Ampache - en to nl_NL translation catalogue (780 entries)

en: # Played
nl_NL: # afgespeeld

en: %1$s (%2$s) has been created
nl_NL: %1$s (%2$s) is aangemaakt

en: %1$s has been created with an access level of %2$s
nl_NL: %1$s is aangemaakt met een toegangsniveau %2$s

en: %d day ago | %d days ago
nl_NL[0]: %d dag geleden
nl_NL[1]: %d dagen geleden

en: %d decade ago | %d decades ago
nl_NL[0]: %d decennium geleden
nl_NL[1]: %d decennia geleden

en: %d hour | %d hours
nl_NL[0]: %d uur
nl_NL[1]: %d uren

en: %d hour ago | %d hours ago
nl_NL[0]: %d uur geleden
nl_NL[1]: %d uren geleden

en: %d minute | %d minutes
nl_NL[0]: %d minuut
nl_NL[1]: %d minuten

en: %d minute ago | %d minutes ago
nl_NL[0]: %d minuut geleden
nl_NL[1]: %d minuten geleden

en: %d month ago | %d months ago
nl_NL[0]: %d maand geleden
nl_NL[1]: %d maanden geleden

en: %d second ago | %d seconds ago
nl_NL[0]: %d seconde geleden
nl_NL[1]: %d seconden geleden

en: %d week ago | %d weeks ago
nl_NL[0]: %d week geleden
nl_NL[1]: %d weken geleden

en: %d year ago | %d years ago
nl_NL[0]: %d jaar geleden
nl_NL[1]: %d jaren geleden

en: %s IP History
nl_NL: %s IP Geschiedenis

en: %s Playlist
nl_NL: %s afspeellijst

en: %s has been deleted
nl_NL: %s is verwijderd

en: %s has been disabled
nl_NL: %sgedeactiveerd

en: %s has been enabled
nl_NL: %sgeactiveerd

en: %s of 5
nl_NL: %s van 5

en: (no leading or ending '/')
nl_NL: (niet beginnen of eindigen met een '/')

en: A new License has been created
nl_NL: Er is een nieuwe licentie aangemaakt

en: A new user API Key has been generated
nl_NL: Nieuwe gebruikers API code is gegenereerd

en: Abkhazian
nl_NL: Abchazisch

en: Accept
nl_NL: Akkoord

en: Access Control
nl_NL: Toegangs beheer

en: Access Control Entries
nl_NL: Toegans niveaus items

en: Access Denied
nl_NL: Toegang verboden

en: Access Level
nl_NL: Toegangs niveau

en: Account enabled at %s
nl_NL: Account geactiveerd op %s

en: Action
nl_NL: Actie

en: Actions
nl_NL: Acties

en: Activate
nl_NL: Activeren

en: Active Instance
nl_NL: Actieve instanties

en: Active Playlist
nl_NL: Huidige afspeellijst

en: Activity
nl_NL: Activiteit

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Add ACL
nl_NL: Toegangs niveau toevoegen

en: Add API / RPC Host
nl_NL: API / RPC Host toevoegen

en: Add Access Control List
nl_NL: Voeg toegangscontrolelijst toe

en: Add All
nl_NL: Alles toevoegen

en: Add Catalog
nl_NL: Catalogus toevoegen

en: Add Current Host
nl_NL: Huidige Host toevoegen

en: Add Instance
nl_NL: Instantie toevoegen

en: Add Label
nl_NL: Voeg label toe

en: Add Local Network Definition
nl_NL: Lokale netwerk defenitie toevoegen

en: Add Localplay Instance
nl_NL: Lokaal afspelen instantie toevoegen

en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Add Radio Station
nl_NL: Radio station toevoegen

en: Add Search Results
nl_NL: Zoek resultaat toevoegen

en: Add User
nl_NL: Gebruiker toevoegen

en: Add Vote
nl_NL: Stem toevoegen

en: Add tags to sub albums and sub songs
nl_NL: Voeg tags toe aan onderliggende albums en liedjes

en: Add tags to sub songs
nl_NL: Voeg tags toe aan onderliggende liedjes

en: Add to All
nl_NL: Voeg toe aan alle

en: Add to New Playlist
nl_NL: Toevoegen aan nieuwe afspeellijst

en: Add to wanted list
nl_NL: Voeg toe aan wenslijst

en: Added
nl_NL: Toegevoegd

en: Added to playlist
nl_NL: Toegevoegd aan afspeellijst

en: Addition Time
nl_NL: Tijd van toevoegen

en: Address
nl_NL: Adres

en: Admin
nl_NL: Beheer

en: Admin-Catalog
nl_NL: Admin-Beheer catalogus

en: Admin-Mail Users
nl_NL: Admin-Mail gebruikers

en: Admin-Manage Access Lists
nl_NL: Admin-Beheer Toegangs Regels

en: Admin-Manage Modules
nl_NL: Admin-Beheer Modules

en: Admin-Site Preferences
nl_NL: Admin-Site Instellingen

en: Admin-User Management
nl_NL: Admin-Beheer gebruikers

en: Administrative user creation failed: %s
nl_NL: Administratie gebruikers creatie mislukt: %s

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Advanced Add
nl_NL: Geavanceerde toevoegen

en: Advanced Share
nl_NL: Geavanceerd delen

en: Albanian
nl_NL: Albanees

en: Album Art
nl_NL: Album afbeelding

en: Album MusicBrainzID
nl_NL: Albums MusicBrainzID

en: Albums of the Moment
nl_NL: Huidige albums

en: All
nl_NL: Alles

en: All Playlists
nl_NL: Alle afspeellijsten

en: Allow Democratic Play
nl_NL: Democratisch afspelen toestaan

en: Allow Download
nl_NL: Sta download toe

en: Allow Downloads
nl_NL: Downloads toestaan

en: Allow Localplay Play
nl_NL: Lokaal afspelen toestaan

en: Allow Streaming
nl_NL: Streaming toestaan

en: Allowed file type
nl_NL: Toegestaan bestands-type

en: Alphabet
nl_NL: Alfabet

en: Always
nl_NL: Altijd

en: Amharic
nl_NL: Amhaars

en: Ampache Database User Password
nl_NL: Ampache Database Gebruikers wachtwoord

en: Ampache Database Username
nl_NL: Ampache Database Gebruikersnaam

en: Ampache Update
nl_NL: Ampache bijwerken

en: Any searchable text
nl_NL: Elke doorzoekbare tekst

en: Apply to All
nl_NL: Pas toe op alles

en: Arabic
nl_NL: Arabisch

en: Are You Sure?
nl_NL: Weet U het zeker?

en: Armenian
nl_NL: Armeens

en: Art information has been removed from the database
nl_NL: Album afbeelding informatie is verwijderd uit de database

en: Artist
nl_NL: Artiest

en: Artist MusicBrainzID
nl_NL: Artiest MusicBrainzID

en: Artist and Title
nl_NL: Artiest en titel

en: Artist, Album and Title
nl_NL: Artiest, album en titel

en: Artists
nl_NL: Artiesten

en: Authentication Required
nl_NL: Authenticatie vereist

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Auto-inserted Fields
nl_NL: Automatisch toegevoegde velden

en: Avatar has been deleted
nl_NL: Avatar is verwijderd

en: Azerbaijani
nl_NL: Azerbeidzjaanse

en: Base Playlist
nl_NL: Basis afspeellijst

en: Basque
nl_NL: Baskisch

en: Batch Download
nl_NL: Bulk download

en: Bengali
nl_NL: Bengaals

en: Bosnian
nl_NL: Bosnisch

en: Breton
nl_NL: Bretons

en: Browse
nl_NL: Bladeren

en: Browse Music
nl_NL: Bladeren

en: Browse Users
nl_NL: Gebruikers bekijken

en: Bulgarian
nl_NL: Bulgaars

en: Burmese
nl_NL: Birmees

en: Cancel
nl_NL: Annuleer

en: Catalan
nl_NL: Catalaans

en: Catalog
nl_NL: Catalogus

en: Catalog Manager
nl_NL: Catalogus beheerder

en: Catalog Name
nl_NL: Catalogus naam

en: Catalog Size
nl_NL: Catalogus Grootte

en: Catalog Time
nl_NL: Catalogus Tijd

en: Catalog Type
nl_NL: Catalogus Type

en: Catalog Types
nl_NL: Catalogus types

en: Catalog statistics have been cleared
nl_NL: De catalogus-statistieken zijn opgeschoond

en: Catalog update process has started
nl_NL: Catalogus bijwerk process is gestart

en: Catalogs
nl_NL: Catalogussen

en: Category
nl_NL: Categorie

en: Channel id to start
nl_NL: Kanaal id om te starten

en: Channels
nl_NL: Kanalen

en: Chechen
nl_NL: Tsjetsjeense

en: Check for Ampache updates automatically
nl_NL: Controleer automatisch op Ampache updates

en: Checking
nl_NL: Bezig met controleren

en: Chinese
nl_NL: Chinees

en: Choose Installation Language
nl_NL: Kies installatie taal

en: City
nl_NL: Stad

en: Clean
nl_NL: Opschonen

en: Clean All
nl_NL: Schoon alle

en: Clean Catalog
nl_NL: Schoon catalogus op

en: Clear Now Playing
nl_NL: Leeg nu speelt

en: Clear Playlist
nl_NL: Maak afspeellijst Leeg

en: Clear Stats
nl_NL: Statistieken opschonen

en: Clear on Send
nl_NL: Opschonen bij verzenden

en: Click to close window
nl_NL: Klik om het venster te sluiten

en: Click to grant %s access to Ampache
nl_NL: Klik om %s toegang te geven tot Ampache

en: Coming Events
nl_NL: Opkomende gebeurtenissen

en: Comment
nl_NL: Commentaar

en: Comment:
nl_NL: Commentaar:

en: Company
nl_NL: Bedrijf

en: Compose
nl_NL: Opstellen

en: Compose Message
nl_NL: Schrijf bericht

en: Config file creation failed
nl_NL: Aanmaken configuratiebestand mislukt

en: Config file is not writable
nl_NL: Configuratie bestand is niet schrijfbaar

en: Configure Democratic Playlist
nl_NL: Configureer democratishe afspeellijst

en: Configure License
nl_NL: Configureer licentie

en: Confirm
nl_NL: Bevestig

en: Confirm Password
nl_NL: Herhaal uw wachtwoord

en: Connected Users
nl_NL: Actieve gebruikers

en: Content Manager
nl_NL: Inhoud beheerder

en: Continue
nl_NL: Doorgaan

en: Cooldown
nl_NL: Afkoelen

en: Cooldown Time
nl_NL: Afkoel tijd

en: Corsican
nl_NL: Corsicaans

en: Create
nl_NL: Aanmaken

en: Create ACL
nl_NL: Maak toegangs niveau aan

en: Create Account
nl_NL: Maak Account aan

en: Create Admin Account
nl_NL: Maak een Beheer Account aan

en: Create Channel
nl_NL: Maak kanaal aan

en: Create Database
nl_NL: Database maken

en: Create Database User
nl_NL: Maak database gebruiker aan

en: Create Share
nl_NL: Maak share aan

en: Create Tables
nl_NL: Tabellen aanmaken

en: Create channel
nl_NL: Maak kanaal

en: Croatian
nl_NL: Kroatisch

en: Current Configuration
nl_NL: Huidige configuratie

en: Current Playlist
nl_NL: Huidige afspeellijst

en: Czech
nl_NL: Tsjechisch

en: Danish
nl_NL: Deens

en: Database Name
nl_NL: Database Naam

en: Database connection
nl_NL: Database connectie

en: Database creation failed
nl_NL: Aanmaken database mislukt

en: Database select failed: %s
nl_NL: Database select mislukt: %s

en: Database table optimization
nl_NL: Database tabel optimalisatie

en: Date
nl_NL: Datum

en: Date Added
nl_NL: Datum toegevoegd

en: Day
nl_NL: Dag

en: Deactivate
nl_NL: Deactiveren

en: Deactivated PHP memory limit
nl_NL: PHP geheugen limiet uitgeschakeld

en: Decrease Volume
nl_NL: Verminder volume

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Default behavior is to do all except temporarily deactivate the php memory limit
nl_NL: Stadaard gedrag is om alles te doen behalve het tijdelijk deactiveren van het php geheugen limiet

en: Delete
nl_NL: Verwijder

en: Deleting: %s
nl_NL: Verwijderen: %s

en: Democratic
nl_NL: Democratisch

en: Democratic Playlist
nl_NL: Democratische afspeellijst

en: Dependencies
nl_NL: Afhankelijkheden

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: Description:
nl_NL: Beschrijving:

en: Desired Database Name
nl_NL: Gewenste database naam

en: Direct URL to Image
nl_NL: Directe URL naar afbeelding

en: Disable
nl_NL: Deactiveren

en: Disabled
nl_NL: Gedeactiveerd

en: Disk
nl_NL: Schijf

en: Don't Play
nl_NL: Niet afspelen

en: Donate
nl_NL: Doneer

en: Done
nl_NL: Klaar

en: Drop File Here
nl_NL: Speel bestand hier

en: Dumps all Albums as individual playlists
nl_NL: Exporteerd alle albums als afzonderlijke afspeellijsten

en: Dumps all Artists as individual playlists
nl_NL: Exporteerd alle artiesten als afzonderlijke afspeellijsten

en: Duplicate Songs
nl_NL: Dubbele nummers

en: Dutch
nl_NL: Nederlands

en: E-mail
nl_NL: e-Mail

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Edit Access Control List
nl_NL: Bewerk toegangs niveaus

en: Edit Album
nl_NL: Bewerk album

en: Edit Artist
nl_NL: Artiest bewerken

en: Edit Instance
nl_NL: Bewerk instantie

en: Edit Label
nl_NL: Beschrijving aanpassen

en: Edit Localplay Instance
nl_NL: Bewerk lokaal afspelen instantie

en: Edit Season
nl_NL: Bewerk seizoen

en: Enable
nl_NL: Activeren

en: End
nl_NL: Einde

en: End Address
nl_NL: Eind adres

en: End Date
nl_NL: Eind Datum

en: English
nl_NL: Amerikaans Engels

en: Enqueue
nl_NL: Plaats in wachtrij

en: Episode
nl_NL: Aflevering

en: Episode Number
nl_NL: Aflevering nummer

en: Episodes
nl_NL: Afleveringen

en: Error
nl_NL: Fout

en: Estonian
nl_NL: Estonisch

en: Events
nl_NL: Gebeurtenissen

en: Export
nl_NL: Exporteren

en: Export Catalog
nl_NL: Exporteer catalogus

en: Extensions: m3u (default), xspf, pls
nl_NL: Bestandsextensies: m3u (standaard), xspf, pls

en: External Link
nl_NL: Externe link

en: Failed
nl_NL: Mislukt

en: Failed to enable the Localplay module
nl_NL: De Localplay module kon niet worden ingeschakeld

en: Faroese
nl_NL: Faeröer

en: Fav.
nl_NL: Favoriet

en: Favorites
nl_NL: Favorieten

en: File
nl_NL: Bestand

en: File not found.
nl_NL: Bestand niet gevonden.

en: Filename
nl_NL: Bestandsnaam

en: Filename Pattern
nl_NL: Bestands patroon

en: Files
nl_NL: Bestanden

en: Find Duplicates
nl_NL: Zoek dubbele

en: Finished Processing Disabled Songs
nl_NL: De verwerking van uitgeschakelde nummers is voltooid

en: Finished checking file names for valid characters
nl_NL: Klaar met controleren van bestandsnamen op geldige karakters

en: Finnish
nl_NL: Fins

en: Flash
nl_NL: Markeer

en: Folder Pattern
nl_NL: Map indeling

en: Follow
nl_NL: volgen

en: Force Democratic Play
nl_NL: Dwing democratische afspeellijst af

en: Force check
nl_NL: Forceer check

en: Format
nl_NL: Formaat

en: Found
nl_NL: Gevonden

en: French
nl_NL: Frans

en: From
nl_NL: van

en: Full Name
nl_NL: Volledige Naam

en: Fullname
nl_NL: Volledige naam

en: Galician
nl_NL: Galicisch

en: Gather All Art
nl_NL: Verzamel alle afbeeldingen

en: Gather Art
nl_NL: Afbeeldingen ophalen

en: Gathering new media art
nl_NL: Bezig met verzamelen van nieuwe media afbeeldingen

en: Generate new API Key
nl_NL: Genereer een nieuwe API sleutel

en: Georgian
nl_NL: Georgisch

en: German
nl_NL: Duits

en: Get Art
nl_NL: Haal afbeelding op

en: Gettext Support
nl_NL: Gettext ondersteuning

en: Go
nl_NL: Ga

en: Greek
nl_NL: Grieks

en: Grid View
nl_NL: Raster weergave

en: Guest
nl_NL: Gast

en: Haitian
nl_NL: Haïtiaans

en: Hebrew
nl_NL: Hebreeuws

en: Home
nl_NL: Begin

en: Homepage
nl_NL: Website

en: Hostname
nl_NL: Hostnaam

en: Hour
nl_NL: Uur

en: Hungarian
nl_NL: Hongaars

en: I Accept
nl_NL: Ik ga akkoord

en: I Love It!
nl_NL: Ik ben er dol op

en: IP Address
nl_NL: IP-Adres

en: IPv4 or IPv6 Addresses
nl_NL: IPv4 of IPv6 adressen

en: Icelandic
nl_NL: IJslands

en: Image Height
nl_NL: Afbeeldings hoogte

en: Image Width
nl_NL: Afbeeldings breedte

en: Import
nl_NL: Importeren

en: Import Playlist
nl_NL: Importeer speellijst

en: Importing a Playlist from a File
nl_NL: Importeer afspeellijst vanuit een bestand

en: Importing playlist/s
nl_NL: Afspeellijst(en) importeren

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
nl_NL: In het formulier hieronder geef je een lokale directory (bijv. /data/music) of het adres naar een remote Ampache installatie (bijv. http://eenandervoorbeeld.com) op

en: Inactive Users
nl_NL: Inactieve gebruikers

en: Increase Volume
nl_NL: Verhoog volume

en: Indonesian
nl_NL: Indonesisch

en: Infinite Scroll
nl_NL: Scroll ongelimiteerd

en: Information
nl_NL: Informatie

en: Input Charset (%s):
nl_NL: Input karakterset (%s):

en: Insert Ampache Database
nl_NL: Ampache Database toevoegen

en: Insert Database
nl_NL: Database aanmaken

en: Installed Ampache version
nl_NL: Geïnstalleerde Ampache versie

en: Installed Version
nl_NL: Geinstalleerde versie

en: Instance Name
nl_NL: Instantie naam

en: Invalid
nl_NL: Onjuist

en: Invalid Request
nl_NL: Ongeldig verzoek

en: Invalid configuration settings
nl_NL: Ongeldige configuratie instellingen

en: Irish
nl_NL: Iers

en: It's Insane
nl_NL: Het is te gek

en: It's Ok
nl_NL: Het is goed

en: It's Pretty Bad
nl_NL: Het is vrij slecht

en: It's Pretty Good
nl_NL: Het is vrij Goed

en: Italian
nl_NL: Italiaans

en: Item Count
nl_NL: Aantal items

en: Japanese
nl_NL: Japans

en: Javanese
nl_NL: Javaans

en: Kazakh
nl_NL: Kazachse

en: Keep Existing
nl_NL: Behoud bestaande

en: Kirghiz
nl_NL: Kirgizisch

en: Korean
nl_NL: Koreaans

en: Kurdish
nl_NL: Koerdisch

en: Language
nl_NL: Taal

en: Last Add
nl_NL: Laatsts toegevoegd

en: Last Clean
nl_NL: Laatst opgeschoond.

en: Last Played
nl_NL: Laatst gespeeld

en: Last Seen
nl_NL: Laatst gezien

en: Last Update
nl_NL: Laatste update

en: Last Verify
nl_NL: Laatst gecontroleerd

en: Latest Ampache version
nl_NL: Nieuwst beschikbare Ampache versie

en: Latin
nl_NL: Latijns

en: Latvian
nl_NL: Lets

en: Length
nl_NL: Lengte

en: Length (in minutes)
nl_NL: Lengte (in minuten)

en: Level
nl_NL: Niveau

en: Limburgish
nl_NL: Limburgs

en: Limit
nl_NL: Begrens

en: Link
nl_NL: Koppeling

en: Listeners
nl_NL: Luisteraars

en: Listening port, default 8100
nl_NL: Luisterpoort, standaard 8100

en: Listening port, default get an available port automatically
nl_NL: Luisterpoort, pak standaard een beschikbare poort

en: Lithuanian
nl_NL: Lithuaans

en: Loading...
nl_NL: Laden...

en: Local Network Definition
nl_NL: Lokale netwerk defenitie

en: Localplay
nl_NL: Lokaal afspelen

en: Localplay Access
nl_NL: Lokaal afspelen toestaan

en: Localplay Control
nl_NL: Lokaal afspelen Control

en: Localplay Controller Not Defined
nl_NL: Lokaal afspelen niet ingesteld (Controller)

en: Localplay Controllers
nl_NL: Lokaal afspeel controllers

en: Localplay Disabled
nl_NL: Lokaal afspelen gedeactiveerd

en: Localplay Type
nl_NL: Lokaal Afspelen Type

en: Location
nl_NL: Locatie

en: Lock Songs
nl_NL: Liedjes slot

en: Log out
nl_NL: Uitloggen

en: Login
nl_NL: Inloggen

en: Loop
nl_NL: Herhaal

en: Lost Password
nl_NL: Wachtwoord vergeten

en: Luxembourgish
nl_NL: Luxemburgs

en: Macedonian
nl_NL: Macedonisch

en: Mail Users
nl_NL: Mail gebruikers

en: Mail to
nl_NL: Mail naar

en: Make Default
nl_NL: Standaard maken

en: Malay
nl_NL: Maleis

en: Maltese
nl_NL: Maltees

en: Manage Plugins
nl_NL: Plugins beheren

en: Manage Shoutbox
nl_NL: Beheer shoutbox

en: Manager
nl_NL: Beheerder

en: Marshallese
nl_NL: Marshallees

en: Max Listeners
nl_NL: Maximaal aantal luisteraars

en: Maximum Execution Time
nl_NL: Maximum executie tijd

en: Maximum Results
nl_NL: Maximum resultaten

en: Media Licenses
nl_NL: Media licenties

en: Memory Limit
nl_NL: Geheugen limiet

en: Message
nl_NL: Bericht

en: Minimum Count
nl_NL: Minimum aantal

en: Missing Albums
nl_NL: Ontbrekende albums

en: Missing Artists
nl_NL: Ontbrekende Artiesten

en: Mongolian
nl_NL: Mongools

en: Month
nl_NL: Maand

en: More
nl_NL: Meer

en: Movie
nl_NL: Film

en: Movies
nl_NL: Films

en: Music
nl_NL: Muzie

en: Music Clip
nl_NL: Muziek clip

en: Music License
nl_NL: Muziek licentie

en: MySQL Administrative Password
nl_NL: MySQl Administratieve wachtwoord

en: MySQL Administrative Username
nl_NL: MySQl Administratieve Gebruikersnaam

en: MySQL Hostname
nl_NL: MySQL Hostnaam

en: MySQL Password
nl_NL: MySQL Wachtwoord

en: MySQL Port (optional)
nl_NL: MySQL Poort (optioneel)

en: MySQL Username
nl_NL: MySQl Gebruikersnaam

en: NEW: %s
nl_NL: NIEUW: %s

en: Name
nl_NL: Naam

en: Name ascending
nl_NL: Naam oplopend

en: Name descending
nl_NL: Naam aflopend

en: Nepali
nl_NL: Nepalees

en: Never
nl_NL: Nooit

en: New Password
nl_NL: Nieuw wachtwoord

en: New User Added
nl_NL: Nieuwer gebruiker toegevoegd

en: New User Registration at %s
nl_NL: Nieuwe gebruikers registratie op %s

en: New broadcast
nl_NL: Nieuwe uitzending

en: New messages
nl_NL: Nieuwe berichten

en: Newest
nl_NL: Nieuwste

en: Newest Albums
nl_NL: Nieuwste albums

en: Newest Artists
nl_NL: Nieuwste artiesten

en: Next
nl_NL: Volgende

en: No
nl_NL: Nee

en: No Problem
nl_NL: Geen probleem

en: No Update Needed
nl_NL: Geen update nodig

en: No channel found
nl_NL: Geen kanaal gevonden

en: No coming events found
nl_NL: Geen opkomende gebeurtenissen gevonden

en: No disabled Songs found
nl_NL: Geen uitgeschakelde nummers gevonden

en: No items
nl_NL: Geen items

en: No label found
nl_NL: Geen beschrijving gevonden

en: No live stream found
nl_NL: Geen livestream gevonden

en: No lyrics found.
nl_NL: Geen songtekst gevonden.

en: No missing albums found
nl_NL: Geen ontbrekende albums gevonden

en: No missing artists found
nl_NL: Geen ontbrekende artiesten gevonden

en: No past events found
nl_NL: Geen gebeurtenissen uit het verleden gevonden

en: No playlist found
nl_NL: Geen afspeellijst gevonden

en: No season found
nl_NL: Geen seizoen gevonden

en: None
nl_NL: Geen

en: Norwegian
nl_NL: Noors

en: Norwegian Nynorsk
nl_NL: Noors Nynorsk

en: Not Enough Data
nl_NL: Niet voldoende gegevens

en: Now Playing
nl_NL: Nu speelt

en: Occitan
nl_NL: Occitaans

en: Off
nl_NL: Uit

en: Off the Charts!
nl_NL: Niet te geloven

en: Offset Limit
nl_NL: Offset limiet

en: On
nl_NL: Aan

en: Optimizing database tables
nl_NL: Database tabellen optimaliseren

en: Options
nl_NL: Opties

en: Original Name
nl_NL: Originele naam

en: Ossetian
nl_NL: Ossetische

en: Other Options
nl_NL: Overige opties

en: Override Execution Time
nl_NL: Override executie tijd

en: Overwrite tags of sub albums and sub songs
nl_NL: Overschijf tags van onderliggende albums en liedjes

en: Owner
nl_NL: Eigenaar

en: PHP GD extension
nl_NL: PHP GD extensie

en: PHP JSON extension
nl_NL: PHP JSON extensie

en: PHP Settings
nl_NL: PHP instellingen

en: PHP max upload size
nl_NL: PHP maximale grootte upload

en: PHP version
nl_NL: PHP versie

en: PHP zlib extension
nl_NL: PHP zlib extensie

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Pages
nl_NL: Pagina's

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Passwords do not match
nl_NL: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Past Events
nl_NL: Voorgaande gebeurtenissen

en: Path
nl_NL: Directorie

en: Paused
nl_NL: Gepauzeerd

en: Persian
nl_NL: Perzisch

en: Personal
nl_NL: Persoonlijk

en: Personal Video
nl_NL: Personal video

en: Personal Videos
nl_NL: Persoonlijke video's

en: Place
nl_NL: Plaats

en: Play
nl_NL: Afspelen

en: Play Democratic Playlist
nl_NL: Democratische afspeellijst afspelen

en: Play Random Selection
nl_NL: Speel willekeurige selectie

en: Play live stream
nl_NL: Livestream afspelen

en: Play next
nl_NL: Speel volgende af

en: Played
nl_NL: Gespeeld

en: Playlist
nl_NL: Afspeellijst

en: Playlist Method
nl_NL: Afspeellijst methode

en: Playlist Name
nl_NL: Naam afspeellijst

en: Playlist Type
nl_NL: Afspeellijst type

en: Playlists
nl_NL: Afspeellijsten

en: Please enter a Catalog name
nl_NL: Kies een catalogusnaam

en: Please select a Catalog type
nl_NL: Kies een catalogus-type

en: Podcast Episodes
nl_NL: Podcast afleveringen

en: Polish
nl_NL: Pools

en: Popular
nl_NL: Populair

en: Popular Threshold
nl_NL: Populair drempel

en: Port
nl_NL: Poort

en: Portuguese
nl_NL: Portugees

en: Post Shout
nl_NL: Shout verzenden

en: Post to Shoutbox
nl_NL: Verzend naar Shoutbox

en: Preference
nl_NL: Instelling

en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

en: Prev
nl_NL: Vorige

en: Prevent Preset Override
nl_NL: Voorkom overschrijving van de standaard.

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Primary
nl_NL: Primair

en: Private
nl_NL: Prive

en: Private Message
nl_NL: Privé bericht

en: Private Messages
nl_NL: Privé berichten

en: Public
nl_NL: Publiek

en: Purpose
nl_NL: Doel

en: Radio Stations
nl_NL: Radio stations

en: Raeto-Romance
nl_NL: Reto-Romaans

en: Random
nl_NL: Willekeurig

en: Random Play
nl_NL: Willekeurig aspelen

en: Random to temporary playlist
nl_NL: Willekeurige tijdelijke afspeellijst

en: Rate Limit
nl_NL: Waardering limiet

en: Rated
nl_NL: Waardering

en: Rating
nl_NL: Waardering

en: Raw results:
nl_NL: Ruw resultaat:

en: Read
nl_NL: Lees

en: Read/Write
nl_NL: Lezen/Schrijven

en: Reading
nl_NL: Bezig met lezen

en: Reading: %s
nl_NL: Inlezen: %s

en: Recently Played
nl_NL: Recentelijk gespeeld

en: Recipient
nl_NL: Geadresseerde

en: Refresh
nl_NL: Vernieuwen

en: Register
nl_NL: Registreer

en: Registration
nl_NL: Registratie

en: Registration Date
nl_NL: Registratie datum

en: Release Date
nl_NL: Release datum

en: Release Group MusicBrainzID
nl_NL: Release Groep MusicBrainzID

en: Reload this page automatically
nl_NL: Vernieuw deze pagina automatisch

en: Remember Me
nl_NL: Onthoud mij

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Remove Vote
nl_NL: Verwijder stem

en: Rename File (Y/N):
nl_NL: Bestand Hernoemen (Y/N):

en: Reorder
nl_NL: Herorder

en: Repeat
nl_NL: Herhaal

en: Reply
nl_NL: Antwoord

en: Requirements
nl_NL: Vereisten

en: Resolution
nl_NL: Resolutie

en: Return to Login Page
nl_NL: Terug naar de login pagina

en: Return to main page
nl_NL: Terug naar de begin pagina

en: Romanian
nl_NL: Roemeens

en: Rules
nl_NL: Regels

en: Running
nl_NL: Bezig

en: Running Remote Update
nl_NL: Bezig met bijwerken van remote catalogus

en: Russian
nl_NL: Russisch

en: Samoan
nl_NL: Samoaanse

en: Sanskrit
nl_NL: Sanskriet

en: Sardinian
nl_NL: Sardijns

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Save Catalog Settings
nl_NL: Catalogus instellingen opslaan

en: Save Changes
nl_NL: Veranderingen opslaan

en: Scottish Gaelic
nl_NL: Schotse gaël

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search Ampache
nl_NL: Doorzoek Ampache

en: Search Type
nl_NL: Zoek type

en: Search on DuckDuckGo ...
nl_NL: Zoek op DuckDuckGo ...

en: Search on Google ...
nl_NL: Zoek op Google ...

en: Search on Last.fm ...
nl_NL: Zoek op Last.fm ...

en: Search on Wikipedia ...
nl_NL: Zoek op Wikipedia ...

en: Searched
nl_NL: Doorzocht

en: Season
nl_NL: Seizoen

en: Seasons
nl_NL: Seizoenen

en: See wiki page
nl_NL: Zie wiki pagina

en: Select
nl_NL: Selecteer

en: Select New Art
nl_NL: Kies nieuwe art

en: Send
nl_NL: Stuur

en: Send and Clear on Add
nl_NL: Verzenden en opgeschonen bij toevoegen

en: Send e-mail
nl_NL: Verzend e-mail

en: Send on Add
nl_NL: Verzenden bij toevoegen

en: Sent by
nl_NL: Verzonden door

en: Serbian
nl_NL: Servisch

en: Server Config
nl_NL: Server configuratie

en: Session Expired
nl_NL: Sessie verlopen

en: Set Database Charset
nl_NL: Stel de database characterset in

en: Setting
nl_NL: Instelling

en: Share
nl_NL: Dele

en: Show ACL(s)
nl_NL: Toegans niveaus bekijken

en: Show All
nl_NL: Alles weergeven

en: Show Catalogs
nl_NL: Catalogussen bekijken

en: Show Localplay Instances
nl_NL: Lokaal afspeel instanties weergeven

en: Show Lyrics
nl_NL: Liedteksten weergeven

en: Show Playlist
nl_NL: Afspeellijst bekijken

en: Show Unique
nl_NL: Laat unieke zien

en: Show more
nl_NL: Meer

en: Similar Artists
nl_NL: Dezelfde Artiesten

en: Similar Songs
nl_NL: Vergelijkbare nummers

en: Simple M3U
nl_NL: Eenvoudige M3U

en: Sinhala
nl_NL: Singalees

en: Size
nl_NL: Grootte

en: Size Limit
nl_NL: Grootte Limiet

en: Skip
nl_NL: Sla over

en: Slideshow
nl_NL: Diashow

en: Slovak
nl_NL: Slovaaks

en: Slovenian
nl_NL: Sloveens

en: Smart Playlist
nl_NL: Slimme afspeellijst

en: Smart Playlists
nl_NL: Slimme afspeellijst

en: Somali
nl_NL: Somalisch

en: Song
nl_NL: Nummer

en: Song Information
nl_NL: Lied informatie

en: Song Title
nl_NL: Naam liedje

en: Song has been enabled | Songs have been enabled
nl_NL[0]: Nummer is geactiveerd
nl_NL[1]: De nummers zijn geactiveerd

en: Songs
nl_NL: Liedjes

en: Sort Tracks by Artist, Album, Song
nl_NL: Sorteer nummers op Artiest, Album, Naam

en: Source: %s
nl_NL: Bron: %s

en: Spanish
nl_NL: Spaans

en: Start
nl_NL: Begin

en: Start Address
nl_NL: Begin adres

en: Start Channel
nl_NL: Start kanaal

en: Start Date
nl_NL: Begin datum

en: Start adding new media
nl_NL: Start toevoegen nieuwe media

en: Start cleaning orphaned media entries
nl_NL: Start opruimen ongerelateerde media items

en: Start searching new media art
nl_NL: Start zoeken nieuwe media afbeeldingen

en: Started
nl_NL: Begonnen

en: Starting Catalog: %s
nl_NL: Starten catalogus: %s

en: Starting Channel...
nl_NL: Kanaal starten...

en: Starting Update from Tags
nl_NL: Start met bijwerken vanuit Tags

en: Starting broadcasts...
nl_NL: Uitzendingen starten...

en: Starts With
nl_NL: Begint met

en: State
nl_NL: Provincie

en: Statistics
nl_NL: Statistieken

en: Statistics Day Threshold
nl_NL: Statistieken per dag drempel

en: Step 1 - Create the Ampache database
nl_NL: Stap 1 - Aanmaken Ampache database

en: Step 2 - Create configuration files (ampache.cfg.php ...)
nl_NL: Stap 2 - Aanmaken configuratie bestanden (ampache.cfg.php ...)

en: Step 3 - Set up the initial account
nl_NL: Stap 3 - Inrichten initiële gebruikersaccount

en: Stop Channel
nl_NL: Stop kanaal

en: Stopped
nl_NL: Gestopt

en: Stream Access
nl_NL: Stream toegang

en: Stream Source
nl_NL: Stream bron

en: Stream Type
nl_NL: Type stream

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Submit
nl_NL: Verzend

en: Subscribe
nl_NL: Abonneer

en: Subscribe to Podcast
nl_NL: Abonneer op Podcast

en: Succeeded
nl_NL: Succesvol

en: Successfully imported playlist with %d song. | Successfully imported playlist with %d songs.
nl_NL[0]: Het importeren van de afspeellijst met %d liedje is gelukt.
nl_NL[1]: Het importeren van de afspeellijst met %d liedjes is gelukt.

en: Summary
nl_NL: Samenvatting

en: Swedish
nl_NL: Zweeds

en: TV Show
nl_NL: TV show

en: TV Show Season
nl_NL: TV show seizoen

en: TV Shows
nl_NL: TV shows

en: Tajik
nl_NL: Tadzjiekse

en: Target folder
nl_NL: Doel map

en: Tatar
nl_NL: Tartaar

en: Template Configuration
nl_NL: Voorbeeld Configuratie

en: Temporary direct link
nl_NL: Tijdelijke directe link

en: Thai
nl_NL: Thais

en: The Catalog cleaning process has started
nl_NL: Opschonen van de catalogus is gestart

en: The Catalog creation process has started
nl_NL: Begonnen met aanmaken van de catalogus

en: The Catalog has been deleted
nl_NL: De Catalogus is verwijderd

en: The Catalog has been updated
nl_NL: De catalogus is bijgewerkt

en: The Channel has been deleted
nl_NL: Het kanaal is verwijderd

en: The License has been deleted
nl_NL: De licentie is gewist

en: The License has been updated
nl_NL: De licentie is bigewerkt

en: The Module has been disabled
nl_NL: Module gedeactiveerd

en: The Module has been enabled
nl_NL: Module geactiveerd

en: The Plugin has been enabled
nl_NL: Plug-in geactiveerd

en: The following updates need to be performed:
nl_NL: De volgende updates moeten worden uitgevoerd:

en: The password has been set to: %s
nl_NL: Het wachtwoord is ingesteld op: %s

en: The subdirectory update has started
nl_NL: Het bijwerken van de subfolders is begonnen

en: The validation key used isn't correct
nl_NL: De validatie sleutel is onjuist

en: Theme
nl_NL: Thema

en: There Was a Problem
nl_NL: Er was een probleem

en: There was an error deleting this Catalog
nl_NL: Er was een probleem met het verwijderen van de catalogus

en: This Avatar will be deleted
nl_NL: Deze avatar wordt verwijderd

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
nl_NL: Deze test controleert of de web_path instelling goed is ingesteld. Als je hier geen vinkje ziet staan, dan is de instelling niet goed.

en: This tests whether Ampache can override the limit on maximum execution time. This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
nl_NL: Dit test of Ampache de maximale uitvoertijd kan overschrijden. Dit is niet strikt noodzakelijk, maar kan resulteren in een meer gebruikersgemak.

en: This tests whether Ampache can upload medium files (>= 20M). This is not strictly necessary, but may result in a better experience.
nl_NL: Dit test of Ampache middelgrote (>=20M) bestanden kan uploaden. Dit is niet strikt noodzakelijk, maar kan resulteren in een meer gebruikersgemak.

en: This tests whether Ampache dependencies are installed.
nl_NL: Dit controleert of alle Ampache afhankelijkheden geïnstalleerd zijn

en: This will dump a collection of playlists files based on type
nl_NL: Dit exporteerd een verzameling afspeellijst bestanden gebaseerd op type.

en: This will permanently delete the ACL "%s"
nl_NL: Dit zal de toegangslijst "%s" onherroepelijk verwijderen.

en: This will permanently delete the catalog "%s"
nl_NL: Dit zal de catalogus "%s" onherroepelijk verwijderen.

en: This will permanently delete the user "%s"
nl_NL: Dit zal gebruiker "%s" onherroepelijk verwijderen

en: This will permanently delete your Catalog
nl_NL: Dit zal de catalogus permanent verwijderen

en: This will replace your existing API Key
nl_NL: Dit vervangt je huidige API code

en: Tibetan
nl_NL: Tibetaans

en: Time
nl_NL: Tijd

en: Title
nl_NL: Titel

en: Total Users
nl_NL: Gebruikers totaal

en: Track
nl_NL: Nummer

en: Track MusicBrainzID
nl_NL: Nummer MusicBrainzID

en: Transcode Bitrate
nl_NL: Transcodeer Bitrate

en: Translated: %s
nl_NL: Vertaald: %s

en: Translation failure, stripping non-valid characters
nl_NL: Vertaal probleem, verwijderen van niet geldige karakters

en: Turkish
nl_NL: Turks

en: Turkmen
nl_NL: Turkmeens

en: UPnP backend disabled. Broadcast skipped.
nl_NL: UPnP backend uitgeschakeld. Broadcast overgeslagen.

en: UPnP broadcast...
nl_NL: UPnP uitzending...

en: Uighur
nl_NL: Oeigoerse

en: Ukrainian
nl_NL: Oekraïens

en: Unfollow
nl_NL: ontvolgen

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Unknown %s
nl_NL: Onbekend %s

en: Unknown (Orphaned)
nl_NL: Onbekend (Orphaned)

en: Unknown Artist
nl_NL: Onbekende artiest

en: Unknown channel.
nl_NL: Onbekend kanaal.

en: Unlimited
nl_NL: Ongelimiteerd

en: Unplayed
nl_NL: Niet afgespeeld

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Update Account
nl_NL: Account wijzigen

en: Update All
nl_NL: Werk alle bij

en: Update Instance
nl_NL: Bewerk instantie

en: Update Now!
nl_NL: Nu Bijwerken!

en: Update Preferences
nl_NL: Instellingen aanpassen

en: Update User
nl_NL: Bewerk gebruiker

en: Update available
nl_NL: Update beschikbaar

en: Update from tags
nl_NL: Werk bij via tags

en: Updated
nl_NL: Bijgewerkt

en: Updating Ampache sources with `
nl_NL: Update Ampache bronnen met

en: Updating dependencies with `
nl_NL: Update benodigdheden met

en: Uploaded by
nl_NL: Geüpload door

en: Usage:
nl_NL: Gebruik:

en: Use DAAP backend
nl_NL: Gebruik DAAP backend

en: Use WebDAV backend
nl_NL: Gebruik WebDAV backend

en: Use of cookies by Ampache
nl_NL: Gebruik van cookies door Ampache

en: Use this option at your own risk! Your system could crash or become unresponsive due to huge memory consumption!
nl_NL: Gebruik deze optie op eigen risico! Uw systeem kan vastlopen of crashen door een gigantisch geheugen gebruik!

en: User
nl_NL: Gebruiker

en: User Access Level
nl_NL: Gebruiker toegangsniveau

en: User Activated
nl_NL: Gebruiker geactiveerd

en: User Agreement
nl_NL: Gebruikers overeenkomst

en: User Properties
nl_NL: Gebruiker instellingen

en: User Tools
nl_NL: Gebruiker Tools

en: User avatar
nl_NL: Gebruikers avatar

en: User creation failed
nl_NL: Aanmaken gebruiker mislukt

en: User is Offline Now
nl_NL: Gebruiker is offline

en: User is Online Now
nl_NL: Gebruiker is online

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Users
nl_NL: Gebruikers

en: Using %s as source character set
nl_NL: Gebruikt %s als bron karakterset

en: Uzbek
nl_NL: Oezbeeks

en: Validation Failed
nl_NL: Validatie mislukt

en: Value
nl_NL: Waarde

en: Various
nl_NL: Diverse

en: Verify
nl_NL: Verifieer

en: Verify All
nl_NL: Verifieer alle

en: Version
nl_NL: Versie

en: Vietnamese
nl_NL: Vietnamees

en: View
nl_NL: Bekijk

en: View License
nl_NL: Bekijk licentie

en: Volume
nl_NL: volume

en: Vote added
nl_NL: Stem uitgebracht

en: Votes
nl_NL: Stemmen

en: WARNING
nl_NL: WAARSCHUWING

en: Walloon
nl_NL: Waals

en: Wanted Albums
nl_NL: Gewilde albums

en: Web Installation
nl_NL: Web Installatie

en: Web Path
nl_NL: Web Directorie

en: Web Player
nl_NL: Web speler

en: Welsh
nl_NL: Wels

en: Western Frisian
nl_NL: West Fries

en: Write New Config
nl_NL: Schrijf nieuw configuratie bestand

en: Year
nl_NL: Jaar

en: Year Formed
nl_NL: Jaar van oprichting

en: Year ascending
nl_NL: Jaartal oplopend

en: Year descending
nl_NL: Jaartal aflopend

en: Yes
nl_NL: Ja

en: Yiddish
nl_NL: Jiddisch

en: You didn't select any disabled Songs
nl_NL: U heeft geen gedeactiveerde nummers geselecteerd

en: You entered an invalid e-mail address
nl_NL: Ongeldig e-mail adres ingevuld

en: You have been redirected to this page because you attempted to access a function that is disabled in the demo.
nl_NL: U bent naar deze pagina doorgestuurd omdat de pagina die u probeerde te bezoeken uitgeschakeld is in de demo.

en: You must enter a password
nl_NL: U moet een wachtwoord opgeven

en: Your Access Control List has been updated
nl_NL: Uw Toegang Controle lijst is bijgewerkt

en: Your Access List entry has been removed
nl_NL: Uw toegangslijst-item is verwijderd

en: Your e-mail has been sent
nl_NL: Uw email is verzonden.

en: Your e-mail has not been sent
nl_NL: Uw email is niet verzonden.

en: Your new Access Control List(s) have been created
nl_NL: Uw nieuwe toegangsregel(s) is/zijn aangemaakt

en: Yourself
nl_NL: Uwzelf

en: Zulu
nl_NL: Zoeloe

en: after
nl_NL: na

en: before
nl_NL: voor

en: by
nl_NL: door

en: commented on
nl_NL: gereageerd op

en: contains
nl_NL: bevat

en: cookie settings
nl_NL: cookie instellingen

en: day | days
nl_NL[0]: dag
nl_NL[1]: dagen

en: did something on
nl_NL: Deed iets op

en: does not contain
nl_NL: bevat niet

en: does not sound like
nl_NL: klinkt niet als

en: ends with
nl_NL: eindigd met

en: favorited
nl_NL: Als favoriet

en: hour | hours
nl_NL[0]: uur
nl_NL[1]: uren

en: is false
nl_NL: is niet waar

en: is greater than
nl_NL: is groter dan

en: is greater than or equal to
nl_NL: is groter dan of gelijk aan

en: is less than
nl_NL: is minder dan

en: is less than or equal to
nl_NL: is minder dan of gelijk aan

en: is not
nl_NL: is niet

en: is true
nl_NL: is waar

en: minutes
nl_NL: minuten

en: not rated yet
nl_NL: nog geen waardering

en: of
nl_NL: van

en: on
nl_NL: aan

en: played
nl_NL: Afgespeeld

en: recommended by
nl_NL: aangeraden door

en: sounds like
nl_NL: klinkt als

en: started to follow
nl_NL: Gestart met volgen

en: starts with
nl_NL: begint met

en: updated
nl_NL: bijgewerkt

en: uploaded
nl_NL: Geupload
