: Interpreten-Bildersuche

en: Artist Data
de_DE: Künstler Daten

en: Artist Edit
de_DE: Interpret bearbeiten

en: Artist Genre
de_DE: Künstler Genre

en: Artist MBID
de_DE: Interpret MBID

en: Artist MusicBrainzID
de_DE: MusicBrainz Interpreten-ID

en: Artist photos from Flickr
de_DE: Interpreten-Fotos von Flickr

en: Artist slideshow inactivity time
de_DE: Zeit der Inaktivität für die Interpreten Slideshow

en: Artists
de_DE: Interpreten

en: Assamese
de_DE: Assamesisch

en: Association
de_DE: Gesellschaft

en: Asx
de_DE: ASX

en: Attempting to Transcode to "%s"
de_DE: Versuche in "%s" umzuwandeln

en: Authentication Required
de_DE: Authentifizierung benötigt

en: Author
de_DE: Autor

en: Authorize Flash Web Player
de_DE: Erlaube die Verwendung des Flash Webplayers

en: Authorize HTML5 Web Player
de_DE: Erlaube die Verwendung des HTML5 Webplayers

en: Authorize JavaScript decoder (Aurora.js) in Web Player
de_DE: Die Verwendung des JavaScript decoders (Aurora.js) im WebPlayer erlauben

en: Auto-inserted Fields
de_DE: Felder automatisch einfügen

en: Auto-pause between tabs
de_DE: Automatisches Pausieren zwischen Tabs

en: AutoUpdate last check time
de_DE: Autoupdate: Zuletzt nach Updates gesucht

en: AutoUpdate last version from last check
de_DE: Autoupdate: Die letzte Version der letzten Überprüfung

en: AutoUpdate last version from last check is newer
de_DE: Autoupdate: Die letzte Version der letzten Prüfung ist neuer als die aktuelle

en: Automatically authenticate users
de_DE: Benutzer automatisch authentifizieren

en: Automatically download accepted Wanted List albums with Headphones
de_DE: Automatischer Download der Einträge in der Liste gewünschter Titel via Headphones

en: Avaric
de_DE: Awarisch

en: Avatar
de_DE: Profilbild

en: Avatar has been deleted
de_DE: Der Avatar wurde gelöscht

en: Average from all users
de_DE: Durchschnitt aller Benutzer

en: Avestan
de_DE: Awestisch

en: Azerbaijani
de_DE: Aserbaidschanisch

en: Bad Request
de_DE: Unzulässige Anfrage

en: Bad Request: %s
de_DE: Unzulässige Anfrage: %s

en: Base Playlist
de_DE: Basis-Playlist

en: Bashkir
de_DE: Baschkirisch

en: Basque
de_DE: Baskisch

en: Batch download
de_DE: Herunterladen

en: Beets Catalog was selected, but no Beets DB file was provided
de_DE: Beets wurde ausgewählt, jedoch wurde keine Datenbankdatei für Beets angelegt

en: Beets Database File
de_DE: Beets Datenbankdatei

en: Beets Server URI
de_DE: Beets Server-URI

en: Belarusian
de_DE: Weißrussisch

en: Bengali
de_DE: Bengalisch

en: Bit.ly API key
de_DE: Bit.ly API Schlüssel

en: Bit.ly Username
de_DE: Bit.ly Benutzername

en: Bootleg Production
de_DE: Bootleg Veröffentlichung

en: Bosnian
de_DE: Bosnisch

en: Breton
de_DE: Bretonisch

en: Broadcast Edit
de_DE: Broadcast bearbeiten

en: Broadcast has been deleted
de_DE: Der Broadcast wurde gelöscht

en: Broadcast web player by default
de_DE: Standardmäßig über den Webplayer übertragen

en: Browse
de_DE: Durchsuchen

en: Browse Ampache...
de_DE: Ampache durchstöbern...

en: Browse Music
de_DE: Musik durchblättern

en: Browse Users
de_DE: Benutzer anzeigen

en: Browse was not found or expired, try reloading the page
de_DE: Die Seite wurde nicht gefunden oder ist abgelaufen. Versuche bitte die Seite neu zu laden

en: Build Playlists from Playlist Files. (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)
de_DE: Erstelle eine Playlist aus einer Playlist-Datei (m3u, m3u8, asx, pls, xspf)

en: Bulgarian
de_DE: Bulgarisch

en: Burmese
de_DE: Burmesisch

en: By logging in you agree to the use of cookies while using this site.
de_DE: Durch Einloggen stimmst du der Verwendung von Cookies zu, während du die Seite nutzt.

en: Cache Hits:
de_DE: Cache Treffer:

en: Cache computed SQL data (eg. media hits stats) using a cron
de_DE: Zwischengespeicherte SQL Daten (z.B. Medienaufrufe) nach Cron-Interval berechnet

en: Cache process finished
de_DE: Cache Prozess beendet

en: Can not access the feed
de_DE: Zugriff auf Feed nicht möglich

en: Can not read the feed
de_DE: Feed kann nicht gelesen werden

en: Can't add a duplicate item when check is enabled
de_DE: Doppeltes Element kann nicht hinzugefügt werden, so lange die Prüfung aktiviert ist

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Captcha failed
de_DE: Captcha fehlgeschlagen

en: Captcha is required
de_DE: Captcha wird benötigt

en: Catalan
de_DE: Katalanisch

en: Catalog
de_DE: Katalog

en: Catalog Cleaned
de_DE: Katalog bereinigt

en: Catalog Manager
de_DE: Katalogmanager

en: Catalog Media Type
de_DE: Medientyp des Kataloges

en: Catalog Name
de_DE: Katalogname

en: Catalog Number
de_DE: Katalognummer

en: Catalog Size
de_DE: Kataloggröße

en: Catalog Time
de_DE: Katalogzeit

en: Catalog Type
de_DE: Katalogtyp

en: Catalog Types
de_DE: Katalogtypen

en: Catalog Update Finished.  Total Media: [%s]
de_DE: Update des Katalogs fertiggestellt. Medienanzahl: [%s]

en: Catalog Updated
de_DE: Der Katalog wurde aktualisiert

en: Catalog Verified
de_DE: Katalog geprüft

en: Catalog `%s` not found
de_DE: Katalog `%s` wurde nicht gefunden

en: Catalog favorites grid view display
de_DE: Gitteransicht der Katalog-Favoriten

en: Catalog favorites max items
de_DE: Maximale Katalog-Favoriten

en: Catalog favorites on homepage
de_DE: Katalog-Favoriten auf der Startseite

en: Catalog is invalid
de_DE: Der Katalog ist ungültig

en: Catalog not found
de_DE: Katalog nicht gefunden

en: Catalog root unreadable, stopping clean
de_DE: Das Verzeichnis des Kataloges kann nicht gelesen werden. Die Bereinigung wurde beendet

en: Catalog statistics have been cleared
de_DE: Katalogstatistiken wurden gelöscht

en: Catalog update process has started
de_DE: Katalogupdate wurde gestartet

en: Catalogs
de_DE: Kataloge

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Change a Catalog path
de_DE: Einen Katalogpfad ändern

en: Channel Edit
de_DE: Kanal bearbeiten

en: Channel ID
de_DE: Kanal ID

en: Channels
de_DE: Kanäle

en: Chechen
de_DE: Tschetschenisch

en: Check
de_DE: Prüfen

en: Check for Ampache updates automatically
de_DE: Automatisch nach Updates für Ampache suchen

en: Checking
de_DE: Prüfe

en: Checking %1$s (%2$s)
de_DE: Prüfe %1$s (%2$s)

en: Chinese
de_DE: Chinesisch

en: Choose Installation Language
de_DE: Wählen Sie die Sprache, die zur Installation verwendet werden soll.

en: Church Slavic
de_DE: Kirchen Slavisch

en: Chuvash
de_DE: Tschuwaschisch

en: City
de_DE: Stadt

en: Clean
de_DE: Bereinigen

en: Clean All
de_DE: Alle bereinigen

en: Clean Catalog
de_DE: Katalog bereinigen

en: Cleaning the "%s" Catalog
de_DE: Säubere den Katalog: "%s"

en: Clear Albums Cache
de_DE: Lösche Alben Cache

en: Clear Artists Cache
de_DE: Lösche Interpreten-Cache

en: Clear Now Playing
de_DE: Lösche 'gerade gespielt'

en: Clear Playlist
de_DE: Playlist leeren

en: Clear Songs Cache
de_DE: Lösche Song Cache

en: Clear Stats
de_DE: Statistiken löschen

en: Clear on Send
de_DE: Beim senden löschen

en: Click the 'Generate' button to create an Access Token
de_DE: Klicke auf 'Erstellen' um ein Zugriffstoken zu erstellen.

en: Click to close window
de_DE: Klick um Fenster zu schließen

en: Click to grant %s access to Ampache
de_DE: Klicken um %s den Zugriff auf Ampache zu erlauben

en: Codec is required (e.g. MP3, OGG...)
de_DE: Codec (z.B. MP3, OGG...) benötigt

en: Collapse/Expand Sidebar
de_DE: Seitenleiste Minimieren/Maximieren

en: Collapse/Expand Sidebar [menu_section]
de_DE: Minimieren/Maximieren der Seitenleiste [menu_section]

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comment:
de_DE: Kommentar:

en: Company
de_DE: Unternehmen

en: Completed cache process
de_DE: Cacheverarbeitung beendet

en: Completed updating SoundCloud Catalog(s)
de_DE: Die Aktualisierung der/des SoundCloud Kataloge(s) ist abgeschlossen

en: Completed updating Subsonic Catalog(s)
de_DE: Die Aktualisierung der/des Subsonic Kataloge(s) ist abgeschlossen

en: Completed updating remote Catalog(s).
de_DE: Die Aktualisierung der/des entfernten Kataloge(s) ist abgeschlossen.

en: Compose
de_DE: Verfassen

en: Compose Message
de_DE: Nachricht verfassen

en: Compose a New Message
de_DE: Verfasse eine neue Nachricht

en: Composer
de_DE: Komponist

en: Config Preset
de_DE: Standardeinstellungen

en: Config file creation failed
de_DE: Die Konfigurationsdatei konnte nicht erstellt werden

en: Config file is not writable
de_DE: Die Konfigurationsdatei kann nicht beschrieben werden

en: Configuration file readability
de_DE: Lesbarkeit der Konfigurationsdatei

en: Configuration file validity
de_DE: Gültigkeit der Konfiguration

en: Configuration files were either not found or unreadable
de_DE: Die Konfigurationsdateien wurden nicht gefunden oder sind nicht lesbar.

en: Configure Democratic Playlist
de_DE: Gemeinsame Playlist einstellen

en: Configure License
de_DE: Lizenz konfigurieren

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Confirm Password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Confirmation when closing current playing window
de_DE: Einen Bestätigungsdialog anzeigen, bevor das Fenster, indem derzeit etwas abgespielt wird geschlossen wird

en: Connected Users
de_DE: Verbundene User

en: Connection to the database failed: %s
de_DE: Verbindung zur Datenbank nicht möglich. Fehlerdetails: %s

en: Connection to the database failed: Check hostname, username and password
de_DE: Die Verbindung zur Datenbank konnte nicht hergestellt werden. Bitte überprüfe den Hostnamen, den Benutzernamen und das Passwort.

en: Content Manager
de_DE: Inhaltsmanager

en: Continue
de_DE: Weiter

en: Control bandwidth per user
de_DE: Bandbreite von Benutzern kontrollieren

en: Control hits per user
de_DE: Aufrufe pro Benutzer kontrollieren

en: Control time per user
de_DE: Streaming-Zeit pro Benutzer kontrollieren

en: Convert filenames to utf8
de_DE: Dateinamen nach UTF-8 umwandeln

en: Convert filenames using a charset
de_DE: Dateinamen anhand eines Zeichensatzes umwandeln

en: Cookie Information
de_DE: Cookie-Information

en: Cookies are small text files that are placed on your computer by websites that you visit. They are widely used in order to make websites work, or work more efficiently, as well as to provide information to the owners of the site
de_DE: Cookies sind kleine Text Dateien, die durch Webseiten, die du besuchst, auf deinem Computer gespeichert werden. Sie werden meistens verwendet, damit Webseiten effizienter funktionieren und/oder um dem Besitzer der Seite nützliche Informationen zukommen zu lassen

en: Cookies are used for core site functionality and are not used for tracking or analytics.
de_DE: Cookies werden für die Hauptfunktionalität der Seite genutzt, nicht für Tracking oder Analytik.

en: Cooldown
de_DE: Zeit bevor das Lied erneut abgespielt werden kann

en: Cooldown Time
de_DE: Zeit bevor der Lied erneut abgespielt werden kann

en: Cooldown out of range.
de_DE: Cooldown nicht im erlaubten Bereich.

en: Copy your App key and App secret and Access Token into the following fields.
de_DE: Kopiere deinen 'App-Schlüssel', 'App-Secret' und 'Zugriffstoken' in die folgenden Felder.

en: Copying "%1$s" to "%2$s"
de_DE: Kopiere %1$s nach %2$s

en: Copyright
de_DE: Urheberrecht

en: Cornish
de_DE: Kornisch

en: Corsican
de_DE: Korsisch

en: Could not add song: %s
de_DE: Der Song "%s" konnte nicht hinzugefügt werden.

en: Could not authenticate with Seafile
de_DE: Die Authentifizierung mit Seafile ist fehlgeschlagen.

en: Could not find the Seafile library called "%s", no media was updated
de_DE: Konnte die Seafile-Bibliothek "%s" nicht finden. Es wurden keine Elemente aktualisiert

en: Couldn't delete this Album.
de_DE: Konnte das Album nicht löschen.

en: Couldn't delete this Artist.
de_DE: Dieser Interpret konnte nicht gelöscht werden.

en: Couldn't delete this Podcast Episode
de_DE: Konnte die Podcast Episode nicht löschen

en: Couldn't delete this Podcast.
de_DE: Der Podcast konnte nicht gelöscht werden

en: Couldn't delete this Song.
de_DE: Dieser Song konnte nicht gelöscht werden

en: Couldn't delete this TV Season.
de_DE: Konnte TV Staffel nicht löschen

en: Couldn't delete this TV Show
de_DE: TV Sendung konnte nicht gelöscht werden

en: Couldn't delete this Video.
de_DE: Konnte das Video nicht löschen

en: Counter
de_DE: Häufigkeit

en: Country
de_DE: Land

en: Cover Art Search
de_DE: Cover-Bildersuche

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create ACL
de_DE: ACL erstellen

en: Create Account
de_DE: Konto erstellen

en: Create Admin Account
de_DE: Admin Konto erstellen

en: Create Channel
de_DE: Kanal erstellen

en: Create Config
de_DE: Konfiguration erstellen

en: Create Database
de_DE: Erstelle Datenbank

en: Create Database User
de_DE: Erstelle Datenbankbenutzer

en: Create Label
de_DE: Label erstellen

en: Create License
de_DE: Lizenz erstellen

en: Create Playlist
de_DE: Playlist erstellen

en: Create Share
de_DE: Erstelle Freigabe

en: Create Tables
de_DE: Erstelle Tabellen

en: Create a subdirectory per user
de_DE: Ein Unterverzeichnis für jeden Benutzer erstellen

en: Create directory "%s"
de_DE: Erstelle Verzeichnis: "%s"

en: Created %s user %s with password %s
de_DE: Benutzer mit Zugriffslevel %s, Benutzername %s und Passwort %s erstellt

en: Created by: %1$s for %2$s
de_DE: Von %1$s für %2$s erstellt

en: Creation Date
de_DE: Erstellt am

en: Croatian
de_DE: Kroatisch

en: Cron cache not enabled
de_DE: Cron-Cache nicht aktiviert

en: Cron process finished
de_DE: Cron-Prozess beendet

en: Current Configuration
de_DE: Momentane Konfiguration

en: Current Playlist
de_DE: Aktuelle Playlist

en: Current rating
de_DE: Momentane Bewertung

en: Custom URL - Favicon
de_DE: Benutzerdefinierte URL - Favicon

en: Custom URL - Login page background
de_DE: Benutzerdefinierte URL - Hintergrund der Loginseite

en: Custom URL - Login page logo
de_DE: Benutzerdefinierte URL - Loginseite Logo

en: Custom URL - Logo
de_DE: Benutzerdefinierte URL - Logo

en: Custom blank album default image
de_DE: Benutzerdefiniertes Bild für Cover lose Alben

en: Custom blank video default image
de_DE: Benutzerdefiniertes Bild für Cover lose Videos

en: Custom datetime
de_DE: Benutzerdefiniertes Datum

en: Custom metadata - Define field list
de_DE: Benutzerdefinierte Metadaten - definiere Feldliste

en: Custom metadata - Disable these fields
de_DE: Benutzerdefinierte Metadaten - diese Felder deaktivieren

en: Custom text footer
de_DE: Benutzerdefinierter Footertext

en: Czech
de_DE: Tschechisch

en: DAAP backend password
de_DE: DAAP Backend Passwort

en: Danish
de_DE: Dänisch

en: Database Connection
de_DE: Datenbankverbindung

en: Database Name
de_DE: Gewünschter Datenbankname

en: Database already exists and "overwrite" was not checked
de_DE: Die Datenbank existiert bereits, jedoch wurde das Überschreiben nicht erlaubt

en: Database creation failed
de_DE: Erstellen der Datenbank fehlgeschlagen

en: Database name is invalid
de_DE: Der Name der Datenbank ist ungültig

en: Database select failed: %s
de_DE: Datenbank konnte nicht gewählt werden. Grund: %s

en: Database tables
de_DE: Datenbank Tabellen

en: Date
de_DE: Datum

en: Date Added
de_DE: Hinzugefügt am

en: Day
de_DE: Tag

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Deactivated PHP memory limit
de_DE: PHP-Speicherlimit deaktiviert

en: Debug Page
de_DE: Debug Seite

en: Decrease Volume
de_DE: Leiser

en: Default
de_DE: Standard

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete disabled songs
de_DE: Deaktivierte Songs löschen

en: Democratic
de_DE: Gemeinsam

en: Democratic - Clear votes for expired user sessions
de_DE: Demokratisch - Stimmen abgelaufener Benutzersitzungen löschen

en: Democratic Playlist
de_DE: Erstelle gemeinsame Playlist

en: Dependencies
de_DE: Abhängigkeiten

en: Depreciated
de_DE: Veraltet

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description:
de_DE: Beschreibung:

en: Desired Database Name
de_DE: Gewünschter Datenbankname

en: Destin: %s
de_DE: Ziel: %s

en: Destination catalog
de_DE: Zielkatalog

en: Direct URL to Image
de_DE: Direkte URL zum Bild

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Discogs consumer key
de_DE: Verbraucherschlüssel für Discogs

en: Discogs metadata integration
de_DE: Metadaten von Discogs integrieren

en: Discogs secret
de_DE: Geheime Phrase für Discogs

en: Disk
de_DE: Platte

en: Display
de_DE: Anzeigen

en: Display Name
de_DE: Namen anzeigen

en: Display database update information
de_DE: Informationen über die Datenbankaktualisierung anzeigen

en: Displays database update information
de_DE: Zeigt Informationen über die Datenbankaktualisierung an

en: Distributor
de_DE: Lieferant

en: Do you really want to delete this Playlist?
de_DE: Möchtest Du diese Playlist wirklich löschen?

en: Do you really want to delete this Tag?
de_DE: Möchtest Du diesen Tag wirklich löschen?

en: Do you really want to reset art?
de_DE: Möchtest Du dieses Cover wirklich zurücksetzen?

en: Do you really want to update from tags?
de_DE: Möchtest Du wirklich über die Tags Aktualisieren?

en: Don't overwrite an existing file: "%s"
de_DE: Die Datei "%s" existiert bereits und wird nicht überschrieben

en: Donate
de_DE: Spenden

en: Done
de_DE: Erledigt

en: Double click to post a new shout
de_DE: Doppelklicke um einen neuen Shout zu posten

en: Download a copy of the new version
de_DE: Eine Kopie der neuen Version herunterladen

en: Drop File Here
de_DE: Datei(en) hier hinein ziehen

en: Duplicate ACL entry defined
de_DE: ACL ist schon vorhanden

en: Duplicate MusicBrainz Release Group
de_DE: Doppelte MusicBrainz Veröffentlichungsgruppe

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Dutch
de_DE: Holländisch

en: E-mail
de_DE: E-Mail

en: E-mail Users
de_DE: E-Mail an Benutzer

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Access Control List
de_DE: Zugriffssteuerungsliste (ACL) bearbeiten

en: Edit Album
de_DE: Album bearbeiten

en: Edit Artist
de_DE: Bearbeite Interpreten

en: Edit Existing Shoutbox Post
de_DE: Vorhandenen Shoutbox-Post bearbeiten

en: Edit Instance
de_DE: Instanz bearbeiten

en: Edit Label
de_DE: Bearbeite Label

en: Edit Localplay Instance
de_DE: Instanz für lokale Wiedergabe bearbeiten

en: Edit Podcast
de_DE: Podcast bearbeiten

en: Edit Season
de_DE: Staffel bearbeiten

en: Edit TV Show
de_DE: TV Sendung bearbeiten

en: Edit/Find Art
de_DE: Cover bearbeiten/finden

en: Editing %s Preferences
de_DE: Einstellungen für %s bearbeiten

en: Editing Existing User
de_DE: Existierenden Benutzer bearbeiten

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable URL Rewriting
de_DE: URL Rewriting aktivieren

en: Enable: delete_from_disk
de_DE: Aktivieren: Dateien von Festplatte löschen

en: Enable: label
de_DE: Aktivieren: Label

en: Enable: licensing
de_DE: Aktivieren: Lizenzierung

en: Enable: live_stream
de_DE: Aktivieren: Livestream

en: Enable: podcast
de_DE: Aktivieren: Podcast

en: Enable: ratings
de_DE: Aktivieren: Bewertungen

en: Enable: share
de_DE: Aktivieren: Teilen

en: Enable: sociable
de_DE: Aktivieren: sozial

en: Enable: video
de_DE: Aktivieren: Video

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Enables `fire-and-forget`-mode (Disables prompting on rename)
de_DE: Aktiviert "fire-and-forget"-Modus (Deaktiviert ein Nachfragen bei Umbenennungen)

en: End
de_DE: Ende

en: End Address
de_DE: Endadresse

en: End Date
de_DE: Enddatum

en: English
de_DE: Englisch

en: Enqueue
de_DE: Abspielen (Warteschlange)

en: Enter URL to server (e.g. 'https://seafile.example.com') and library name (e.g. 'Music').
de_DE: Gib die URL (Bspw. 'https://seafile.example.com') deines Servers, und einen Namen für die Medienbibliothek (Bspw. 'Musik') ein.

en: Episode Number
de_DE: Episodennummer

en: Episodes
de_DE: Episoden

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error Invalid Handshake -
de_DE: Fehler: Der Handshake ist fehlerhaft -

en: Error Messages
de_DE: Fehlermeldungen

en: Error Unable to connect to localplay controller
de_DE: Fehler: kann nicht zum Controller für lokale Wiedergabe verbinden

en: Error: A minimum OR maximum height/width must be specified in the config
de_DE: Fehler: In der Konfiguration muss eine minimale ODER maximale Höhe/Breite angegeben werden.

en: Error: API Key, Secret and Access Token Required for Dropbox Catalogs
de_DE: Fehler: Du benötigst API-Schlüssel, API-Secret und Zugriffstoken für Dropbox Kataloge!

en: Error: Catalog with %s already exists
de_DE: Fehler: Katalog mit API-Schlüssel '%s' existiert bereits

en: Estonian
de_DE: Estnisch

en: Examine File...
de_DE: Examiniere Datei...

en: Execute the update
de_DE: Die Aktualisierung ausführen

en: Existing Ampache installation found
de_DE: Es existiert bereits eine Ampache Installation

en: Existing database was detected, unable to continue the installation
de_DE: Die Datenbank existiert bereits. Die Installation kann so leider nicht fortgesetzt werden

en: Expand/Collapse
de_DE: Aus-/Einklappen

en: Expand/Collapse playlist
de_DE: Playlist aus-/einklappen

en: Expired shares have been cleaned
de_DE: Abgelaufene Freigaben wurden bereinigt

en: Expiry Days
de_DE: Tage bis zum Ablauf

en: Export
de_DE: Exportieren

en: Export Catalog
de_DE: Katalog exportieren

en: Export Playlists
de_DE: Exportiere Playlisten

en: Export album art
de_DE: Exportiere Album Bilder

en: Export album art for Linux
de_DE: Exportiere Album Bilder für Linux

en: Export playlists as m3u files to /tmp
de_DE: Playlisten im m3u Format nach /tmp exportieren

en: External Link
de_DE: Externer Link

en: Facebook share
de_DE: Facebook Freigabe

en: Failed
de_DE: Gescheitert

en: Failed to connect to the remote server
de_DE: Bei der Verbindung zum entfernten Server ist ein Fehler aufgetreten

en: Failed to create playlist
de_DE: Playlist konnte nicht erstellt werden

en: Failed to create the catalog, check the debug logs
de_DE: Der Katalog konnte nicht erstellt werden; checke die Debug-Logs

en: Failed to create user
de_DE: Erstellung des Benutzers fehlgeschlagen

en: Failed to enable the Catalog module
de_DE: Das Katalog-Modul konnte nicht aktiviert werden

en: Failed to enable the Localplay module
de_DE: Das Modul für die lokale Wiedergabe konnte nicht aktiviert werden

en: Failed to scrobble: No item found!
de_DE: Scrobbeln gescheitert: Kein Stück gefunden!

en: Failed to write config file
de_DE: Es ist ein Fehler beim Schreiben der Konfigurationsdatei aufgetreten.

en: Failed writing config file
de_DE: Es ist ein Fehler beim Schreiben der Konfigurationsdatei aufgetreten.

en: Failed: podcast was not created.
de_DE: Fehlgeschlagen: Podcast wurde nicht erstellt.

en: Failure
de_DE: Fehler

en: Faroese
de_DE: Färöisch

en: Favorite Lists
de_DE: Lieblings Listen

en: Favorite Playlists
de_DE: Lieblings Playlisten

en: Favorite Smartlists
de_DE: Lieblings Smartlisten

en: Favorites
de_DE: Favoriten

en: Favorites (Album)
de_DE: Lieblings (Album)

en: Favorites (Artist)
de_DE: Lieblings (Künstler)

en: Feed URL is invalid
de_DE: Die Feed URL ist ungültig

en: Fijian
de_DE: Fidschianisch

en: File
de_DE: Datei

en: File Data
de_DE: Datei Daten

en: File Insight
de_DE: Dateiinfo

en: File Path
de_DE: Dateipfad

en: File copy failed. Not deleting source file
de_DE: Kopieren fehlgeschlagen, die alte Datei wird nicht gelöscht

en: File moved...
de_DE: Datei verschoben...

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

en: File was not found or is 0 Bytes: %s
de_DE: Die Datei "%s" wurde nicht gefunden oder sie ist 0 Byte groß.

en: Filename
de_DE: Dateiname

en: Filename Pattern
de_DE: Dateinamen-Muster

en: Files
de_DE: Dateien

en: Filters
de_DE: Filter

en: Final results seen by Ampache using %s:
de_DE: Ergebnisse wie sie in Ampache angezeigt werden, bei der Verwendung von %s:

en: Finished Processing Disabled Songs
de_DE: Deaktivierte Songs wurden verarbeitet

en: Finished art size calculation
de_DE: Bildgrößenberechnung ist fertig

en: Finished checking file names for valid characters
de_DE: Überprüfung der Dateinamen, auf passende Zeichen, fertig gestellt

en: Finnish
de_DE: Finnisch

en: Fix header position on compatible themes
de_DE: Header Position für kompatible Themes korrigieren

en: Flattr User ID
de_DE: Flattr Benutzer ID

en: Flattr donation button on user page
de_DE: Flattr Spendenbutton auf der Benutzerseite

en: Flattr this
de_DE: Via Flattr spenden

en: Flickr API key
de_DE: Flickr API-Schlüssel

en: Folder Pattern
de_DE: Ordnervorlage

en: Follow
de_DE: Folgen

en: Followers
de_DE: Folgen mir

en: Following
de_DE: Folge ich

en: For the Love of Music
de_DE: Aus Liebe zur Musik

en: Force Democratic Play
de_DE: Gemeinsame Wiedergabe erzwingen

en: Force HTTP playback regardless of port
de_DE: Erzwinge HTTP Wiedergabe unabhängig vom Port

en: Force check
de_DE: Erzwinge Überprüfung

en: Force specified, proceeding anyway
de_DE: Erzwingen ausgewählt, mache weiter

en: Found
de_DE: Gefunden

en: Found available port: `%d`
de_DE: Verfügbaren Port gefunden: `%d`

en: Frame Rate
de_DE: Framerate

en: French
de_DE: Französisch

en: Friend's Timeline on homepage
de_DE: Timeline von Freunden auf der Startseite

en: Friends Timeline
de_DE: Chronik von Freunden

en: Friends timeline max items
de_DE: Maximale Einträge in der Timeline

en: From
de_DE: Von

en: Full Name
de_DE: Vollständiger Name

en: Full Screen
de_DE: Vollbild

en: Full-Screen not supported by your browser
de_DE: Dein Browser unterstützt kein Full-Screen Modus

en: Fullname
de_DE: Vollständiger Name

en: GD Support
de_DE: GD Unterstützung

en: Galician
de_DE: Galicisch

en: Gather All Art
de_DE: Suche nach allen Covern

en: Gather Art
de_DE: Cover sammeln

en: Gathers media Art
de_DE: Sammelt Medien Cover

en: Generate Configuration File
de_DE: Konfigurationsdatei erstellen

en: Generate new API key
de_DE: Erstelle neuen API-Schlüssel

en: Generate new RSS token
de_DE: Erstelle neues RSS Token

en: Georgian
de_DE: Georgisch

en: German
de_DE: Deutsch

en: Get Art
de_DE: Empfange Cover

en: Get chunked files on analyze
de_DE: Fragmentierte Dateien bei Analyse entdeckt

en: Get lyrics from ChartLyrics
de_DE: Lyrics von ChartLyrics beziehen

en: Gettext Support
de_DE: Gettext Unterstützung

en: Give a name to your application and create it
de_DE: Gib deiner App einen Namen und erstelle sie

en: Go
de_DE: Los

en: Go to https://www.dropbox.com/developers/apps/create
de_DE: Besuche https://www.dropbox.com/developers/apps/create

en: Google Analytics Tracking ID
de_DE: Google-Analytics Tracking ID

en: Google Analytics statistics
de_DE: Google-Analytics Statistiken

en: Google Maps API key
de_DE: Google-Maps API Schlüssel

en: Graphs
de_DE: Graphen

en: Greek
de_DE: Grichisch

en: Grid View
de_DE: Rasteransicht

en: Guarani
de_DE: Guaranitisch

en: Guest
de_DE: Gast

en: Gujarati
de_DE: Gujaratisch

en: HTTPQ Active Instance
de_DE: Aktive HTTPQ Instanz

en: Haitian
de_DE: Haitisch

en: Headphones API key
de_DE: Headphones API Schlüssel

en: Hebrew
de_DE: Hebräisch

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Highlight
de_DE: Hervorheben

en: Hits
de_DE: Treffer

en: Holding
de_DE: Beteiligungsgesellschaft

en: Home
de_DE: Hauptmenü

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hungarian
de_DE: Hungarisch

en: I Accept
de_DE: Ich akzeptiere

en: IP Address
de_DE: IP Adresse

en: IP Address version mismatch
de_DE: IP-Adress-Versions-Fehler

en: IPv4 or IPv6 Addresses
de_DE: IPv4 oder IPv6 Adressen

en: Icecast Streaming Media Server
de_DE: Icecast Streaming Server

en: Icelandic
de_DE: Isländisch

en: Iconv Support
de_DE: Iconv Unterstützung

en: If you are installing Ampache for the first time you can ignore this warning and proceed to the installer.
de_DE: Wenn du Ampache zum ersten Mal installierst, kannst du diese Warnung ignorieren und mit dem Installer fortfahren.

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator
de_DE: Wenn du glaubst, dass dies ein Fehler ist, kontaktiere bitte einen Administrator

en: Image Height
de_DE: Bildhöhe

en: Image Width
de_DE: Bildbreite

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import Playlist
de_DE: Importiere Playlist

en: Importing a Playlist from a File
de_DE: Importiere eine Playlist aus einer Datei

en: Imprint
de_DE: Impressum

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

en: Inactive Users
de_DE: Inaktive Benutzer

en: Incorrect catalog task
de_DE: Falsche Katalog Aufgabe

en: Incorrect file task
de_DE: Fehlerhafte Dateiaufgabe

en: Incorrect object type
de_DE: Falscher Objekttyp

en: Incorrect username or password
de_DE: Es wurde ein falscher Benutzername oder ein Falsches Passwort eingegeben

en: Increase Volume
de_DE: Lauter

en: Indonesian
de_DE: Indonesisch

en: Infinite Scroll
de_DE: Unedliches scrollen

en: Insert Ampache Database
de_DE: Ampache Datenbank installieren

en: Insert Database
de_DE: Datenbank installieren

en: Install Progress
de_DE: Installationsfortschritt

en: Install a Seafile server as described in the documentation
de_DE: Installiere einen Seafile-Server, wie es in der Dokumentation beschrieben ist

en: Install the database
de_DE: Datenbank installieren

en: Installation Type
de_DE: Installationstyp

en: Installed Ampache version
de_DE: Installierte Version von Ampache

en: Installed Version
de_DE: Installierte Version

en: Instance Name
de_DE: Name der Instanz

en: Interface
de_DE: Benutzeroberfläche

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de_DE: Interlingua

en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Invalid "API key", "secret", or "access token":
de_DE: Ungültiger API-Schlüssel, API-Secret oder Access Token:

en: Invalid "dropbox-path":
de_DE: Ungültiger Dropbox-Pfad

en: Invalid Request
de_DE: Ungültige Anfrage

en: Invalid Username/Password
de_DE: Falscher Benutzername/Password

en: Invalid configuration settings
de_DE: Ungültige Konfigurationseinstellungen.

en: Invalid e-mail address
de_DE: Ungültige E-Mail Adresse

en: Invalid input options
de_DE: Ungültige Eingabeoptionen

en: Invalid object selected
de_DE: Ungültiges Objekt ausgewählt

en: Invalid request
de_DE: Ungültige Anfrage

en: Irish
de_DE: Irisch

en: Italian
de_DE: Italienisch

en: Item Count
de_DE: Objektanzahl

en: Item Limit
de_DE: Objektlimit

en: Item Limit (0 = unlimited)
de_DE: Objektlimit (0= unendlich)

en: Japanese
de_DE: Japanisch

en: Javanese
de_DE: Javanesisch

en: Kashmiri
de_DE: Kaschmirisch

en: Kazakh
de_DE: Kasachisch

en: Keep Existing
de_DE: Aktuellen beibehalten

en: Keep latest web player volume
de_DE: Die letzte Lautstärkeeinstellung des Webplayers behalten.

en: Keeping song: %s
de_DE: Behalte Song: "%s"

en: Kikuyu
de_DE: Kikuyugras

en: Kirghiz
de_DE: Kirgisisch

en: Korean
de_DE: Koreanisch

en: Kurdish
de_DE: Kurdisch

en: Label Edit
de_DE: Label bearbeiten

en: Language
de_DE: Sprache

en: Last Add
de_DE: Zuletzt hinzugefügt

en: Last Clean
de_DE: Zuletzt gesäubert

en: Last IP
de_DE: Letzte IP

en: Last Played
de_DE: zuletzt gespielt vor

en: Last Seen
de_DE: Zuletzt online

en: Last Update
de_DE: Letztes Update

en: Last Updated
de_DE: Zuletzt aktualisiert

en: Last Verify
de_DE: Letzte Verifizierung

en: Last Visit
de_DE: Letzter Besuch

en: Last activity
de_DE: Letzte Aktivität

en: Last.FM Grant URL
de_DE: Last.FM Berechtigungs-URL

en: Latest Ampache version
de_DE: Jüngste Version von Ampache

en: Latin
de_DE: Lateinisch

en: Latvian
de_DE: Lettisch

en: Leave the artist and album fields blank to read file tags
de_DE: Lass die Interpreten und Album Felder leer um die Tags zu lesen

en: Length
de_DE: Länge

en: Length (in minutes)
de_DE: Länge (in Minuten)

en: Level
de_DE: Stufe

en: Library Name
de_DE: Bibliotheksname

en: Library item context menu
de_DE: Bibliothekseintrag Kontextmenü

en: Library item not found
de_DE: Eintrag in der Bibliothek nicht gefunden

en: Library item not found.
de_DE: Eintrag in der Bibliothek nicht gefunden.

en: Libre.FM Grant URL
de_DE: Libre.FM Berechtigungs-URL

en: License
de_DE: Lizenz

en: Licensing
de_DE: Lizenzierung

en: Light sidebar by default
de_DE: Standardmäßig einfache Seitenleiste

en: Limburgish
de_DE: Limburgisch

en: Limit
de_DE: Grenze

en: Limit direct play to maximum media count
de_DE: Direktes abspielen auf das Maximum der Medienanzahl limitieren.

en: ListenBrainz User Token
de_DE: ListenBrainz Benutzer Token

en: Listeners
de_DE: Zuhörer

en: Listening port, default 8100
de_DE: Listening-Port, Standard: 8100

en: Lithuanian
de_DE: Litauisch

en: Live Stream Edit
de_DE: Live-Stream bearbeiten

en: Load Time:
de_DE: Ladezeit:

en: Loading
de_DE: Lade

en: Loading...
de_DE: Lade...

en: Local Image
de_DE: Lokales Bild

en: Local Network Definition
de_DE: Lokale Netzwerkrichtlinie

en: Localplay
de_DE: Lokal abspielen

en: Localplay Access
de_DE: Zugriff auf lokale Wiedergabe

en: Localplay Control
de_DE: Steuerung für lokales Abspielen

en: Localplay Controller Not Defined
de_DE: Controller für die lokale Wiedergabe wurde nicht eingerichtet

en: Localplay Controllers
de_DE: Controller für die lokale Wiedergabe

en: Localplay Disabled
de_DE: Lokale Wiedergabe deaktiviert

en: Localplay Type
de_DE: Methode zur lokalen Wiedergabe

en: Localplay has been enabled
de_DE: Lokale Wiedergabe wurde aktiviert

en: Location
de_DE: Position

en: Lock Songs
de_DE: Sperre Lieder

en: Log out
de_DE: Abmelden

en: Login Failed, timestamp is out of range
de_DE: Anmelden fehlgeschlagen: Zeitstempel ungültig

en: Login Failed: timestamp out of range
de_DE: Anmelden fehlgeschlagen: Zeitstempel ungültig

en: Login Failed: version too old
de_DE: Anmelden fehlgeschlagen: Version zu alt

en: Login failed, API version is too old
de_DE: Anmelden fehlgeschlagen: API Version ist zu alt

en: Login failed, timestamp is out of range
de_DE: Login gescheitert: Zeitstempel ungültig

en: Loop
de_DE: Wiederholen

en: Lost Password
de_DE: Passwort vergessen?

en: Luxembourgish
de_DE: Luxemburgisch

en: Lyrics
de_DE: Lied-Texte

en: MPD Active Instance
de_DE: Aktive MPD Instanz

en: Macedonian
de_DE: Mazedonisch

en: Mail Admins
de_DE: Mail an Admins

en: Mail Everyone
de_DE: Mail an Jeden

en: Mail Inactive Users
de_DE: Mail an Inaktive Benutzer

en: Mail Users
de_DE: Mail an Benutzer

en: Mail to
de_DE: Mail an

en: Make Default
de_DE: Als Standard setzen

en: Make it ready ..
de_DE: Bereit stellen ...

en: Making directory: %s
de_DE: Erstelle Verzeichnis: %s

en: Malagasy
de_DE: Madagassisch

en: Malay
de_DE: Malaiisch

en: Maltese
de_DE: Maltesisch

en: Manage
de_DE: Verwalten

en: Manage Licenses
de_DE: Lizenzen verwalten

en: Manage Plugins
de_DE: Plugins verwalten

en: Manage Shoutbox
de_DE: Shoutbox verwalten

en: Maori
de_DE: Maorisch

en: Mark as Read
de_DE: Als gelesen markieren

en: Mark as Unread
de_DE: Als ungelesen markieren

en: Marshallese
de_DE: Marshallisch

en: Match
de_DE: Entspricht

en: Match rule for 1 Star ($play,$skip)
de_DE: Passende Regel für 1 Stern ($play,$skip)

en: Match rule for 2 Stars
de_DE: Passende Regel für 2 Sterne

en: Match rule for 3 Stars
de_DE: Passende Regel für 3 Sterne

en: Match rule for 4 Stars
de_DE: Passende Regel für 4 Sterne

en: Match rule for 5 Stars
de_DE: Passende Regel für 5 Sterne

en: Match rule for Flags
de_DE: Passende Regel für Merker

en: Matomo Site ID
de_DE: Matomo-Steiten-ID

en: Matomo URL
de_DE: Matomo-URL

en: Matomo statistics
de_DE: Matomo-Statistiken

en: Max Counter
de_DE: Max. Anzahl

en: Max Listeners
de_DE: Maximale Anzahl an Zuhörern

en: Max Volume
de_DE: Maximale Lautstärke

en: Maximum Dimensions: album_art_max_width AND album_art_max_height
de_DE: Maximale Abmessungen: album_art_max_width UND album_art_max_height

en: Maximum Execution Time
de_DE: Maximale Ausführungszeit

en: Maximum Results
de_DE: Maximale Ergebnisse

en: Media Licenses
de_DE: Medienlizenz

en: Media Object Invalid or Not Specified
de_DE: Medien Objekt ungültig oder nicht spezifiziert

en: Media is currently playing, are you sure you want to close?
de_DE: Es wird gerade ein Medium abgespielt! Möchtest Du das Fenster wirklich schließen?

en: Media object invalid or not specified
de_DE: Medien Objekt ungültig oder nicht spezifiziert

en: Member Since
de_DE: Mitglied seit

en: Memory Limit
de_DE: Speicherbegrenzung

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Message has been sent
de_DE: Nachricht wurde versandt

en: Message's state has been changed
de_DE: Status der Nachricht wurde geändert

en: Messages have been deleted
de_DE: Die Nachrichten wurden gelöscht

en: Metadata
de_DE: Metadaten

en: Metadata write mode (`linux` or `windows`)
de_DE: Schreibmodus für Metadaten (`linux` oder `windows`)

en: Minimalist
de_DE: Minimal

en: Minimum Count
de_DE: Mindestanzahl

en: Minimum Dimensions: album_art_min_width AND album_art_min_height
de_DE: Minimale Abmessungen: album_art_min_width UND album_art_min_height

en: Minimum star rating to match
de_DE: Niedrigste Sternebewertung die übereinstimmen soll

en: Missing Albums
de_DE: Fehlende Alben

en: Missing Artists
de_DE: Fehlende Interpreten

en: Missing mandatory parameter
de_DE: Benötigter Parameter fehlt

en: Modules
de_DE: Module

en: Mongolian
de_DE: Mongolisch

en: Month
de_DE: Monat

en: More
de_DE: Mehr

en: More Metadata
de_DE: Mehr Metadaten

en: Movie
de_DE: Film

en: Movies
de_DE: Filme

en: Moving Catalog path
de_DE: Katalogpfad verschieben

en: Music
de_DE: Musik

en: Music Clip
de_DE: Musik Clip

en: Music Clips
de_DE: Musikclips

en: Music License
de_DE: Musiklizenz

en: MusicBrainz ID (Artist)
de_DE: MusicBrainz ID (Interpret)

en: MusicBrainz Release Group ID
de_DE: MusicBrainz Releasegruppen-ID

en: MusicBrainz metadata integration
de_DE: Integration der Metadaten von MusicBrainz

en: Mute
de_DE: Lautlos

en: My Broadcast
de_DE: Mein Broadcast

en: My Last Play
de_DE: Meine zuletzt gespielten

en: My Last Play or Skip
de_DE: Meine zuletzt gespielten oder übersprungenen

en: My Last Skip
de_DE: Meine zuletzt übersprungenen

en: My Rating
de_DE: Meine Bewertung

en: My Rating (Album)
de_DE: Meine Bewertung (Album)

en: My Rating (Artist)
de_DE: Meine Bewertung (Interpret)

en: My Rating (Song)
de_DE: Mein Rating (Song)

en: MySQL Administrative Password
de_DE: Passwort für administrativen<br>MySQL Benutzer

en: MySQL Administrative Username
de_DE: Administrativer<br>MySQL Benutzer

en: MySQL Password
de_DE: MySQL Passwort

en: MySQL Username
de_DE: MySQL Benutzername

en: NEW: %s
de_DE: Neu: %s

en: Name ascending
de_DE: Aufsteigend nach Name

en: Name descending
de_DE: Absteigend nach Name

en: Name is required
de_DE: Es wird ein Name benötigt

en: Name of Catalog (optional)
de_DE: Katalogname (Optional)

en: Never
de_DE: Niemals

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: New User Added
de_DE: Der neue Benutzer wurde angelegt

en: New User Registration at %s
de_DE: Ein neuer Benutzer hat sich auf %s angemeldet

en: New broadcast
de_DE: Neuer Broadcast

en: New messages
de_DE: Neue Nachrichten

en: New path
de_DE: Neuer Pfad

en: New shout on your content
de_DE: Neuer Shout zu Deinen Inhalten

en: Newest
de_DE: Neuestes

en: Newest Albums
de_DE: Neueste Alben

en: Newest Artists
de_DE: Neuester Interpret

en: Newest Shouts
de_DE: Neueste Shouts

en: Next
de_DE: Weiter

en: No
de_DE: Nein

en: No Album found
de_DE: Es wurde kein Album gefunden

en: No Artist found
de_DE: Kein Interpret gefunden

en: No Broadcast found
de_DE: Kein Broadcast gefunden

en: No Catalog configured yet. To start streaming your media, you now need to %1$s add a Catalog %2$s
de_DE: Es wurde noch kein Katalog erstellt. Um Medien zu streamen musst du noch %1$seinen Katalog hinzufügen%2$s

en: No Catalog found
de_DE: Keinen Katalog gefunden

en: No Genre
de_DE: Kein Genre

en: No Problem
de_DE: Kein Problem

en: No Results
de_DE: Keine Ergebnisse

en: No TV show found
de_DE: Keine TV Sendung gefunden

en: No Update Needed
de_DE: Es wird keine Aktualisierung benötigt.

en: No changes have been made
de_DE: Es wurden keinen Veränderungen vorgenommen

en: No channel found
de_DE: Keinen Kanal gefunden

en: No default transcoding application found. You may need to install a popular application (FFmpeg, avconv ...) or customize transcoding settings manually after installation.
de_DE: Es wurde keine Standardanwendung zur Umwandlungen von Dateien gefunden. Du kannst zum Beispiel ffmpeg oder avconv installieren um dies zu beheben. Oder wenn du ein anderes Programm verwenden möchtest, kannst du die nötigen Einstellungen nach der Installation, in der Konfigurationsdatei, erledigen.

en: No democratic found
de_DE: Keine gemeinsame Playlist gefunden.

en: No disabled Songs found
de_DE: Keine deaktivierten Songs gefunden

en: No items
de_DE: Nichts hier

en: No label found
de_DE: Kein Label gefunden

en: No licenses found
de_DE: Keine Lizenz gefunden

en: No live stream found
de_DE: Keinen Live Stream gefunden

en: No lyrics found.
de_DE: Keine Songtexte gefunden.

en: No media was updated, did you respect the patterns?
de_DE: Es wurden keine Medien aktualisiert. Hast Du die Vorlagen beachtet?

en: No message found
de_DE: Keine Nachricht gefunden

en: No missing albums found
de_DE: Keine fehlenden Alben gefunden

en: No missing artists found
de_DE: Keine fehlrenden Interpreten gefunden

en: No playlist found
de_DE: Keine Playlist gefunden

en: No podcast episode found
de_DE: Keine Podcast Episode gefunden

en: No podcast found
de_DE: Kein Podcast gefunden

en: No recently played items found
de_DE: Keine kürzlich gespielten Medien gefunden

en: No records found
de_DE: Keine Datensätze gefunden

en: No season found
de_DE: Staffel nicht gefunden

en: No similar artist found
de_DE: Kein ähnlicher Interpret gefunden

en: No smart playlist found
de_DE: Keine intelligente Playlist gefunden

en: No song found
de_DE: Kein Lied gefunden

en: No update needed
de_DE: Es wird keine Aktualisierung benötigt

en: No username or password was specified
de_DE: Es wurde kein Benutzername und/oder Passwort angegeben

en: No valid songs found in playlist file
de_DE: Es wurden keine gültigen Songs in der Playlist-Datei gefunden

en: No video found
de_DE: Es wurde kein Video gefunden.

en: None
de_DE: Keines

en: North Ndebele
de_DE: Nord-Ndebele

en: Northern Sami
de_DE: Nördliches Samisch

en: Norwegian
de_DE: Norwegisch

en: Norwegian Bokmal
de_DE: Norwegisch Bokmal

en: Norwegian Nynorsk
de_DE: Norwegisch Nynorsk

en: Not Enough Data
de_DE: Nicht genügend Informationen

en: Not Found
de_DE: Nicht gefunden

en: Not Found: %s
de_DE: Nicht gefunden: %s

en: Not renaming...
de_DE: Wird nicht umbenannt...

en: Nothing was changed
de_DE: Es wurde nichts geändert

en: Now Playing
de_DE: Aktuell wird gespielt

en: Now Playing filtered per user
de_DE: Per Benutzer anzeigen, was gerade gespielt wird

en: OLD: "%s" has invalid chars
de_DE: Alt: %s beinhaltet ungültige Zeichen

en: OMDb metadata integration
de_DE: Integration der Metadaten von OMDb

en: Object
de_DE: Auswahl

en: Object Type
de_DE: Objekt Typ

en: Occitan
de_DE: Okzitanisch

en: Off
de_DE: Aus

en: Offset Limit
de_DE: Max. Versatz des Schwellenwertes

en: On
de_DE: An

en: Once you have ensured that the above requirements are met please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your Ampache install at a later date simply edit %s
de_DE: Wenn Du sicher bist, dass die oben stehenden Voraussetzungen erfüllt sind, kannst Du mit der Installation von Ampache beginnen. Es werden nur die wichtigsten Einstellungen abgefragt. Sämtliche ausführlicheren Anpassungen kannst Du später zu jeder Zeit in der Datei '%s' vornehmen.

en: Only add unique items to playlists
de_DE: Füge Playlisten nur eindeutige Objekte hinzu

en: Only essential features are enabled to simply stream your music from the Web Interface.
de_DE: Nur die wichtigsten Features, zum streamen deiner Musik über das Web Interface, werden eingerichtet.

en: Optimize Ampache for your use case. The installer will enable/disable features automatically.
de_DE: Konfiguriere Ampache für deinen Anwendungsfall. Features werden automatisch aktiviert und deaktiviert.

en: Optimizes database tables
de_DE: Optimiert Datenbanktabellen

en: Optimizing database tables
de_DE: Optimiere Datenbanktabellen -

en: Options
de_DE: Optionen

en: Original Name
de_DE: Originalname

en: Original Production
de_DE: Original Veröffentlichung

en: Original Year
de_DE: Ursprungsjahr

en: Ossetian
de_DE: Ossetisch

en: Other Options
de_DE: Sonstige Optionen

en: Output directory
de_DE: Ausgabeverzeichnis

en: Output type ('m3u', 'xspf', 'pls'), (default: m3u)
de_DE: Ausgabeformat ('m3u', 'xspf', 'pls'), (Standard: m3u)

en: Override Execution Time
de_DE: Maximale Ausführungszeit überschreiben

en: Overwrite if Config Already Exists
de_DE: Konfiguration überschreiben, wenn sie schon vorhanden ist

en: Overwrite if Database Already Exists
de_DE: Datenbank überschreiben, wenn sie schon vorhanden ist

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
de_DE: Tags von inbegriffenen Alben und Songs überschreiben

en: Overwrite tags of sub episodes
de_DE: Tags von inbegriffenen Episoden überschreiben

en: Overwrite tags of sub songs
de_DE: Tags inbegriffener Songs überschreiben

en: Owner
de_DE: Besitzer

en: PHP GD extension
de_DE: PHP-GD Erweiterung

en: PHP JSON extension
de_DE: PHP-JSON-Unterstützung

en: PHP PDO extension
de_DE: PHP PDO-Erweiterung

en: PHP Settings
de_DE: PHP Einstellungen

en: PHP SimpleXML extension
de_DE: PHP SimpleXML Erweiterung

en: PHP cURL extension
de_DE: PHP-cURL Erweiterung

en: PHP execution time override
de_DE: Überschreiben der maximalen Ausführungszeit von PHP Skripten

en: PHP hash extension
de_DE: PHP-Hash Erweiterung

en: PHP iconv extension
de_DE: PHP-Iconv-Erweiterung

en: PHP integer size
de_DE: PHP Integer Größe

en: PHP intl extension
de_DE: PHP intl Erweiterung

en: PHP max upload size
de_DE: PHP max upload Größe

en: PHP memory limit override
de_DE: Überschreiben der maximalen speichergrenze

en: PHP session extension
de_DE: PHP-Session-Erweiterung

en: PHP version
de_DE: PHP Version

en: PHP zlib extension
de_DE: PHP-Zlib Erweiterung

en: Page
de_DE: Seite

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Panjabi
de_DE: Pandschabisch

en: Pashto
de_DE: Paschtu

en: Password
de_DE: Passwort

en: Passwords do not match
de_DE: Fehler: Die eingegebenen Passwörter stimmen nicht überein

en: Path
de_DE: Pfad

en: Path was not specified
de_DE: Es wurde kein Pfad angegeben

en: Paused
de_DE: Pausiert

en: PayPal - The safer, easier way to pay online!
de_DE: PayPal - der schnelle, einfache und sichere Weg, online und mobil zu bezahlen.

en: PayPal Currency Code
de_DE: PayPal Währungscode

en: PayPal donation button on user page
de_DE: PayPal Spendenbutton auf der Benutzerseite

en: Perform catalog actions for a single file
de_DE: Katalogaktionen für eine einzelne Datei ausführen

en: Permission Denied
de_DE: Keine Berechtigung

en: Persian
de_DE: Persisch

en: Persistent
de_DE: Dauerhaft

en: Personal
de_DE: Persönlich

en: Personal Video
de_DE: Persönliches Video

en: Personal Videos
de_DE: Persönliche Videos

en: Personal favorites on homepage
de_DE: Persönliche Favoriten auf der Startseite

en: Personal favorites on the homepage
de_DE: Persönliche Favoriten auf der Startseite

en: Piwik Site ID
de_DE: Piwik Seiten ID

en: Piwik statistics
de_DE: Piwik Statistiken

en: Place Formed
de_DE: Gegründet (Ort)

en: Play
de_DE: Spielen

en: Play All
de_DE: Alles abspielen

en: Play All Last
de_DE: Alles zuletzt abspielen

en: Play All Next
de_DE: Alles als nächstes abspielen

en: Play History
de_DE: Abspielhistorie

en: Play Random Selection
de_DE: Spiele Zufallsauswahl

en: Play date
de_DE: Abspieldatum

en: Play last
de_DE: Als letztes abspielen

en: Play next
de_DE: Als nächstes abspielen

en: Playback Type
de_DE: Wiedergabetyp

en: Played
de_DE: Gespielt

en: Played by Me
de_DE: Von mir gespielt

en: Played by Me (Album)
de_DE: Von mir abgespielt (Album)

en: Played by Me (Artist)
de_DE: Von mir abgespielt (Interpret)

en: Played/Skipped ratio
de_DE: Verhältnis von abgespielt zu übersprungen

en: Players
de_DE: Player

en: Playing from base playlist
de_DE: Spiele von Haupt Playlist

en: Playlist Edit
de_DE: Playlist bearbeiten

en: Playlist Items
de_DE: Playlist Artikel

en: Playlist Method
de_DE: Verhalten der Playlist

en: Playlist Name
de_DE: Name der Playlist

en: Playlist Type
de_DE: Typ der Playlist

en: Playlist created
de_DE: Playlist erstellt

en: Playlist created "%s"
de_DE: Playlist "%s" erstellt

en: Playlist type ('albums', 'artists', 'playlists'), (default: playlists)
de_DE: Playlist-Typ ('albums', 'artists', 'playlists'), (Standard: playlists)

en: Playlists
de_DE: Playlisten

en: Please check your image is within the minimum %1$s and maximum %2$s dimensions
de_DE: Bitte stelle sicher, dass das Bild mindestens %1$s und maximal %2$s Pixel groß ist

en: Please download Composer from http://getcomposer.org, and install it (e.g: mv composer.phar /usr/local/bin/composer). Then run `composer install --prefer-source --no-interaction` on the Ampache directory.
de_DE: Bitte lade dir Composer 'http://getcomposer.org' herunter und installiere es (z.B. mv composer.phar /usr/local/bin/composer) und führe danach `composer install --prefer-source --no-interaction` innerhalb deines Ampache Verzeichnisses aus.

en: Please enter a Catalog name
de_DE: Bitte gib einen Katalognamen ein

en: Please fill in your city
de_DE: Bitte trage die Stadt ein

en: Please fill in your full name (first name, last name)
de_DE: Bitte trage deinen Vor- und Nachnamen ein

en: Please fill in your state
de_DE: Bitte trage das Bundesland ein

en: Please fill in your website
de_DE: Bitte trage deine Webseite ein

en: Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
de_DE: Bitte behalte diese E-Mail. Deine Account-Informationen sind:

en: Please select a Catalog type
de_DE: Bitte wähle einen Katalogtypen aus

en: Please visit the wiki for help
de_DE: Bitte besuche unser Wiki für Hilfe

en: Please wait for an administrator to activate your account
de_DE: Bitte gedulde dich, bis ein Administrator dein Konto freigeschaltet hat.

en: Podcast Edit
de_DE: Podcast bearbeiten

en: Podcast Episode Edit
de_DE: Podcast Episode bearbeiten

en: Podcast Episode has been deleted
de_DE: Die Podcast Episode wurde gelöscht

en: Podcast Episodes
de_DE: Podcast Episoden

en: Podcast Feed URL
de_DE: Podcast Feed-URL

en: Podcast has been deleted
de_DE: Der Podcast wurde gelöscht

en: Polish
de_DE: Polnisch

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Popular Threshold
de_DE: Meistgespielte Lieder für x Tage in der Statistik behalten

en: Portuguese
de_DE: Portugiesisch

en: Possible Duplicate
de_DE: Mögliches Duplikat

en: Possible Duplicate Albums
de_DE: Möglicherweise doppelte Alben

en: Post Shout
de_DE: Poste Shout

en: Post to Shoutbox
de_DE: In die Shoutbox posten

en: Post-upload script (current directory = upload target directory)
de_DE: Skript nach einem Upload ausführen (Momentanes Verzeichnis = Upload-Zielverzeichnis)

en: Preference
de_DE: Einstellung

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Prev
de_DE: Zurück

en: Prevent Preset Override
de_DE: Überschreiben der Standardeinstellungen verhindern

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Primary
de_DE: Primär

en: Print tags
de_DE: Tags ausgeben

en: Private
de_DE: Privat

en: Private Message
de_DE: Private Nachricht

en: Private Messages
de_DE: Private Nachrichten

en: Production
de_DE: Veröffentlichung

en: Public
de_DE: Öffentlich

en: Public Catalog
de_DE: Öffentlicher Katalog

en: Public URL
de_DE: Öffentliche URL

en: Publication Date
de_DE: Erscheinungsdatum

en: Purpose
de_DE: Verwendungszweck

en: Queries:
de_DE: Anfragen:

en: RSS Feed URL
de_DE: RSS-Feed-URL

en: RSS Feed max items
de_DE: Maximale Einträge für die RSS-Ansicht

en: RSS View
de_DE: RSS-Ansicht

en: Radio Station created
de_DE: Radio Station wurde erstellt

en: Radio Stations
de_DE: Radiosender

en: Raeto-Romance
de_DE: Rätoromanisch

en: Raise the album and artist rating to match the highest song rating
de_DE: Erhöhe die Alben- und Interpretenbewertung, sodass sie mit der höchsten Liedbewertung übereinstimmen

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Random All to Temporary Playlist
de_DE: Alles zufällig zur temporären Playlist hinzufügen

en: Random Play
de_DE: Zufällige Wiedergabe

en: Random album
de_DE: Zufälliges Album

en: Random artist
de_DE: Zufälliger Interpret

en: Random playlist
de_DE: Zufällige Playlist

en: Random song
de_DE: Zufälliger Song

en: Random to Temporary Playlist
de_DE: Zufällig zur temporären Playlist hinzufügen

en: Rate Limit
de_DE: Datei für Download in x Pakete teilen ("Rate Limit" * 1024)

en: Rated
de_DE: Bewertet

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Rating (Average)
de_DE: Durchschnittliche Bewertung

en: Ratings
de_DE: Bewertungen

en: Ratings must be between [0-5].
de_DE: Bewertungen müssen im Bereich [0-5] liegen.

en: Raw results:
de_DE: Unbearbeitete Ergebnisse:

en: Re-tag
de_DE: Neu taggen

en: Read
de_DE: Lesen

en: Read/Write
de_DE: Lesen/Schreiben

en: Reading
de_DE: Lese

en: Reading Catalog: "%s"
de_DE: Lese Katalog: %s

en: Reading File: "%s"
de_DE: Lese Datei: "%s"

en: Received Invalid Handshake
de_DE: Der Handshake ist ungültig

en: Received an empty UPnP request
de_DE: Leere UPnP Anfrage empfangen

en: Recent
de_DE: Kürzlich

en: Recently Played
de_DE: Kürzlich gespielt

en: Recently added
de_DE: Kürzlich hinzugefügt

en: Recently played
de_DE: Vor Kurzem abgespielt

en: Recently updated
de_DE: Kürzlich aktualisiert

en: Recheck Config
de_DE: Konfiguration erneut überprüfen

en: Recipient
de_DE: Empfänger

en: Recommended settings when using Ampache as a frontend for a music community.
de_DE: Die Empfohlenen Einstellungen, wenn Ampache nur als Musik-Frontend dienen soll.

en: Refer to the wiki for TV Shows and Movies
de_DE: Schau im Wiki nach um mehr über TV Shows und Filme zu erfahren

en: Refresh
de_DE: Aktualisieren

en: Refresh from Smartlist
de_DE: Von Smartlist auffrischen

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: Registration Date
de_DE: Registrierungsdatum

en: Registration Validation
de_DE: Validierung der Registrierung

en: Reissue Production
de_DE: Wiederveröffentlichung

en: Release Date
de_DE: Datum der Erstellung

en: Release Group MusicBrainzID
de_DE: MusicBrainz Releasegruppen-ID

en: Release Status
de_DE: Veröffentlichungsstatus

en: Release Type
de_DE: Release Typ

en: Reload this page automatically
de_DE: Diese Seite automatisch neu laden

en: Remember Me
de_DE: An mich erinnern

en: Remote Catalog Updated
de_DE: Der entfernte Katalog wurde aktualisiert

en: Remote Catalog type was selected, but the path is not a URL
de_DE: Du hast "entfernter Katalog" gewählt, jedoch ist der Pfad keine URL

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove Duplicates
de_DE: Duplikate entfernen

en: Remove Vote
de_DE: Stimme entfernen

en: Remove art which does not fit to the settings
de_DE: Entferne Bilder, die nicht zu den Einstellungen passen

en: Removes missing files from the database
de_DE: Enfernt fehlende Dateien von der Datenbank

en: Removing File: "%s"
de_DE: Entferne Datei: "%s"

en: Removing song: "%s"
de_DE: Lösche Song: "%s"

en: Rename file (y/n)
de_DE: Datei umbenennen? (j/n)

en: Rename uploaded file according to catalog pattern
de_DE: Hochgeladene Dateien gemäß den Katalog-Vorgaben umbenennen

en: Reorder
de_DE: Neu ordnen

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Repeat Off
de_DE: Wiederholen abschalten

en: ReplayGain
de_DE: Replay-Gain

en: ReplayGain Album Gain
de_DE: Replay-Gain Album-Gain

en: ReplayGain Track Gain
de_DE: Replay-Gain Track-Gain

en: Reply
de_DE: Antworten

en: Require: %s
de_DE: Benötige: %s

en: Require: 100
de_DE: Benötige: 100

en: Require: 75
de_DE: Benötige: 75

en: Required fields
de_DE: Benötigte Felder

en: Requirements
de_DE: Anforderungen

en: Reset Art
de_DE: Cover zurücksetzen

en: Resolution
de_DE: Auflösung

en: Restore Screen
de_DE: Ansicht wiederherstellen

en: Return to Login Page
de_DE: Zurück zur Loginseite

en: Rights Society
de_DE: Rechteinhaber

en: Romanian
de_DE: Rumänisch

en: Rules
de_DE: Regeln

en: Run a Channel
de_DE: Kanal starten

en: Run a UPnP broadcast
de_DE: Starte einen UPnP Broadcast

en: Run a Websocket
de_DE: Websocket starten

en: Run art size calculation
de_DE: Starte Bildgrößenberechnung

en: Run the cache process
de_DE: Cache Prozess starten

en: Run the cron process
de_DE: Cron-Prozess starten

en: Run the websocket on port 8888
de_DE: Websocket auf Port 8888 starten

en: Running
de_DE: Läuft

en: Running Beets Update
de_DE: Führe Beets-Update aus

en: Running Dropbox Remote Update
de_DE: Update von Dropbox Freigabe läuft

en: Running Remote Update
de_DE: Bearbeite entfernte Aktualisierung

en: Running Seafile Remote Update
de_DE: Entfernte Seafile Aktualisierung läuft.

en: Running SoundCloud Remote Update
de_DE: Entfernte Aktualisierung von SoundCloud ist im Gange

en: Running Subsonic Remote Update
de_DE: Bearbeite entfernte Aktualisierung von Subsonic

en: Running in Test Mode. Use -x to execute
de_DE: Ausführung im Testmodus. Benutze -x zum anwenden

en: Running in Write Mode. Make sure you've tested first!
de_DE: Schreibmodus! Hoffentlich hast du vorher einen Testlauf gestartet!

en: Russian
de_DE: Russisch

en: SHA256
de_DE: SHA256 Unterstützung

en: Samoan
de_DE: Samoanisch

en: Sardinian
de_DE: Sardinisch

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Catalog Settings
de_DE: Katalogeinstellungen speichern

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save Track Order
de_DE: Anordnung der Songs speichern

en: Save as Playlist
de_DE: Speichern als Playlist

en: Save as Smart Playlist
de_DE: Als intelligente Playlist speichern

en: Scottish Gaelic
de_DE: Schottisch-Gälisch

en: Scrobble songs you play to your Last.FM account
de_DE: Songs die du abspielst an deinen Last.FM Account übertragen

en: Scrobble songs you play to your Libre.FM Account
de_DE: Songs die du abspielst an deinen Libre.FM Account übertragen

en: Scrobble songs you play to your ListenBrainz Account
de_DE: Songs die du abspielst an deinen ListenBrainz Account übertragen

en: Seafile Password
de_DE: Seafile Passwort

en: Seafile Username/Email
de_DE: Seafile Benutzername/E-Mail

en: Seafile password is required
de_DE: Ein Seafile-Passwort wird benötigt

en: Seafile server URL is required
de_DE: Eine Seafile-Server URL wird benötigt

en: Seafile server library name is required
de_DE: Ein Seafile-Bibliothekenname wird benötigt

en: Seafile username is required
de_DE: Es wird ein Seafile-Benutzername benötigt

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search Ampache
de_DE: Ampache durchsuchen

en: Search Limit
de_DE: Suchlimit

en: Search on DuckDuckGo ...
de_DE: Über DuckDuckGo suchen ...

en: Search on Google ...
de_DE: Über Google suchen ...

en: Search on Last.fm ...
de_DE: Über Last.fm suchen ...

en: Search on Musicbrainz ...
de_DE: Auf MusicBrainz suchen...

en: Search on Wikipedia ...
de_DE: Über Wikipedia suchen ...

en: Searched
de_DE: Gesucht

en: Season
de_DE: Staffel

en: Season Edit
de_DE: Staffel bearbeiten

en: Seasons
de_DE: Staffeln

en: Secret
de_DE: Geheime Phrase

en: See wiki page
de_DE: Zur Wiki-Seite

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select 'Dropbox API app'
de_DE: Wähle 'Dropbox API App'

en: Select 'Full Dropbox'
de_DE: Wähle 'Full Dropbox'

en: Select New Art
de_DE: Wähle ein neues Cover

en: Select each backend to enable. Depending on the backend, you may need to perform additional configuration.
de_DE: Wähle die Backends, die aktiviert werden sollen. Je nach Backend, wirst Du wahrscheinlich noch weitergehende Konfigurationen durchführen müssen.

en: Self
de_DE: Selbst

en: Send
de_DE: Senden

en: Send E-mail
de_DE: Sende E-Mail

en: Send and Clear on Add
de_DE: Beim senden hinzufügen und löschen

en: Send on Add
de_DE: Beim senden hinzufügen

en: Send private message
de_DE: Sende private Nachricht

en: Sender
de_DE: Verfasser

en: Sent by
de_DE: Gesendet von

en: Serbian
de_DE: Serbisch

en: Server Config
de_DE: Serverkonfiguration

en: Server preferences updated successfully
de_DE: Servereinstellungen erfolgreich aktualisiert

en: Session Expired
de_DE: Die Sitzung ist abgelaufen

en: Set Database Charset
de_DE: Datenbankzeichensatz setzen

en: Sets the default name for `Various Artists`
de_DE: Legt den Standardnamen für `Various Artists` fest

en: Setting
de_DE: Einstellung

en: Settings for Catalog: %s
de_DE: Einstellungen für Katalog: %s

en: Share
de_DE: Freigeben

en: Share Edit
de_DE: Freigabe bearbeiten

en: Share Now Playing information
de_DE: Teile "Aktuell wird gespielt" Information

en: Share Recently Played information
de_DE: Teile "Kürzlich gespielt" Information

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming agent
de_DE: Teile "Kürzlich gespielt" Informationen - Erlaube Zugriff auf Streaming-Agent

en: Share Recently Played information - Allow access to streaming date/time
de_DE: Teile "Kürzlich gespielt" Informationen - Erlaube Zugriff auf Streaming-Datum/Zeit

en: Share created
de_DE: Die Freigabe wurde erstellt

en: Share has been deleted
de_DE: Die Freigabe wurde gelöscht

en: Share links default expiration days (0=never)
de_DE: Ablaufdatum der Links für freigegebene Inhalte (0 = niemals)

en: Share playlist
de_DE: Playlist teilen

en: Shared by
de_DE: Geteilt von

en: Shares
de_DE: Freigaben

en: Shoutbox Records
de_DE: Shoutboxeinträge

en: Shoutbox on homepage
de_DE: Shoutbox auf der Startseite

en: Shoutbox on homepage max items
de_DE: Maximale Einträge der Shoutbox

en: Shoutbox post has been deleted
de_DE: Der Post wurde gelöscht

en: Shoutbox post has been updated
de_DE: Der Post wurde aktualisiert

en: Show # played
de_DE: Zeige # Gespielt

en: Show # skipped
de_DE: # übersprungen anzeigen

en: Show ACL(s)
de_DE: ACL anzeigen

en: Show Album
de_DE: Zeige Album

en: Show Albums
de_DE: Alben anzeigen

en: Show Albums of the Moment
de_DE: Anzeigen von "Empfehlenswerte Alben"

en: Show All
de_DE: Alles anzeigen

en: Show Artist Songs
de_DE: Zeige Interpreten Songs

en: Show Catalogs
de_DE: Kataloge anzeigen

en: Show Disabled Songs
de_DE: Deaktivierte Songs anzeigen

en: Show Instances
de_DE: Instanzen anzeigen

en: Show License
de_DE: Lizenz anzeigen

en: Show Localplay Instances
de_DE: Lokale Abspielinstanzen anzeigen

en: Show Lyrics
de_DE: Zeige Songtexte

en: Show Now Playing
de_DE: Anzeigen von "Aktuell wird gespielt"

en: Show Playlist
de_DE: Playlist anzeigen

en: Show Recently Played
de_DE: Anzeigen von "Kürzlich gespielt"

en: Show Unique
de_DE: Zeige einmalige

en: Show Videos of the Moment
de_DE: Anzeigen von "Empfehlenswerte Videos"

en: Show a list of disabled songs
de_DE: Liste der deaktivierten Songs anzeigen

en: Show current song in Web player page title
de_DE: Aktuell gespielten Songtitel im Titel des Webplayers anzeigen

en: Show donate button in footer
de_DE: Button für Spenden im Footer anzeigen.

en: Show filter box on browse
de_DE: Filterfeld während des browsens anzeigen

en: Show large
de_DE: Vergrößern

en: Show lyrics
de_DE: Songtexte anzeigen

en: Show more
de_DE: Zeige mehr

en: Show playlist owner username in titles
de_DE: Playlist Besitzer Benutzername im Titel anzeigen

en: Show user's location with Google Maps
de_DE: Zeige die Position von Benutzern auf Google-Maps

en: Show/Hide Player
de_DE: Player Anzeigen/Verstecken

en: Show/Hide Playlist
de_DE: Playlist anzeigen/verstecken

en: Show/Hide column [column_index] when browsing [object_type] objects
de_DE: Anzeigen/Verstecken der Spalte [column_index] beim browsen durch [object_type] Objekte

en: Shuffle
de_DE: Mischen

en: Shuffle Off
de_DE: Mischen abschalten

en: Similar Artists
de_DE: Ähnliche Interpreten

en: Similar Songs
de_DE: Ähnliche Lieder

en: Simple M3U
de_DE: Einfache M3U

en: Sinhala
de_DE: Singhalesisch

en: Size
de_DE: Größe

en: Size Limit
de_DE: Größenbegrenzung

en: Size comparison failed. Not deleting "%s"
de_DE: Größe stimmt nicht überein, "%s" wird nicht gelöscht

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Skipping existing song: %s
de_DE: Der Song "%s" existiert bereits. Er wird übersprungen.

en: Slideshow
de_DE: Diashow

en: Slovak
de_DE: Slowakisch

en: Slovenian
de_DE: Slowenisch

en: Smart Playlist
de_DE: Intelligente Playlist

en: Smart Playlist Edit
de_DE: Intelligente Playlist bearbeiten

en: Smart Playlists
de_DE: Intelligente Playlist

en: Smartlists
de_DE: Intelligente Playlisten

en: Somali
de_DE: Somalisch

en: Song Artist
de_DE: Lied Interpret

en: Song Count
de_DE: Songanzahl

en: Song Data
de_DE: Song Daten

en: Song Edit
de_DE: Song bearbeiten

en: Song Information
de_DE: Liederinformation

en: Song Language
de_DE: Sprache des Liedes

en: Song Title
de_DE: Songtitel

en: Song has been deleted
de_DE: Der Song wurde gelöscht

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
de_DE[0]: Song wurde aktiviert
de_DE[1]: Songs wurden aktiviert

en: Song not found in playlist
de_DE: Titel wurde nicht in der Playlist gefunden

en: Song preview from 7digital
de_DE: 7digital Musik-Vorschau

en: Song up to date: "%s"
de_DE: Song "%s" ist aktuell

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
de_DE: Songs nach Interpret, Album oder Titel sortieren

en: Sort song files
de_DE: Songdateien sortieren

en: Sort songs files
de_DE: Songdateien sortieren

en: SoundCloud exception
de_DE: SoundCloud Fehler

en: Source: %s
de_DE: Quelle: %s

en: South Ndebele
de_DE: Süd-Ndebele

en: Southern Sotho
de_DE: Südliches Sotho

en: Spanish
de_DE: Spanisch

en: Specified path is inside an existing catalog
de_DE: Dieser Pfad gehört schon zu einem bereits existierenden Katalog

en: Spotify Album Filters
de_DE: Spotify Albumfilter

en: Start Address
de_DE: Startadresse

en: Start Album Art Dump
de_DE: Album Art Dump Starten

en: Start Art Dump
de_DE: Art Dump Starten

en: Start Channel
de_DE: Starte Kanal

en: Start Configuration
de_DE: Starte Konfiguration

en: Start Date
de_DE: Startdatum

en: Start adding new media
de_DE: Starte das Hinzufügen neuer Medien

en: Start cache process
de_DE: Cacheverarbeitung beginnen

en: Start cleaning orphaned media entries
de_DE: Starte die Bereinigung von veralteten Medieneinträgen

en: Start searching new media art
de_DE: Starte Suche nach neuen Medien Covern

en: Start verifying media related to Catalog entries
de_DE: Starte die Überprüfung der mit den Katalogeinträgen verknüpften Medien

en: Started
de_DE: Gestartet

en: Started art size calculation
de_DE: Bildgrößenberechnung wurde gestartet

en: Starting Art Search
de_DE: Starte die Suche nach Covern

en: Starting Catalog: %s
de_DE: Starte Katalog: %s

en: Starting New Media Search
de_DE: Starte die Suche nach neuen Medien

en: Starting New Media Search on "%s" Catalog
de_DE: Starte die Suche nach neuen Medien für Katalog: "%s"

en: Starting Update from Tags
de_DE: Starte Aktualisierung von TAGs

en: Starting broadcasts...
de_DE: Starte Broadcast...

en: Starts With
de_DE: Beginnt mit

en: State
de_DE: Status

en: Statistical Graphs
de_DE: Statistische Graphen

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: Statistics Day Threshold
de_DE: Statistiken für x Tage erstellen

en: Step 1 - Create the Ampache database
de_DE: Schritt 1 - Erstellen der Ampache Datenbank

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
de_DE: Schritt 2 - Erstellen der Konfigurationsdateien (ampache.cfg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
de_DE: Schritt 3 - Administrativen Benutzer für Ampache erstellen

en: Stick this comment
de_DE: Diesen Kommentar anheften

en: Sticky
de_DE: Beständig

en: Stop
de_DE: Stopp

en: Stop Channel
de_DE: Kanal stoppen

en: Stopped
de_DE: Gestoppt

en: Stream Access
de_DE: Stream Zugriff

en: Stream Source
de_DE: Quelle des Streams

en: Stream Type
de_DE: Stream Typ

en: Stream control bandwidth history (days)
de_DE: Historie der Bandbreitenkontrolle auf täglicher Basis

en: Stream control hits history (days)
de_DE: Historie der Stream-Aufrufe auf täglicher Basis

en: Stream control maximal bandwidth (month)
de_DE: Historie der Bandbreitenkontrolle auf monatlicher Basis

en: Stream control maximal hits
de_DE: Maximale Stream-Aufrufe kontrollieren

en: Stream control maximal time (minutes)
de_DE: Maximale Streaming-Zeit in Minuten

en: Stream control time history (days)
de_DE: Historie der Streaming-Zeit in Tagen

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Subject is required
de_DE: Es wird ein Betreff benötigt

en: Submit
de_DE: Versenden

en: Subscribe
de_DE: Folgen

en: Subscribe to Podcast
de_DE: Podcast folgen

en: Subscribed to the Podcast
de_DE: Podcast abonniert

en: Subtitle
de_DE: Untertitel

en: Succeeded
de_DE: Erfolgreich

en: Success
de_DE: Erfolg

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
de_DE[0]: Der Import der Playlist mit %d Song war erfolgreich.
de_DE[1]: Der Import der Playlisten mit %d Songs war erfolgreich.

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Swahili
de_DE: Suaheli

en: Swedish
de_DE: Schwedisch

en: TMDb API key
de_DE: TMDb API Schlüssel

en: TMDb metadata integration
de_DE: Integration der Metadaten von TMDb

en: TV Season has been deleted
de_DE: TV Staffel wurde gelöscht

en: TV Show
de_DE: TV Sendung

en: TV Show Edit
de_DE: TV Sendung bearbeiten

en: TV Show Season
de_DE: Staffel der TV Sendung

en: TV Show has been deleted
de_DE: TV Sendung wurde gelöscht

en: TV Shows
de_DE: TV Sendungen

en: TVDb API key
de_DE: TVDb API Schlüssel

en: TVDb metadata integration
de_DE: Integration der Metadaten von TVDb

en: Table engine: %s
de_DE: Tabellen-Engine: %s

en: Tag Generated
de_DE: Tag erstellt

en: Tahitian
de_DE: Tahitisch

en: Tajik
de_DE: Tadschikisch

en: Tamil
de_DE: Tamilisch

en: Target Catalog is required
de_DE: Ein Zielkatalog wird benötigt

en: Target charset: %s
de_DE: Ziel-Zeichensatz: %s

en: Target collation: %s
de_DE: Ziel-Kollation: %s

en: Target folder
de_DE: Zielverzeichnis

en: Tatar
de_DE: Tatarisch

en: Template Configuration
de_DE: Beispielkonfiguration

en: Temporarily deactivates PHP memory limit
de_DE: Temporäres deaktivieren des PHP-Speicherlimits

en: Temporary direct link
de_DE: Temporärer Direktlink

en: Thai
de_DE: Thailändisch

en: Thank you for registering
de_DE: Danke für deine Registrierung

en: That Username already exists
de_DE: Der Benutzername ist schon vorhanden

en: The Album and all files will be deleted
de_DE: Das Album und alle zugehörigen Dateien werden gelöscht

en: The Album has been deleted
de_DE: Das Album wurde gelöscht

en: The Ampache database username or password is missing
de_DE: Der Benutzername und/oder das Passwort für die Verbindung von Ampache zur Datenbank fehlen.

en: The Artist and all files will be deleted
de_DE: Der Interpret und alle zugehörigen Dateien werden gelöscht

en: The Artist has been deleted
de_DE: Der Interpret wurde gelöscht

en: The Catalog art search has started
de_DE: Die Suche nach Medien-Covern wurde gestartet

en: The Catalog cleaning process has started
de_DE: Die Bereinigung des Kataloges wurde gestartet

en: The Catalog creation process has started
de_DE: Die Erstellung des Kataloges wurde gestartet

en: The Catalog has been deleted
de_DE: Der Katalog wurde gelöscht

en: The Catalog has been updated
de_DE: Der Katalog wurde aktualisiert

en: The Catalog path has changed
de_DE: Der Katalogpfad wurde geändert

en: The Catalog write file tags has started
de_DE: Das Schreiben der Datei-Tags des Katalogs wurde gestartet

en: The Channel has been created
de_DE: Der Kanal wurde erstellt

en: The Channel has been deleted
de_DE: Der Kanal wurde gelöscht

en: The Label cannot be found
de_DE: Das Label kann nicht gefunden werden

en: The Label has been added
de_DE: Das Label wurde hinzugefügt

en: The Label has been deleted
de_DE: Das Label wurde gelöscht

en: The License has been deleted
de_DE: Die Lizenz wurde gelöscht

en: The License has been updated
de_DE: Die Lizenz wurde aktualisiert

en: The Message will be deleted
de_DE: Die Nachricht wird gelöscht

en: The Module has been disabled
de_DE: Das Modul wurde deaktiviert

en: The Module has been enabled
de_DE: Das Modul wurde aktiviert

en: The Playlist could not be imported
de_DE: Die Playlist konnte nicht importiert werden

en: The Playlist has been deleted
de_DE: Die Playlist wurde gelöscht

en: The Plugin has been disabled
de_DE: Das Plugin wurde deaktiviert

en: The Plugin has been enabled
de_DE: Das Plugin wurde aktiviert

en: The Plugin has been upgraded
de_DE: Das Plugin wurde aktualisiert

en: The Podcast Episode will be deleted
de_DE: Die Podcast Episode wird gelöscht

en: The Podcast will be removed from the database
de_DE: Der Podcast wird aus der Datenbank gelöscht

en: The Share will be deleted and no longer accessible to others
de_DE: Diese Freigabe wird gelöscht und weitere Benutzer können nicht mehr zugreifen

en: The Song will be deleted
de_DE: Der Song wird gelöscht

en: The TV Show and its files will be deleted
de_DE: Die TV Sendung und die dazugehörigen Dateien werden gelöscht

en: The Video will be deleted
de_DE: Das Video wird gelöscht

en: The default is tuned towards Seafile's default rate limit settings.
de_DE: Standardmäßig ist die Abfrage-Rate auf Seafiles Standard-Abfragelimit abgestimmt.

en: The destination charset
de_DE: Der Zielzeichensatz

en: The entire TV Season will be deleted
de_DE: Die komplette TV Staffel wird gelöscht

en: The file couldn't be read. Does it exist? %s
de_DE: Die Datei "%s" kann nicht gelesen werden. Existiert sie überhaupt?

en: The folder couldn't be read. Does it exist? %s
de_DE: Das Verzeichnis konnte nicht gelesen werden. Existiert "%s" ?

en: The following error has occurred, you will be automatically redirected in 10 seconds.
de_DE: Der folgende Fehler ist aufgetreten, du wirst in 10 Sekunden weitergeleitet

en: The following songs have been deleted:
de_DE: Die folgenden Songs wurden gelöscht:

en: The following songs would be deleted:
de_DE: Die folgenden Songs würden gelöscht werden:

en: The following updates need to be performed:
de_DE: Die folgenden Aktualisierungen müssen eingespielt werden:

en: The last cron was completed
de_DE: Der letzte Cron Auftrag wurde fertiggestellt

en: The name of the catalog to update
de_DE: Name des Katalogs, der geändert werden soll

en: The new User was not created
de_DE: Der neue Benutzer wurde nicht erstellt

en: The next song failed to start
de_DE: Der nächste Song konnte nicht gestartet werden

en: The next song has started
de_DE: Der nächste Song wurde gestartet

en: The password has been set to: %s
de_DE: Das Passwort wurde in %s geändert

en: The requested catalog was not found
de_DE: Der angeforderte Katalog wurde nicht gefunden

en: The requested item was not found
de_DE: Das gesuchte Objekt wurde nicht gefunden

en: The sort_pattern has left over variables. %s
de_DE: Dieses Sortiermuster lässt Variablen  übrig. %s

en: The subdirectory update has started
de_DE: Das Update des Unterverzeichnisses wurde gestartet

en: The table below explains the cookies we use and why
de_DE: Die folgende Tabelle erklärt, wozu die Cookies verwendet werden.

en: The validation key used isn't correct
de_DE: Der Validierungsschlüssel ist ungültig

en: TheAudioDb API key
de_DE: TheAudioDb API Schlüssel

en: TheAudioDb metadata integration
de_DE: Integration der Metadaten von TheAudioDb

en: Theme
de_DE: Design der Benutzeroberfläche

en: Theme color
de_DE: Farbe des Themas

en: There Was a Problem
de_DE: Es gab ein Problem

en: There is an error with your parameters
de_DE: Deine Parameter sind fehlerhaft

en: There was a problem authenticating against the Seafile API: %s
de_DE: Es ist ein Fehler bei der Authentifizierung mit der Seafile-API aufgetreten. Fehlerdetails: %s

en: There was a problem creating the playlist file "%s"
de_DE: Beim erstellen der Playlist "%s" ist ein Fehler aufgetreten

en: There was a problem creating this directory: %s
de_DE: Beim erstellen des Verzeichnisses "%s" ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error deleting this Catalog
de_DE: Beim löschen des Kataloges ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error trying to chdir to "%s"
de_DE: Beim wechsel in das Verzeichnis "%s" ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error trying to copy file to "%s"
de_DE: Beim kopieren der Datei nach "%s" ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error trying to create "%s": Move failed, stopping
de_DE: Es ist ein Fehler beim erstellen von "%s" aufgetreten. Verschieben fehlgeschlagen, stoppe

en: There was an error trying to delete "%s"
de_DE: Beim Versuch "%s" zu löschen ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error trying to open "%s"
de_DE: Beim öffnen von "%s" ist ein Fehler aufgetreten

en: There was an error while checking this song "%1$s": %2$s
de_DE: Beim öffnen von "%1$s" ist ein Fehler aufgetreten. Fehlerdetails: %2$s

en: This Avatar will be deleted
de_DE: Der Avatar wird gelöscht

en: This Broadcast will be deleted
de_DE: Der Broadcast wird gelöscht

en: This Channel will be deleted
de_DE: Der Kanal wird gelöscht

en: This Label will be deleted
de_DE: Das Label wird gelöscht

en: This User ID is activated and can be used
de_DE: Dieses Benutzerkonto wurde aktiviert und kann verwendet werden

en: This affects all non-admin accounts
de_DE: Dies betrifft alle nicht-Administrator Benutzer

en: This attempts to connect to your database using the values read from your configuration file.
de_DE: Ampache versucht nun sich, mit den von Dir eingestellten Werten aus der Konfigurationsdatei 'ampache.cfg.php', mit der Datenbank zu verbinden.

en: This checks a few key tables to make sure that the Ampache database exists, and the user has access to the database
de_DE: Dies überprüft einige Schlüssel-Tabellen um sicherzugehen dass die Ampache Datenbank erreichbar ist und der gewählte Benutzer darauf Zugriff hat.

en: This event has been logged
de_DE: Dieser Vorfall wurde protokolliert

en: This media is not supported by the player. Is your browser up to date?
de_DE: Dieses Medium wird vom Player nicht unterstützt. Ist dein Browser aktuell ?

en: This page handles all database updates to Ampache starting with %1$s. Your current version is %2$s with database version %3$s
de_DE: Auf dieser Seite werden dir die verfügbaren Aktualisierungen, angefangen mit Version %1$s, für Ampache angezeigt. Momentan ist die Version %2$s von Ampache mit der Datenbankversion %3$s auf Deinem Server installiert.

en: This page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following prerequisites:
de_DE: Diese Seite führt Dich durch die Installation der Ampache Datenbank und die Erstellung der Konfigurationsdatei 'ampache.cfg.php'. Bevor Du weiter machst, gehe auf Nummer sicher und prüfen noch einmal, ob alle folgenden Voraussetzungen erfüllt sind.

en: This path belongs to an existing Beets Catalog: %s
de_DE: Dieser Pfad gehört schon zu dem bereits existierenden Beets-Katalog %s

en: This path belongs to an existing SoundCloud Catalog: %s
de_DE: Dieser Pfad gehört schon zu dem bereits existierenden SoundCloud Katalog %s

en: This path belongs to an existing Subsonic Catalog: %s
de_DE: Dieser Pfad gehört zu einem existierenden Subsonic Katalog: %s

en: This path belongs to an existing local Catalog: %s
de_DE: Dieser Pfad gehört schon zu dem bereits existierenden lokalen Katalog %s

en: This path belongs to an existing remote Catalog: %s
de_DE: Dieser Pfad gehört schon zu dem bereits existierenden entfernten Katalog %s

en: This script makes changes to your database based on your config settings
de_DE: Dieses Skript verändert deine Datenbank aufgrund der Einstellungen in deiner Konfigurationsdatei.

en: This section applies the default transcoding configuration according to the application you want to use. You may need to customize settings once setup has ended.
de_DE: In diesem Bereich kannst du die Standard-Umwandlungseinstellungen für die Anwendung die du nutzen möchtest festlegen. Nachdem das Setup beendet ist, kannst du sämtliche weiterführenden Einstellungen in der Konfigurationsdatei festlegen.

en: This step creates and inserts the Ampache database, so please provide a MySQL account with database creation rights. This may take some time on slower computers.
de_DE: Dieser Schritt erstellt die Ampache Datenbank inklusive der Tabellen. Du benötigst ein Konto auf Deinem MySQL Server, welches sowohl Rechte zur Erstellung als auch zum ändern der Datenbank hat. Dieser Schritt kann, abhängig von der Geschwindigkeit deines Servers, einige Zeit in Anspruch nehmen.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be redirected to the login page.
de_DE: Dieser Schritt erstellt das Ampache Admin-Konto. Sobald Dein Admin-Konto erstellt wurde, wirst Du zur Login-Seite weitergeleitet.

en: This step takes the basic config values and generates the config file. If your config/ directory is writable, you can select "write" to have Ampache write the config file directly to the correct location. If you select "download" it will prompt you to download the config file, and you can then manually place the config file in %s.
de_DE: Dieser Schritt sammelt die Basiskonfigurationsdaten und generiert die Konfigurationsdatei. Wenn das Verzeichnis 'config/' beschreibbar ist, kann die Konfigurationsdatei mit einem Klick auf "schreiben", von Ampache selbst gespeichert werden. Wenn Du "Herunterladen" wählst, kannst Du die Datei für ein späteres Setup speichern und sie hinterher manuell in '%s' einfügen.

en: This subdirectory is not inside an existing Catalog. The update can not be processed.
de_DE: Dieses Unterverzeichnis wurde in keinem Katalog gefunden. Das Update konnte nicht durchgeführt werden.

en: This test attempts to read config/ampache.cfg.php. If this fails the file is either not in the correct location, or not readable.
de_DE: Es wird getestet, ob Ampache die Konfigurationsdatei 'ampache.cfg.php' im Verzeichnis 'config/' lesen kann. Ist dies nicht der Fall, ist sie möglicher Weise nicht an der richtigen Stelle oder nicht lesbar.

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that Ampache is able to completely parse your config file.
de_DE: Dieser Test prüft ob alle benötigten Werte in der Konfigurationsdatei gesetzt sind und ob diese fehlerfrei gelesen werden kann.

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
de_DE: Dieser Test stellt sicher dass die Variable "web_path" korrekt gesetzt wurde und das es möglich ist die Startseite zu erreichen. Wenn Du hier kein Häkchen siehst ist "web_path" nicht richtig eingestellt.

en: This tests whether Ampache can manage large files (> 2GB). This is not strictly necessary, but may result in a better experience. This generally requires a 64-bit operating system.
de_DE: Dies testet, ob Ampache große Dateien, (>=2GB), verarbeiten kann. Nötig ist dies nicht, doch kann dies zu einer besseren Erfahrung mit Ampache führen.

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Dies testet, ob Ampache die maximale Zeit, die PHP Skripte für die Ausführung benötigen dürfen, überschreiben kann.

en: This tests whether Ampache can override the memory limit. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Dies testet, ob Ampache das Speicherlimit überschreiben kann. Nötig ist dies nicht, doch kann es zu einer besseren Leistung führen.

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Dies testet, ob Ampache größere Dateien, (>=20MB), uploaden kann. Nötig ist dies nicht, doch kann dies zu einer besseren Erfahrung mit Ampache führen.

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
de_DE: Dies testet ob alle Abhängigkeiten für Ampache installiert sind.

en: This tests whether PHP %s is set as it may break the ID3 tag support. This is not strictly necessary, but enabling Ampache ID3 tag write support (disabled by default) along with mbstring.func_overload may result in irreversible corruption of your music files.
de_DE: Hier wird getestet, ob PHP %s aktiviert ist. Da diese Funktion die ID3 Tags von MP3 Dateien unbrauchbar machen kann, wenn der die ID3 Tag- Schreibunterstützung (standardmäßig deaktiviert) aktiviert ist. Es ist nicht zwingend notwendig, kann jedoch, wenn aktiviert mit der Funktion mbstring.func_overload zu einer permanenten Beschädigung deiner Musikdateien führen.

en: This tests whether PHP can write to config. This is not strictly necessary, but will help streamline the installation process.
de_DE: Dies testet, ob die Konfiguration von PHP beschreibbar ist. Es ist nicht zwingend erforderlich, es kann jedoch den Installationsprozess vereinfachen.

en: This tests whether the MySQL driver for PDO is enabled. This driver is required by Ampache.
de_DE: Dieser Test prüft das Vorhandensein des MySQL-Treibers für die PHP-Data-Objects-Erweiterung, um mit der Datenbank kommunizieren zu können.

en: This tests whether the configuration template can be read.
de_DE: Dies testet, ob die Konfigurationsvorlage gelesen werden kann.

en: This tests whether the file needed to initialize the database structure is available.
de_DE: Dies testet, ob die Datei zur Initialisierung der Datenbankstruktur vorhanden ist.

en: This tests whether the hash extension supports SHA256. This algorithm is required by Ampache.
de_DE: Mit diesem Test wird geprüft, ob die installierte Hash-Erweiterung den SHA256 Algorithmus beherrscht. Dieser wird von Ampache zur Verschlüsselung benötigt.

en: This tests whether you are running at least the minimum version of PHP required by Ampache.
de_DE: Mit diesem Test wird überprüft, ob Du die von Ampache benötigte PHP-Version installiert hast.

en: This tests whether you have the GD extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Getestet wird, ob du die PHP-GD Erweiterung installiert hast. Sie wird nicht zwingend benötigt, resultiert aber in einer besseren Benutzererfahrung.

en: This tests whether you have the JSON extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: Dieser Test überprüft die Funktionsfähigkeit der JSON-Erweiterung. Diese Erweiterung ist wichtig für die Funktion von Ampache.

en: This tests whether you have the PDO extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: In diesem Test überprüft Ampache ob die notwendige PHP-PDO-Erweiterung vorhanden ist.

en: This tests whether you have the SimpleXML extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Dieser Test fragt ab, ob die Erweiterung 'PHP-SimpleXML' aktiviert ist. Es ist nicht zwingend notwendig, kann jedoch, wenn aktiviert, zu einer besseren Benutzererfahrung führen.

en: This tests whether you have the cURL extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
de_DE: Dieser Test fragt ab, ob die Erweiterung 'PHP-cURL' aktiviert ist. Es ist nicht zwingend notwendig, kann jedoch, wenn aktiviert, zu einer besseren Benutzererfahrung mit Ampache führen.

en: This tests whether you have the hash extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: Mit diesem Test wird geprüft ob die notwendige Hash-Erweiterung für PHP installiert ist. Diese ist nötig um z.B.: Passwörter zu verschlüsseln.

en: This tests whether you have the iconv extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: Das PHP-Modul 'Iconv' ist ebenfalls ein wichtiger Bestandteil von Ampache. Dieser Test überprüft deshalb die Funktion des Moduls.

en: This tests whether you have the intl extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: Dies ist eine Prüfung ob du die php-intl Erweiterung aktiviert hast. Ampache benötigt diese Erweiterung.

en: This tests whether you have the session extension enabled. This extension is required by Ampache.
de_DE: Die Session-Erweiterung ist ebenfalls für Ampache notwendig und wird mit diesem Test auf ihre Funktion überprüft.

en: This tests whether you have the zlib extension enabled. This is not strictly necessary, but may result in a better experience (zip download).
de_DE: Dieser Test fragt ab, ob die Erweiterung 'PHP-Zlib' aktiviert ist. Es ist nicht zwingend notwendig, kann jedoch, wenn aktiviert, zu einer besseren Erfahrung mit Ampache führen.

en: This will disable the Catalog module
de_DE: Dies wird das Katalogmodul deaktivieren

en: This will disable the Localplay module
de_DE: Dies wird das Modul für die lokale Wiedergabe deaktivieren

en: This will disable the Plugin and remove your settings
de_DE: Das Plugin wird deaktiviert und deine Einstellungen gelöscht

en: This will disable the user "%s"
de_DE: Hiermit wird der Benutzer "%s" deaktiviert

en: This will enable the user "%s"
de_DE: Hiermit wird der Benutzer "%s" aktiviert

en: This will permanently delete the ACL "%s"
de_DE: Hierdurch wird die ACL "%s" permanent gelöscht

en: This will permanently delete the user "%s"
de_DE: Dadurch wird %s permanent gelöscht

en: This will permanently delete your Catalog
de_DE: Dies wird deinen Katalog permanent löschen

en: This will replace your existing API key
de_DE: Hiermit wird dein bestehender API Schlüssel ersetzt

en: This will replace your existing RSS token. Feeds with the old token might not work properly
de_DE: Dies wird dein bestehendes RSS Token ersetzen. Feeds mit dem alten Token funktionieren möglicherweise nicht richtig.

en: Tibetan
de_DE: Tibetanisch

en: Time
de_DE: Dauer

en: Timeline
de_DE: Chronik

en: Title
de_DE: Titel

en: To begin using your account, you must verify your e-mail address by vising the following link:
de_DE: Um deinen Account nutzen zu können, musst du deine E-Mail-Adresse verifizieren. Klicke dafür folgenden Link:

en: Toggle Artwork
de_DE: Grafik wechseln

en: Top Rated
de_DE: Am besten bewertet

en: Top Tracks
de_DE: Top Titel

en: Top menu
de_DE: Top Menü

en: Total Media: [%s]
de_DE: Gesamte Medien: [%s]

en: Total Time: [%s] Total Media: [%s] Media Per Second: [%s]
de_DE: Gesamte Zeit: [%s] Gesamte Medien: [%s] Medien pro Sekunde: [%s]

en: Total Users
de_DE: User gesamt

en: Track
de_DE: Lied

en: Track (0 padded)
de_DE: Stück (mit führender 0)

en: Track ID not found in playlist
de_DE: Track ID wurde nicht in der Playlist gefunden

en: Track MusicBrainzID
de_DE: MusicBrainz Track-ID

en: Transcode Bitrate
de_DE: Bitrate für die Umwandlung

en: Transcoding allows you to convert music from one encoding to another. Ampache supports on the fly transcoding of any file type based on user, player, IP address or available bandwidth. In order to transcode, Ampache takes advantage of existing binary applications such as ffmpeg. In order for transcoding to work you must first install the supporting applications and ensure that they are executable by the web server.
de_DE: Ampache unterstützt das sogenannte Transkodieren (Umwandeln), von einer Datei in eine andere, während des Streamens. Die Umwandlungseinstellungen können per Benutzer, IP-Adressbereich und Bandbreite eingestellt werden. Damit Ampache die zu streamenden Inhalte umwandeln kann, sind Programme wie z.B. ffmpeg oder avconv notwendig. Zudem solltest du darauf achten, dass der Webserver zugriff auf diese Programme hat.

en: Translation failure, stripping non-valid characters
de_DE: Die Übersetzung ist fehlgeschlagen. Bitte entferne alle ungültigen Zeichen

en: Trending
de_DE: Beliebt

en: Tried to clobber '%s' without setting clobber
de_DE: Versuche %s zu überschreiben, dabei ist 'überschreiben' deaktiviert

en: Turkish
de_DE: Türkisch

en: Turkmen
de_DE: Turkmenisch

en: Twitter share
de_DE: Twitter Freigabe

en: Type
de_DE: Typ

en: Type of Catalog (optional)
de_DE: Katalogtyp (Optional)

en: UPnP Active Instance
de_DE: Aktive UPNP Instanz

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
de_DE: UPnP Backend ist deaktiviert. Broadcast wurde überspringen.

en: UPnP broadcast...
de_DE: UPnP Broadcast...

en: URL is invalid, must be http:// or https://
de_DE: Ungültige URL. Gültige Varianten sind: http:// oder https://

en: URL is invalid, must be mms://, https:// or http://
de_DE: Ungültige URL. Gültige Varianten sind: mms:// , https:// oder http://

en: URL shorteners on shared links with Bit.ly
de_DE: Verkürze URLs mit Bit.ly

en: URL shorteners on shared links with YOURLS
de_DE: Kürze geteilte Links via YOURLS

en: Uighur
de_DE: Uigurisch

en: Ukrainian
de_DE: Ukrainisch

en: Unable to add Song - %s
de_DE: Der Song "%s" konnte nicht hinzugefügt werden

en: Unable to change to directory: %s
de_DE: Kann nicht in das Verzeichnis "%s" wechseln

en: Unable to connect to localplay controller
de_DE: Kann nicht zum Controller für lokale Wiedergabe verbinden.

en: Unable to connect to the database, check your Ampache config
de_DE: Die Verbindung zur Datenbank ist leider nicht möglich, prüfe bitte die Konfiguration von Ampache

en: Unable to connect to the database: %s
de_DE: Verbindung zur Datenbank nicht möglich. Fehlerdetails: %s

en: Unable to create a local account
de_DE: Es ist leider nicht möglich, das Lokale Konto zu erstellen.

en: Unable to create the database: %s
de_DE: Es ist leider nicht möglich, die Datenbank zu erstellen. Fehlerdetails: %s

en: Unable to create the user "%1$s" with permissions to "%2$s" on "%3$s": %4$s
de_DE: Der Datenbankbenutzer "%1$s" und die erforderlichen Rechte für den Zugriff auf die Datenbank "%2$s" auf dem Server "%3$s", konnten nicht eingerichtet werden. Fehlerdetails: %4$s

en: Unable to delete this Label.
de_DE: Das Label kann nicht gelöscht werden

en: Unable to disable the Catalog module.
de_DE: Das Katalogmodul kann nicht deaktiviert werden.

en: Unable to get the filesize for "%s"
de_DE: Die Dateigröße von "%s" kann nicht bestimmt werden.

en: Unable to grant permissions to "%1$s" for the user "%2$s" on "%3$s": %4$s
de_DE: Es ist nicht möglich die Berechtigungen dem Benutzer %2$s die Berechtigungen für die Datenbank %1$s auf dem Host %3$s zu erteilen. Fehlerdetails: %4$s

en: Unable to insert song - %s
de_DE: Beim hinzufügen des Songs "%s" ist ein Fehler aufgetreten.

en: Unable to install this Plugin
de_DE: Das Plugin kann nicht installiert werden

en: Unable to open
de_DE: Kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open `%s` for writing
de_DE: `%s` kann nicht zum Schreiben geöffnet werden

en: Unable to open: %s
de_DE: "%s" kann nicht geöffnet werden

en: Unable to query the database, check your Ampache config
de_DE: Die Datenbankabfrage ist leider nicht möglich, überprüfe doch bitte die Konfiguration von Ampache

en: Unable to write to `%s`
de_DE: `%s` kann nicht beschrieben werden

en: Unauthorized
de_DE: Nicht erlaubt

en: Unauthorized access attempt to API - ACL Error
de_DE: Fehler: Nicht autorisierter Zugriff auf 'API - ACL'

en: Unbroadcast
de_DE: Broadcast beenden

en: Unfollow
de_DE: Nicht mehr folgen

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown %s
de_DE: Unbekannt %s

en: Unknown (Orphaned)
de_DE: Unbekannt (Verwaist)

en: Unknown Artist
de_DE: Unbekannter Interpret

en: Unknown user
de_DE: Unbekannter Benutzer

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Unmute
de_DE: Stummschaltung aufheben

en: Unplayed
de_DE: Noch nicht abgespielt

en: Unsupported
de_DE: Nicht unterstützt

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update /tmp/some-file.mp3 in the catalog `some-catalog`
de_DE: Datei /tmp/some-file.mp3 im Katalog `some-catalog` aktualisieren

en: Update Account
de_DE: Konto aktualisieren

en: Update All
de_DE: Alle aktualisieren

en: Update All File Tags
de_DE: Alle Datei-Tags aktualisieren

en: Update File Tags
de_DE: Datei-Tags aktualisieren

en: Update Instance
de_DE: Instanz aktualisieren

en: Update Now!
de_DE: Jetzt updaten!

en: Update Preferences
de_DE: Einstellungen aktualisieren

en: Update User
de_DE: Benutzer aktualisieren

en: Update artist information and fetch similar artists from last.fm
de_DE: Aktualisiere Interpreten-Informationen und frage ähnliche Interpreten von last.fm ab

en: Update available
de_DE: Eine Aktualisierung ist verfügbar

en: Update existing files in: %s
de_DE: Aktualisiere bestehende Datei in: %s

en: Update failed
de_DE: Aktualisierung fehlgeschlagen

en: Update from tags
de_DE: Über Tags aktualisieren

en: Update from tags complete
de_DE: Aktualisierung der Dateien aus den Tags vollständig abgeschlossen.

en: Update the database
de_DE: Datenbank aktualisieren

en: Update the database collation and charset
de_DE: Die Kollation und den Zeichensatz der Datenbank aktualisieren

en: Update the database to the latest version
de_DE: Datenbank auf die neueste Version aktualisieren

en: Update the local catalog called `some-catalog`
de_DE: Lokalen Katalog `some-catalog` aktualisieren

en: Update the object cache tables
de_DE: Aktualisiere Tabellen des Objektcaches

en: Update the path of `some-catalog` to /new/path
de_DE: Den Pfad von `beliebigem-Katalog` auf /neuen/Pfad aktualisieren

en: Update your current config file automatically
de_DE: Aktualisiere deine aktuelle Konfiguration automatisch

en: Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Updated song: "%s"
de_DE: Aktualisierter Song: "%s"

en: Updating Ampache sources with `
de_DE: Ampache wird mit folgendem Befehl aktualisiert: `

en: Updating dependencies with `
de_DE: Die Abhängigkeiten werden mit folgendem Befehl aktualisiert: `

en: Updating the %s Catalog
de_DE: Aktualisiere Katalog %s

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Uploaded by
de_DE: Hochgeladen von

en: Use DAAP backend
de_DE: DAAP Backend verwenden

en: Use Subsonic backend
de_DE: SubSonic Backend benutzen

en: Use UPnP backend
de_DE: UPnP Backend verwenden

en: Use WebDAV backend
de_DE: WebDAV Backend verwenden

en: Use alphabet when browsing [object_type] objects
de_DE: Das Alphabet beim Browsen durch [object_type] Objekte verwenden

en: Use of cookies by Ampache
de_DE: Die Verwendung von Cookies durch Ampache

en: Use pages when browsing [object_type] objects
de_DE: Die Seitenansicht beim Browsen durch [object_type] Objekte verwenden

en: User
de_DE: Benutzer

en: User Access Level
de_DE: Benutzerzugriffsstufe

en: User Activated
de_DE: Benutzer aktiviert

en: User Agreement
de_DE: Benutzer-Vereinbarung

en: User ID
de_DE: Benutzer ID

en: User ID and secret are required for SoundCloud Catalogs
de_DE: Die Benutzer ID und die geheime Phrase werden für SoundCloud Kataloge benötigt

en: User Properties
de_DE: Benutzer Einstellungen

en: User Tools
de_DE: Benutzerwerkzeuge

en: User avatar
de_DE: Profilbild

en: User creation failed
de_DE: Die Erstellung des Benutzers ist fehlgeschlagen!

en: User is Offline Now
de_DE: Benutzer ist gerade offline

en: User is Online Now
de_DE: Benutzer ist gerade online

en: User is already logged in
de_DE: Der Benutzer ist schon eingeloggt

en: User preferences updated successfully
de_DE: Benutzereinstellungen erfolgreich aktualisiert

en: User updated successfully
de_DE: Benutzer erfolgreich aktualisiert

en: User's avatars from Gravatar
de_DE: Benutzer-Avatare von Gravatar

en: User_id not found
de_DE: Benutzer_ID nicht gefunden

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username is required
de_DE: Ein Benutzername wird benötigt

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Users avatar's with Libravatar
de_DE: Benutzer-Avatare von Libravatar beziehen

en: Using: %1$s AND %2$s for file pattern matching
de_DE: Verwendung: %1$s UND %2$s für Datei-Übereinstimmungen

en: Uzbek
de_DE: Usbekisch

en: VLC Active Instance
de_DE: Aktive VLC Instanz

en: Validation Failed
de_DE: Prüfung fehlgeschlagen

en: Value
de_DE: Wert

en: Various
de_DE: Verschiedene

en: Verified
de_DE: Geprüft

en: Verify
de_DE: Prüfen

en: Verify All
de_DE: Alle prüfen

en: Verify Catalog
de_DE: Katalog überprüfen

en: Video Edit
de_DE: Video bearbeiten

en: Video Information
de_DE: Videoinformation

en: Video has been deleted
de_DE: Das Video wurde gelöscht

en: Videos of the Moment
de_DE: Empfehlenswerte Videos

en: Vietnamese
de_DE: Vietnamesisch

en: View
de_DE: Anzeigen

en: View License
de_DE: Lizenz ansehen

en: View changes
de_DE: Änderungen ansehen

en: View on MusicBrainz
de_DE: Auf MusicBrainz anzeigen

en: Visualizer
de_DE: Visualisierer

en: Visualizer full-screen
de_DE: Vollbild-Visualizer

en: Volume
de_DE: Lautstärke

en: Vote added
de_DE: Stimme hinzugefügt

en: Votes
de_DE: Stimmen

en: WARNING
de_DE: WARNUNG

en: Walloon
de_DE: Wallonisch

en: Wanted
de_DE: Gewünscht

en: Wanted Albums
de_DE: Gesuchte Alben

en: Waveform
de_DE: Wellenform

en: Web Installation
de_DE: Web-Installation

en: Web Interface
de_DE: Web Oberfläche

en: Web Path
de_DE: Web Pfad

en: Web Player
de_DE: Webplayer

en: Web Player browser notifications
de_DE: WebPlayer Browserbenachrichtigungen

en: Web Player browser notifications timeout (seconds)
de_DE: Anzeigedauer der WebPlayer-Browserbenachrichtungen (Sekunden)

en: Website
de_DE: Webseite

en: Website Title
de_DE: Titel der Webseite

en: Welsh
de_DE: Walisisch

en: Western Frisian
de_DE: Westfriesisch

en: When you love a track, flag the album and artist
de_DE: Wenn du ein Lied favorisierst, markiere das Album und den Interpret

en: Write
de_DE: Schreiben

en: Write New Config
de_DE: Neue Konfigurationsdatei schreiben

en: Wrong library item type
de_DE: Falscher Typ für Bibliothekseintrag

en: Wrong library item type.
de_DE: Falscher Typ für Bibliothekseintrag.

en: Wrong object type
de_DE: Flascher Objekttyp

en: Wrong target Catalog type
de_DE: Falscher Zielkatalog Typ

en: XBMC Active Instance
de_DE: Aktive XBMC Instanz

en: YOURLS API key
de_DE: YOURLS API Schlüssel

en: YOURLS domain name
de_DE: YOURLD Domain-Name

en: YOURLS use IDN
de_DE: YOURLS Benutzer IDN

en: Year
de_DE: Jahr

en: Year Formed
de_DE: Gegründet (Jahr)

en: Year ascending
de_DE: Aufsteigend nach Jahr

en: Year descending
de_DE: Absteigend nach Jahr

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yiddish
de_DE: Jiddisch

en: You can also embed this share as a web player into your website, with the following HTML code:
de_DE: Mit dem folgenden HTML Code kannst du den freigegebenen Link auch als Webplayer in deine Website einbetten:

en: You can log in at the following address %s
de_DE: Du kannst dich über die folgende Adresse anmelden: %s

en: You can now start sharing the following URL:
de_DE: Du kannst den folgenden Link nun teilen:

en: You didn't select any disabled Songs
de_DE: Du hast keine deaktivierten Songs ausgewählt

en: You do not have permission to write to this file or folder
de_DE: Du hast keine Berechtigung in diese Datei oder Verzeichnis zu schreiben

en: You entered an invalid e-mail address
de_DE: Deine eingegebene E-Mail-Adresse ist ungültig

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
de_DE: Du wurdest auf diese Seite umgeleitet, da diese Funktion im Demo-Modus deaktiviert ist.

en: You have been redirected to this page because you do not have access to this function
de_DE: Du hast keine Zugriffsrechte auf diese Funktion und wurdest deshalb auf diese Seite umgeleitet

en: You have requested a Song that does not exist.
de_DE: Du hast einen Song angefordert welcher nicht existiert

en: You have requested an Album that does not exist.
de_DE: Du hast ein Album angefordert welches nicht existiert.

en: You have requested an Artist that does not exist.
de_DE: Du hast einen Interpreten angefordert der nicht existiert.

en: You just received a new shout from %1$s on your content %2$s
de_DE: Du hast einen neuen Shout von %1$s für %2$s empfangen

en: You may have reached this page because Ampache was unable to load the required dependencies
de_DE: Du bist eventuell auf Grund eines Konfigurationsproblems auf dieser Seite gelandet. Ampache konnte die benötigten Abhängigkeiten nicht laden.

en: You may have reached this page because a configuration error has occurred. Debug information is below.
de_DE: Du bist eventuell auf Grund eines Konfigurationsproblems auf dieser Seite gelandet. Debug-Informationen folgen.

en: You may have reached this page because your %s configuration file was not parsable
de_DE: Du bist eventuell auf Grund eines Konfigurationsproblems auf dieser Seite gelandet. Die Konfigurationsdatei %s war nicht lesbar.

en: You must accept the user agreement
de_DE: Du musst die Benutzervereinbarung akzeptieren

en: You must enter a Username
de_DE: Du musst einen Benutzernamen eingeben

en: You must enter a password
de_DE: Du musst ein Passwort eingeben

en: You need at least one active Administrator account
de_DE: Du brauchst wenigstens einen administrativen Account

en: You received a new private message from %s.
de_DE: Du hast eine neue Nachricht von %s erhalten.

en: You will be automatically redirected in 10 seconds.
de_DE: Du wirst in 10 Sekunden automatisch weitergeleitet.

en: Your Access Control List has been updated
de_DE: Dein Zugriffslisteneintrag wurde aktualisiert

en: Your Access List entry has been removed
de_DE: Dein Zugriffslisteneintrag wurde entfernt

en: Your Ampache config file is out of date!
de_DE: Deine Ampache Konfigurationsdatei ist veraltet!

en: Your Passwords don't match
de_DE: Die eingegebenen Passwörter stimmen nicht überein

en: Your account has been created
de_DE: Dein Konto wurde erstellt

en: Your account has been updated
de_DE: Dein Account wurde aktualisiert

en: Your account has not been updated
de_DE: Dein Account wurde nicht aktualisiert

en: Your browser doesn't support this feature.
de_DE: Dein Browser unterstützt dieses Feature nicht.

en: Your cache has been cleared successfully
de_DE: Dein Cache wurde erfolgreich gelöscht.

en: Your database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
de_DE: Deine Datenbank und die zugehörigen Tabellen wurden aktualisiert um dem eingestellten Zeichensatz zu entsprechen.

en: Your e-mail has been sent
de_DE: Deine E-Mail wurde versandt

en: Your e-mail has not been sent
de_DE: Deine E-Mail wurde nicht versandt

en: Your new Access Control List(s) have been created
de_DE: Deine neue(n) Zugriffskontrollliste(n) wurden erstellt

en: Your search has been saved as a Playlist with the name %s
de_DE: Die Suche wurde als Playlist gespeichert mit Namen %s

en: Your search has been saved as a Smart Playlist with the name %s
de_DE: Deine Suche wurde als intelligente Playlist, unter dem Namen "%s" gespeichert

en: Your webserver has read access to the files "%1$s" and "%2%s"
de_DE: Dein Webserver besitzt Leserechte für die Dateien "%1$s" und "%2%"

en: Yourself
de_DE: Ihnen selbst

en: Zlib Support
de_DE: Zlib Unterstützung

en: after
de_DE: nach

en: after (x) days ago
de_DE: Nach (x) Tagen

en: all rules
de_DE: alle Regeln

en: any rule
de_DE: jeder Regel

en: before
de_DE: bevor

en: before (x) days ago
de_DE: Vor (x) Tagen

en: by
de_DE: von

en: channel/.htaccess action
de_DE: channel/.htaccess Aktion

en: channel/.htaccess configured?
de_DE: Ist die Datei 'channel/.htaccess' konfiguriert?

en: channel/.htaccess exists?
de_DE: Existiert die Datei 'channel/.htaccess' schon?

en: commented on
de_DE: kommentierte

en: config/ampache.cfg.php action
de_DE: config/ampache.cfg.php Aktion

en: config/ampache.cfg.php configured?
de_DE: Ist die 'config/ampache.cfg.php' konfiguriert?

en: config/ampache.cfg.php exists?
de_DE: Existiert die 'config/ampache.cfg.php'?

en: contains
de_DE: beinhaltet

en: day | days
de_DE[0]: Tag
de_DE[1]: Tage

en: did something on
de_DE: tat etwas bei

en: does not contain
de_DE: beinhaltet nicht

en: does not equal
de_DE: ist nicht gleich

en: does not match regular expression
de_DE: entspricht nicht dem regulären Ausdruck

en: does not sound like
de_DE: klingt nicht wie

en: ends with
de_DE: endet mit

en: equals
de_DE: ist gleich

en: favorited
de_DE: favorisiert

en: has loved
de_DE: wird favorisiert

en: has not rated
de_DE: Bisher nicht Bewertet

en: has rated 1 star
de_DE: wurde mit einem Stern bewertet

en: has rated 2 stars
de_DE: hat eine 2 Sterne Bewertung

en: has rated 3 stars
de_DE: hat eine 3 Sterne Bewertung

en: has rated 4 stars
de_DE: hat eine 4 Sterne Bewertung

en: has rated 5 stars
de_DE: hat eine 5 Sterne Bewertung

en: hour | hours
de_DE[0]: Stunde
de_DE[1]: Stunden

en: is
de_DE: ist

en: is false
de_DE: ist falsch

en: is greater than
de_DE: ist größer als

en: is greater than or equal to
de_DE: ist größer oder gleich

en: is less than
de_DE: ist kleiner als

en: is less than or equal to
de_DE: ist kleiner oder gleich

en: is not
de_DE: ist nicht

en: is true
de_DE: ist wahr

en: matches regular expression
de_DE: entspricht regulärem Ausdruck

en: minutes
de_DE: Minuten

en: not rated yet
de_DE: Bisher nicht Bewertet

en: of
de_DE: von

en: on
de_DE: für

en: php-iconv is required for this functionality, quitting
de_DE: PHP - Modul "Iconv" wird für diese Funktion benötigt, breche ab!

en: play/.htaccess action
de_DE: play/.htaccess Aktion

en: play/.htaccess configured?
de_DE: Ist die Datei 'play/.htaccess' konfiguriert?

en: play/.htaccess exists?
de_DE: Existiert die Datei 'play/.htaccess' schon?

en: played
de_DE: gespielt

en: required
de_DE: benötigt

en: rest/.htaccess action
de_DE: rest/.htaccess Aktion

en: rest/.htaccess configured?
de_DE: Ist die Datei 'rest/.htaccess' konfiguriert?

en: rest/.htaccess exists?
de_DE: Existiert die Datei 'rest/.htaccess' schon?

en: sounds like
de_DE: klingt wie

en: started to follow
de_DE: folgt nun

en: starts with
de_DE: beginnt mit

en: uploaded
de_DE: hoch geladen
